Autor Wątek: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca  (Przeczytany 6289 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« dnia: 15 Września 2008, 22:03:58 »
Bezpośredni link do newsa

-----

Często bywa tak, że czekam na sposobną okazję by napisać o jakiejś aktualizacji Trzynastego Schronu, czy by skrobnąć jakiegoś nowego newsa.

O wznowieniu książki Jacka Piekary "Przenajświętsza Rzeczpospolita" dużo pisałem w maju br. W końcu w tym samym czasie Fabryka Słów wydała "Apokalipsę według Pana Jana", której byliśmy patronem medialnym.

Trzepanie lansu tym świetnym książkom sprawiło, że znów sięgnąłem po "Przenajświętszą Rzeczpospolitą" ("Apokalipsę..." czytam permanentnie  ;) ). Sięgnąłem i to z pewnymi obawami. Pierwsze podejście do lektury było naprawdę porażające. Oczywiście nie w sensie poziomu książki ale w odbiorze jej przekazu, który mnie przygniótł. Za oknem szalała odnowa moralna, trwała budowa kolejnej RP (i dworca we Włoszczowej), służby specjalne o szóstej nad ranem wtarabaniały się do mieszkań ludzi, medialne pokazówki w postaci codziennych konferencji prasowych czy machanie krzywą rączką na wiecach, zastępowały realną pracę u podstaw i faktyczną naprawę polskiego państwa. Zresztą dziś też nie jest lepiej...

Ale kolejne zmierzenie się dziełem Jacka Piekary okazało się sukcesem. Wszystkie watki książki w pełni zrozumiałem i co ważne - odkryłem, że wśród tych opisów plugastwa toczącego Polskę istnieje ziarnko nadziei. Teraz tylko trzeba było jeszcze nasmarować recenzję i wrzucić ją na Schron. No ale jakoś takoś to się przeciągało. Aż do ubiegłego tygodnia.

Przyczyną pojawienia się u mnie nagłego wzrostu weny twórczej była informacja o planach rządu dotyczących rejestracji ciąż. Odpowiedzialni mają być za to lekarze, którzy stwierdzą ciążę lub też będą ją prowadzić. Rejestracja ciąży będzie powodowała także kontrolę jej przebiegu aż do "finału", który powinien być zgłoszony do ministerstwa. A co jeśli takiego - z różnych przyczyn - nie będzie? I to nie tylko tych "politycznych"? To wówczas prokurator i tłumaczenie się co się stało z tzw. "życiem poczętym"?

Tu jak nic stanęły mi obrazy z kartek "Przenajświętszej Rzeczpospolitej" - obowiązkowe donoszenie do odpowiednich służb państwo - kościelnych na osoby używające prezerwatywy ("kondomiarze"), przy jednoczesnej cichej akceptacji podziemia aborcyjnego przez lokalny kler - który w piekarowej Polsce sprawuje faktyczną władzę w kraju.

Że co? Że ten news jest polityczny? Jest tak samo polityczny jak i " Przenajświętsza Rzeczpospolita ", której lekturę Wam polecam. A podczas niej zastanawiajcie się czy nie powinny być też państwowo rejestrowane miesiączki i wytryski (te przypadkowe i te nie). W końcu tu też giną "rodzice" życia poczętego - jajeczko i plemnik, a licho nie śpi.

Tylko karmi się ludzką głupotą...
« Ostatnia zmiana: 16 Września 2008, 14:09:55 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Jim Cojones

  • Podporucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 541
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Września 2008, 23:43:49 »
Ani news, ani sama powieść nie jest polityczna. Dotyczy polityki, ale jest apolityczna - dowala każdej z działających stron (stuprocentowo zasłużenie). A tak poza tym - dobra recenzja świetnej książki.
Firepower mate! Separates the men from the boys.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Września 2008, 23:51:04 »
Wszystko zależy od tego co nazwiemy polityką  :P Nawet decyzja w rodzinie komu dać większego kotleta na obiedzie to też jest polityka  :D

Ocena "Przenajświętszej..." rozbija się o to kto jakie ma poglądy:
- katoprawicowiec strzeli focha bo mu się kościół obraża,
- fan klimatów z Gazety Koszernej uzna to za jakiś bełtot frustrata co ma wizje o spiskowej teorii dziejów,
-narodowiec będzie uważał, że wielkość Polski się w tej książce szarga,
- lewicowiec, że nie dopieszcza się jego my poglądów - które rzekomo są lekiem na całe zło.

A że w Polsce obszary wokół kobiecego łona i macicy to kwestie polityczne, w sprawie kórych mogą wypowiadać się politycy czy kler ale już nie same kobiety - to wszystko co o tym będzie napisane - będzie polityczne  ;D

Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

KeniG

  • Podporucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Września 2008, 00:11:10 »
Nie trzeba sobi takiej fikcji wymyślać. W Malezji jak ktoś chce odejść od islamu (mowa o Melezyjczykach nie Chinczykach czy Hindusach oni nie sa pełnoprawnymi obywatelami) jest wysyłany do obozu w którym duchowni mu wyjaśniają że to zły pomysł jak nie zmieni zdania po 3 miesiącach to idzie do takiego obozu na 2 lata. Po co komu fikcja ja rzeczywistość na świecie ciekawsza.
Wysłane ze schronu przeciwatomowego przy pomocy komputera Odra 1325

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Września 2008, 01:25:27 »
Islam to nie tylko religia - to także styl życia. Zaś katolicyzm, to hmm... formalna oprawa religijna, ale skryta chęć kierowania wszystkim co tylko jest możliwe do kierowania.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

maYa

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Września 2008, 13:17:45 »
Ogólnie mało interesuję się polityką, ale zostałam zachęcona do przeczytania tej książki.
Tak na marginesie, ostatnio we wiadomościach w TV usłyszałam o tym rejestrowaniu ciąż, ale zbytnio się nie przejęłam tym (nie zamierzam mieć potomków), dopiero jak przeczytałam niusa, to mi się tak nasunął "Rok 1984". Książka świetna, w czasach gdy się pojawiła, była tylko polityczną fikcją, obecnie ta fikcja zaczyna się urzeczywistniać. Czytając ją nie byłam jakoś poruszona. Dopiero ostatnie zdanie mną wstrząsnęło, ale żeby zrozumieć dlaczego, trzeba przeczytać książkę Orwella, więc zainteresowanym polecam tę pozycję.
"Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj: to diabeł! Ona jest swoistym piekłem."

Pacza

  • Gość
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Września 2008, 17:51:44 »
Przydałoby się by Piekara również był tak powszechnie znany jak Orwell, skoro potrafi być równie przewidujący :]

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Września 2008, 18:41:15 »
To petycję do MEN trza posłać z prośbą o włączenie jego dzieł do spisu lektur  ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Nazz_

  • Wiadomości: 3
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Września 2008, 19:01:46 »
Hehe, taka książka jak "Przenajświętsza" trafiłaby do spisu polskich lektur zaraz po tym, jak Kościół na lekcjach religii zacząłby omawiać Malleus Maleficarum :]

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Września 2008, 21:04:52 »
Piekara też napisał książkę pod tym tytułem - więc wszystko zostałoby w rodzinie  :-*
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

soq

  • Sierżant sztab.
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: 'Przenajświętsza Rzeczpospolita' a sytuacja bieżąca
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Września 2008, 13:53:06 »
Piekara też napisał książkę pod tym tytułem - więc wszystko zostałoby w rodzinie  :-*
hehe z tym ze  ksiazka piekary to czytadło a nie instrukcja  :P