Autor Wątek: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"  (Przeczytany 21176 razy)

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"
« dnia: 02 Listopada 2009, 22:56:23 »
To może mały Tutorial jak przygotować nasz kalendarz do druku w formacie A4, tak żeby można go było z czystym sumieniem posłać do drukarni. Oczywiście Photoshop, bo niestety nie znam innych aplikacji niż Adobe ;) Tutorial zakłada, że macie podstawową wiedzę na temat Photoshopa ;)

1.Plik na starcie powinien mieć wielkość 214x301 mm i rozdzielczość 300-350 dpi i Color mode: CMYK.


2.Jak już stworzymy plik to klikamy na zakładkę "View" i zjeżdżamy na "New guide"


3.W ramce która nam się pokaże, zaznaczamy vertical, wpisujemy 2 mm i zatwierdzamy OK


4.Powtarzamy krok 2 i zaznaczamy horizontal i wpisujemy 2 mm i potwierdzamy

5.Po raz kolejny krok 2 i zaznaczamy horizontal i wpisujemy 299 mm i potwierdzamy

6.Ostatni raz krok 2 zaznaczamy vertical i wpisujemy 212 mm i potwierdzamy

Powinniśmy otrzymać coś takiego


7.Zapisujemy plik z nazwą podstawa.psd i możemy przystąpić tworzenia kalendarza, zważając na to aby obrazki i napisy nie wychodziły poza na nasze niebieskie "guidsy".

8.Nie chcemy modyfikować pliku podstawy dlatego zapisujemy ukończoną pracę pod jakąś inną nazwą np. Styczeń2010.psd aby w razie potrzeby mieć możliwość naniesienia poprawek.

9.Pracę zapisujemy również jako plik jpg bez kompresji (to będzie plik do druku), a także zapisujemy "save for the web & devices" jako jpg z kompresją ustawioną na normal, możecie też zmienić rozdzielczość na 600x800 (plik do umieszczenia w formie podglądu na stronie)

W razie jakichkolwiek wątpliwości możecie napisać do mnie pw na forum. W ciągu 48 godzin powinienem odpisać  8)

EDIT: Aha i dodam że świetnym repozytorium darmowych zdjęć jest strona SXC.HU . Wystarczy się zarejestrować i 90% zdjęć jest darmowych, bo przy reszcie trzeba pytać o możliwość wykorzystania ich do swojej pracy.
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2009, 15:30:12 wysłana przez nasa3000 »

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Listopada 2009, 13:20:16 »
A co z wrzucaniem siatki dni? Da się to jakoś zautomatyzować? Są w sieci w jakieś generatory, których efekt prac można by wsamplować w tło? 
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Listopada 2009, 19:36:47 »
Siatka dni to najmniejszy problem. Wystarczy znaleźć kozacką czcionkę i zrobić jakąś kozacką siatkę. W razie czego mogę zrobić ze 3 dowolnie skalowalne w wektorze i podrzucić parę czcionek to będziecie mieli kącik "ułóż puzzle" ;).
Ja uważam ze wystarczy jedna dobra siatka i czcionka... jak ktoś nie chce korzystać z gotowych czcionek to zachęcam do stworzenia sobie własnych wektorowych 0-9 i znaleźć pasującą do nich czcionkę na dni tygodnia. Chociaż Na dafont.com jest multum czcionek z cyferkami które będą na pewno lepiej wyglądać niż taka własnoręczna, bo chyba nikt tutaj nie ma tak dobrego pojęcia o typografii aby zrobić coś profesjonalnego ;)

Więc jako że mam już zainstalowanego Adobe Illustratora to biorę się do roboty ;)
P.S. Dzięki za przepięcie i nie wstawienie upomnienia :P ! Nie znam forum w ogóle i nie wiedziałem że jest taki dział...
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2009, 19:38:21 wysłana przez Dr Rectum »

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Listopada 2009, 20:23:19 »
Znaczy chodziło mi o numery dni w zależności od rodzaju dnia ;D Znaczy że 1, 8, 16, 20 jest poniedziałek czy tam wtorek.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Listopada 2009, 20:32:25 »
http://www.timeanddate.com/calendar/  ??

