Autor Wątek: Lekcja 3 - "Jak przygotować w Photoshopie dokument do druku"  (Przeczytany 80365 razy)

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Lekcja 3 - "Jak przygotować w Photoshopie dokument do druku"
« dnia: 17 Listopada 2009, 11:47:50 »
Dzisiejsza lekcja będzie poświęcona informacjom dotyczącym przygotowania dokumentu graficznego do druku. Jest kilka rzeczy o których należy wiedzieć zanim prześlemy projekt do drukarni. W tej lekcji dowiemy się jakie DPI należy za sosować dla plakatu, dlaczego należy użyć trybu kolorów CMYK, czym są spady, itd. Bez owijania w bawełnę zaczynajmy.

Każda z drukarni ma nieco inne wymogi co do projektu graficznego,  znając jednak ogólne zasady ich przygotowania nie będzie problemu dla pracy grafika. Praca graficzna przygotowywana do druku powinny posiadać odpowiednie właściwości takie jak:

1. rozdzielczość DPI
2. odpowiedni tryb kolorów
3. "spad"
4. margines - w zależności od rozmiaru plakatu ok. 10% szerokości / wysokości.
5. format zapisu

Objaśnię wam teraz co oznaczają poszczególne punkty


1. DPI innymi słowy (en.) "Dot per inch", a po naszemu "Plamek na cal".


Chodzi o to że różne urządzenia potrzebują różnego DPI, dla poprawnego przedstawienia pracy. Komputerowy ekran wyświetla zazwyczaj wszystkie elementy przy 72dpi, czasami zdarza się że jest to  96 dpi, ale nie ma to większego znaczenia. Praca graficzna do druku powinna mieć 300 dpi. Drukarki czy plotery takiej właśnie rozdzielczości pracy potrzebują, aby nasza praca została wydrukowana poprawnie.
Teraz ciekawostka, o której trzeba pamiętać kiedy nasza praca ma mieć naprawdę duży format np: 5mx3m (billboard) - im większy plakat tym mniejsze DPI należy zastosować, lecz do rozmiaru A4-A3-A2 wypada stosować właśnie wspomniane 300 DPI.


Jak przygotować w Photoshopie taki dokument?

Bardzo prosto. Otóż wybieramy z menu File -> New. Z menu rozwijanego Preset możemy wybrać International Paper, co jednocześnie da nam możliwość wyboru rozmiaru kartki np. A3, A4, A5, A6, etc. Możemy również nie zmniać menu preset (pozostawić Custom) i wpisać żądane wartości w pole wysokości, szerokości i Resolution (to jest właśnie wspomniane DPI). Spróbujmy zatem stworzyć plakat A4. W związku z powyższym w polu szerokości (tutaj szerokość będzie mniejsza, aniżeli wysokość, z uwagi na fakt iż tworzymy plakat o orientacji pionowej) 210 w polu jednostek wybierzmy mm, w  polu wysokość wpiszmy 297, jednostki powinny już być zaktualizowane po wyborze w pierwszym kroku mm. W polu Resolution wpisujemy wartość 300. Nie klikajmy ok, mamy jeszcze dwa punkty do omówienia zanim zatwierdzimy wszystkie informacje. Chodzi o tryb kolorów i "spad".

2. Tryb kolorów - CMYK

Otóż drukarnie korzystają właśnie z tego trybu kolorów - paleta CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black). Do szerszej lektury na temat teoretycznych dywagacji zapraszam na http://pl.wikipedia.org/wiki/CMYK. To nie jedyny zestaw kolorów, który wykorzystują urządzenia drukujące, jednakże zdecydowanie najbardziej pospolity. Monitor komputera korzysta z palety barw RGB (Red, Green, Blue). Wracając więc do tworzenia nowego dokumentu w Photoshopie wybieramy z listy Color Mode "CMYK Color". Na samym końcu, po przygotowaniu całego plakatu spróbujcie go otworzyć w innym programie, aniżeli Photoshop, np. Irfan View, zobaczycie różnicę w kolorach. Photoshop ją niweluje w 80%, aby użytkownik widział te kolory, które są odpowiednie dla monitora. Zatem, jak już wspomniałem wybieramy tryb kolorów CMYK.
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2009, 11:53:51 wysłana przez nasa3000 »
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Lekcja 3 - "Jak przygotować w Photoshopie dokument do druku"
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopada 2009, 11:48:31 »
3. Czym są spady?

