Autor Wątek: Szczury tunelowe  (Przeczytany 16942 razy)

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 956
Szczury tunelowe
« dnia: 28 Maja 2010, 12:36:39 »



Tunnel Rats, czy ta nazwa może kojarzyć się z gryzoniami, przemierzającymi świat w wąskich tunelach, zakamarkach, chroniąc się przed wzrokiem innych? Jak najbardziej!!!

"Wojna w Wietnamie najczęściej kojarzy się z walką w dżungli lub na polach ryżowych. Tymczasem nie mniej zacięte zmagania toczyły się pod powierzchnią ziemi, w kilkusetkilometrowych tunelach wykopanych przez partyzantów Vietcongu."

To tylko kawałek niezwykle ciekawego artykułu, który opowiada o całej otoczce powstania nazwy "Tunnel Rats", jednak nie jest to opowieść o szczurach doświadczalnych, pędzących tunelami do upragnionej nagrody… tylko o ludziach.

Ekstremalne warunki do życia, ekstremalne warunki do walki, wysoka temperatura, duchota i ciemność. Czy w takich warunkach można żyć? Czy w takich warunkach można przeżyć?

Bezpośredni link do artykułu: Szczury tunelowe.

Źródła:
Zapiski z Granitowego Miasta
1 Field Squadron RAE
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2010, 22:48:18 wysłana przez Uqahs »
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Uqahs

  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1002
  • Extraterrestrial
    • Trzynasty Schron
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maja 2010, 17:23:54 »
Lekko poprawiłem i dobajerzyłem tego newsa.

Hugo1979

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maja 2010, 23:40:32 »
A czytałem o nich już parę lat temu. Bardzo ciekawy temat. Fajnie, że ktoś go przybliża innym :)

P.S.
Jest też gra o tym tytule... ale lepiej na nią spuścić zasłonę milczenia ???

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maja 2010, 10:13:11 »
http://www.filmweb.pl/film/Tunnel+Rats-2008-433365
jest też film o tym tytule :P


Jabłko

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maja 2010, 13:37:34 »
A mi ten ńjus nie podpasował i jeśli chodzi o spojrzenie nań przez postkulturalny pryzmat to nie czuję zajawki. Jeśli mnie ktoś raczy wytłumaczyć co ma piernik do wiatraka, to spoko - jestem otwarty na słuchanie, ale póki co na sprawy związane z Wietnamem monopol ma u mnie Forrest Gump :P

...a, i jeszcze napalm ;D
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2010, 13:55:28 wysłana przez Ordynus »

rombus

  • Forumowy pajac
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maja 2010, 14:31:23 »
 :ufok jest taki film polecam  :-X
Użytkownik został zbanowany.

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maja 2010, 14:34:14 »
Tak, rombus, jest taki film. Wiesz? Musisz czytać posty innych użytkowników. Przynajmniej wypadałoby, gdyż jest ich dość mało ;).

Ordynus ma trochę racji, co ten nius ma do postapokaliptyki? Bo jeśli ktoś mi powie, że to, że podziemne tunele mogą robić za jakieś schrony, albo przypominać te jaskinie z Fallouta, to trochę to jest przesadzone jak dla mnie ;P Nie odbiegajcie zbyt daleko od tematyki...


Jabłko

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maja 2010, 14:34:55 »
No ale jaki film? "Napalm" ? :)
A jeśli chodzi o tunelowe klimaty, to nie trza szukać tak daleko - weźmy zagadnienie powstania warszawskiego :P
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2010, 14:38:04 wysłana przez Ordynus »

rombus

  • Forumowy pajac
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maja 2010, 14:39:43 »
będę się bardziej kontrolował ale nie zauważyłem żeby ktoś mówił o filmie jakby co sorry panowie :@
Użytkownik został zbanowany.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Maja 2010, 15:38:07 »
Podajcie definicję postapo podpisaną przez kogoś z habilitacją to uznamy, że ten news nie ma z nią nic wspólnego  :zwr :zwr :zwr

To co robili wietnamce na południu powinno być wykładane na każdej lekcji OC. Podziemne szkoły, kuchnie, szpitale, fabryki broni - wszystko perfekcyjnie ukryte wśród tuneli pełnych pułapek w rodzaju jam z wężami czy kolcami zanieczyszczonymi odchodami.

Posłuchajcie także słuchowiska B. Wołoszańskiego >>> Podziemna wojna
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maja 2010, 15:44:26 »
Postapo nie jedno ma imię. Poza tym zawsze można to odnieść do samego Fallouta, w którym i tuneli, i szczurów nie brakowało ;)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Maja 2010, 15:45:13 »
(...) wszystko perfekcyjnie ukryte wśród tuneli pełnych pułapek w rodzaju jam z wężami czy kolcami zanieczyszczonymi odchodami.
Mieli takie pułapki? :o A, to co innego - od razu kojarzy się ze Świątynią z Fallouta 2, heh - postapo i koniec! ;D
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2010, 15:50:14 wysłana przez Ordynus »

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Maja 2010, 15:48:24 »
Fallout to tak mały wycinek postapo, że powinno się karać poprzez zmuszenie do słuchania wypowiedzi polskich polityków codziennie po 12 godzin tych, którzy próbują utożsamiać postapokalipsę z Falloutem  >:(  >:(  >:(  >:(  :@
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Maja 2010, 15:57:40 »
(...) wszystko perfekcyjnie ukryte wśród tuneli pełnych pułapek w rodzaju jam z wężami czy kolcami zanieczyszczonymi odchodami.
Mieli takie pułapki? :o A, to co innego - od razu kojarzy się ze Świątynią z Fallouta 2, heh - postapo i koniec! ;D
Fallout to tak mały wycinek postapo, że powinno się karać poprzez zmuszenie do słuchania wypowiedzi polskich polityków codziennie po 12 godzin tych, którzy próbują utożsamiać postapokalipsę z Falloutem  >:(  >:(  >:(  >:(  :@
On po prostu śpiewa żartobliiiiwie, ironiiiicznie, ze stosunkiem jakimś takim żartobliwym do tematu (...) Ja twierdzę, że jest to piosenka optymistyczna, żartobliwa, wesoła, z akcentami humorystycznymi. W sumie uważam, że potrzeba nam jest zdrowych, wesołych, optymistycznych piosenek, właśnie takich... nawet czasami żartobliwie ironicznych. I w ten sposób bym ją interpretował. :D
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2010, 16:15:46 wysłana przez Ordynus »