Edit: Sprawdziłem i po wklejeniu do Photoshopa zachowuje formatowanie ;). Ale też można zrobić tabelkę w Excelu i z niej przykleić ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2009, 20:35:57 wysłana przez Dr Rectum »

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Listopada 2009, 15:20:30 »
To może mały Tutorial jak przygotować nasz kalendarz do druku w formacie A4, tak żeby można go było z czystym sumieniem posłać do drukarni. Oczywiście Photoshop, bo niestety nie znam innych aplikacji niż Adobe ;) Tutorial zakłada, że macie podstawową wiedzę na temat Photoshopa ;)

??? Cóż, rzec mogę - żenua  ::) ? To jest tylko teoria, bo w praktyce wygląda to troszkę inaczej. To co tu mamy to ułożenie spadów zresztą nie do końca ;) bowiem  każda  drukarnia ma inną specyfikację jedni mają 2,5 mm inni 5mm itd. Po drugie to toturial o tym jak poukładać guaidy, a nie jak przygotować coś do druku bo gdzie o ułożeniu paserów, układu kolorów CMYK i odcieni szarości. Czemu nic nie napisałeś, skoro już robisz  tu Toturial, o świeceniach i rozbarwieniu do druku. Nic nie ma o tworzeniu rastrów. Poza tym każda poważna drukarnia z panem "Stasiem" drukarzem na czele wybrechta każdego z miejsca jak jej plik w *jpg przyniesie. Drukarnie akceptują tylko pliki  PDF, EPS, PS czyli pliki PostScript. No chyba, że to drukarnia cyfrowa - to jpg im dajesz z braku laku i małej wiedzy. Ale i tak cię z tym jpg'm odeślą, jeśli nie będzie spełniał odpowiednich wymagań co do kolorów(zależy jaką mają drukarkę) oraz rozdzielczości dpi. Jako moderator powinienem to wywalić bo nic nie wnosi, ale zostanie z powodu na tworzenie GUAID'ów i dodam to do Twojego tematu, że to o tym  ;)

« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2009, 15:29:02 wysłana przez nasa3000 »
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Listopada 2009, 16:49:48 »
A TIFF? ;P Nawet spotykałem RAWy, nie mówiąc już o PSD który jest właściwie standardem...

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Listopada 2009, 21:32:41 »
Taaa widzę nasa3000, że jesteś wielkim grafikiem z doświadczeniem.
Wysuwając się z ideą miałem zamiar dać kilka porad odnośnie rozdzielczości kalendarzy i wstępnego przygotowania, ustawienia trybu kolorów na CMYK. Nie miałem zamiaru wykładać tutaj o krzywych ani trybach koloru a 5 mm starczy każdej drukarni prawda?
Pisanie tutoriala zawierającego wszystkie knify zajęło by mi zbyt dużo czasu i był by on zbyt obszerny dla ludzi, którzy aktualnie wykonują kalendarze. Obydwoje dobrze o tym wiemy...
Zamiast się wymądrzać i rzucać pojęciami, które znają może tylko 3 osoby na forum zaczął byś coś dopisywać i objaśniać.

W żadnej drukarni nikogo by nie wyśmiali bo to nie są "warzywniaki" tylko w większości profesjonalne firmy z ludźmi którzy znają się na rzeczy i dbają o pieniądze. Dlaczego ty nie napisałeś wcześniej nic na ten temat, a jak już ktoś napisał to od razu mówisz że jest Żenujące...
[/pre]. Myślę, że skoro już jesteś moderatorem to powinieneś się cieszyć gdy ktoś próbuje dać użytkownikom jakąś wskazówkę, a nie pisać że jest żenujący.

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

Hammer

  • Pierwszy oficjalny psujamajster!
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Listopada 2009, 23:54:47 »
Wiecie, to zaczyna się robić dyskusja światopoglądowa na temat, ja wiem że ty wiesz a mimo tego napisze że wiem lepiej, cóż... to nie ma moim zdaniem sensu. Więc jeśli to nie wróci na jako taki poziom sobie skończymy te dyskusje, jak to ma być poradnik to niech zostanie poradnikiem.

E tam - a byłby fajny flejm :P n.w.

Ej, a ja już popcornu sobie przygotowałem... ueee /uly :D
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2009, 01:07:57 wysłana przez Ulyssaeir »
Boże, czemuś nas pokarał ciepłym alkoholem i zimnymi kobietami?

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Listopada 2009, 10:01:39 »
Chodziło mi o to, że nie jest to toturial jak przygotować kalendarz do druku. Jeżeli piszesz tutorial to chcę by był konkretny od początku do końca. Nie chodzi tu kto wie więcej.
Jak czytam coś takiego to żenad i kropka. Gdyby to był tutorial o spadach w druku to konkret, ale skoro w temacie masz "Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik" ,to chcę tu przeczytać na temat tego wszystko, a nie pierwszy krok, który jest tylko wstępem. To tak jak byś chciał napisać poradnik dla kochanków i napisałbyś ,że wystarczy ściągnąć rajty. Wiem ,że przygotowanie tutoriala to nie hop siup - trzeba zrobić go solidnie, żeby "Maciuś ciemny jak tabaka" mógł to zrobić sam krok po kroku. Dlatego jak postanawiam zrobić lekcję robię ją kurewsko szczegółowo.
Taaa widzę nasa3000, że jesteś wielkim grafikiem z doświadczeniem.
Wysuwając się z ideą miałem zamiar dać kilka porad odnośnie rozdzielczości kalendarzy i wstępnego przygotowania, ustawienia trybu kolorów na CMYK. Nie miałem zamiaru wykładać tutaj o krzywych ani trybach koloru a 5 mm starczy każdej drukarni prawda?
Pisanie tutoriala zawierającego wszystkie knify zajęło by mi zbyt dużo czasu i był by on zbyt obszerny dla ludzi, którzy aktualnie wykonują kalendarze. Obydwoje dobrze o tym wiemy...
Zamiast się wymądrzać i rzucać pojęciami, które znają może tylko 3 osoby na forum zaczął byś coś dopisywać i objaśniać.

