Autor Wątek: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!  (Przeczytany 20709 razy)

Jim Cojones

  • Podporucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 541
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #60 dnia: 08 Listopada 2009, 01:47:40 »
Sry, ale chyba już za stary jestem.
Cytuj
gdzie tu jest patriotyzm - ot choćby zachowanie jakiejkolwiek poprawności językowej i niebrudzenie go zagranicznymi nalotami.
::) W przeciwieństwie do anglojęzycznych pojęć związanych z subkulturą hiphopową, "sry" jest łatwo zastąpić polskim odpowiednikiem.
Firepower mate! Separates the men from the boys.

wnuczus

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #61 dnia: 08 Listopada 2009, 07:37:16 »
Sry, ale chyba już za stary jestem.
Cytuj
gdzie tu jest patriotyzm - ot choćby zachowanie jakiejkolwiek poprawności językowej i niebrudzenie go zagranicznymi nalotami.
::) W przeciwieństwie do anglojęzycznych pojęć związanych z subkulturą hiphopową, "sry" jest łatwo zastąpić polskim odpowiednikiem.

Na przykład Sorki:D?

Sajdon

  • Marszałek 13S
  • *
  • Wiadomości: 306
    • Trzynasty Schron
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #62 dnia: 08 Listopada 2009, 10:06:18 »
Sry, ale chyba już za stary jestem.
Cytuj
gdzie tu jest patriotyzm - ot choćby zachowanie jakiejkolwiek poprawności językowej i niebrudzenie go zagranicznymi nalotami.
::) W przeciwieństwie do anglojęzycznych pojęć związanych z subkulturą hiphopową, "sry" jest łatwo zastąpić polskim odpowiednikiem.

Na przykład Sorki:D?

Sorki to potocznie to l.mn. od słowa "Sorka", która jest wersją żeńską słowa "Sor" czyli skrótu od "Profesor". Najczęściej stosowanego w konkretnych szkołach ponadpodstawowych (np. w mojej). - interpretacja własna

Sorki to także odmiana słowa "sorek", czyli ssaka z rzędu owadożernych (ryjówka) - SJP.pl

To tak offtopowo :)

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #63 dnia: 08 Listopada 2009, 18:13:53 »
Mylicie się... może i kultura hiphopowców zapoczątkowała zangielszczenie polskiego słownika, ale wszystkiemu winne są dzieci Neo, Tibia maniacy i rastamani. W końcu to oni wprowadzili teksty typu Chillout, Noob, Trolowanie itp :P

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #64 dnia: 08 Listopada 2009, 18:41:28 »
Na długo zanim ja spotkałem się z Tibią, a było to w czasach, gdy istniały ledwie dwa światy - czyli około 1998 roku, spotykałem się w necie (aach, nie ma to jak IRC na modemie... ) takie teksty, choć sporadycznie. Największa fala tego zjawiska przyszła mniej więcej w tym samym okresie, w którym popularne zrobiły się telefony komórkowe... to tak nota bene

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #65 dnia: 08 Listopada 2009, 18:47:48 »
Hm, ja bym nie stawiał na żadną subkulturę w kwestii wprowadzania do języka Polskiego zwrotów, terminów z Angielskiego. To nic inne jak globalizacja, konieczność łatwej i szybkiej komunikacji między ludźmi różnych narodowości, oraz nowe technologie, które siłą rzeczy wprowadzają konieczność powstawania nowych zwrotów. Ja nie widzę w tym nic złego, takie są wymogi nowych czasów - choćby taki Branch Manager, można to tłumaczyć na Polski i wychodzi Starszy Gałęziowy, co się chyba mija z celem.

Inna sprawa to spolszczanie angielskiego, - weź kluczyki i drajwnij mojego kara za korner, jeżeli robi się to w Polsce, to faktycznie jest to zaśmiecanie własnego słownika. Co innego zagranicą, choćby na Wyspach Brytyjskich - takie zwroty po prostu czynią tą obcą kulturę, kraj, język jakoś bardziej bliskim, mniej obcym.

A co do patriotyzmu, to patriotyzmem w dzisiejszych czasach powinna być nauka języków obcych - bo nic nie wystawia lepszej opinii Polsce jak to, że jak ktoś do nas przyjeżdża, to może się porozumieć, może poznać naszą kultura i zwyczaje. Tak samo my wystawiamy opinie naszemu krajowi jak jesteśmy zagranicą, umiejąc dobrze się porozumieć.

