Autor Wątek: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?  (Przeczytany 41932 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« dnia: 10 Kwietnia 2010, 10:38:44 »

To brzmi jak najczarniejszy motyw z historii political fiction, które czasem lubimy sobie poczytać. Niestety to prawda.

Dziś, w godzinach rannych, niedaleko Smoleńska rozbił się rządowy samolot Tu-154 z prezydentem Rzeczpospolitej Polski Lechem Kaczyńskim oraz delegacją udającą się na obchody uroczystości w lesie katyńskim. Nikt, z 96 osób na pokładzie - jak podają media - nie przeżył.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2010, 09:17:34 wysłana przez Sajdon »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

kostuch102

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 83
  • ------[]--
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwietnia 2010, 10:40:57 »
Sam nie wiem co powiedzieć, straszna historia ;(
Piszę poprawnie po polsku.

Alfred Nobel jest uważany za wynalazcę dynamitu tylko dlatego, że poprzednich wynalazców nie udało się zidentyfikować.

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwietnia 2010, 10:51:36 »
Według mediów, liczba ofiar ma wynosić nawet 132 osoby... dla mnie to wszystko brzmi jak spóźniony żart primaaprilisowy.
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Kwietnia 2010, 10:53:59 »
Trochę nam się zamieszanie zrobiło z tematami ale już ogarnięte  :)

A co do wiadomości, to taka historia nie mieści się w pale, żeby razem z prezydentem zginęło kilkanaście najważniejszych osób w państwie: szef NBP, szef Sztabu Generalnego, dowódca wojsk lądowych. Zresztą oficjalnej listy nie ma póki co. Tylko czemu akurat w taki dzień  :(

Brak słów.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Mrocznooki

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Kwietnia 2010, 11:14:25 »
Co tu ukrywać, bez względu na preferencje polityczne, Polskę dotknęła ogromna tragedia ! Zginęły najważniejsze osoby w naszym państwie, wraz z nimi ludzie którzy im towarzyszyli w tej delegacji. Jestem daleki od wszelkich teorii spiskowych które się pojawiają , jednak chyba wszyscy widzą jak historia zatoczyła symboliczne koło. W 1940r Katyń zabrał dużą część elity społeczeństwa Polskiego, a dziś w 2010r po raz kolejny wpisuje się w historie Polski ! Teraz bardzo dużo zależy od premiera,rządu i tego jakie podejmą działania, ponieważ dzisiejsze wydarzenia mogą bardzo odbić się na gospodarce Polski .
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2010, 11:16:22 wysłana przez Mrocznooki »
..."byłem"..."jezdem"..."bendem"...

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Kwietnia 2010, 11:34:20 »
Mnie po prostu zamurowało, jest to po prostu niewyobrażalne - ten dzień jest pewnym punktem zwrotnym w historii Polski który mocno wpłynie na życie nas wszystkich...

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Kwietnia 2010, 11:43:27 »
... Co wcale nie oznacza, że przez to gospodarka może się nie poprawić.

Tak poruszając temat. W Stanach Zjednoczonych (przytoczyłem je jako najlepszy przykład), prezydent jest chroniony naprawdę bardzo dobrze. Nie dość, że otaczają go hordy ochroniarzy to jeszcze wszystkie miejsca do których się udaje, pojazdy, którymi podróżuje są sprawdzane po 100x i nie jest dopuszczona myśl, że coś może nie zadziałać. Oczywiście, usterka może się zdarzyć, tutaj sprzeczać się nie będę. Ale popatrzmy teraz na naszą sytuację. Samolot do wylądowania potrzebuje 2km. Lotnisko, na którym miał lądować prezydent ma 1600m długości. Druga sprawa - brak odpowiedniej nawigacji. Trzecia sprawa - są chyba jakieś służby, które decydują o tym gdzie prezydent ma wylądować prawda? Jak to jest, że samolot z głową państwa ląduje na lotnisku z za krótkim pasem startowym, gdzie dookoła gęsty las i brak odpowiedniej nawigacji? Tak się w Polsce dba o najważniejsze osoby w kraju? W przypadku słabej widoczności powinno się skierować samolot na inne lotnisko z lepszymi warunkami.

