Autor Wątek: Książki będą zVATowane  (Przeczytany 14699 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Książki będą zVATowane
« dnia: 09 Sierpnia 2010, 14:41:37 »

 Jak podaje portal Gazeta.pl - Gospodarka za Rzeczpospolitą, od przyszłego roku ceny książek wzrosną o kilka procent. Nie jest to wynik zbrodniczej polityki premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego jakby chcieli widzieć to fani pewnego panie prezesie, ale skutek wygaśnięcia zerowej stawki VAT na książki.

Więc kto za tym stoi - spytacie się? No ci, którzy prowadzili proces negocjacyjny związany z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i pokpili ogarnięcie tej sprawy do końca. Zaś dziś obecna władza, może i naprawdę ze zbolałym sercem wyrazi smutek, że po wzroście cen książek czytelnictwo w Polsce spadnie jeszcze bardziej. Ale nic straconego, skoro wzrośnie liczba dzieci neo, drechów, graczy z słoneczko - jednym słowem tępego motłochu, który postawi na rozrywkę i zabawę. Czyli na konsumpcję, czyli na wzrost dochodów do budżetu, z tytułu podatków pośrednich.

I będzie fajnie!

A czytanie będzie, hmm... pedalskie. O czym mógł się przekonać bohater, skądinąd dobrego bo niegłupiego filmu filmu Idiokracja.

Podstawa klimatyczna:
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2010, 14:48:52 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Sierpnia 2010, 14:49:36 »
Zawsze można przyjść na 13S i powygrywać trochę książek :)
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sierpnia 2010, 15:40:40 »
O tak - jeśli tak chętnie jak do tej pory będą nam je dawać (a my tak chętnie będziemy je brać  :zwr )
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpnia 2010, 16:27:11 »
Pozostaje zawsze możliwość czytania recenzji i streszczeń, a później może recenzji recenzji i streszczeń streszczeń. Niektórzy z młodego pokolenia już tylko tak czytają.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Sierpnia 2010, 17:31:51 »
Akurat recenzje książek w klimatach pisane na komercyjnych portalach tematycznych są z reguły dość nędznej jakości. Np. do takiej szmidtowskiej "Apokalipsy według Pana Jana" można przypiąć parę łat - w tym merytorycznych. Ale nie to, że są to rojenia o mocarstwowej Polsce. A jeśli nawet to lepsza silna Polska niż Stany  :hyh

Jednym słowem - taka bucowska skaza fanbojska w ocenie postapo stuffu - czego na szczęście fanowskie serwisy nie mają. Ale znowuż mają one małe moce przerobowe by być na szybko i na bieżąco z tym co wychodzi.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Sierpnia 2010, 22:18:10 »
No przecież zawsze są biblioteki, z których można sobie wypożyczyć książkę.

Ale wiecie co? W sumie cieszy mnie to. Świat będzie wyglądał trochę jak ten w "Księdze ocalenia". Tylko ludzie oczytani będą mieli coś do gadania, będziemy mogli się pochwalić, że jesteśmy mądrzejsi. Bo jeśli książki zdrożeją, to ci co je kupowali i tak będą to robić dalej. Ten manewr odwiedzie co najwyżej tych, co 'chcieli spróbować'. Skąd to wiem? Bo ja nie przestanę książek kupować na pewno :).

A na pewno kupię sobie parę książek hurtem, na które mam oko już od dłuższego czasu. Z resztą, i tak sądzę, że są na tyle drogie teraz, że te parę złotówek nie zrobi mi różnicy.


Jabłko

redlin

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 17
  • "War never changes."
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Sierpnia 2010, 22:37:23 »
No przecież zawsze są biblioteki, z których można sobie wypożyczyć książkę.

Ale wiecie co? W sumie cieszy mnie to. Świat będzie wyglądał trochę jak ten w "Księdze ocalenia". Tylko ludzie oczytani będą mieli coś do gadania, będziemy mogli się pochwalić, że jesteśmy mądrzejsi. Bo jeśli książki zdrożeją, to ci co je kupowali i tak będą to robić dalej. Ten manewr odwiedzie co najwyżej tych, co 'chcieli spróbować'. Skąd to wiem? Bo ja nie przestanę książek kupować na pewno :).

A na pewno kupię sobie parę książek hurtem, na które mam oko już od dłuższego czasu. Z resztą, i tak sądzę, że są na tyle drogie teraz, że te parę złotówek nie zrobi mi różnicy.

sorry za pytanie.. kim bym twoj pierwszy provider internetu? telepies?
Enjoy it!

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Sierpnia 2010, 22:55:21 »
No przecież zawsze są biblioteki, z których można sobie wypożyczyć książkę.