A co do wypowiedzi Wratha, to posłużył się terminologią muzyczną, równie dobrze mógł użyć żargonu jakiego używają graficy czy programiści itd. Nie zmienimy tego, że ogromna część kultury masowej, jak i nowoczesnych technologi powstało w Stanach, po Angielsku i często gęsto nie ma polskiego odpowiednika. Warto sobie zadać pytanie, czy lepiej używać terminu, którym posługuje się np. miliard ludzi czy tworzyć polski odpowiednik, o którym usłyszy kilka tysięcy osób z danej branży w Polsce, lub też zasili listę martwych słów.
« Ostatnia zmiana: 08 Listopada 2009, 18:56:28 wysłana przez Holden »

Sajdon

  • Marszałek 13S
  • *
  • Wiadomości: 306
    • Trzynasty Schron
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Listopada 2009, 19:06:55 »
A co do wypowiedzi Wratha, to posłużył się terminologią muzyczną, równie dobrze mógł użyć żargonu jakiego używają graficy czy programiści itd. Nie zmienimy tego, że ogromna część kultury masowej, jak i nowoczesnych technologi powstało w Stanach, po Angielsku i często gęsto nie ma polskiego odpowiednika. Warto sobie zadać pytanie, czy lepiej używać terminu, którym posługuje się np. miliard ludzi czy tworzyć polski odpowiednik, o którym usłyszy kilka tysięcy osób z danej branży w Polsce, lub też zasili listę martwych słów.

Ta. Jak ja miałem zajęcia z marketingu i tym podobnych, gdzie cała koncepcja polskiego marketingu pochodzi z USA, to na prezentacjach i połowa słownictwa była po angielsku, a wykładowcy podczas mówienia też rzadko używali polskich odpowiedników, stosują słowa angielskie jako część języka polskiego. Takie czasy :)

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #67 dnia: 09 Listopada 2009, 08:41:50 »
Taaaa... jak na przykład ja się kiedyś zastanawiałem co to znaczy wyszparować i myślałem nawet że ktoś mnie obraża ;)
A tak ciągnąć offtopa to propo polskio-angielskich połączeń He need a code... :P

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

Inculubum

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 233
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #68 dnia: 09 Listopada 2009, 09:46:48 »
Gentlemans, Gentlamans... Powrót do main topicu, inaczje zbytnio popadniemy w offtopic i może nawiąże się niepotrzebny flame war.

Czy osoba potrafiącą robić proste komiksy graficzne mogłaby podnieść rękę?

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #69 dnia: 09 Listopada 2009, 13:23:44 »
Mogłaby, ale niech swoje dokonania zapoda poprzez priva ludkom z ND (Sajdon, ja, Holden, NW) lub koordynatorowi graficznemu z ramienia redakcji czyli Ulyssaeirowi. Byle nie publicznie, co by zwiad OP nie mógł ich przeniuchać  :P
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #70 dnia: 09 Listopada 2009, 14:35:48 »
Inculubum, ja się niedawno w komiksach rozdziewiczyłem, ale nie liczbyłbym na to, że dam radę przenieść na ekran wszystkie pomysły. Jestem grafikiem jedynie na wyrywkę, więc nie nastawiałbym się na twoim miejscu na wysoki poziom  prac. I mam cholernie mało czasu. W tej chwili mam wykład z matmy, potem prawo, jednocześnie ucze się na jutro, odpisuje na forum, i kombinuje nad zadaniami dla zespołu doradczego przy UM w Katowicach. I pracuje. I jeszcze oczekują ode mnie zrobienia zaległych prac i artów. Jak relacja z Porytkonu :D

Pisz na PM albo maila.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #71 dnia: 09 Listopada 2009, 14:52:13 »
Uau, podziw i 'szacun', ze znajdujesz na to wszystko czas. I sily.

BTW: Moge wiedziec co studiujesz? Jednoczesna nauka prawa i matematyki kojarzy mi sie z turystyka?  :)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Ta zniewaga - odpowiedzi wymaga!!!
« Odpowiedź #72 dnia: 09 Listopada 2009, 14:55:13 »
Gospodarka przestrzenna. Mogłem sobie przepisać, ale nie wiedzieć czemu wole umieć niż mieć  tylko papierek. A prawo mam z ochroną własności intelektualnej.

[/ot]