Autor Wątek: Książki będą zVATowane  (Przeczytany 14693 razy)

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #40 dnia: 22 Sierpnia 2010, 01:11:56 »
Subiektywna próba definicji, pojęcie nie jest "ostre":[...]

Aha! Rozumiem... jednakże odnoszę wrażenie że autor w nieco ignorancki sposób obwinia komputer o zagrożenia powodowane przez mass media. Jednak to że staro szkolna inteligencja nie potrafi korzystać z nowoczesnych środków przekazu oddając pole kulturze McDonalda nie czyni tychże środków za to odpowiedzialnymi. Ja tam, ze swojego osadzonego kulturze internautów miejsca dostrzegam jednak że w świecie śmieciowych informacji z kulturą wcale nie jest tak źle i mimo wszystko z początku dzieci Neo z czasem stają się nieco bardziej świadomymi użytkownikami internetu i nie tylko.

Ale mam wrażenie że autorowi artykułu chodziło o coś innego. O świadomość, że komputer może służyć nie tylko do zabawy. Tylko 8% zainstalowało programy edukacyjne (w domach w których były książki), reszta się bawiła.

I co w tym takiego dziwnego? Programy edukacyjne są nudne, suche i pedalskie :/ Ja tam wierzę w naukę właśnie poprzez zabawę, sam się nauczyłem podstaw Angielskiego i wielu innych rzeczy na grach, a mimo wszystko nie jest zemną wcale źle... to co może budzić jednak obawy to niska jakość elektronicznej rozrywki, ale i to mimo wszystko się polepsza wraz z zrozumieniem że gry nie są tylko rozrywką dla dzieci, ale i grają w nie też dorośli (pomijając durne korporacje, bo te nie wyciągają wniosków).

Co do informacyjnego społeczeństwa, z pewnością się do niego zaliczasz, a jednocześnie nie mam wrażenia że styl i mistrzostwo pióra są ci obce. Czyli komputery nie kłócą się z oświeceniowymi ideałami.

Jeśli miało myć "że styl i mistrzostwo pióra nie są ci obce" to oczywiście komputery nie kłócą się z oświeceniowymi ideałami... po prostu nie zawsze idą w parze jako mają różne priorytety. Tyle tylko że należy to uszanować, a nie podchodzić z lekceważeniem... np. często zdarzające mi się literówki są wynikiem szybkiego pisania, a nie obojętności.

I dlaczego "inteligencja" musi być mityczna i PISowska?

PiS'owcy twierdzą ze są partią "inteligencką"... ale inni ludzie nie podzielają tej opinii :hyh Autor wydaje mi się właśnie takim typem staroświeckiego kolesia, co w stylu takiego PiS'owskiego "inteligenta" uważa że pozjadał wszystkie rozumy, gdy tym czasem wypowiada się w oparciu o stereotypy na temat o którym nie ma większego pojęcia... po prostu cały ten artykuł przypomina mi wypowiedź Kaczyna o pijących piwo internautach :/

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #41 dnia: 22 Sierpnia 2010, 10:40:16 »
Chyba za ostro. Wnioski są w stylu- nie ma drogi na skróty, najpierw książki i biblioteki, laptopy później. Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie kasy na edukację. Komputer jako interaktywny telewizor to nie jest ideał informacyjnego społeczeństwa.
To nie przeczy Twoim obserwacjom, inteligentny człowiek uczy się przy każdej okazji, ale laptopa do zabawy niech sobie kupi za swoje.

W artykule tego nie ma, ale wyciągając logiczne wnioski- MEN powinien obdarować laptopami tylko najlepszych uczniów. I taniej niż planowano i sensowniej.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Sierpnia 2010, 14:31:25 »
A ja z kolei słyszałem o innych badaniach. Że każde kolejne pokolenie ma coraz wyższe IQ. Wiąże się to z postępującą technicyzacją życia, a każde pokolenie ma z techniką do czynienia coraz wcześniej.

Osobiście uważam, że komputer jest taki sam jak książki. Tylko że trzeba dziecku zainstalować pandę antyvirus, czy coś podobnego. Tak samo nie posyłamy dziecko żeby sobie coś wybrało do księgarni. Starsze pociechy mogą coś sobie wybrać z Empiku, ale najmłodsze to tylko i wyłącznie biblioteka (dział dla najmłodszych).
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Sierpnia 2010, 17:19:20 »
Chyba za ostro. Wnioski są w stylu- nie ma drogi na skróty, najpierw książki i biblioteki, laptopy później.

Ale niby dlaczego? Komputery mogą spełniać takie same funkcje jak biblioteki, zaś sednem problemu jest właśnie brak internetowych bibliotek z bezpłatnymi e-książkami (i innych internetowych nośników wysokiej kultury). Wiadomo: kwestie licencyjne... choć (podobnie jak z filmem i muzyką) pisarze mieli by wciąż zysk z chętnie kupowanych papierowych książek (w przekładach: kina i koncertów).

Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie kasy na edukację. Komputer jako interaktywny telewizor to nie jest ideał informacyjnego społeczeństwa.
To nie przeczy Twoim obserwacjom, inteligentny człowiek uczy się przy każdej okazji, ale laptopa do zabawy niech sobie kupi za swoje.