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Maja 2010, 16:10:54 »
Aaaaa, no dobra, ale wiesz - po wizytach różnej maści naukowców z tej dziedziny jestem jakoś chorobliwie uczulony na takie przyporządkowania  :'(
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Maja 2010, 20:08:36 »
Fallout to tak mały wycinek postapo, że powinno się karać poprzez zmuszenie do słuchania wypowiedzi polskich polityków codziennie po 12 godzin tych, którzy próbują utożsamiać postapokalipsę z Falloutem...

Ale chyba gdyby nie Fallout, nie gadalibyśmy tu teraz, prawda? Nie utożsamiam postapo z Falloutem i uważam, że 13S powinien od tego odbiegać jak najbardziej, ale koneksji przecież nie da się uniknąć.  :-* :)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Maja 2010, 20:12:56 »
Fallouta utożsamiać z apokalipsą - proszę bardzo. Postapokalipsę z Falloutem - zawężanie swoich horyzontów.

Może i byśmy gadali - jak na razie nic związanego z Falloutem na Schronie nie zrobilem, a i trafiłem tutaj nie z powodu Falloutów  :-* Zresztą tendencję do odkrywania Schronu poprzez dział postkultury (wyszperania w sieci recenzji filmu, książki czy czegoś w klimatach) należy wspierać bardziej niż tendencję do trafiania tutaj poprzez solki do F3  ;)
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Maja 2010, 20:24:00 »
Ale chyba gdyby nie Fallout, nie gadalibyśmy tu teraz, prawda? Nie utożsamiam postapo z Falloutem i uważam, że 13S powinien od tego odbiegać jak najbardziej, ale koneksji przecież nie da się uniknąć.

Łoj, jak najbardziej - jeśli o mnie chodzi, to Fallout zainteresował mnie "postkulturą", nie zaś odwrotnie. Żarty żartami i wiem do jakiego zjawiska pije w swoim poście nie wiem, czaję ogólną myśl i podzielam frustrację, ale ja bynajmniej nie odcinam się od Fallouta (no chyba że od Fallouta 3) :)
Chociaż Fallouty są tutaj przewałkowanie bardzo dokładnie, to Trzynasty Schron niewątpliwie przyciąga głównie ze względu na to, że wypłynął na "szerokie wody" zamiast ograniczać się do kontemplowania wyższości amunicji JHP nad AP w Folałcie Dwa.
Co nie zmienia faktu, że jajko (czyli Fallout) było najpierw, a dopiero potem kura (13S) - no i bez urazy proszę ;D
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2010, 21:00:28 wysłana przez Ordynus »

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Maja 2010, 20:42:41 »
No tak, to ujmę to inaczej. Od Fallouta się zaczęło. I dzięki niemu poszedłem tak daleko, że nawet zacząłem słuchać muzyki bluesowej bo mi się spodobała. Zaraz, ktoś zapyta: gdzie muzyka bluesowa w Falloucie? Proszę bardzo:
Cytuj
It's 106 miles to Chicago, we've  got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses
To jest tekst z filmu Blues Brothers, który po delikatnym przeinaczeniu na motywy z Fallouta, pojawia się gdy werbujemy bodajże Myrona do teamu. Wyczytałem tą ciekawostkę chyba właśnie na schronie, uznałem, że skoro twórców Fallouta tak jara ten film to i mi się może spodobać. I tak to się zaczęło. Później filmy typu Mad Max, Wodny Świat, Terminator i tego typu rzeczy. A z czym mi się kojarzy postapo? Właśnie z tym, co się dzieje po jakiejś wielkiej katastrofie, a to ekologicznej, lub spowodowanej działalnością człowieka.

To jest moje zdanie, macie prawo się z tym nie zgadzać - luz. Ale uważam, że ten news nie pasi do klimatów postapo i tyle xP. Wojna - ok, zalicza się do wojennych klimatów. Ktoś by powiedział, że postapokaliptyka też się do nich zalicza, no weźmy wojnę atomową. Ale jest jeszcze druga strona medalu - nie każda wojna jest 'postapo'. Siedzą sobie w pięknej kolorowej i zielonej dżungli, z tym, że walka toczy się pod ziemią. Według mnie po prostu nie ma w tym postapo. No cóż, takie jest moje zdanie  :P
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2010, 20:44:21 wysłana przez Vegeir »


Jabłko

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Szczury tunelowe
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Maja 2010, 20:53:49 »
nie wiem - należysz do mniejszości (chodzi mi o Twoje trafienie na Schron) i dobrze wiesz, że to, o czym napisał Ordynus jest bolączką niektórych redaktorów. Podpisuję się pod Twoim postem obiema rękami, ale pewnym faktom chyba nie da się zaprzeczyć :)

Vegeir - moim zdaniem trzeba szerzej patrzeć na tę kwestię. Wojna, czy cokolwiek innego - również mniejszego, - co spowoduje koniec świata, musi spowodować także pewną rewolucję w mentalności ludzi, którzy ową zagładę przeżyli. A to o czym piszesz jest tylko easter eggem.
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!