Autor Wątek: Żaden cud!  (Przeczytany 1519 razy)

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Żaden cud!
« dnia: 24 Sierpnia 2010, 20:33:25 »

Skalkulowane ryzyko, umiejętne wykorzystanie informacji i możliwości. Tak wygląda współczesna opinia o „cudzie nad Wisłą”. Nikomu już nie zależy na odbieraniu zasług Piłsudskiemu.

Do kiosków, na pewno nie wszystkich, trafiło trzecie w tym roku wydanie specjalne magazynu historycznego „Mówią Wieki”, poświęcone tym razem w całości bitwie warszawskiej z 1920 roku. Nakład 6,5 tysiąca, ponad dwukrotnie niższy niż normalnie, za to objętość o połowę większa- 96 stron.
Strona internetowa miesięcznika ma wartość historyczną (zawodowa przypadłość?). Mają w tej chwili dwumiesięczne opóźnienie! Nic zatem nie może mnie zwolnić z obowiązku przedstawienia zawartości numeru. W największym możliwym skrócie poniżej.

 Czterostronicowe kalendarium konfliktu polsko- sowieckiego. Redakcyjne rozmowy z polskimi historykami na temat znaczenia wojny i sporów historyczno- politycznych z nią związanych, oraz francuskim historykiem na temat roli Francji. W dziale-„ Rok 1920 Interpretacje”- artykuły o możliwościach wcześniejszego zakończenia konfliktu, genezie i planie bitwy warszawskiej oraz gospodarczym aspekcie wojny. W „Obliczach wojny”- kilka tekstów o sprzeczności interesów, nieuchronności konfliktu i jego przebiegu, a także porównanie obu armii i naczelnych dowódców, oraz omówienie legendy Konarmii i klęski Budionnego. Z kolei na „Dyplomatycznych frontach”- artykuły o Niemcach (nieżyczliwych sąsiadach) i traktacie ryskim, który mógł być lepszy. Do tego fragmenty wspomnień, mapy, liczne zdjęcia, plakaty, karykatury- ikonografia jest naprawdę bogata. Nawet reklamy są tematyczne.
 
Autorzy i rozmówcy kompetentni i komunikatywni, zwykle zawodowi, bardziej lub mniej znani, historycy z różnych ośrodków naukowych (między innymi A. Ajnenkiel, J. Odziemkowski, G. Nowik, P. Wieczorkiewicz- zmarły w ubiegłym roku).

Żaden cud. Normalna, ciekawa, wielowątkowa publikacja popularyzująca historyczną wiedzę. Skoro jednak historyczne analogie są często używane (i nadużywane) w dyskusjach na forum, to zainteresowanym cena, wyższa niż zwykle, nie powinna za bardzo przeszkadzać. Jedyne 16,50.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2010, 21:22:01 wysłana przez nie wiem »
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Żaden cud!
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sierpnia 2010, 21:40:22 »
Aaaaa, strzał w dziesiątkę! Ja też zawzięcie poprawiam, gdy słyszę określenie cud nad Wisłą. Skoro już mowa o 1920, to ostatnio byłem w Płocku na... obronie Płocka :zwr A tutaj są zdjęcia z inscenizacji (autorstwa Skibka, brata mego). Jak zaczęły chłopaki pruć do bolszewii, to aż się łzy na ślepia toczyły! A głośnooooo! Dobre było, tylko część aktorska do bani :gdpk No i wszędzie mnóstwo gówna leżało, bo konie nieprzystosowane do huku - jak padły pierwsze strzały, to jak na rozkaz wszystkie końskie zwieracze puściły.
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2010, 21:42:19 wysłana przez Ordynus »

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Żaden cud!
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpnia 2010, 00:32:25 »
Cytat: Ordynus
No i wszędzie mnóstwo gówna leżało, bo konie nieprzystosowane do huku - jak padły pierwsze strzały, to jak na rozkaz wszystkie końskie zwieracze puściły.
Taaa! Łooo kurde!  :-X

Słitaśne te focie, aż czuć z nich zapach 20'lecia międzywojennego  :-*
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.