Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout
Czerwiec 24, 2019, 14:04:19 *
Witamy, Go嗆. Zaloguj si lub zarejestruj.

Zaloguj si podaj帷 nazw u篡tkownika, has這 i d逝go嗆 sesji
Aktualno軼i: Czy wiesz 瞠... na Trzynastym Schronie wci捫 dzia豉 system ankiet. Oddaj g這s w aktualnej ankiecie

Strona g堯wna   Pomoc Kalendarz Zaloguj si Rejestracja  
Strony: [1]   Do do逝
  Drukuj  
Autor W徠ek: Opowiadanie: Zabi貫m cz這wieka  (Przeczytany 5015 razy)
Squonk
Schronowy In篡nier
Gen. broni - Redaktor
*
Wiadomo軼i: 8798

Wytyczaj帷 kierunek - Emanacja azymutem!

« : Sierpie 13, 2010, 15:02:40 »

Autor: Veron

Opowiadanie: "Zabi貫m cz這wieka" (plik PDF)

Zapraszamy do komentowania!

Mo瞠my doj嗆 od sukcesu do upadku, od marze do urny z prochami. Mo瞠my spa嗆 z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy m鏬豚y mnie poratowa'.
Kaznodzieja
St. plutonowy
*
Wiadomo軼i: 119

miziantrop

« Odpowiedz #1 : Wrzesie 01, 2010, 01:24:46 »

Na pocz徠ku my郵a貫m, 瞠 b璠zie to jakie dziwaczne po陰czenie "Ch這pc闚 z ferajny" z "American Beauty", ale szybko okaza這 si, 瞠 bli瞠j temu do "Brokeback Mountain" i "Requiem dla snu". Por闚nania do film闚 s celowe, bo pierwsze nie czytam ksi捫ek, a po drugie, jak powiedzia貫m-napisa貫m wcze郾iej, Twoja proza jest sztywna i sprowadza si suchego przedstawiania akcji bez interesuj帷ych opis闚. Szkoda tylko, 瞠 ca這嗆 bardziej sprawia wra瞠nie filmu telewizyjnego.

Z racji oscarowej ko鎍闚ki i braku mocy kiepskich 瘸rt闚 podoba這 mi si bardziej ni "G.G.". Najwi瘯szy problem to dosy niecharakterystyczna narracja jak na narratora pierwszoosobowego. Brakuje bardziej osobistych spostrze瞠, a zdania typu "Wyszed貫m z pokoju starego mafioza b璠acego moim szefem" s po prostu z貫 (a jest ich dosy du穎). U篡豚y takiego sformu這wania opowiadaj帷 jak捷 histori? A czy u篡豚y go niewykszta販ony mieszkaniec zniszczonego 鈍iata? Ponadto raz si pyta "Czy masz jakie ansy?", a potem m闚i, 瞠 "przyje盥瘸j kontrahenci". Mo瞠 i gdzie m鏬 us造sze takie s這wo, ale w jego ustach brzmi nieprzekonywaj帷o/nieprzekonuj帷o. Je郵i interesuje Ci pierwszoosobowa narracja, radz poczyta du穎 Chandlera. No i g堯wny w徠ek zakochanego szpiega jest dosy banalny i dosy banalnie przedstawiony (jeden szybko lubi drugiego, co dosy dziwne, skoro jest najm康rzejszy w rodzinie, potem drugi lubi pierwszego, potem bardzo si lubi nawzajem), co mi si zwyczajnie nie podoba.

Czyli koncepcyjnie lepiej, ale z wyj徠kiem satysfakcjonuj帷ej ko鎍闚ki bez 瘸dnych fajerwerk闚.
Oczywi軼ie znowu mam nadziej, 瞠 kto jeszcze napisze co od siebie.
Veron
Gen. broni - Redaktor
*
Wiadomo軼i: 1601

Gdy s逝cham, co m闚isz, s造sz kim jeste

« Odpowiedz #2 : Wrzesie 01, 2010, 11:05:17 »

Okej, a wi璚 co by mi radzi w celu usprawnienia warsztatu?

Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!
Kaznodzieja
St. plutonowy
*

miziantrop

« Odpowiedz #3 : Wrzesie 01, 2010, 12:24:10 »

A sk康 mia豚ym wiedzie? Napisa貫m wcze郾iej, 瞠 moje opowiadania wcale nie s w niczym lepsze od Twoich. Gdybym wiedzia, pewnie by豚ym poczytnym Pisarzem (瞠 niby z wielkiej litery albo przez du瞠 pe) i by mnie tutaj nie by這.
Poza tym, udzieli貫m jakich rad wartych funta k豉k闚, kt鏎e na Twoim miejscu te bym zignorowa.

Ale to wcale nie odbiera mi prawa osobistej oceny Twoich prac, zanim rozmowa zejdzie na te tory.
Veron
Gen. broni - Redaktor
*

« Odpowiedz #4 : Wrzesie 01, 2010, 12:44:55 »

Widzisz, ale ja przyjmuj krytyk do serca, je郵i wydaje mi si, 瞠 jest rzeczowa i mog豉by pom鏂 mi pisa lepiej. Chodzi mi zw豉szcza o zdanie:

Twoja proza jest sztywna i sprowadza si suchego przedstawiania akcji bez interesuj帷ych opis闚. Szkoda tylko, 瞠 ca這嗆 bardziej sprawia wra瞠nie filmu telewizyjnego.

Jak wed逝g Ciebie to poprawi? Nie wymagam od Ciebie 瘸dnych fachowych rad ani niczego w tym stylu, bo si陰 rzeczy (jak m闚isz, nie jeste Pisarzem) nie mog Ci postawi w roli eksperta. Interesuje mnie jedynie Twoje zdanie. Smiley

Projekt '13'

Kaznodzieja
St. plutonowy
*

miziantrop

« Odpowiedz #5 : Wrzesie 01, 2010, 13:32:34 »

Aha, no to troch 幢e zinterpretowa貫m Twoje pytanie, przepraszam. A tam s dwa zdania  Tongue

Tyle 瞠 ja naprawd nie wiem, jak mo積a to poprawi, bo ja pisz bardzo podobnie do Ciebie. Pewnie dlatego, 瞠 widzia貫m wi璚ej film闚 ni przeczyta貫m ksi捫ek, to akcja przedstawiana jest w豉郾ie w taki spos鏏, 瞠 lepiej by si to ogl康a這 ni czyta這. Ale schodz z tematu.
Nie wiem, mo瞠 u篡waj wi璚ej r騜nych 鈔odk闚 stylistycznych, przy dynamicznych akcjach u篡waj jak najkr鏒szych s堯w w jak najkr鏒szych zdaniach, 瞠by czyta這 si szybko, zmieniaj tempo, bo cokolwiek si dzieje, czyta si to tak samo. Akurat w tym opowiadaniu narracja jest pierwszoosobowa, ale brzmi tak samo jak trzecioosobowa. Wszystko opowiadane jest bez uczucia, czasem s jakie osobiste spostrze瞠nia, ale jest ich w sumie niewiele. Bohater kieruje te s這wa do matki, m鏬豚y si do niej zwraca troch cz窷ciej. Je郵i wie, 瞠 幢e robi, m鏬豚y si jako usprawiedliwia i m闚i o tym troch wi璚ej ni tylko komunikowa, 瞠 robi 幢e, przecie to konflikt wewn皻rzny. "Wszed貫m do pachn帷ego st璚hlizn i naftalin pokoju Salvatore i stan掖em obok drzwi, czekaj帷.". To wszystko, co wyni鏀 wchodz帷 do pokoju jednego z boss闚 mafii? Ten smr鏚 nie przeszkadza, a wystr鎩 pokoju nie zainteresowa? Posta mafiosa nie wywar豉 瘸dnego wra瞠nia, tylko m闚i i kaszla?

