Autor Wątek: Konto bankowe - jakie wybrać  (Przeczytany 8039 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Konto bankowe - jakie wybrać
« dnia: 20 Lipca 2010, 20:55:56 »
Jak w  temacie, co po możecie polecić a czego nie, w jakie gówno wdepnęliście (jeśli wdepnęliście) podczas korzystania z bankowości.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lipca 2010, 01:36:22 »
Nie wiem co ma to zacne imię wspólnego z tym mniej zacnym skrótem, ale skoro już tutaj się wypowiedziałem to w celu uniknięcia bana od Jima napiszę, że jak dla mnie najlepszym kontem jest takie internetowe w Deutsche Banku. Nie płacę za prowadzenie konta i przelewy (ale muszę je robić przez internet), nie płacę za kartę, jeśli użyje jej raz w miesiącu do zapłacenia w sklepie (jesli nie użyję, to płacę 5 złotych). Nigdy nie robiłem sobie wpłat na konto w oddziale banku i pewnie by to coś kosztowało. Nazwa konta to DBnet.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lipca 2010, 15:29:36 »
Mam mBank, w tym konto zwykłe oraz 2 oszczędnościowe (4,1% i jakieś 0,1% (?)). Brak opłat za prowadzenie konta. Brak opłat za kartę (można ją ubezpieczyć [chyba 1,70PLN/miesiąc]) -- zwykła karta chipowa. Jest jeszcze karta zbliżeniowa, ale dodatkowo płatna.
Zwykłe konto jest nieoprocentowane, z oszczędnościowego można wypłacać raz miesięcznie na z góry podany numer (ustawiłem sobie moje konto jako to, na które wypłacać, i wrzucam nadwyżki, które robią za oszczędności). Z oszczędnościowego odprowadzają podatek (chyba dochodowy).
Jeszcze nie korzystałem z opcji płacenia zagranicznego, ale podobno mBank ma taką opcję.

No i nic nie wiem o tym, czy bez wykorzystania co najmniej raz w miesiącu karty, są jakieś 5-złotowe konsekwencje :P

----

A teraz z zupełnie innej beczki:
Jakoś na początku tego roku rezygnowałem z konta studenckiego w PKO. Nie dość, że za prowadzenie konta płaciłem 2,50 to jeszcze za możliwość dostępu do niego przez internet dodatkową złotówę. I to tylko do 26 roku życia, bo po nim opłaty miesięczne oscylują w okolicach 9 PLN-ów.

---
Dodatkowo na rzecz mBanku: obsługiwane są bankomaty sieci BZ WBK, Cash4You i coś tam jeszcze. Przelewy wewnętrzne nic nie kosztują, do innych banków 0,50 PLN.
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

Ace

  • SLAYER kurwa
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 357
  • Jednoosobowe ramię zbrojne Trzynastego Schronu
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lipca 2010, 20:35:13 »
konto dla studenta w pko bp, z dostępem do ipko [dostęp przez internet]. płace całe 2,5/msc + 10 rocznie za karte. zaraz sie ludzie obużą że tak dużo - wole zapłacić i mieć bankomat na każdym rogu i w każdej pipidówie, niż latać przez pół miasta i szukać bankomatu z którego moge wypłacić kase bez prowizji


Czy Ty potrafisz zliczyć ile masz kolczyków w pysku
Nie przeszedłbyś zapewne przez kontrolę na lotnisku

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lipca 2010, 20:59:52 »
A właśnie, zapomniałem dodać - w Deutsche Banku też mogę bez dodatkowych opłat i prowizji korzystać z każdego bankomatu w Polsce.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lipca 2010, 11:48:24 »
że jak dla mnie najlepszym kontem jest takie internetowe w Deutsche Banku. Nie płacę za prowadzenie konta i przelewy (ale muszę je robić przez internet), nie płacę za kartę, jeśli użyje jej raz w miesiącu do zapłacenia w sklepie (jesli nie użyję, to płacę 5 złotych). Nigdy nie robiłem sobie wpłat na konto w oddziale banku i pewnie by to coś kosztowało. Nazwa konta to DBnet.
Panie! To zbyt piękne by było prawdziwe  :hyh Gdzie tkwi haczyk? Czy jak jesteś studentem albo do 26 roku życia?