Tak, ale tu pojawia się problem tzw. "cyberwykluczenia"... obecnie życie ludzie prowadzą za pośrednictwem komputera, zaś ci pozbawieni tego medium i na dodatek zamieszkujący odległe tereny wiejskie (bo w miastach to jeszcze znają się jakieś ośrodki kultury) praktycznie zostają odcięci od jakiejkolwiek kultury tak wysokiej jak i nawet niskiej (Radio i TVPiS to niewiele)... sam znam ten problem bo będąc geekiem wychowałem się w zapadłej dziurze i z własnej ręki wiem jak czasem trudno zachować dostęp do kultury bez komputera i sieci (wciąż de facto mam braki które staram się w miarę możliwości nadrabiać).

W artykule tego nie ma, ale wyciągając logiczne wnioski- MEN powinien obdarować laptopami tylko najlepszych uczniów. I taniej niż planowano i sensowniej.

Polska edukacja jest zacofana, więc ma większe problemy niż ta kwestia... aczkolwiek rozdawanie komputerów bez zapewnienia bezpłatnego dostępu do internetu (wielu ludzi nawet na to nie stać) faktycznie mija się z celem. Wszak komputer bez sieci to sprzęt wybrakowany nadający się tylko do gier.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2010, 17:23:51 wysłana przez Rezro »

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #44 dnia: 22 Sierpnia 2010, 17:52:20 »
A ja z kolei słyszałem o innych badaniach. Że każde kolejne pokolenie ma coraz wyższe IQ. Wiąże się to z postępującą technicyzacją życia, a każde pokolenie ma z techniką do czynienia coraz wcześniej.

Czy IQ nie wiem, ale z pewnością wyobraźnię przestrzenną i koordynację oko- ręka. Ci chirurdzy którzy grali/grają szybciej uczą się nowych technik operacyjnych.
Osobiście wolę czytać papierowe wersje. To jednak nie to samo.

Tak, ale tu pojawia się problem tzw. "cyberwykluczenia"... obecnie życie ludzie prowadzą za pośrednictwem komputera, zaś ci pozbawieni tego medium i na dodatek zamieszkujący odległe tereny wiejskie (bo w miastach to jeszcze znają się jakieś ośrodki kultury) praktycznie zostają odcięci od jakiejkolwiek kultury tak wysokiej jak i nawet niskiej (Radio i TVPiS to niewiele)...

Polska edukacja jest zacofana, więc ma większe problemy niż ta kwestia... aczkolwiek rozdawanie komputerów bez zapewnienia bezpłatnego dostępu do internetu (wielu ludzi nawet na to nie stać) faktycznie mija się z celem. Wszak komputer bez sieci to sprzęt wybrakowany nadający się tylko do gier.

Cyberwykluczenie to istota sprawy. Temu miał przeciwdziałać omawiany rumuński program. Efekty nie są proporcjonalne do nakładów.
Edukacja w Polsce musi się zmienić. Dzisiaj zbyt często przypomina sztukę dla sztuki. Nie ma związku z rzeczywistością.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Sierpnia 2010, 08:23:26 »
O planach wprowadzenia darmowych podręczników do ściągnięcia z internetu, donosi TVN24 za "Dziennikiem Polskim".

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Sierpnia 2010, 13:15:13 »
A ja z kolei słyszałem o innych badaniach. Że każde kolejne pokolenie ma coraz wyższe IQ. Wiąże się to z postępującą technicyzacją życia, a każde pokolenie ma z techniką do czynienia coraz wcześniej.

Czy IQ nie wiem, ale z pewnością wyobraźnię przestrzenną i koordynację oko- ręka. Ci chirurdzy którzy grali/grają szybciej uczą się nowych technik operacyjnych.

Z tego co ja słyszałem to wysokie wymagania co do tego aspektu stawiane przez technikę zwiększają także inteligencję. Poza tym inteligentni rodzice uczą swoje dzieci korzystania z inteligencji... należy pamiętać że inteligencja to aspekt tylko częściowo nabyty i można ją tak rozwijać jak i marnować.

Osobiście wolę czytać papierowe wersje. To jednak nie to samo.

Wszyscy wolą i od tego są księgarnie (od biedy biblioteki... choć w Polsce ten aspekt ssie)... Z e-biblioteką chodzi o łatwy dostęp do dzieł literatury, a nie wygodę.

Cyberwykluczenie to istota sprawy. Temu miał przeciwdziałać omawiany rumuński program. Efekty nie są proporcjonalne do nakładów.
Edukacja w Polsce musi się zmienić. Dzisiaj zbyt często przypomina sztukę dla sztuki. Nie ma związku z rzeczywistością.

Tak więc się zgadzamy... sam też uważam fundowanie laptopów za bezsens (dla chcącego zakup używanego kompa nie stanowi problemu, a do netu taki wystarczy), zaś wg. mnie kluczowy problem stanowi kiepski, słaby i drogi dostęp do internetu. To na tym polu powinno działać państwo jeśli chce zlikwidować cyberwykluczenie.