Nie wiem, dlaczego zadaj tyle pyta.
W ka盥ym razie, ja naprawd nie jestem osob, od kt鏎ej powiniene wymaga jakichkolwiek podpowiedzi, bo nie mam poj璚ia, jak mo積a cokolwiek naprawi. Mog Ci powiedzie, 瞠 masz dziur w 軼ianie, ale nie jestem tynkarzem. Pewnie bym Ci zburzy ca造 dom.
Veron
Gen. broni - Redaktor
*

« Odpowiedz #6 : Wrzesie 01, 2010, 22:30:43 »

No widzisz, jestesmy w pewnym sensie podobni, jesli chodzi filmy i ksiazki (byc moze zauwazyles, ze pisze takze proby recenzji, gwoli scislosci - nie tylko do 13S), choc nie ukrywam, ze staram sie kiedy moge nadrobic zaleglosci w lekturze. Czesto mam przed oczyma jakas scene, w ktorej mnostwo jest szczegolow i mysle, ze jej opis wyszedl niezle, a pozniej czytam recenzje podobne do Twoich Smiley. Akurat w tym opowiadanku narratorem byl glowny bohater, ale niespecjalnie lubie ten typ narracji, dlatego w swoich tekstach raczej bede tego unikal. Moze faktycznie nie wyszlo to w nim pierwszorzednie, ale... ten nie robi bledow, kto nic nie robi Smiley. Choc to mnie akurat zaniepokoilo:

przy dynamicznych akcjach u篡waj jak najkr鏒szych s堯w w jak najkr鏒szych zdaniach, 瞠by czyta這 si szybko, zmieniaj tempo, bo cokolwiek si dzieje, czyta si to tak samo.

...bo myslalem, ze z tym sobie radze. Coz, jeszcze sporo pracy przede mna i oby jak najwiecej takiej konstruktywnej krytyki. Grin

Projekt '13'

nie wiem
Leseferyzm schronowy!
Gen. brygady - Redaktor
*
Wiadomo軼i: 4777

Sejmik szlachecki musi by, a nie porz康ek!

« Odpowiedz #7 : Wrzesie 01, 2010, 22:37:06 »

No widzisz, jestesmy w pewnym sensie podobni, jesli chodzi filmy i ksiazki (byc moze zauwazyles, ze pisze takze proby recenzji, gwoli scislosci - nie tylko do 13S), choc nie ukrywam, ze staram sie kiedy moge nadrobic zaleglosci w lekturze. Czesto mam przed oczyma jakas scene, w ktorej mnostwo jest szczegolow i mysle, ze jej opis wyszedl niezle, a pozniej czytam recenzje podobne do Twoich Smiley. Akurat w tym opowiadanku narratorem byl glowny bohater, ale niespecjalnie lubie ten typ narracji, dlatego w swoich tekstach raczej bede tego unikal. Moze faktycznie nie wyszlo to w nim pierwszorzednie, ale... ten nie robi bledow, kto nic nie robi Smiley. Choc to mnie akurat zaniepokoilo:
1. O Ty t瘼y chuju - nie tylko dla 13S?!
2. Filmy i ksi捫ki, filmy i ksi捫ki. Wed逝g mojej karko這mnej teorii trzeba wpierw baaaaaardzo du穎 przeczyta, 瞠by potem napisa.
3. Napisz sobie scen w wersji roboczej, tzn. jako w formie podpunkt闚. Potem ubierz to w 豉dne zdania. Czasami taki zabieg jest niezb璠ny, jak natchnienie zostaje zostawione w tyle przez og鏊n wizj sceny.
przy dynamicznych akcjach u篡waj jak najkr鏒szych s堯w w jak najkr鏒szych zdaniach, 瞠by czyta這 si szybko, zmieniaj tempo, bo cokolwiek si dzieje, czyta si to tak samo.

