Autor Wątek: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?  (Przeczytany 22458 razy)

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Maja 2010, 22:14:31 »
Wybrałem go dlatego, że na pewno stał się ulubieńcem szlachty po przywileju koszyckim, który w dalszej perspektywie był jednym z przyczyn upadku Rzeczpospolitej.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Maja 2010, 22:52:15 »
Nie był, nie był  :P

Zważ, że za środkowych Jagiellonów istniała pewna forma przeciwwagi dla szlachty (która wtedy miała jednak większą świadomość) w postaci silnych miast (zwłaszcza pokrzyżackich). Błędy zaś zrodziły się z niekonsekwencji Zygmunta I Starego, który ulegał swojej żonie w sprawach odnośnie wzmocnienia władzy królewskiej oraz braku potomków męskich - jego oraz jego syna. Dopiero nieuregulowane kwestie władzy centralnej oraz Zygmunt III Waza wyniosły wzwyż klasę magnacką, która nigdy nie biedowała.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Maja 2010, 22:56:02 »
Myślisz, że bez tego przywileju łatwiej by funkcjonowała chociażby armia?
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Maja 2010, 23:00:24 »
Cytat: Przywilej koszyck
za służbę wojskową poza granicami kraju szlachta otrzymywała żołd (w przypadku dostania się szlachty do niewoli w czasie wyprawy zagranicznej, król refundował koszty wykupu szlachty z niewoli),
To masz na myśli? Ma to jakiś sens pod warunkiem, że skarb królewski był zasilany odpowiednią ilością kasy z tzw. królewszczyzn. Czy do tego w późniejszych czasach nie dążyła Bona oraz ruch egzekucji dóbr?
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Maja 2010, 06:53:33 »
Vegeir, oby socjalizmu było jak najmniej, to będzie coraz lepiej. Jak zauważył jeden z mądrzejszych Żydów w historii, "wolny rynek wytwarza wolne społeczeństwo".
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #25 dnia: 12 Maja 2010, 12:42:53 »
Ja wychodzę z założenia, że cala ta sprawa jest nader rozdmuchana. Bo tak naprawdę, jakie są skutki takiej polemiki, lub bzdurnych artykułów? Żadne. Ani krwawej jatki nie uświadczyliśmy, nocy długich noży, nawet spektakularnego mordobicia gdzieś w centrach miast.
W telewizji będą gadać, pismaki będą pisać a ludzie będą czytać i oglądać oraz oczywiście się podniecać, co jeden z drugim wymyślił a przecież to czasami rzygowiny są, kwaśne i nic więcej.
Polska i tak jest już wioską malowaną we współczesnej europie, której uśmiechy ślą inni władcy, bo się przecież na coś tam kiedyś będziemy się mogli przydać, czy to wysłać gdzieś troszkę żołnierzy, czy być potulnym chłopcem do bicia podczas najazdów.
I tak się zastanawiam, co komu do tego, jakim ja jestem Polakiem? No właśnie? Czy to nie jest mentalność naszych wspaniałych rodaków, którzy lubią wciskać swe kinole w nie swoje sprawy. Przecież wpierdalanie się w nie swoje życie wyssaliśmy z Polskim mlekiem naszych matek i tak łatwo się tej wścibskiej siary z naszej krwi nie pozbędziemy.
No ale są też ludzie, którzy cenią swoja prywatność i którzy potrafią przyjąć brak płaczu innego człowieka za cos normalnego, bo życie się toczy dalej, w czasie wojen, katastrof lotniczych i smrodu niektórych ludzi a Polska zawsze pozostanie Polską.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #26 dnia: 12 Maja 2010, 15:02:04 »
Cytat: Przywilej koszyck
za służbę wojskową poza granicami kraju szlachta otrzymywała żołd (w przypadku dostania się szlachty do niewoli w czasie wyprawy zagranicznej, król refundował koszty wykupu szlachty z niewoli),
To masz na myśli? Ma to jakiś sens pod warunkiem, że skarb królewski był zasilany odpowiednią ilością kasy z tzw. królewszczyzn. Czy do tego w późniejszych czasach nie dążyła Bona oraz ruch egzekucji dóbr?

