Autor Wątek: DLC w ogóle nie działają?  (Przeczytany 11304 razy)

Gothik

  • Wiadomości: 5
DLC w ogóle nie działają?
« dnia: 26 Maja 2009, 12:13:22 »
Witam,

Desperacja mnie ogrania konkretna - nigdzie mogę znaleźć pomocy, nawet na anglojęzycznych forach, ale może ktoś na 13 S miał podobny problem? W ogóle nie uruchamiają mi się Operation Anchorage i The Pitt (nie pojawiają się radiowe "wezwania"), a w przypadku Broken Steel pojawia się co prawda komunikat o podwyższeniu level cap, ale dodane przez ten dodatek miejsca wyświetlają się w postaci czerwonych wykrzykników. Próbowałem róznych programów ładujących, patchów, instalcji w różej kolejności - nic nie pomaga. Pomocy, bo kupiłem nowy komputer specjalnie pod tą grę (na poprzednich obu częściach zjadłem zęby - przeszedłem je po 80 razy, m.in. kobietą ze szczęściem 10 i barterem na 150%) i chu... mnie już bierze.

Konfiguracja: Intel Quad 9400, GeForce 9800 GTX+CUDA (najnowsze sterowniki), 4GB RAM, Vista Ultimate 64bit
Gra: Polska edycja oryginalna zainstalowana w wersji full english, patchowana na 1.5 US_English, a potem reinstalka i na 1.4 UK_English (oba patche nic nie zmieniają). Próbowałem odpalać również grę za pomocą Fallout Mod Manager 9.13, ale i to nie przyniosło rezulatatów (DLC zainstalowane w folderze DATA, poprawnie, program je wykrywa, ale efekty jak powyżej). Sama gra, bez modów nie wykrzacza się. Mody ściągnąłem nie przez Live!.




Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Maja 2009, 13:21:35 »
Może będziemy mogli ci pomóc. Mieszkasz w Polsce?

Gothik

  • Wiadomości: 5
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Maja 2009, 13:26:17 »
tak

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Maja 2009, 13:45:14 »
Cytuj
Mody ściągnąłem nie przez Live!.

A możesz mi powiedzieć jakim cudem pobrałęś dodatki bez wykorzystania Live'a będąc w PolsceO ile wiem system dystrybucji elektronicznej ograniczony został do wydań pudełkowych (które jeszcze nie są w sprzedaży, nawet na Zachodzie) i systemu dystrybucji elektronicznej za sprawą Games for Windows Live, z którego to systemu dystrybucji nasz kraj został wyłączony? Cenega dopiero pracuje nad dodatkami (tak mi się wydaje)?

Gothik

  • Wiadomości: 5
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Maja 2009, 13:49:55 »
Udostępnił mi je kolega który mieszka poza naszym wspaniałym krajem i ma możliwość korzystania z GFWL.

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Maja 2009, 13:53:59 »
Niech zgadnę, kolega ma pseudonim Torrent?

Jakby nie patrzeć, wszyscy internauci są "kolegami". O ile to nie jest osoba bezpośrednio z tobą spowinowana albo spokrewniona to nawet takie udostępnianie nie jest legalne.
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2009, 13:55:39 wysłana przez Ulyssaeir »

Gothik

  • Wiadomości: 5
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Maja 2009, 14:13:11 »
Kolega nie ma pseudonimu torrent, tylko jest realnie istniejącą osobą z krwi i kości i od lat - tak jak ja - jest fanem uniwersum Fallouta. Jako że produkty Bethesdy, o których mowa powyżej mają w sieci opinie wyjątkowo wadliwych i zbugowanych, chcę się przekonać, czy będą działały, żeby kupić sobie oryginał jak już tylko wydawca przestanie traktować Polaków jako dzikich jedzących ludzkie mięso gdzieś za kołem polarnym. Poniosłem już wystarczająco duże koszty, żeby kupować jeszcze coś, co okaże się (a z tego co widzę jest to całkiem prawdopodobnie, vide wpadki z wycofywaniem w USA The Pitt i Broken Steel i zamieszczaniem poprawnych wersji) niedziałającym bublem. Ale jeśli moje tłumaczenia nie trafiają do was i uważacie mnie za oszusta ściągające crackowane i zainfekowane spywarem gów... z torrenta, to dzwońcie od razu do BSA z komunikatem, że macie tu pirata. Według ostatnich poprawek do Kodeksu Karnego:

Art. 287. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przesyłanie informacji lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis na komputerowym nośniku informacji, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Udostępnienie mi tych plików przez kolegę nie miało na celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a wyrządzić szkodę innej osobie (w domyśle: wydawcy gry) mogłoby tylko w przypadku, gdybym miał możliwość zdobycia tych plików legalną drogą kupna (zamiast zapłacić wydawcy, zdobyłem pliki od pirata). Czy miałem taką możliwość - zapytajcie Cenegi albo Microsoft Polska.

Dziękuję bardzo za pomoc. Na przyszłość pamiętajcie chłopaki, że nie każdy użytkownik Internetu w tym kraju jest złodziejem, piratem i cwaniaczkiem.

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Maja 2009, 14:42:07 »
Od początku.

Nie nazwałem nikogo złodziejem. Mam tylko obawy o to czy przypadkiem ktoś nie próbuje żerować na zaufaniu i dobrym imieniu użytkowników serwisu. Nie zamierzam zachowywać się jak jakiś ortodoksyjny Strażnik Teksasu stojący z biczem i broniący czci, godności „biednych producentów oprogramowania”. Nie toleruje jednak bezczelności i kłamstw.

Po drugie, artykuł nie ma tu zastosowania. Zastosowanie ma natomiast to, że instalujesz program, więc składasz oświadczenie woli, że zgadzasz się na warunki licencji użytkowania tego programu, zaś fakt nie kupienia go przez ciebie może być rozpatrywany w kategoriach czynu naruszającego tą licencję i uniemożliwiającego korzystanie z oprogramowania w zgodzie z prawem. 

Skoro Cenega planuje wypuszczenie dodatków na naszym rynku, to oznacza, że będą działały, a jeśli nie, to masz prawo do zwrotu produktu i  nie tracisz pieniędzy. Zero strat po twojej stronie.

Potencjalny brak kompatybilności między polską wersją gry a zagranicznymi dodatkami (skoro patche są tworzone osobno dla wersji PL to niby jak dodatki mają działać poprawnie bez polskiego patcha aktywującego DLC) sprawia, że nawet jesli angielska wersja programu nie działa, to całkiem prawdopodobne, że polska już będzie mogła, po opublikowaniu przez Cenegę odpowiedniej łatki.

To nie wydawca jest odpowiedzialny za traktowanie nas w ten sposób, a polityka GFWL i giganta z Redmont.

Niecierpliwość nie upoważnia do łamania prawa. Nikt nigdzie nie będzie dzwonił, po prostu wątpie by ktoś udzielił ci odpowiedzi, nawet jeśli sam udzieliłem ci jej ;P

Nie interesuje mnie co robicie prywatnie. Interesuje mnie to, że nie piszecie o tym w sposób, jaki mógłby wskazywać, że Schron albo jego użytkownicy popierają piractwo, bo nie popierają/tolerują.

Ale najważniejsze jest zdrowe i uczciwe podejście do innych użytkowników serwisu. Oby nikt nie złamał tej zasady.
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2009, 14:51:21 wysłana przez Ulyssaeir »

Gothik

  • Wiadomości: 5
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Maja 2009, 15:14:27 »
No to cieszę się, że przynajmniej kwestie etykiety sobie wyjaśniliśmy.

Wspomniany artykuł jak najbardziej ma tu zastosowanie, a dokładnie wobec mojego kolegi - jak już wspomniałem, przekazał mi same pliki bez instalatora zawierającego licencję. Gdybym podczas instalacji musiał ją zaakceptować - moglibyśmy mówić o umyślności popełnienia przeze mnie przestępstwa wobec prawa, na które powołuje się rzeczona licencja.