W żadnej drukarni nikogo by nie wyśmiali bo to nie są "warzywniaki" tylko w większości profesjonalne firmy z ludźmi którzy znają się na rzeczy i dbają o pieniądze. Dlaczego ty nie napisałeś wcześniej nic na ten temat, a jak już ktoś napisał to od razu mówisz że jest Żenujące...
[/pre]. Myślę, że skoro już jesteś moderatorem to powinieneś się cieszyć gdy ktoś próbuje dać użytkownikom jakąś wskazówkę, a nie pisać że jest żenujący.
A jeśli oto chodzi czy jestem wielkim grafikiem to nie mi oceniać. Mam na swoim koncie kilka grubych nagród, które stoją gdzieś w piwnicy w kącie bo mam je w d...
Jestem osobą posiadającą wykształcenie DTP, które zdobyłem w firmie Adobe. Zresztą często robię dla nich reklamówki bo firma, w której pracuję mocno współpracuje z nimi.
Zajmuję się grafą od 15 lat , a moje prace lepsze ,gorsze , beznadziejne oglądasz na co dzień nie mając o tym pojęcia. W necie, telewizji na nośnikach outdoorowych, nawet jedząc ciastka  i pijąc większość piw produkowanych w kraju dotykasz gówna, które zrobiłem ja.
I jeśli mówię ,że tutorial jest do dupy to jest. Następnym razem napisz po prostu w temacie jak przygotować się do pracy przy kalendarzu , a nie jak to zrobić. Tylko tyle.
Nie mówię ,że moje tutoriale są genialne, ale staram się by były konkretne. Zajmuje mi to wystarczając o dużo czasu, konsultacji z innymi grafikami, nim coś wystawię. Nie robię lekcji co tydzień, choć miałem taki zamiar. Ale jeśli ktoś prosi o poradę to zrobię mu tutoriala i będę się starał by był konkretny przejrzysty i zrozumiały. Dlatego niektórych tematów nie ruszam - typu druk, bo bym musiałbym założyć szkołę . Jeśli nie da się czegoś opisać w krótkim tutorialu to proponuję książkę, albo pójście na studia o danym kierunku.  
A TIFF? ;P Nawet spotykałem RAWy, nie mówiąc już o PSD który jest właściwie standardem...
Drogi Ulissaeir masz całkowitą rację, ale wtedy drukarnia sama przygotowuje wszystko do druku  ;)  
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2009, 10:20:41 wysłana przez nasa3000 »
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Listopada 2009, 17:30:27 »
Po pierwsze: twoja odpowiedź raczej nic nie wnosi do tematu poza tym, że prowokuje do kolejnej ciętej riposty... A Hammer bardzo prosił aby nie pierdolić tylko pisać konkretnie.
Po drugie: temat przenosił i nazywał towarzysz Squonk :)
Po trzecie: Dalej czekam na rozwinięcie samego tematu czyli jakieś wskazówki.
Po czwarte: Ja też wiem co piszę i nie piszę tego dla siebie tylko dla użytkowników. Jak ktoś chce zrobić kalendarz, a nie wie do końca jak,  to ma jakieś podwaliny na których może się solidnie oprzeć ,a nie robić kalendarz na dziwnym formacie papieru, ustawiać profilu RGB i bazgrać od krawędzi do krawędzi.

Dlatego planuje dalsze propozycje dopisywać bezpośrednio w pierwszym poście (bo masz taką możliwość), najlepiej ponumerowane. Lepiej dać świni namiastkę nieba niż jak ma całe życie ślepo w koryto patrzeć ;)

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Listopada 2009, 17:38:08 »
A ja sobie pozwolę zrobić taką uwagę, że tutaj też jestem moderatorem  :-[

Także wyluzuj buziek  :-*
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Hammer

  • Pierwszy oficjalny psujamajster!
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Jak samemu zrobić kalendarz - poradnik jak ustalić "spady"
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Listopada 2009, 15:31:47 »
Zjedzcie swój poprkorn na klanie, ja mam dość.
Boże, czemuś nas pokarał ciepłym alkoholem i zimnymi kobietami?