Nie, nie - niedokładnie. Chodziło mi o to, że każda wojna wymagała ekstra podatków na wojsko - uchwalanych (albo i nie) przez sejm. A pamiętasz hańbiący pokój w Buczaczu? Przypomnij sobie jego przyczyny (oprócz nieudolności imć Wiśniowieckiego).

Ja wychodzę z założenia, że cala ta sprawa jest nader rozdmuchana. Bo tak naprawdę, jakie są skutki takiej polemiki, lub bzdurnych artykułów? Żadne. Ani krwawej jatki nie uświadczyliśmy, nocy długich noży, nawet spektakularnego mordobicia gdzieś w centrach miast.
W telewizji będą gadać, pismaki będą pisać a ludzie będą czytać i oglądać oraz oczywiście się podniecać, co jeden z drugim wymyślił a przecież to czasami rzygowiny są, kwaśne i nic więcej.

Oby tylko tak było. Ale społeczeństwo głupieje, słucha głupich mediów i jest podatne na manipulacje. Nawet jeśli nie przekłada się to na noce długich noży, to i tak wpływa na poziom toczenia w Polsce dyskusji - nie tylko publicznych, politycznych, na akceptację takiego a nie innego obrzucania się błotem, na nieprofesjonalizm mediów i tak dalej i tak dalej. Konsekwencje może nie są drastyczne, ale bardzo irytujące i frustrujące.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Maja 2010, 12:22:21 »
Cytat: nie wiem
Chodziło mi o to, że każda wojna wymagała ekstra podatków na wojsko - uchwalanych (albo i nie) przez sejm. A pamiętasz hańbiący pokój w Buczaczu? Przypomnij sobie jego przyczyny (oprócz nieudolności imć Wiśniowieckiego).
Oj skaczesz między epokami jak user nie mogący się pogodzić z tym, że regulaminie konkursu zdanie kończy się na przecinek a nie kropkę  ;D

Gdzie Wiśniowiecki, gdzie wojny Zygmunta I Starego, gdzie wojny Kazimierza IV Jagiellończyka, a gdzie czasy przedjagiełłowskie? Przecież w czasach Wiśniowieckiego, król (czyli on) był de facto bezwolnym przydupasem koterii magnackich, które uprawiały własną politykę w fasadowej i szczątkowej już Polsce.

Cytat: nie wiem
Ale społeczeństwo głupieje, słucha głupich mediów i jest podatne na manipulacje
Bo trzeba siać, siać, siać - jak mawia niejaki Rydzyk  :-*