O planach wprowadzenia darmowych podręczników do ściągnięcia z internetu, donosi TVN24 za "Dziennikiem Polskim".

Ktoś jednak w tym kraju myśli!

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Sierpnia 2010, 13:28:17 »
A po co w ogóle podręczniki?

Natomiast co do "państwowego" zapewniania internetu... Mam bardzo złe przeczucia co do tego pomysłu.
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Sierpnia 2010, 15:53:03 »
Co, że kontrola na jakie strony włażą ludzie? ;>


Jabłko

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Sierpnia 2010, 16:37:53 »
Bardziej bym myślał o prawie Savasa... Mam wątpliwości, czy państwo dostarczy net tak szybko i tanio, jak prywaciarze. Jak państwo weźmie się za net, to jaki on będzie? Jak nasze drogi ;)

Ja świetnie rozumiem dzieci, które nie mają dostępu do Internetu, ale czy musi się za to zabierać państwo? Wydaje mi się, że jak dziecku zabrakło Internetu, to gdy dorośnie, stanie na głowie by jego własne dzieci go miały. W ten sposób wystarczy wymiana jednego pokolenia, by Internet mieli wszyscy. Nie ma co się martwić cyfrowym wykluczeniem, zwłaszcza że sam net jest zjawiskiem młodym. Potwierdza to także, wprawdzie nie wprost, Wikipedia. Każde kolejne pokolenie jest coraz bardziej internetowe.
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #50 dnia: 23 Sierpnia 2010, 22:30:52 »
No, jak już tak bardzo państwo by chciało dać ten internet, to w sumie racja, że bez sensu. Ale zamiast tego mogliby zrobić trochę co innego. Np sprawić, by internet był trochę tańszy (chociaż nie twierdzę, że jest super drogi, ale co tam).


Jabłko

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #51 dnia: 23 Sierpnia 2010, 23:14:03 »
A gdzie ja mówiłem że państwo ma zająć się dystrybucją? Boże uchroń! Chodziło mi o ulgi, programy społeczne, czy ogólne wspieranie internetyzacji.

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #52 dnia: 24 Sierpnia 2010, 19:56:13 »
Masz rację, jestem za ulgą pod postacią zdjęcia podatków dochodowych z całej branży internetowej (i nie tylko ;)), jak również za maksymalnym obniżeniem VATu.
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #53 dnia: 24 Sierpnia 2010, 20:53:14 »
No i ten... Podatek za pomaganie :). Tak jak były te historie, co kuźwa za to, że ktoś tam biedakom chleb dawał, to państwo uznało, że skoro jest tak bogaty powinien zapłacić za to podatek :). Tralalalala


Jabłko

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #54 dnia: 24 Sierpnia 2010, 21:07:01 »
To się nazywa podatek od darowizny i jest po to, żeby nikt nie obchodził umowy kupna-sprzedaży (no chyba po to, bo po co innego?). Ale rzeczywiście niejednokrotnie wynikają z tego tytułu absurdy, jak wspomniany piekarz.

Książki nie muszą być droższe? - wszystko jednak wskazuje na to, że będą. Ale, do licha (rosną mi zęby mądrości i marudny jestem), na pohybel już z tą niesuwerennością państwa, bo teraz żadne nie jest suwerenne, ale, na Boga, bez przesady. Nasze (tutaj bym dorzucił coś od siebie, ale akurat mnie ząb zabolał) państwo, nasze książki - co ma Unia do tego?! Won kosmopolityczne skurczybyki!

 :zwr :ajat

O właśnie
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2010, 22:15:57 wysłana przez nie wiem »
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Sierpnia 2010, 00:19:58 »
Podobno właśnie ten piekarz pod przykrywką działalności charytatywnej sprzedawał pieczywo bez odprowadzania podatku VAT. Darowizny stanowiły jakieś 6% niezaewidencjonowanego obrotu.

Ludzie którzy o tym nie wiedzą mówią, że należy mu się pomnik. Ja, wiedząc o tym jak oszukiwał państwo, jestem za pomnikiem tym bardziej ;)
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Sierpnia 2010, 11:59:55 »
Przed pałacem prezydenckim najlepiej  :D
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #57 dnia: 25 Sierpnia 2010, 13:09:55 »
To zapraszam wszystkich na publiczne czytanie książek jako swoisty happening-protest przeciwko tym VATowaniu


src: Paski.org, wzmiankowane też na Polterze oraz Motywie Drogi.
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #58 dnia: 25 Sierpnia 2010, 18:21:18 »
Zastanawiam się, jaka byłaby najlepsza? Może "Idiota"? Ale nie wiem czy władza tak cienką aluzję chwyci.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #59 dnia: 25 Sierpnia 2010, 22:09:41 »
Przy założeniu, że "władza" przeczytała dzieło Dostojewskiego to rzeczywiście trudno byłoby wychwycić intencje. Gdyby "władza" kierowała się samym tytułem to mogłaby mieć coś przeciwko ... a wręcz przeciwnie.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpnia 2010, 22:13:27 wysłana przez toga5 »