Autor Wątek: Avkiem 'em all  (Przeczytany 124184 razy)

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #60 dnia: 09 Marca 2009, 12:49:03 »
hmm czy to jest banda rybo ludzi z włóczniami? :P

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #61 dnia: 09 Marca 2009, 12:53:06 »
 >:(

Raczej to co mam w opisie na GG  :P
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Smutny

  • Gość
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #62 dnia: 09 Marca 2009, 15:34:54 »
To wygląda jak ludzie na stalowych koniach :P

Teraz ja mam postapokaliptycznego zmutowanego konia! Ha!  8)

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #63 dnia: 09 Marca 2009, 17:25:34 »
Smutny - twój koń mnie rozwalił do reszty  :P

Squonk - to teraz powiedz, co to jest, bo wygląda jak eksperyment Mastera gdy był pijany
Użytkownik został zbanowany.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #64 dnia: 10 Marca 2009, 12:14:39 »

To jest naprawdę PORAŻAJĄCE  :o

 ;D


To fragment obrazu "Bitwa pod Orszą", przedstawiający polskich zaciężnych kopijników - czyli najcięższego rodzaju jazdy jaką w pierwszej połowie XVI wieku miała Korona Polska.

Różnica między średniowiecznym rycerstwem była taka, że kopijnicy używali (z reguły) zbroi maksymiliańskich - czyli lżejszych i mocniejszych dzięki tłoczeniom na powierzchni. Dzięki czemu cali mogli być zakuci w żelazo i dobrze się w tym poruszać.

W drugiej połowie XVI wieku, dzięki m.in. zniknięciu zagrożenia od strony państwa Krzyżackiego (walczącego metodami zachodnimi czyli w zwartym szyku ciężkiej jazdy), przeniesieniu ciężkości polskiej polityki na południowy wschód oraz ulepszaniu broni palnej - kopijnicy zostali zastąpieni przez husarię, która stała się najcięższym rodzajem jazdy.
« Ostatnia zmiana: 10 Marca 2009, 12:16:26 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #65 dnia: 10 Marca 2009, 13:44:15 »
Chociaż nie można jej nazwać kawalerią ciężkozbrojną :P Husaria w ogóle wywodzi się od węgierskich kawalerzystów, którzy służyli 'po usarsku', to jest z drzewcem. Początkowo nosili lekkie zbroje skórzane oraz okrągłe tarcze, a walczyli przeciw Turkom.

Wiedziałem, że skądś znam ten obrazek, tylko nie wiedziałem skąd ^^

Nie do końca się zgodzę, że w drugiej połowie XVI wieku ciężar polityki przeniósł się na południowy-wschód, bo Batory zdobył w tym czasie Inflanty, które były na północy  8)
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #66 dnia: 10 Marca 2009, 16:08:25 »
"Ciężkozbrojność" była pojęciem względnym :P Kiedy używano kopijników to oni  byli ciężką jazdą. Zaś husaria - wywodząca się właśnie z południowych mieszkańców Europy (Węgrzy, Serbowie, itp) była jazdą średnio-lekką. I tak poza tym to husaria w pierwszej połowie XVI wieku nie nosiła żadnej zbroi tylko śmieszne czapy i owe tarcze.

Dopiero w drugiej połowie XVI wieku zrezygnowano z ciężkich i drogich kopijników właśnie dlatego, że znikło zagrożenie od państwa Zakonnego. I wtedy ciężką jazdą została husaria - teraz już uzbrojona w zbroje składające się tylko z napierśnika, naplecznika i osłon ramion. Zaś jazdą średnią zostali tzw. pancerni ubrani w kolczugi.

Zaś co do Inflant to ja bym raczej uważał to walki odnoszące się do interesów litewskich a nie polskich. Bo dziś się zapomina, że Polacy oraz Litwini stanowili równorzędny składnik Rzeczpospolitej, i nie wszystko z tego okresu było "polskie" (wojen polsko - szwedzkich bym w to nie mieszał, bo w nich chodziło teoretycznie o fochy polskich Wazów do szwedzkiego tronu :D).

Choć to Polacy zostali ostatecznie dysponentem masy upadłościowej tego państwa  ::)
« Ostatnia zmiana: 10 Marca 2009, 16:19:12 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #67 dnia: 10 Marca 2009, 16:47:29 »
No niby litewskie, ale Inflanty, kiedy należały do Rzeczpospolitej, były wspólnymi ziemiami Polski i Litwy, czy jakoś tak. Chyba, że źle pamiętam :P Poza tym Litwini samodzielnie nie mieli potencjału, żeby sobie te Inflanty zabrać.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #68 dnia: 12 Marca 2009, 00:50:43 »
Wojna o Inflanty była pokłosiem rosnących aspiracji państwa moskiewskiego, które walczyło o leszy dostęp do morza, zarazem walcząc z Litwą o "zbieranie" ziem ruskich. Polski w tym interesie oficjalnie nie było - choćby dlatego, że Korona w żaden sposób nie graniczyła z Moskwą.

W sumie więc wojowanie o Inflanty w czasach Batorego było w interesie Litwy, dopiero w czasach Zygmunta III na poważnie w to wmieszała się Szwecja (wcześniej pomagająca nawet Litwinom w walce z Moskwą), która podjęła walkę o dominację w obszarze Bałtyku.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #69 dnia: 12 Marca 2009, 15:19:24 »
Oj Squonk - Korona graniczyła z Moskwą po unii lubelskiej w 1569 roku, kiedy to, wobec niechęci części posłów litewskich, Litwa zwlekała z uchwaleniem unii. Wtedy Zygmunt August przyłączył do Korony Ukrainę i zagroził, że przyłączy więcej, jeśli Litwini się nie zgodzą na unię.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #70 dnia: 12 Marca 2009, 22:45:24 »
No tak - ale w tym przypadku to napięcia były związane z Ukrainą, na którą parły elity polskie. I patrząc z perspektywy czasów widać, że Litwinom opłaciło się "oddanie" Ukrainy Koronie, gdyż to z ich pleców spadł problem rozwiązywania kwestii kozackiej, która była zaczynkiem starć z Moskwą. Nie mówiąc już o bujaniu się z najazdami tatarskimi.

Sprawa Inflant dość szybko "umarła", gdyż zdobyli je Szwedzi, a po przegranej przez nich Wojnie Północnej trafiły do Rosji.

A skoro jesteśmy przy Tatarach - to wracając do tematu avkowego - to właśnie z ich powodu, zaczęto rezygnować z ciężkiej jazdy kopijniczej. Co więcej, to przecież w XVII wieku cała armia koronna stacjonowała na Ukrainie właśnie z potrzeby zwalczania najazdów tatarskich, które były szybkie i atakowały z nienacka  :P
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #71 dnia: 12 Marca 2009, 22:49:03 »
Ano tak. I dlatego nie mieliśmy tak dużo tak dobrej piechoty, bo była mniej moblina. Natomiast o mobliności husarii można by pisać elaboraty ^^
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #72 dnia: 12 Marca 2009, 23:01:58 »
Haa!!! Z piechotą sprawa jest taka, że szlachta obawiała się wzrostu jej znaczenia (czyli poniekąd wzrostu liczebności). Dlaczego?

Dlatego, że w piechocie z reguły służyli chłopi, czyli przez to ich warstwa społeczna mogła nabierać większego znaczenia politycznego. Mogła gdyby piechota liczyła naprawdę sporo luda.