Już mają mało, będą miały mniej.
Ja też kupuję, ale niestety muszę się zastanawiać.
 W sumie miło pogadać z inteligentnymi, oczytanymi ludźmi, ich też ubędzie.
Coś do gadania, czyli decydujące zdanie będzie miała większość. Reszta będzie sobie mogła pozrzędzić (np. na forum).
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Sierpnia 2010, 23:30:51 »
Ale wiecie co? W sumie cieszy mnie to. Świat będzie wyglądał trochę jak ten w "Księdze ocalenia". Tylko ludzie oczytani będą mieli coś do gadania, będziemy mogli się pochwalić, że jesteśmy mądrzejsi. Bo jeśli książki zdrożeją, to ci co je kupowali i tak będą to robić dalej.
Po pierwsze primo - chyba nie oglądałeś Idiokracji albo tam gdzie mieszkasz nie napotykasz się na zdegenerowane ryje chodzące w dresach, puszczające bez umiaru głośną muzykę. Albo z mieszkania, albo z samochodu, albo z komórki. To oni będą "rządzić światem" a nie my  :/

Po drugie primo - książki dziś i tak kupują i czytają ludzie, którzy mają relatywnie mało pieniędzy. Młodzież licealna, studenci, tzw. inteligencja. Dzięki temu ruchowi państwo sprawi, że oczywistą oczywistością stanie się fakt czytania książek w szkole (pod warunkiem, że ktoś je przeczyta a nie ograniczy się do opracowania), zaś do błędu statystycznego urośnie liczba osób kupujących je by sobie poczytać.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Little Boy

  • Chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Sierpnia 2010, 02:54:45 »
Pierwsza reakcja: oż kur, już są drogie.
Druga: biblioteki. Ale w nich ciężko z nowościami.
Trzecia: no to spadnie czytelnictwo (albo jeszcze bardziej wzrośnie w sieci/ebooków)
Czwarta: co będzie z tymi wszystkimi, którym już teraz było ciężko kupić zestaw podręczników do szkoły dla np. trójki dzieci.
"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Sierpnia 2010, 10:32:36 »
@Little Boy

Ja miałem dobry sposób na drogie książki. Szedłem do biurowca, gdzie moja mama pracuje i tam ksero dla pracowników za darmo było :D. Pożyczałem tylko najdroższe książki i kserowałem sobie. Nie całe. Kilkanaście/dziesiąt stron, na parę najbliższych lekcji. I tak przez cały rok sobie parę książek kserowałem, które później nawet udawało mi się sprzedawać. Jak się je ładnie zepnie, kupi taką fajną okładkę w papierniczym itd, to za to ksero się jeszcze z nawiązką zwróci za taką książkę. Mówię tak, bo nie wszyscy mają ksero za free i niektórzy muszą płacić. A ksero AŻ tak drogie nie jest.

Biblioteki... Biblioteki mają książki, nawet często takie, które mnie interesują :D. Ja się na przykład na nowości nie pcham, bo po co? Wolę odczekać. Tak samo robię ze wszystkim. Fallouta3 nie kupiłem od razu, bo był z początku drogi. Spadło trochę z ceny i nie było problemu ;P. Poza tym często można na tanie książki natrafić na Allegro. Ktoś gdzieś dostanie kiedyś jako prezent, albo po prostu walają się jakieś książki po rodzicach czy coś i sprzedają za grosze. Żeby się tylko pozbyć ale nie wyrzucać. W ten sposób znalazłem książkę, której mi Empik nie mógł znaleźć :P. I to dość tanio.

Co do tych ebooków. Posłużę się rozumowaniem takiego gościa z Vault City, od którego mogliśmy dostać kilka książek za darmo :D. Nie ma to jak trzymać materialną książkę w ręku i przewracać strony. Nieraz byłem zmuszony czytać ebooki, a żałowałem kasy na tusz do drukarki i muszę powiedzieć, że prawdziwej książki nic nie przebije. Audiobooki to samo, zawsze wolałem sam czytać :D.

@Squonk

Masz dużo racji xD. Chociażby widać to już teraz. I najsmutniejsze jest to, że głupi są ludzie, którzy przeczytają książkę. Nie mówię tu o książkach typu Don Brown, Łysiak, King, ale też takie szkolne książki - do nauki. Ilu znam gości, którzy coś wykuli, dostali świadectwo z paskiem i 90% wyniki z matur, a nie potrafią sobie dobrze w życiu radzić, decyzje jakie podejmują są często tak głupie, że aż mi smutno na to uwagę zwracać. Mógłbym sypnąć tutaj przykładami ale po co? Sam zapewne znasz takich ludzi :D. Nie mówię, że wszyscy 'uczeni' tacy są, ale jest przerażająca ilość takich osób. Ci ludzie się nauczyli, że wykuwając książkę na pamięć dostaną w szkole piątkę. A co to za wysiłek wykuć regułkę? Gorzej jak trzeba samemu pomyśleć. Więc jaki jest wniosek? Czytanie książek wcale nie sprawia, że jesteś mądrzejszy. To też zależy od samego człowieka.