BTW:
Pokój w Buczaczu... Hmm... Niuch, niuch, niuch - węsząc tu działania układu, spisku oraz zdrady - czy to aby Sobieskiemu było nie na rękę? Oczywiście nie by z turasami się dogadać, ale by nic nie robić, udać, że się nie potrafi przewidzieć konsekwencji wcześniejszych czynów?  :-[ Przecież bezmyślność w Polsce ma długowiekowe już tradycje  :-*
« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2010, 12:26:17 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Maja 2010, 12:47:40 »
No nie wiem - mnie tam uczyli, że Rzeczpospolita nie wystawiła armii, bo nie chciał Sejm uchwalić podatku (bo podatek był 2 grosze od łana, a większe tylko na czas wojny  za zgodą Sejmu). Nawet jeśli był to spisek jakiś, to i tak przywilej koszycki dawał do tego formalne podstawy - żeby normalnie pobierać niski podatek, tylko na czas wojny go zwiększać. Ło to mnie się rozchodzi  :-*
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Maja 2010, 12:57:55 »
Tylko, że nie uwzględniasz roli króla jako ojca narodu i takie tam ple, ple, ple. Im silniejsza byłaby pozycja polityczna króla (czytaj dziedziczna korona) tym silniejsza byłaby jego pozycja materialna, a tym więcej byłoby kasy na obronę.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Maja 2010, 15:40:45 »
No tak, nie neguję tego wcale, wiem przecie, że Kazimierz Jagiellończyk wcale tak do końca przywilejów nie przestrzegał pod koniec żywota podobno, a Zygmunt Stary umiał zawsze uzyskać kasę na obronę potoczną. Ale zauważam tylko, że ten przywilej był formalną podstawą do tego, że decydował Sejm i taką pierwotną przyczyną słabości armii, albo w ogóle państwa. W wiekach XV-XVI ta przyczyna była silnie hamowana przez królów, ale potem już nie - o tak to widzę.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Maja 2010, 19:15:29 »
Problemy zaczęły się wraz z demokracją :P Bo zamiast królów z dynastii, od małego do rządzenia uczonych, mieliśmy festiwal obietnic przedwyborczych w wykonaniu zagranicznych przegrańców.
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #32 dnia: 15 Maja 2010, 15:34:16 »
Np. Stefana Batorego, który zreformował husarię, powołał piechotę wybraniecką, odciął Rosji (czy co to tam wtedy było - siakieś państwo moskiewskie, albo inne) dostęp do morza, czym niemal zahamował rozwój tego państwa na jakieś sto lat, stłumił gdański bunt. Rzeczywiście - wypisz, wymaluj - zagraniczny przegraniec.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #33 dnia: 15 Maja 2010, 16:16:11 »
Glassius gada komunałami jak typowy wychowaniec polskiej szkoły, która podczas nauki historii poświęca w pip czasu bzdetom w stylu czym drapano się po dupach w Mezopotamii środkowej, a nie jaka kiedyś była Polska. Zresztą i popularne media ograniczają wszystko do zacieszu klęsk, nieudanych powstań i trupów  ::)

 :D
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Maja 2010, 17:15:11 »
I brak takiej elementarnej wiedzy na temat kto i zacz nie tylko powinien jakoś automatycznie stanowić o tym, że zdania się nie zabiera, ale i niestety wpływa potem na podatność na manipulację. Albo mniejszą, albo większą.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #35 dnia: 15 Maja 2010, 17:43:59 »
No z tym to się akurat nie zgadzam, bo gdzie jak nie podczas dyskusji na forum Glassius i inni jemu podobni chociaż otrą się o inne spojrzenie na polską historię?  :-[ Ideałem zaś będzie to, że nawet jeśli takie osoby nie uwierzą tym którzy wiedzą więcej (albo mają jakieś pojęcie), to same poszukają sobie wiedzy jak to kiedyś było. A na pewno nie było tak jak choćby przedstawiał to Sienkiewicz: w wieku XVII wszystkim dookoła kroiliśmy dupę i było wiele radości  :-* 

::)

Tylko jakim kosztem i z jakimi skutkami - ale tego w Polsce nigdy się nie rozpatruje - patrz zaciesz Powstania Warszawskiego czy tworzenie pińcset halfnastu fanowskich gier postapo  ;D

Nie ma to jak mała dawka squonkolenia
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Maja 2010, 18:05:52 »
A może i racja. Gorzej jednak, jeśli takie bazowanie na niewiedzy próbuje przybrać formę jakiejś większej idei, czy czegoś na kształt.

A skąd wytrzasnąłeś tę ostatnią buźkę - przywilej naczelnego?  ???
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Maja 2010, 18:10:11 »
No ba!!! Jakbyś nie robił rokoszu i nie rozwiązywał Naczelnego Dowództwa (które znów działa :-*) to też byś taką miał  :P

A stąd:
http://trzynasty-schron.net/naughty.gif

Także i stąd:
http://trzynasty-schron.net/radioactive.gif

Jak dowiem się jak to zrobić by było z automatu to będą mieli je wszyscy  :-[
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #38 dnia: 15 Maja 2010, 18:38:49 »
Trudno, żeby działało, skoro go nie ma  8)

Zresztą nie martw się - wszystkie regalia przejmuje teraz zakulisowo SSI  :-X
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Jim Cojones

  • Podporucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 541
Odp: Witamy w Przenajświętszej Rzeczpospolitej?
« Odpowiedź #39 dnia: 15 Maja 2010, 19:05:56 »
Firepower mate! Separates the men from the boys.