Co do pozostałych kont to również mam PKO z dostępem do netu i ból jest taki, że płacę za nie trochę na miesiąc, ale nie mogę podjąć decyzji by się go pozbyć, choćby przez wieloletni staż w tym banku oraz wygodną i bezpieczną (karta jednorazowych kodów) obsługę przez neta  ???
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lipca 2010, 12:24:55 »
Też mam kartę jednorazowych kodów :P

Chyba nie ma ograniczenia wiekowego - klikaj i sprawdź. Przynajmniej o nim nigdzie nie piszą. Okazuje się, że też mam konto oszczędnościowe, ale ja akurat chyba z tego zrezygnowałem, bo nigdy nie mam tam nie wiadomo jakich bogactw, to i nie miałoby się z czego odkładać :P
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Lipca 2010, 13:00:11 »
Squonk, to ja wolę zamiast karty kodów jednorazowych przesyłanie SMS-em kodu jednorazowego. Tak robi m.in. wspomniany wcześniej mBank oraz na pewno BZ WBK.
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

moonfall84

  • St. plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Lipca 2010, 18:50:42 »
Też mam BZ WBK <30, ale niedługo planuję zmienić na Wydajesz-Zarabiasz czy jakoś tak.
BTW moi rodzice mają w PKO i gdy widzę jak zdrapują te kody to ... no po prostu bym tak nie mógł, co to Totolotek :P
Wolę wspomnianego SMS koda lub tokena, na którego coraz bardziej się zastanawiam.

Little Boy

  • Chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lipca 2010, 02:47:03 »
Bardzo dobry temat. Musze się zmusić i założyć jakieś w końcu... no właśnie konto, lokatę, oszczędnościowe, zwykłe, oprocentowanie, tu omijanie podatku Belki, tam dostęp do bankomatów, tu niska opłata, tam nowoczesna karta i obsługa przez internet... idzie się w tym pogubić. Zwłaszcza w szczegółach... a w nich przecież diabeł tkwi! I tak chyba będzie założyć dwa, jak ktoś tu już zrobił.

Kończąc przygłupi wywód, gdzie najlepiej wpakować kilka tysięcy? (już widzę te odpowiedzi o wężyku Rydzyka itp.  :D)

............................................................................................


Nie jestem pewien czy lepiej walnąć post pod postem, czy edytować.
Natknąłem się na ciekawą serię artykułów w temacie
http://gospodarka.gazeta.pl/Edukacja_w_finansach/0,0.html
której następne odcinki będą się regularnie ukazywać.

Ale na sam początek dużo rozjaśnia http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,7636171,Nasze_oszczednosci_powinny_na_siebie_zarabiac.html
Dla wielu te informacje to banał, ale wielu nie wie, że mogą mieć pieniądze na koncie a inflacja i tak będzie je zjadała chap chap.
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpnia 2010, 16:21:16 wysłana przez Little Boy »
"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Little Boy

  • Chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Września 2010, 20:58:14 »
Strzeżcie się cyberzłodziei!  :asg
http://www.polityka.pl/rynek/1508356,1,cyberzlodzieje-jak-chronic-pieniadze-w-sieci.read

Santander kupił BZ WBK. Czyli coś się tam zapewne zmieni.

..............................................................................................