A właśnie... Tak się składa, że mieszkam na takim osiedlu, gdzie 'drechów' jest dużo. Ale nie chce mi się tego komentować :/

@redlin

Olewam cię.

Tylko się tu nie bijcie chłopcy bo obaj dostaną po kilkudniowym bananku, jak się rozkręcicie. A na pewno ten kto zacznie zabawę na całego  :-*

Squonk
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpnia 2010, 11:53:46 wysłana przez Squonk »


Jabłko

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Sierpnia 2010, 12:14:09 »
Jakby nie dość Was zmartwiły wzrosty cen książek, to spieszę poinformować, że najwięksi polscy wydawcy, zwłaszcza podręczników i literatury naukowej, szykują się do ofensywy na froncie niezgodnego z prawem powielania ich własności.
Pokrótce mówiąc, nie udało im się skazać nikogo z przepisów karnych, bo sądy umarzały postępowania, ze względu na niską społeczną szkodliwość czynu, to zabrali się za pozwy cywilne, gdzie takiej konstrukcji już nie ma  :P

Drżyjcie więc uczniowie/studenci/mole książkowe bo może być gorąco.

@Vegeir (oczywiście  :D)

Na Twoim miejscu nie chwalił bym się tak faktami, które mogą być użyte przeciwko Tobie. O ile jeszcze za samo kserowanie można komuś odpuścić, to sprzedawanie i czerpanie z tego korzyści majątkowych to już zupełnie inna para bamboszy. A jak jeszcze ktoś dojdzie do wniosku, żeś uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu to ... mam nadzieję, że nie masz 17 lat  :hyh
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpnia 2010, 12:35:23 wysłana przez toga5 »

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Sierpnia 2010, 12:33:27 »
Cytat: toga5
@Rezro
??? ??? ???

To Vegeir kserzy, a nie Rezro. Jakiś freudyzm?  :zwr
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Sierpnia 2010, 14:31:14 »
A co w tym złego? Niech przyjdą do mnie do domu i znajdą dowody  :D

Tak poza tym Squonk. Napiszę ci na priv...


Jabłko

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Sierpnia 2010, 16:11:45 »
Drżyjcie więc uczniowie/studenci/mole książkowe bo może być gorąco.

Na szczęście ofensywa ta ma dotyczyć jedynie zorganizowanej działalności pirackiej punktów ksero, z którą walkę popieram... patrząc na analogiczne sytuacje z piractwem cyfrowym przeciętny użytkownik lewizny może czuć się spokojnie (znając życie w zamian rozwinie się rynek "bezpłatnych" ebook'ów, z opcjonalnym drukowaniem we własnym zakresie).

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Sierpnia 2010, 16:27:38 »
Zależy co się kseruje. Według mnie EDUKACJA nie powinna być droga. To nie jest coś, co sobie wybieramy. Idąc do empiku kupuję sobie jakąś książkę, autora którego uwielbiam i jestem wręcz zadowolony, że mogę wspomóc tak świetnego autora. Do tego mam nagrodę w postaci książki, często dodatkowo ładnie oprawionej, którą po przeczytaniu mogę dołączyć do swojej kolekcji. Takich książek nie kseruję, bo kupuję je dla przyjemności. Jeśli nie mam kasy - nie mam przyjemności. Tak samo jak ktoś, kto ma ochotę na Audi a go nie stać, to nie ukradnie wozu. No nie wspominając o recydywistach :P.

Weźmy książki od biologii, geografii, matematyki, angielskiego (za jedną książkę, jak się uczyłem musiałem dać 70zł...). To są książki które młodzi ludzie MUSZĄ mieć. Jak ja na przykład powiedziałem kiedyś pani od matematyki, że nie kupiłem książki, bo mnie na razie nie stać, to ta mi szmatę wstawiła. I to nie było tak, że my biedni jesteśmy. Po prostu rodzice nie mogli jednorazowo dać 6 stów za książki i musieliśmy z paroma poczekać. A teraz nie dość, że książki drożeją, to jeszcze cwaniaczki sobie zmieniają podręczniki co roku, żeby nie było odsprzedawania młodszym rocznikom. I to jest według ciebie Rezro uczciwe? Ci, którzy są za to odpowiedzialni wiedzą, że młodzi ludzie MUSZĄ mieć książki i sępią na nich. Na przykład ja w tym roku nie odsprzedałem żadnej książki z ostatniej klasy liceum młodziakom, bo nagle w wykazie książek pojawiły się zupełnie inne tytuły i wydawnictwa. Uważam, że z tym należy walczyć i tyle.