No cóż, mogę się założyć, że będzie się szukać winnych całego zamieszania.

edit:

Właśnie się dowiedziałem, że tak poza tym to samolot był kierowany na inne lotnisko i 4 razy podchodził do lądowania. Więc co, ignorancja? Powiem wam jak mogło być. Ktoś z samolotu powiedział, że "A próbuj Heniek, może się uda". No bo jak inaczej to wytłumaczyć?
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2010, 11:55:33 wysłana przez Vegeir »


Jabłko

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 956
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Kwietnia 2010, 11:49:06 »
No cóż. Jesteśmy świadkami historycznych wydarzeń, historycznej tragedii. Najdziwniejsze jest to, że wszyscy lecieli razem, całe dowództwo naszej armii w jednym samolocie.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Mrocznooki

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Kwietnia 2010, 11:58:31 »
Nie porównywał bym ochrony i zaplecza transportowego Polskich VIP-ów z tym co się znajduje w Stanach Zjednoczonych. To zupełnie inna "liga". Przed wszystkim jak pewnie wszyscy wiemy park maszynowy który mieli do dyspozycji nasi notable powinien być wymieniony 15-20 lat temu. Co i rusz było słychać o awariach wyeksploatowanych maszyn. Ale osobiście najbardziej mnie interesuje kto pozwolił najważniejszym osobą w Państwie , PREZYDENTOWI,ministrom, członkom kancelarii prezydenckiej, GŁÓWNODOWODZĄCYM  WOJSKA POLSKIEGO , lecieć JEDNYM samolotem. Nie trzeba być specjalistą , wystarcz wziąć to na "chłopski rozum" że powinno się ich rozdzielić na kilka samolotów. Przecież każda z tych osób stanowi newralgiczny tryb w maszynie rządzenia i obronności kraju !
..."byłem"..."jezdem"..."bendem"...

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Kwietnia 2010, 12:03:33 »
"Te wszystkie rybki w jednym stawie" to największe kuriozum tej sytuacji.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Kwietnia 2010, 12:26:13 »
Przytaczając Amerykę chciałem po prostu pokazać, jak powinno być u nas. A fakt, że wszyscy podróżowali jednym samolotem rzeczywiście przeraża. Już kichać na usterkę, czy ewentualną pomyłkę. Dla kogoś, kto by chciał zrobić zamach, to taki samolot byłby dla ewentualnego terrorysty rarytasem. I tak na to się powinno patrzeć - nie ładować wszystkich w jedno miejsce, bo co jeśli ktoś podłoży bombę?

Cytuj
Według niepotwierdzonych informacji rosyjskich, trzy osoby w stanie ciężkim przeżyły katastrofę. Nie wiadomo, o kogo chodzi.
- info z WP
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2010, 12:31:54 wysłana przez Vegeir »


Jabłko

Zagłoba

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 425
  • Prima Polonia, indopo i cristiani
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Kwietnia 2010, 12:59:27 »
No szkoda, ale takie jest życie. Może w końcu zmieni się coś (nowe samoloty, kwestie bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie) w tym popieprzonym kraju, jakim jest Polska, bo my jesteśmy zawsze mądrzy po szkodzie. Niestety teraz okazała się ona tragiczna.

Cytuj
Ktoś z samolotu powiedział, że "A próbuj Heniek, może się uda".

Coś czuję, że tym kimś był sam Pan Prezydent i powtórzył się tzw. scenariusz gruziński. Tym razem pilot chyba na Okęciu został zdrowy rozsądek i nie zmienił jednak miejsca lądowania, co mu zresztą proponowano.

Zoor

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Kwietnia 2010, 13:35:27 »
Na pokładzie było 78 osób - tak podaje TVP powołując się na listę pasażerów.

Nie powiem, żebym popierał prezydenta Kaczyńskiego za jego kadencji - ale nie powinien zginąć w taki sposób... ale to jest Polska, tu, niestety, wszystko jest możliwe.
Tandis qu'ils dorment, nous gagnerons victoire.


Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Kwietnia 2010, 13:37:26 »
Tym kimś mógł być każdy tak naprawdę. Denerwuje mnie tylko fakt, że ruscy się wzięli za tą sprawę. Stworzyli jakąś grupę dochodzeniową, która równie dobrze mogłaby być od zacierania ewentualnych śladów sabotażu. Co jak co, ale niektórym narodom się nie powinno ufać i kropka.


Jabłko

Zoor

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Kwietnia 2010, 13:44:37 »
Vegeir, weź nie przesadzaj, ok? O jakim sabotażu ty w ogóle mówisz? Powoływanie grupy dochodzeniowej na miejscu jest normalną praktyką, a szczególnie w takim przypadku. Tak samo było np. z rozbiciem się polskiego śmigłowca na Białorusi.
A nawet, jeśli ktoś podejrzewa Rosjan o udział w wypadku (co jest absurdalne i dziś zupełnie nie na miejscu), to jaki interes mieliby mieć w zabiciu Kaczyńskiego?


Pytanie jest retoryczne, więc jeśli ktoś chce zaczynać kłótnię, niech sobie dwa razy ten zamiar przemyśli.
Tandis qu'ils dorment, nous gagnerons victoire.


Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 956
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Kwietnia 2010, 14:18:30 »
Podobno Rosjanie zaproponowali inne miejsce lądowania z powodu złych warunków atmosferycznych ale nasi podjęli decyzję, że wylądują na miejscu.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Zoor

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Kwietnia 2010, 14:20:11 »
Nie tylko Rosjanie - już wcześniej białoruska kontrola lotów proponowała lądowanie w Mińsku, a Rosjanie później - w Moskwie. nie wiem, jak w takich warunkach można było podjąć tę decyzję o lądowaniu...
Tandis qu'ils dorment, nous gagnerons victoire.


Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Kwietnia 2010, 14:23:49 »
Ktoś z samolotu powiedział, że "A próbuj Heniek, może się uda". No bo jak inaczej to wytłumaczyć?

Podejrzewam że powtórzył się scenariusz Gruziński, z tym że pod presją spóźnienia pilot ugiął się pod naciskami.

"Te wszystkie rybki w jednym stawie" to największe kuriozum tej sytuacji.

Było to złamanie obowiązujących w wojsku procedur np. zakazującym dowódcom wojska wspólnych podroży... no ale to Polska, a i stosunek śp. Prezydenta do procedur jest znany.

Tym kimś mógł być każdy tak naprawdę. Denerwuje mnie tylko fakt, że ruscy się wzięli za tą sprawę. Stworzyli jakąś grupę dochodzeniową, która równie dobrze mogłaby być od zacierania ewentualnych śladów sabotażu. Co jak co, ale niektórym narodom się nie powinno ufać i kropka.

To są standardowe procedury i jak dla mnie przesadzasz. Choć sam darzę Rosjan ograniczonym zaufaniem to jednak nie widzę celu w jakim mieli by się dopuścić czegoś takiego... strategicznie miało by to sens tylko w przypadku przygotowań do Wojny.

Według mediów, liczba ofiar ma wynosić nawet 132 osoby... dla mnie to wszystko brzmi jak spóźniony żart primaaprilisowy.
Na pokładzie było 78 osób - tak podaje TVP powołując się na listę pasażerów.

Pierwsza liczba to pojemność całkowita, a druga to oficjalni pasażerowie bez załogi (+ osiem osób), ale dodatkowych pasażerów mogło być więcej. Jako że samolot prawdopodobnie był nabity na maksa (np. jeden z ocalałych posłów PSL oddał wszak swoje miejsce przyjacielowi) to raczej ta pierwsza liczba jest faktyczna, choć ta druga jest przynajmniej względnie potwierdzona.

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Kwietnia 2010, 14:30:33 »
może i przesadzam, ale historia już nam to i owo pokazała. I to współczesna historia, wcale nie tak odległa. No cóż, każdy ma swoje zdanie


Jabłko

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Tygodniowa żałoba narodowa - i co dalej?
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Kwietnia 2010, 14:32:36 »
Podano całkowitą liczbę ofiar. 88 notabli z osobami towarzyszącymi + 8 osób załogi, co daje razem 96. Wcześniejsze informacje dotyczące 132 osób były podawane przez media rosyjskie.
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy