Autor Wątek: Prawdziwie wyjątkowe piwa  (Przeczytany 34636 razy)

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Prawdziwie wyjątkowe piwa
« dnia: 26 Maja 2009, 13:19:04 »

Tak się składa, że za miesiąc po raz kolejny wybieram się w 'góry' na małą imprezę. Hasłem przewodnim tego wypadu jest właśnie piwo i tu miałbym zapytania dowas. Ponieważ piw jest dużo a mam ambicję przywieźć ze sobą coś naprawdę świetnego, to chciałbym wiedzieć:

Znacie może jakieś absolutnie pyszne piwa?

Nie chodzi mi o pospolite Lechy, Żubry, Tyskie, Warki – nic z powszechnie dostępnych wyrobów produkcji masowej. Chodzi mi o warte szczególnej uwagi zagraniczne piwa, albo też rodzime, choć w tym drugim przypadku stawiałbym na produkty regionalne i lokalne nie zapomnijcie napisać regionu w jakim są one dostępne).


Żeby zacząć, wczoraj pozwoliłem sobie spędzić prawie cały dzień na degustacji czterech upatrzonych przeze mnie już jakiś czas temu piw. A były to:

- Zlaty Bazant, (jasny) – (uprzedzam, piwo znałem, przyszła pora na odświeżenie znajomości :) ) niesamowite czeskie piwo, niemal bez goryczy (co nie wszystkim może się spodobać),Produkt o głębi smaku dalece przewyższającej zdecydowaną większość polskiej produkcji. Pyszne!

- Grand Imperial Porter – praktycznie czarne i posiadające charakterystyczne dla porterów bałtyckich cechy, czyli kawowo – czekoladowy, głęboki smak. Piwo naprawdę można pić godzinami i nie przestaje smakować. Nie mam jednak większego doświadczenia z tym gatunkiem piwa, więc o lepsze może być całkiem łatwo. Warto zaznaczyć pochodzenie polski browar Amber, będzie się pewnie nieraz przewijał w przyszłych postach, gdyż piwa oznaczone logiem tego browaru są naprawdę dobre.

- Utenos Porter - jak wyżej, z tym że piwo pochodzi z Litwy, nie jest tak gęste i pije się swobodniej niż poprzednika. Bardziej jesienno – zimowe, jego przyjemna „tłustość” może przeszkadzać latem, w pełnym słońcu (choćby takim jak dzisiaj za oknem :) ).

Jednak absolutnym i niepodważalnym triumfatorem wczorajszego rozdania okazał się:

- Franziskaner Dunkel – jeden z popularniejszych weizenów, czyli piw pszenicznych, pochodzenia niemieckiego. Nie dość, że mętne, w kolorze dosyć ciemnej herbaty to smakiem rzuca na kolana. Słodowe, ale nie słodkie, a nawet jeśli, to ta słodycz jest wyjątkowo naturalna, przez co jego smak zapada w pamięć na długo. Zresztą nie tylko, prawdę mówiąc to co w tym piwie jest genialne to fakt, że przyjemny posmak w ustach może pozostać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin po ostatnim łyku. Z miejsca trafia na samą górę mojego prywatnego piwnego zestawienia.!


Niestety ograniczenie czasowe sprawiło, że nie dane mi było spróbowac większej ilości piw, dlatego w tym zestawieniu brakuje pilsów i właściwych lagerów, będących drugą stroną tej samej, złociutkiej monety :) Ale z waszą pomocą chętnie nadrobie te braki. Już nie moge się doczekać :)
« Ostatnia zmiana: 27 Lipca 2011, 01:10:39 wysłana przez Squonk »

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Maja 2009, 15:28:34 »
Mam takie piwko. ;D Prawdziwe, Irlandzkie-moim zdaniem lepsiejsze niż Guinness piwko nazywa się: Murphy's. Nie jest ono aż tak rozreklamowane jak Guinness, nie mówiąc o legendzie która mu towarzyszy. Co ciekawe, można je dostać tylko w niektórych pubach.
Murphy's jest piwem ciemnym, a ciekawostką jest to, że jego piana ( w zasadzie brak piany ) osiada na dno - takie to diabelstwo ciężkie. Ma lekki posmak drożdży kolor ciemnego rubinu i okrutny woltaż. Polecam miłośnikom szybkiego upodlenia 2- 3 szklaneczki 0,33l (bo tylko w takich powinno być sprzedawane) i już wesoło i już nie chce się człowiekowi tyłka ruszyć.
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Maja 2009, 16:07:20 »
O Guinnessie rozpiszę się innym razem, bo jestem jego fanem, teraz wspomne tylko że to piwo trzeba umieć nalewać, a jak się naleje poprawnie to piana również siada na dnie , na powierzchni zostaje tylko  jej część złożona z najmniejszych "bąbelków". To chyba wspólna cecha ciemnych piw (stoutów?) z tego regionu :) W sumie nie pamiętam czy Killkeny też tak się kotłuje, no ale smakiem  nie przebija Guinnessa.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Maja 2009, 20:07:13 »
To mi podsunęło myśl na nowy temat  :P
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

