Autor Wątek: URATUJ POLSKĘ - idź na wybory i wybierz mądrze!  (Przeczytany 4976 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
URATUJ POLSKĘ - idź na wybory i wybierz mądrze!
« dnia: 23 Maja 2010, 11:20:52 »

Obserwując doniesienia mediów można dojść do wniosku, że w naszej ojczyźnie - Polsce - żyć już nie da. Z jednej strony wszędzie wpychające się lewactwo, wiedzące lepiej co masz jeść, jakich używać żarówek, co możesz zrobić a czego nie z własnym ciałem czy seksualnością. Po drugiej stronie postendeckie popłuczyny uważające, że mają monopol na to, kto może uważać się za Polaka, kto jest prawy, a kto stoi tam gdzie stało ZOMO czy też jest prorosyjskim łajdakiem.

I żaden, powtarzam żaden (żeby nie było, że zajmuje się partyjną agitką) kandydat na prezydenta nie daje gwarancji zmian czy stania się przysłowiowym ojcem narodu. Choć szczególnym rozbawianiem napawa jeden, rzekomo mocno odmieniony, przypominający raczej diabła co ubrał komżę i na mszę dzwoni. W takiej sytuacji trzeba odwołać się do prawdziwych autorytetów, azymutów moralnych, wyroczni...

No dobra - dość z tym kadzeniem i rozkręcaniem się.

Odpowiedź jest oczywiście oczywista i prosta i nosi imię Janusz A. Zajdel, choć on stety lub niestety nadaje się na czasy normalne. W czasie zamętu, zagubienia i wszechogarniającej głupoty doskonałą bronią staje się Stanisław Lem.

Przedwcześnie przerwana kariera literacka Janusza A. Zajdla, dopiero co zarysowała to kim ten autor mógł się w przyszłości stać. Kilkadziesiąt opowiadań, pięć pełnoprawnych powieści przedstawiające wizje społeczeństw zniewolonych przez technologię, naukę, władzę, a nawet Obcych, których gorliwymi wykonawcami poleceń są sami ludzie. Zaś Stanisław Lem to wizjoner, filozof, futurolog, stawiający przed czytelnikiem wymagania niż starający się coś w sposób bezpośredni przekazać.

Tak Lem i Zajdel są postapo i w klimatach; tak to góra i guru (żartobliwe określenie o pozycji Zajdla w środowisku fantastycznym w latach 80'ch w odniesieniu do Lema); tak w ich twórczości można znaleźć wiele odpowiedzi na dzisiejsze problemy lub nawet ścieżki do wyjścia z nich.

20 czerwca 2010? Wybierz mądrze - już dziś! Lem na prezydenta, Zajdel na premiera!!!

Na dobry początek dowiedz się więcej:
Janusz A. Zajdel na Wikipedii
Stanisław Lem na Wikipedii

PS.
Z okazji 25 rocznicy śmierci o Januszu A. Zajdlu być może jeszcze nie raz, na Trzynastym Schronie usłyszycie...
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Chrzysztof

  • St. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 327
Odp: URATUJ POLSKĘ - idź na wybory i wybierz mądrze!
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maja 2010, 11:44:45 »
Na mnie ogromne wrażenie zrobił " Kongres Futurologiczny" Lema zwłaszcza, że wcześniej przeczytałem Przenajświętszą Piekary. Polecam obie pozycje.

------

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: URATUJ POLSKĘ - idź na wybory i wybierz mądrze!
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maja 2010, 12:42:46 »
Łysiak nie ma "poparcia politycznego" w schronowych strukturach w przeciwieństwie do Zajdla  :zwr A Lema choć ogarniam całościowo jako krytycznego wizjonera rzeczywistości, to w szczegółach jestem za głupi na niego. Już prawie rok męczę "Pamiętnik znaleziony w wannie" i nie mogę go skończyć  :(

"Bajki robotów" bym sobie łyknął, ale nie można ich nabyć z serii przygotowanej przez Koszerną  :-[
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: URATUJ POLSKĘ - idź na wybory i wybierz mądrze!
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maja 2010, 18:14:48 »
I żaden, powtarzam żaden (żeby nie było, że zajmuje się partyjną agitką) kandydat na prezydenta nie daje gwarancji zmian czy stania się przysłowiowym ojcem narodu.
Oj mylisz się. O tyle żaden ojcem narodu nie zostanie (brakuje im albo autorytetu, albo umiejętności, albo "dobrego ducha"), o tyle niektórzy, jak Ziętek, Lepper czy Korwin-Mikke są gwarantami zmian.

"Bajki robotów" bym sobie łyknął, ale nie można ich nabyć z serii przygotowanej przez Koszerną  :-[
"Bajki robotów" są dostępne w każdej bibliotece. Widziałem je w trzech publicznych, miałem je w szkolnej, gimnazjalnej i licealnej. Tylko politechnicznej nie jestem pewien :D. Jeżeli chcesz je łyknąć, to nie bierz gołych "Bajek robotów", ale od razu całą "Cyberiadę". Choćby dla takiego smaczku:
Cytuj
- Niech ułoży wiersz o cyberotyce! - rzekł nagle, rozjaśniony. - Żeby tam było najwyżej sześć linijek, a w nich o miłości i o zdradzie, o muzyce, o Murzynach, o wyższych sferach, o nieszczęściu, o kazirodztwie, do rymu i żeby wszystkie słowa były tylko na literę C!!
- A całego wykładu ogólnej teorii nieskończonych automatów nie ma tam czasem być? - wrzasnął rozwścieczony do żywego Trurl. - Nie można stawiać tak kretyńskich warun...
    Ale nie dokończył, ponieważ słodki baryton, wypełniając całą halę, odezwał się właśnie:
Cyprian cyberotoman, cynik, ceniąc czule
Czarnej córy cesarskiej cud ciemnego ciała,
Ciągle cytrą czarował. Czerwieniała cała,
Cicha, co dzień czekała, cierpiała, czuwała...
...Cyprian ciotkę całuje, cisnąwszy czarnulę!!
- I co ty na to? - wziął się Trurl pod boki

Poza tym, nie wierzę aby podczas liczenia głosów dochodziło ci u nas do fałszowania (takie przypadki można moim zdaniem podawać w kategorii błędu statystycznego :)), a to ze względu na instytucję męża zaufania. Wszyscy nawzajem patrzą sobie na ręce, byle tylko udupić konkurencję. Natomiast co do mechanizmu zbierania podpisów, to tutaj można polemizować.
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2010, 18:46:08 wysłana przez Glassius »
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: URATUJ POLSKĘ - idź na wybory i wybierz mądrze!
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maja 2010, 01:25:43 »
Temat podzielony, a posty z gorącej dysputy społeczno-politycznej przeszły tutaj >>> http://trzynasty-schron.net/forum/index.php?topic=2965.0  :zwr
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.