Jabłko

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Sierpnia 2010, 16:50:41 »
Ale to jednak trochę inna bajka. Edukacja jest od lat fatalnie zarządzana, aż dziw bierze, że jeszcze to wszystko jako tako się kręci.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Sierpnia 2010, 16:56:04 »
Ta zmiana podręczników chyba zależy od szkoły jednak. No ale jedna sprawa to polityka wydawnictw, a co innego to zdanie nauczycieli.

Co mnie najbardziej ugryzło: Vegeir - nie chwal się z tym sprzedawaniem. Odpowiadanie nieuczciwością na nieuczciwość jest nie do końca uczciwe  :-*

A poza tym książki w ogóle moim skromnym zdaniem marzyciela powinny być "artykułem niezbędnym do życia" i stąd nie powinny być w ogóle opodatkowane, a literatura klasyków sprzedawana po niższych cenach (tak było do tej pory - to znaczy jeszcze rok temu i wcześniej, ze sławetnym wydawnictwem Greg, które miało gówniane opracowania). I dziwne dla mnie jest jak ktoś się cieszy, że inni nie będą czytać, bo wtedy "nie będą mądrzejsi ode mnie". Pff - to jak tu się rozwijać w otoczeniu ludzi głupszych? Zawsze trzeba znać kogoś mądrzejszego, a im więcej takich osób tym lepiej.

Natomiast kserowanie na studiach czasem okazuje się nieodzowne. A jak mają mnie za to ścigać, to nie oznacza, że naglę znajdę xxx kasy na podręczniki. Chociaż na pierwszym roku to akurat ani oryginalnych, ani kserowanych książek nie miałem  ;D
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Sierpnia 2010, 17:15:48 »
@ Vegeir

Ja mówiłem o zorganizowanej działalności pirackiej punktów ksero (tj. sprzedawaniu gotowych kopii książek), która coby tu dużo nie mówić jest trzepaniem biznesu ze sprzedaży czyjejś pracy intelektualnej. Kopiowanie we własnym zakresie to zupełnie inna sprawa z którą żaden wydawca sobie nie poradzi (bo nie jest na prawie) i o ile jest mądry nawet nie spróbuje poradzić (wydawcy mediów cyfrowych próbowali i zbyt dobrze na tym nie wyszli).

Fatalna organizacja naszej edukacji, zawyżanie cen, czy wręcz jawna korupcja nauczycieli i wykładowców co roku w zamian za prezenty zmieniających używane książki, z których nawet nie korzystają ale zmuszają do ich zakupu, to osobny temat i bynajmniej przeze mnie nie jest popierane.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpnia 2010, 17:24:26 wysłana przez Rezro »

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki będą zVATowane
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Sierpnia 2010, 17:20:33 »
Weźmy książki od biologii, geografii, matematyki, angielskiego (za jedną książkę, jak się uczyłem musiałem dać 70zł...). To są książki które młodzi ludzie MUSZĄ mieć. Jak ja na przykład powiedziałem kiedyś pani od matematyki, że nie kupiłem książki, bo mnie na razie nie stać, to ta mi szmatę wstawiła. I to nie było tak, że my biedni jesteśmy. Po prostu rodzice nie mogli jednorazowo dać 6 stów za książki i musieliśmy z paroma poczekać. A teraz nie dość, że książki drożeją, to jeszcze cwaniaczki sobie zmieniają podręczniki co roku, żeby nie było odsprzedawania młodszym rocznikom.
Ale zaraz!

Przecież rodzice też mają coś do powiedzenia w sprawach szkoły i edukacji swoich dzieci (na niwie tzw. rady rodziców czy jak to się tam zwie) - w tym w sprawie doboru podręczników, c'nie? Bo jak się orientuje, to książek do danego przedmiotu jest na rynku we whooj, a każdy podręcznik jest zatwierdzany wcześniej przez MEN, c'nie? Więc jeśli nauczyciel danego przedmiotu z roku na rok skacze jak wsza na dupie zmieniając podręczniki to znaczy, że ma jakąś prowizję od wydawcy (albo inną wziątkę w postaci szkolenia, prezentów, whooj wie co) i rodzice powinni mu delikatnie zasugerować, że robi źle  :wpr13s:

Pytanie też powinno być takie - czy wydawcy książek i tak wyjdą na swoje (jak kiedyś wydawcy gier mający w dupie wysokie ceny) czy podetnie im to nogi.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.