A tak nasza "mądra inaczej" szlachta uważała, że lepiej ojczyzny będzie bronić mobilna (co było słuszne w związku z obroną Kresów przed Tatarami), ale elitarna jazda. Co już było niesłuszne, gdyż brak piechoty odbijał się na realizacji wielu celów strategicznych i taktycznych. Np walki w Moskwie w 1612 roku. No i dochodziła jeszcze kwestia niewolniczego de facto systemu pańszczyzny. Chłop w armii to brak chłopa na polu  ::)

Pewne cele piechoty realizowali Kozacy. Zwłaszcza w obronie Chocimia w 1621 roku. I to oni mogli by być zaczynkiem piechoty koronnej, gdyby "panom Lachom" nie marzyło się zrobienie z nich pańszczyźnianych chłopów  ::) ::) ::)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #73 dnia: 12 Marca 2009, 23:07:21 »
Tak myślałem, że poruszę lawinę twoich wypowiedzi :D
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #74 dnia: 13 Marca 2009, 01:19:04 »
Bo cię zachęcam do dyskusji, z której coś można się dowiedzieć  :-*

Ja już się dowiedziałem - biorąc za model twoją osobę, że polska młodzież ma małe pojęcie na temat pierwszej Rzeczpospolitej, spaczone przez sienkiewiczowskie klimaty  ::) Ja zresztą też miałem, ale od ponad roku wkminiam się w te klimaty i jest to wiedza smutna, bolesna ale prawdziwa. A jej pochodnymi jest np. "Przenajświętsza Rzeczpospolita" J. Piekary  ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #75 dnia: 13 Marca 2009, 08:04:30 »
Że niby się jaram sienkiewiczem? Przeczytałem Potop, ale świetnie wiem o upadku Rzeczpospolitej, wzroście znaczenia magnaterii na rzecz średniej szlachty, który odbił się utworzenim klienteli, wojnie północnej, która zrujnowała Polskę, a w której Polska nie brała udziału - jedno z większych dań dup w historii. O niewykorzystanych sukcesach, takich jak np. zwycięstwo pod Kircholmem, o głupich porażkach, tak jak na krymie w 1612. O głupich królach - takim Zygmuncie III Wazie, czy Michale Wiśniowieckim. W szkołach z drugiej strony nie uczą niczego za dokładnie i jeśli chce się poszerzyć swoją wiedzę, to trzeba szukać gdzie indziej.

A Potop to fajna ... powieść dla Polaków pod zaborami i nic więcej. Ale warto ją przeczytać.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #76 dnia: 13 Marca 2009, 09:59:57 »
No, ja też czytałem "Potop" i niestety nie mogę powiedzieć żeby ta książka mi się spodobała... ale wszyscy wiedzą, że ja jestem *inny* :-*
Użytkownik został zbanowany.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #77 dnia: 13 Marca 2009, 11:54:47 »
Nie mówię, że ktoś się jara "Potopem"  :P Mówię, że "Potop" i inne sienkiewicze mocno skrzywili percepcję postrzegania czasów państwa polsko-litewskiego. Ale to w końcu nie jego wina - on przecież pisał na przełomie XIX/XX wieku. To wina komuchów, którzy mitologię założenia PRL oparli na Polsce Piastów, zlewając sobie czasy późniejsze.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #78 dnia: 13 Marca 2009, 15:29:46 »
Kurcze, ja mówię o zupie a ty o dupie...
Załóżcie na forum wątek edukacyjny i tam przenieście całą dyskusję :) ja się na historii za bardzo nie znam, w mojej wypowiedzi przekazałem tylko, że "Potop" to w/g mnie słaba książka,  w ogóle książki Sienkiewicza mi się nie spodobały.


A przy okazji: Podnieśliście mi rangę? LOL, za co?  :-*
« Ostatnia zmiana: 13 Marca 2009, 15:31:55 wysłana przez Satan »
Użytkownik został zbanowany.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Avkiem 'em all
« Odpowiedź #79 dnia: 13 Marca 2009, 17:57:25 »
A poza tym współczesna młodzież nie postrzega tak pierwszej RP jak to robił sienkiewicz, bo ma na ten temat tzw. "wjbn" :P
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!