Tak w ogóle, to znalazłem takie w miarę:
ing
db
mbank
bz wbk
ing student

multibank
« Ostatnia zmiana: 13 Września 2010, 21:30:07 wysłana przez Little Boy »
"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

zmstr

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Września 2010, 09:01:30 »
Ja miałem na początku w Pekao SA, ale nie dość że brali opłatę za prowadzenie rachunku, to jeszcze wypłata w innych bankomatach kosztowała mnie fortunę. Jako zwykły zjadacz chleba miałem zwykłe konto, czyli to normalne że nieoprocentowane. A jednak był pewien haczyk - jeśli miałem debet był on oprocentowany  :blk Ogólnie po 3 latach rozstałem się z tym bankiem
Przyszła kolej na Pocztowy Bank :ords I byłem baaardzo zadowolony z tego banku. Zero jakichkolwiek opłat (był jednak warunek by robić dwa razy w miesiącu obojętnie jakie zakupy, płacąc kartą - dla mnie żadne utrudnienie bo zazwyczaj płacę kartą chociażby tankując), wypłacałem pieniądze w każdym bankomacie jakim chciałem bez opłat, mogłem wypłacać pieniądze na poczcie na dowód, ludzie wpłacający mi kasę za np. przedmioty sprzedawane im na allegro, byli mile zaskoczeni że nie muszą ponosić opłaty 2,50 za wpłatę, fajny i przyjemny interfejs zarządzania kontem przez internet no i totolotek :P czyli karta kodów. Niestety jakoś na wiosnę, ktoś mądry w tym banku stwierdził, że klienci mają zbyt dobrze i po dwóch wypłatach z bankomatu - następne były już płatne po 4 zł (a pocztowy bankomatów chyba nie posiada nigdzie  :-\ ), nawet wypłacając pieniądze przez POS-y na poczcie też była opłata, więc szybko się z tego banku zwinąłem.
Obecnie mam konto w ING. Karta zbliżeniowa, dostałem prezent :P, nie płacę za kartę (też jest warunek zakupów kartą), zamiast karty kodów autoryzacja SMS, no i też wypłacam gdzie chcę bez ponoszenia kosztów :P

Hugo1979

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Października 2010, 09:04:11 »
No to i ja się wypowiem. Od jakichś 6 lat korzystam z banku BPH.

Najpierw był Srebrny Sezam, ale opłata za prowadzenie 9,99zł skutecznie mnie odstraszyła (po dłuższym czasie użytkowania, ale jednak ;) ). No i opłata za kartę - stała 2,50, a jeśli nie zrobiłem 4 (kiedyś 3) zakupów przy pomocy karty, to jeszcze doliczali 3zł; kiedyś tej stałej nie było... Wypłat mogłem dokonywać bez prowizji tylko w bankomatach BPH i euronet, za resztę płaciłem procent (nie pamiętam jaki, bo starałem się z 'obcych' nie korzystać), nie mniej niż 5zł...

Teraz mam konto Direct - w całości internetowe. Oczywiście w Srebrnym też miałem bankowość internetową. Co ciekawe - zachowałem ten sam login, to samo hasło. I nawet mimo przestraszenia mnie przez panią zakładającą to konto, nie musiałem wcale pisać na nowo przelewów zdefiniowanych - wystarczyło zmienić jednym kliknięciem konto do obciążenia. Za prowadzenie konta nie płacę nic (jedynie czasem za smsy zabezpieczające, ale o tym poniżej). Za kartę także nie płacę, ale też pod warunkiem wykonania 4 operacji przy jej pomocy. Jak nie wykonam, to płacę trochę więcej niż przy srebrnym - 6zł, ale dla mnie to nie jest wielki problem; inna sprawa, że musimy wykonać 8 operacji ;) mamy z Żoną swoje karty (kiedyś udawało się jej płacić z mojej, ale kilka razy sprzedawczyni zauważyła, że ona nie może mieć na imię Tomasz :hyh ). Wypłacać mogę w każdym bankomacie bez prowizji. Za to wypłaty z okienka już kosztują bodaj 8,99zł (i to jest główny powód, dla którego jest to konto 'w całości internetowe' ;) ) - bodaj, ponieważ się tym nie interesuję, w ciągu 6 lat wypłaciłem tylko raz z okienka... bo bankomat przy oddziale był nieczynny, a bankomatów wtedy było bardzo mało (chyba euronetu nie było wtedy wcale) :) No i jeszcze jedna sprawa, o której bym nie wiedział, gdyby nie mój Brat, bo ja z tego nie korzystam - przewalutowanie kosztuje 2%, gdzie w Srebrnym jest za darmo.
Przelewy zlecone kosztują 1zł (chyba tylko w Złotym Sezamie, droższym, nic nie kosztuja), ale nie ma sensu z tego korzystać - dla rachunków, które płacę w tej samej wysokości, tudzież mają dużo dalej odroczoną płatność (więc mógłbym zapomnieć ;) ) po prostu robię przelewy odroczone - wpisuję późniejszą datę wykonania przelewu, przelew ma oznaczenia 'oczekuje na realizację przez bank' i mam osobną pozycję w menu 'przelewy odroczone', gdzie mogę je sprawdzać, modyfikować (tylko co do pola 'tytułem' i chyba kwoty, odbiorcy już nie można).