Otóż spad to niewielka część plakatu, która po wydrukowaniu jest obcinana. Chodzi o to drukarnia wycina plakat z większego formatu aniżeli 210x297. Może to być powiedzmy arkusz 700x2000(mm). Na takim arkuszu zmieszczą się trzy plakaty obok siebie 210x3 = 630mm. Pozostaje jeszcze 70mm do wykorzystania. Rzecz jasna te 70mm jest białym niezadrukowanym obszarem pomiędzy kolejnymi plakatami.I teraz jeśli drukarnia wycina plakat z takiego arkusza to wbrew pozorom nie tnie po krawędzi druku. Dlaczego? A no dlatego, że jeśli by w ten sposób wycinała plakat to wystarczy, że arkusz nie będzie ustawiony idealnie wg linii cięcia i na długości linii cięcia pozostanie trochę białego koloru (część tych 70mm, o których wspominaliśmy - załóżmy 1mm), bądź też nie zostanie, ale odbędzie się to kosztem bardzo niewielkiego kawałka plakatu (czyli plakat nie będzie miał idealnego rozmiaru A4). W związku z powyższym potrzebujemy dodać spad czyli po 2-5mm z każdej strony plakatu. Przyjmijmy, że drukarnia wymaga spadów w wielkości 3 mm z każdej strony. Zatem powracając do naszego okna tworzenia nowego dokumentu do szerokości (210mm) dodajemy nie 3mm, a 6mm (bo po trzy z każdej strony) czyli ostatecznie wychodzi nam szerokość 210mm + 3mm + 3mm = 216mm. Analogiczne dodajemy spad dla wysokości plakatu 297mm + 3mm + 3mm = 303mm. W ten oto sposób udało nam się utworzyć nowy projekt dokumentu na którym możemy pracować. Poniższy obraz ilustruje pożądane rozmiary plakatu.

Mając tak przygotowany dokument do pracy możemy kliknąć ok. Jeszcze reasmując:

Szerokość(Width): 216mm
Wysokość(Height): 303mm
DPI (Resolution): 300
Tryb kolorów (Color Mode):CMYK
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Lekcja 3 - "Jak przygotować w Photoshopie dokument do druku"
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopada 2009, 11:49:22 »
4. Margines

Nie jest już tak istotny przy tworzeniu plakatu, niemniej jednak czasem drukarnie zwracają na niego uwagę. Rzecz w tym, aby istotne informacje były odsunięte od krawędzi plakatu o ok. 10% jego wysokości i szerokości. Gdybyśmy ustawili istotną część plakatu, powiedzmy napis przy samej krawędzi to przy wycinaniu mógłby on zostać nieznacznie obcięty, a nie o to przecież chodzi. Poniżej ilustracja w jakim obszarze nie powinniśmy umieszczać istotnych informacji.

Pamiętajcie na marginesie znajdują się ważne informacje dla pana drukarza !
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2009, 12:03:42 wysłana przez nasa3000 »
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Lekcja 3 - "Jak przygotować w Photoshopie dokument do druku"
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopada 2009, 11:51:37 »
5. Format zapisu.

Po przygotowaniu grafiki na dokumencie A4 + spady należy go zapisać. Najlepszym rozwiązaniem jest zapis do pliku TIFF. Spłaszczmy zatem wszystkie warstwy (Warstwa -> Spłaszcz widoczne, en. Layer -> Merge Visible), tak aby został tylko Background (tło).  Następnie wybierzmy File - > Save As... i w liście wyboru Format wybierzmy TIFF. Image Compression pozostawmy NONE, Pixel Order pozostawmy Interleaved, Byte Order to już w zależności od drukarni czy działają na Mac'u czy na PC, ale ja zawsze wysyłam jako praca PC i nie ma problemów, Save Image Piramide pozostawiamy odznaczone. Klikamy ok. Tak stworzony plakat jest gotowy do druku :)

 

Dodatkowe informacje:

Pewnie niejednego z Was dziwi fakt, iż niewielki plakat A4 ma w pixelach rozmiar 2480px x 3508px. Niestety, ale tak właśnie jest (nawet do 11 tys. pikseli). Przy większych plakatach ten rozmiar jeszcze znacznie wzrasta, więc należy się liczyć z tym, że przy słabszych komputerach taki plakata będzie bardzo procesorożerny i pamięciożerny oraz że plik który przesyłamy będzie zajmował nawet do 700MB.

Należy również pamiętać o tym, że do takiego plakatu potrzebujemy dużych zdjęć. Rozciąganie zdjęcia w Photoshopie przy tworzeniu grafiki nie jest dobrą praktyką. Jeśli już musimy to zrobić to starajmy się nie więcej niż 2x rozciągać zdjęcia. Przy większych (sztucznych) powiększeniach, plakat będzie się nadawał do druku, jednak jego jakość będzie katastrofalna ( jak tworzyć obrazki, które można dowolnie skalować w innej lekcji)

Pliki TIFF bardzo dobrze pakują się przy użyciu ZIP'a, więc warto je spakować i dopiero wysyłać na serwer FTP lub e-mail. Często jednak nie obędzie się bez osobistego dostarczenia dokumentu.

I jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć. W zasadzie photoshop nie jest programem stworzonym do przygotowywania projektów do druku. To program do grafiki rastrowej. Programy do grafiki wektorowej np. Adobe Illustrator lub Corel Draw to odpowiednie oprogramowanie do tworzenia grafiki do druku. Niemniej jednak przy użyciu wektorów nie sposób stworzyć tak wspaniałej grafiki jak przy użyciu rastra. Coś za coś. Mało tego, w przypadku użycia w/w programów do stworzenia takiego projektu pliki powstałe zajmują zdecydowanie mniej miejsca, aniżeli te z Photoshopa.

Inne formaty w jakich można zapisać to te wszystkie, które mają możliwość zapisu projektu przy użyciu palety kolorów CMYK.
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2009, 11:58:07 wysłana przez nasa3000 »
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."