...bo myslalem, ze z tym sobie radze. Coz, jeszcze sporo pracy przede mna i oby jak najwiecej takiej konstruktywnej krytyki. Grin
Dupa tam, ka盥y daje takie rady. Szybka akcja - kr鏒kie zdania, to standard. Ale mo瞠 zrobi co prze這mowego i w og鏊e wymy郵i jaki lepszy spos鏏 opisywania szybkiej akcji? No czekam (mwahahahaha Cheesy)

Edcja: Jednym ze sposob闚 jest wypierdalanie jaki ma造ch scen z dobrze skonstruowanego opisu - niech si sami domy郵 czytelnicy co si wtedy sta這. Bez przesady oczywi軼ie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesie 01, 2010, 22:42:15 wys豉ne przez nie wiem » Zapisane

Oto cz這wiek sta si taki jak My (...)

Leseferyzm i konsultacja podstaw dzia豉nia zdrowego systemu schronowego!
Veron
Gen. broni - Redaktor
*

« Odpowiedz #8 : Wrzesie 01, 2010, 23:56:51 »

Ad. 1: Oh, c'mon! Jak już piszę to leży w korektorni chuj wi ile Tongue
Ad. 2: Słusznie. Dlatego też nadrabiam.
Ad. 3: Dobry pomysł, nie omieszkam skorzystać :* Grin

Ad. dupa tam: może skupić się na... no uleciało mi... takich typu "jeb!", "prysk!", "bach!" itp. Wtedy wyobraźnia działa Cheesy
« Ostatnia zmiana: Wrzesie 01, 2010, 23:58:56 wys豉ne przez Veron » Zapisane

Projekt '13'

Kaznodzieja
St. plutonowy
*

miziantrop

« Odpowiedz #9 : Wrzesie 02, 2010, 00:51:38 »

Cytat: nie wiem
Dupa tam, ka盥y daje takie rady. Szybka akcja - kr鏒kie zdania, to standard.

Dlatego powiedzia貫m-napisa貫m, 瞠 nie nadaj si do dawania rad.

Cytat:  nie wiem
Ale mo瞠 zrobi co prze這mowego i w og鏊e wymy郵i jaki lepszy spos鏏 opisywania szybkiej akcji? No czekam (mwahahahaha Cheesy)

