Autor Wątek: Poligon atomowy w Nevadzie będzie patrolowany przez roboty  (Przeczytany 3008 razy)

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Poligon atomowy w Nevadzie będzie patrolowany przez roboty
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Października 2010, 18:39:25 »

Pojazdy MDARS (Mobile Detection Assessment Response System) to zdalnie sterowane, autonomiczne roboty, wyposażone w szereg czujników, które patrolować będą Nevada National Security Site - ponad trzy i pół tysiąca kilometrów kwadratowych terenu zdewastowanego po setkach prób jądrowych. MDARS wymagają kontroli jedynie w przypadku napotkania i oceny sytuacji nietypowej (np. w przypadku wykrycia intruza - a potrafią to robić już na odległość 200 metrów). Potrafią omijać przeszkody i jeżdżą po losowo wyznaczonych trasach. Rozwijają prędkość około 30 km/h, są napędzane silnikiem Diesla, czas ich działania wynosi  mniej więcej 16 godzin.

Prace nad robotami zostały rozpoczęte przez General Dynamics już w 1993 roku, a pierwsze testy przeprowadzono w 2004 roku. Rząd amerykański wprowadza MDARS z oszczędności - według NNSA (Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego, kontrolująca robo-strażników) pozwoli to na zaoszczędzenie nawet 6 milionów dolarów, "które trzeba by było w przeciwnym razie wydać na instalację infrastruktury zabezpieczającej - wież z kamerami i wykrywaczami ruchu, wykopywania rowów na położenie przewodów, poprowadzenia przewodów zasilających itd. - oraz dodatkowe zmniejszenie rocznych kosztów ochrony i konserwacji urządzeń o kolejny milion."

W rozszerzeniu nowiny, do której namiary podał nasa3000, krótki film pokazowy działania robotów MDARS.

Źródło: Gazeta.pl

Rzeczony filmik
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!