Zabezpieczenie bankowości internetowej (niezależnie od konta):
- hasło musi mieć przynajmniej jedną wielką i jedną małą literę oraz jedną cyfrę; jest też jakieś minimum odnośnie długości, ale nie pamiętam jakie, moje ma ponad 10;
- dodatkowo hasło nie zawsze wpisuje się całe - są 'okienka' na każdy znak hasła i nie zawsze jest tych 'okienek' tyle samo co znaków, a na dodatek... w niektórych pojawia się wielka kropka - znaczy się, że danego znaku w kolejności nie wpisujemy (fakt, na początku było to upierdliwe - raz nawet musiałem odzyskiwać hasło w banku :hyh );
- przelewy trzeba autoryzować - hasłem (może być takie samo albo inne od tego do logowania, jest to niezależnie definiowany klucz) oraz kodem, który dostajemy smsem (klika się w przycisk 'pobierz kod sms', czy jakoś tak ;)), no i tu jest haczyk - pierwsze 5 smsów w miesiącu jest darmowych, każde kolejne kosztuje... 0,35zł - niby nie dużo, ale nie można powiedzieć, że w 100% konto jest darmowe :) choć oczywiście jest na to sposób - robić przelewy hurtowo, na jednym zalogowaniu, bo sms nie jest przypisywany do przelewu, tylko do sesji;
- można sobie wpisać (zdefiniować) polecenia przelewu oraz odbiorców, jako 'zaufanych', co oznacza, że przy tych zdefiniowanych przelewach albo przelewach niezdefiniowanych, ale dla odbiorców zaufanych nie potrzebujemy smsa.

Co do smsów, to słyszałem (choć nie wiem czy to było o 'moim' banku), że złodzieje przychodzą do oddziałów banku i bez problemu zmieniają nr telefonu, na który ma być przesłany sms z kodem :blk :cnsd

No i inny problem - tym razem na pewno dotyczący BPH - czasem są problemy na niektórych przeglądarkach, zwłaszcza przy aktualizacji systemu. I nie można powiedzieć, że zawsze szybko reagują na tego typu problemy...

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Konto bankowe - jakie wybrać
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Sierpnia 2011, 18:17:40 »
Czy ktoś ze schronoludków zlikwidował swoje konto osobiste w PKO? Mi się to zdarzyło na początku tego roku, kiedy nie udało się w żaden logiczny sposób przekształcić konta osobistego na konto internetowe, jak można zrobić np. Millenium. To znaczy tam również chcąc takie coś zrobić, to trzeba jedno konto zamknąć a otworzyć sobie drugie, ale wszystko odbywa się w ramach jednego konta klienckiego, pod które można podpiąć kilka różnych kont.

No i ta akcja reklamowa ze "Strasburgerem z TVN". Tak naprawdę to nie miało to dla mnie żadnego znaczenia czy gościu zarobi milion czy dwa. Ale czasem można w sobie odpalić moduł polactwa, zwłaszcza kiedy pomaga to w podjęciu decyzji, której nie podjęło się poprzez whoojową obsługę, kolejki i traktowanie wieloletniego klienta jak z dupy.

PKO BP - pałkę ssie  :gdpk Oooo!  :hyh
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.