steele777

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Maja 2009, 21:50:27 »
Jak jedziesz w góry to polecam Brackie. Świetne piwo ze sporą dozą goryczki. A jak byś wybrał się do Czech to polecam Gambrinusa, Staropronamena i Radegasta. Dla miłośników ciemnego piwa nasi południowi sąsiedzi mają ciemnego Kozla http://www.kozel.cz/cz/kozlovo-pivo/cerny.html (POLECAM KAŻDEMU!!!). Z piw pszenicznych godny uwagi jest Paulaner. 
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2009, 21:57:23 wysłana przez steele777 »

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Maja 2009, 22:43:47 »
Nie jadę co prawda w aż takie góry ale dziękuje za polecenia. Staropramena znam, ale w pilsach nie gustuje. Paulanera próbowałem wielokrotnie i jest dobry, ale spotkania z Franziskanerem nie  przetrwał. Nie zdołał się obronić. Jeśli znajde gdzieś Brackie to z chęcią się poczęstuje. Na kozła poluje już dłuższy czas, może szczęście wreszcie dopisze.

Uqahs

  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1002
  • Extraterrestrial
    • Trzynasty Schron
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Czerwca 2009, 01:04:34 »
A ja muszę polecić Ciechana z browarów w Ciechanowie... Zaskakujące, wiem. Jest to niepasteryzowane jasne piwo, trudno dostępne, ale od niedawna widzę, że atakuje rynek. Polecam szczególnie Ciechana Wybornego i Mocnego. Pierwszy ma 6,2% alkoholu, a drugi 7,8%, także radzę umiar w spożywaniu. :D

Są jeszcze Ciechany Miodowe, Pszeniczne, Stout i Porter. Miodowy ludzie zachwalają, ale ja jakoś nie przepadam za słodkimi piwami. Pszeniczne polecam poszukiwaczom ciekawych smaków, poczuć można nutkę bananów.

www.ciechan.com.pl :)

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Czerwca 2009, 02:21:44 »
Już od roku ciechana polecają mi różne osoby, ale będzie cięzko z jego zdobyciem na śląsku.

Dzisiaj uroczyłem się sławnym belgijskim Palmem, w butelce jak od szampana i z korkiem, który wylatuje przy otwieraniu... :) bardzo łagodnym, piwem bez goryczy, lekko mętnawym, o barwie pomiędzy głębokim pomarańczowym a malinowym. Dobre piwko, choć jego inny charakter i wysoka cena sprawią, że nieprędko do niego wrócę.  Jednak piwa ze środkowej Europy podchodzą mi bardziej.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwca 2009, 12:55:08 wysłana przez Ulyssaeir »

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Czerwca 2009, 10:20:14 »
Wczorajszego wieczoru raczyłem się sympatycznym choć dziwnie smakującym piwkiem o nazwie Adelscott.
Piwo to produkowane jest w beczkach po whisky.
No i jedziemy z opisikiem :
Alk. 6,6% obj.
Mało pianki , lekko gazowane, kolorek złocisty. W smaku lekko słodkie z nutą goryczy. Na pierwszym planie jednak smak dobrej whisky (przypomina Canadian Special Old) długo leżakowanej w beczkach.
Aromat whisky, ale bez tej nuty mocnego alkoholu.

Polecam na próbę, ale chyba nie zagości u mnie w menu- raczej jako ciekawostka
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwca 2009, 22:33:19 »
Cytat: Uqahs
A ja muszę polecić Ciechana z browarów w Ciechanowie...
No właśnie - w sumie jest to dobre piwo o czym wspomniałem tutaj  :) Co prawda ten duży wybór wzbudza we mnie nieufność (posmak bananów w piwie - WTF??  ???), ale wersje podstawowe (czerwona i zielona) to istna małmazja  :-* Szkoda, że dystrybucja possywa i tak ciężko je nabyć.