"Kapitan Vanderbilenhugenflagenbilenzoff czu w swojej dr膨cej pod sto貫m d這ni pokrzepiaj帷y ch堯d stali ubranej w kszta速 SIG-Sauera P226. T逝sta kropla zimnego potu powoli i majestatycznie, jakby by豉 dumna ze swojej zdrady i dywersji, pow璠rowa豉 po jego czole robi帷 kr鏒kie przystanki na ka盥ej fa責zie jego zmarszczonego w trwodze czo豉. Przy ka盥ym postoju zdawa豉 si posy豉 s這dkie u鄉iechy w stron soldata Von Ogberflauenzara i feldwebla Achtenzwanbreuera, kt鏎e obaj przywitali podniesionymi w niemej wy窺zo軼i brwiami. Wredna suka.
- Ach so, Herr Hauptmann Vanderbilenhugenflagenbilenzoff? - zapyta spokojnie pretensjonalnym tonem feldwebel Achtenzwanbreuer.
- Ach so, Herr Feldwebel Achtenzwanbreuer. - odpowiedzia spokojnym g這sem kapitan Vanderbilenhugenflagenbilenzoff, kiedy gargantuiczna kropla potu spad豉 z jego czo豉 na powiek z cichym pla郾i璚iem po rajdzie, w kt鏎ym spotka豉 kilka swoich znajomych i wch這n窸a je z apetytem baronowej Von Liptenschauenbauhaumiaumiaukopfinsderstrudelvinderbergenkupstanderbauhaumiamiaumiaupocotojeszczeczytaszunternordernsee, kt鏎a wedle plotek na dworze apetyt mia豉 nie z tej ziemi. Wredna suka.
Soldat Ogberflauenzar prychn掖 jak zwyk造 prycha konie, kt鏎e po przesadnym smaganiu batut maj do嗆 i zrzucaj malutkich d穎kejk闚 z grzbietu, by po latach upokorze i niewolniczej pracy robi z ich malutkimi cia趾ami rzeczy, kt鏎e do tych chwil zdawa造 si by niewyobra瘸lne. Do嗆 powiedzie, 瞠 by bardzo zadowolony z tego, co za moment mia這 nast徙i.
Kiedy odbita od trampoliny powieki kapitana Vanderbilenhugenflagenbilenzoffa poka幡ych rozmiar闚 wredna suka spada豉 na st馧 powoli odci捫aj帷 swoj mas w zag瘰zczonym od napi璚ia powietrzu, stoj帷y dalej feldwebel Achtenzwanbreuer zauwa篡 luf broni wycelowan w soldata Ogberflauenzara teraz szczerz帷ego swoje 鄴速e i zniszczone z resztkami kapusty na siekaczach z瑿y, kiedy si璕a po sw鎩 karabin w celu dobrze rozumianym dla wszystkich obecnych. Kapitan Vanderbilenhugenflagenbilenzoff zmru篡 oczy i zacisn掖 palec na spu軼ie swojej broni, lekko unosz帷 si na napr篹onych jak struny fortepianu mi窷niach n鏬, bo czu, przewidywa, a w豉軼iwie wiedzia, co za chwil, mo瞠 za sekund, nie, nawet nie tyle, chyba jedynie za u豉mek sekundy si wydarzy i, jakby w 豉b璠zim 酥iewie, ostatniej kwestii przed opadni璚iem kurtyny i burz oklask闚 z gromami r騜, s豉wetnym "Zaraz wracam", zgi掖 palec w tej jednej instancji skazuj帷y, co spowodowa這 O JA PIERDOL CO TU SI DZIEJE JAK GΜ吉O NIC NIE WIDZ I NIE SΧSZ CO TEN IDIOTA WYPRAWIA WYNO SI UCIEKAJ NIE NIE TY TYLKO TY KURWA PRZESTA MI PSU WIZERUNEK DO CHOLERY
No i chuj. Musia貫m stamt康 spierdala, bo si zrobi這 za gor帷o. I nie mam zamiaru tam wraca."
Glassius
St. chor捫y
*
Wiadomo軼i: 1188

Pozw鏊cie nam zosta Waszymi przyjaci馧mi.

« Odpowiedz #10 : Wrzesie 02, 2010, 01:20:58 »

Pan G. wprawdzie nie czyta opowiadania, ale mu to nie przeszkadza這. Jego wiara w komentarze, kt鏎e nieraz okazuj si ciekawsze od komentowanego dzie豉, nie zawiod豉 go i tym razem. Cierpliwie 郵edz帷 posta za postem zd捫y zapomnie ju o co chodzi這, gdy wtem przyku這 go niezwykle s捫niste zdanie. Poprawi si w swoim wygodnym fotelu, i czuj帷 moc bij帷 z tych kilku s堯w, postanowi ten fragment prze郵edzi wyj徠kowo dok豉dnie. Marszcz帷 czo這 w intelektualnym wysi趾u, zag喚bia si powoli w fenomenalny wycinek wyimaginowanego opowiadania z Niemcami w roli g堯wnej. Styl tej prozy przypomina mu wypowiedzi prywatnych detektyw闚, kt鏎ych nami皻nie osadzano w ksi捫kach i filmach o w 20-wiecznej Ameryce. Sko鎍zywszy wertowa kolejne wiersze, ogarn窸o go przemo積e uczucie zazdro軼i. 'Doprady! Zaiste, przemocne! Co za styl, te tak chc!' pomy郵a sobie. Poza tym czu, 瞠 tak zacz皻y w徠ek musi doczeka si kontynuacji, jednak瞠 jemu samemu, z racji p騧nej pory, 瘸dna konkretna akcja nie przychodzi豉 do g這wy. Tote postanowi przela swoje przemy郵enia do nast瘼nego posta. Czuj帷 lekk obaw, czy podo豉, czy zachowa oryginalny styl, zacz掖 delikatnie stuka w klawisze swojej czarnej klawiatury, b這gos豉wi帷 umiej皻no嗆 bezwzrokowego pisania, nieodzown w ciemno軼iach kt鏎e go w tej chwili spowija造. Niczym stremowany organista, wystarczy這 by uderzy pierwszy akord, a palce same zacz窸y 鄉iga po klawiszach, wypluwaj帷 kolejne sentencje, szybciej ni Pan G. m鏬 je sobie u鈍iadami. Dobrn患szy to ko鎍a procesu tw鏎czego Pan G. odpr篹y si. Wiedzia, 瞠 to co napisa by這 dobre, ale czy wystarczaj帷o? Czy zach璚i wsp馧forumowicz闚 do kontynuacji 鈍ietnie zapowiadaj帷ej si noweli? Czy pozna dalsz histori tych Niemc闚? W gryz帷ej ciekawo軼i, poruszy myszk i d德ign掖 dr膨cy ze zdenerwowania palec. Klik w "Wy郵ij wiadomo嗆". Post wys豉ny. Teraz tylko czeka...
« Ostatnia zmiana: Wrzesie 02, 2010, 22:18:54 wys豉ne przez Glassius » Zapisane

Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...
Kaznodzieja
St. plutonowy
*

miziantrop

« Odpowiedz #11 : Wrzesie 02, 2010, 02:01:52 »

Powiedzia豚ym, 瞠 jest lepsze, bo czu wi瘯szy luz, lekko嗆 i p造nno嗆 ni w moim wi璚 nie ma czego zazdro軼i. To znaczy mnie, bo Tobie owszem.
Tyle 瞠 ci庵ni璚ie tej historii w temacie nale膨cym do kogo innego i o czym zupe軟ie innym, by這by co najmniej nietaktowne. Mo瞠 w innym miejscu, o innej porze.

Ale dzi瘯uj za mi貫 s這wa. Cho bardziej liczy貫m na prze這m ni cofni璚ie si o wiek wstecz.

I ja te mam czarn klawiatur, jeee!

MOD: Poza tym, w豉郾ie zda貫m sobie spraw, 瞠 to scena z "B瘯art闚 Wojny" Sad (dodatkowo gorzej zrobiona  Sad Sad).
« Ostatnia zmiana: Wrzesie 02, 2010, 02:15:02 wys豉ne przez Kaznodzieja » Zapisane
Glassius
St. chor捫y
*
Wiadomo軼i: 1188

Pozw鏊cie nam zosta Waszymi przyjaci馧mi.

« Odpowiedz #12 : Wrzesie 02, 2010, 06:17:17 »

Ee tam, twoje lepsze, bo czu t karykaturaln przesad w budowaniu d逝gich zda, u篡waniu d逝gich s堯w i budowaniu napi璚ia! Wink Poza tym masz racj, lepiej nie spamowa o tym tutaj.

Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...
nie wiem
Leseferyzm schronowy!
Gen. brygady - Redaktor
*
Wiadomo軼i: 4777

Sejmik szlachecki musi by, a nie porz康ek!

« Odpowiedz #13 : Wrzesie 02, 2010, 12:32:10 »

Kaznodzieja w豉郾ie zbudowa wartk akcj bez kr鏒kich zda i s堯w i szybko urywaj帷ego si dziadowskiego stylu. Brawo!  Ordynus?

Oto cz這wiek sta si taki jak My (...)

Leseferyzm i konsultacja podstaw dzia豉nia zdrowego systemu schronowego!
Strony: [1]   Do g鏎y
  Drukuj  

Skocz do:  

Kana RSS Trzynastego Schronu Trzynasty Schron na Twitterze Trzynasty Schron na Facebooku Trzynasty Schron na Tumblr Trzynasty Schron na Instagramie Postapokalipsa bez ogranicze! Radia Trzynastego Schronu na TubaFM Trzynasty Schron na YouTube
Dzia豉 na MySQL Dzia豉 na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2011, Simple Machines Prawid這wy XHTML 1.0! Prawid這wy CSS!