Dzięki takim piwom człowiek nabiera na nowo wiary w ten napój  ;D
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Maros

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Czerwca 2009, 18:34:10 »
Ja tam polecam San Miguela:) Fajowski browar prosto z Hiszpanii. Żadko gdzie go można dostać. We Wrocku widziałem go w TESCO i to w dodatku w puszce 0,5 l:/ Normalnie powinno być w szklanej półtoralitrowej butelce. W sumie nie jest tak mocne (5%), ale jedna butelka na słonecznej plaży w Hiszpani miażdży, a w dodatku ten aksamitny, gorzki smak... hmmmmmmmmmmmmmm
POLECAM!!!
Pierwsze odcinki mody na sukces, zostały wykute w skale

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Lipca 2009, 15:04:10 »
Artykuł pochwalny: piwo, piwo, wypij do dna.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Bregg

  • St. szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Września 2009, 03:52:29 »
Jeśli kto zabłądzi w okolice Szczecina , to obowiązkowo zielony Bosman ( specjal ) . Czerwonego nie polecam . Woda z odry z dodatkiem chmielu  ;D

 
To ludzie ludziom zgotują ten los
Ale póki co jeszcze tu oddycham
jak Ty stawiam kroki wśród zielonych traw
jak Ty , jeszcze w domu dziś zasypiam
nim szaleństwo w piekło zmieni cały świat

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Września 2009, 23:12:29 »
To ja też się przyłącze do zachwalających piwo Ciechan, oczywiście to niepasteryzowane. Ostatnio pojawia się na rynku, można je dostać szczególnie w sklepach ze zdrową żywnością, w warszawie jest w Sadyba Best Mall, a także można zakupić na targach zdrowej żywności organizowanych na nowym świecie.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Września 2009, 11:48:24 »
Jeśli kto zabłądzi w okolice Szczecina , to obowiązkowo zielony Bosman ( specjal ) . Czerwonego nie polecam . Woda z odry z dodatkiem chmielu  ;D

Prawda, dostępny również na całym Pomorzu  :) Jeśli kto lubi ciemne piwko to polecam Krajana, którego szerzej opisałem w dziale o miejscach gdzie można kupić niezłe piwko i żarcie. Z białych najbardziej lubię Franziskanera.
« Ostatnia zmiana: 20 Września 2009, 11:51:49 wysłana przez Ordynus »

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Października 2009, 01:15:16 »
A ja wciąż czekam na powrót do mojego miasta wspomnianego Franziskanera Weiss... Ach!

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Października 2009, 11:54:08 »
Jeśli kto zabłądzi w okolice Szczecina , to obowiązkowo zielony Bosman ( specjal ) . Czerwonego nie polecam . Woda z odry z dodatkiem chmielu  ;D

Prawda, dostępny również na całym Pomorzu  :) Jeśli kto lubi ciemne piwko to polecam Krajana, którego szerzej opisałem w dziale o miejscach gdzie można kupić niezłe piwko i żarcie. Z białych najbardziej lubię Franziskanera.

A ja wręcz przeciwnie nie bierzcie tego świństwa do ust. To najgorszy browar na świecie ( no może nie na świecie ,ale straszny syf) - uwierzcie jestem rdzennym Szczecinianinem. To piwo jest robione z proszku i wody z Odry. Na drugi dzień po wizycie w toalecie czujesz że przez twój tyłek przeleciało opakowanie zardzewiałych żyletek i nie ważne czy to Bosman czerwony,zielony   
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Uqahs

  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1002
  • Extraterrestrial
    • Trzynasty Schron
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Października 2009, 14:10:55 »
Na Pomorzu macie browary Amber, a tam produkują niezłe Piwo Żywe - myślę, że może konkurować z Ciechanem, no i łatwiej je zdobyć.

Morbid

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Października 2009, 22:05:38 »
No, bosmany czerwone i zielone to szajs jakich mało (ale np. nad morzem, w Świnoujściu bosman czerwony był nawet ok). Z bosmanów chyba tylko "niepasteryzowany" jest dobry (tzn. mi smakuje), chociaż nie wierzyłbym w to że jest naturalny (za długa data ważności).

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Prawdziwie wyjątkowe piwa
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Października 2009, 09:37:41 »
Heh, no dobra, może Bosman to żadna ambrozja jeśli zasiąść z nim do wieczornej szklanki w domowym zaciszu, przy muzyce i kominku ;D ale w rankingu "miejscowych sikaczy" jest o niebo lepszy od mazowieckiego Kasztelana czy kujawskiego Specjala ::) Po przerobieniu kilku drzew na drewno ogniskowe za pomocą kombinowanej siekierki w upalny dzień, nadaje się na ugaszenie pierwszego pragnienia ;) i może faktycznie jest coś w tym nadmorskim, bo o nim mówię. To sprzedają go poza nadmorskim rejonem? Spotkałem się z nim tylko między Szczecinem a Kołobrzegiem. W każdym razie, Bosman nie zasługuje na dłuższą dyskusję, chociaż są gorsze piwska, takie z zupełnych nizin, jak Volt - to jest dopiero groza!
« Ostatnia zmiana: 30 Października 2009, 09:43:01 wysłana przez Ordynus »