Nie jestem też pewien, czy przy takim natężeniu bugów w grze dodatki wypuszczone przez Cenegę w wersji pudełkowej będą działały. Masz rację mówiąc, że w przeciwnym przypadku mam rację do zwrotu pieniędzy. Ale straconego czasu i nerwów nikt mi nie odda. A jeśli dystrybutor zdecyduje się na rozwiązanie z kluczem aktywacyjnym do GFWL jak było w przypadku niektórych gier wydanych w Polsce, to po wykorzystaniu tego klucza może się okazać, że zwrot jest niemożliwy (tak jak wielu sprzedawców odmawia przyjęcia zwrotu gry czy płyty z muzyką, która została odfoliowana - trzeba by poszperać głębiej, czy takie zachowanie jest legalne). Dlatego chcę sprawdzić wcześniej, czy te dodatki działają - w Polsce niemal wszystko jest możliwe, a prawa konsumenta respektowane są rzadko.

Wydawcy gier często zasłaniają się, że ograniczenia ich produktów w stosunku do wersji wydawanych na zachodzie wynikają z polityki deweloperów gier, sieci dystrybucyjnych itp. Ale skandaliczne jest to, że z własnej woli w ogóle nie wspominają o tym. Gdyby na pudełku polskiego oryginału było napisane UWAGA - PRODUKT NIEPEŁNOWARTOŚCIOWY - NIE UMOŻLIWIA POBIERANIA DODATKÓW W GFWL, to dwa razy zastanowiłbym się nad zakupem i pomyślałbym, czy nie kupić jakieś innej wersji na ebayu.

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Maja 2009, 15:58:17 »
Licencja nie dotyczy instalatora. Licencja obejmuje wszystkie pliki niezależnie od formy, więc tak wypakowane, jak i nie wypakowane.

Zresztą, szansa że samo przegranie plików wystarczy by uruchomić dodatek bez instalacji jest marna.

Wspomniany artykuł jak najbardziej nie ma zastosowania w twoim rozumieniu.

Cytuj
Art. 287. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przesyłanie informacji lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis na komputerowym nośniku informacji, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Toć w majątek wchodzi wszystko co ma wartość na rynku, czyż nie?

Naprawdę uważasz, że zdobycie programu lub jego części, który to program ma na rynku swoją cenę nie jest bezprawnym uzyskaniem korzyści? Kto powiedział, że korzyść musi być stricte gotówkowa. Kradzież to kradzież, niezależnie od tego co jest jej przedmiotem i jako taka ścigana jest z urzedu.  Przywłaszczenie kopii bazy danych czy programu będącego w sprzedaży jest tu uzyskaniem korzyści. Przecinek po "kto" i przy "bez upoważnienia” podkreśla że jest to tylko kolejne wymienienie, a nie sprecyzowanie charakteru innego wymienionego elementu. Skąd wiem? Składnia, no i szkody nie można  wyrządzić nikomu, za upoważnieniem czy bez niego. Poza tym mówisz, że to cytat z kodeksu karnego. a to w jakich okolicznościach następuje egzekucja prawa w oparciu o KK nie wymaga chyba wyjaśniania, czyż nie?

Skoro tak uparcie trzymasz się „litery prawa” to odsyłam do Ustawy o ochronie praw autorskich i prawach pokrewnych z 1994r. wraz z późniejszymi noewlizacjami. Przypominam że przede wszystkim działania muszą być zgodne z prawem, następnie strony (użytkownik i właściciel praw do utworu) podchodzą do zawarcia umowy, której zawarcie ma miejsce albo w przypadku wyrażenia stosownego oświadczenia woli po zapoznaniu się z warunkami licencji, albo przez oświadczenie woli wyrażone poprzez samo użytkowanie programu – wtedy nieznajomość licencji nie zwalnia z obowiązków jej przestrzegania, tak jak nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności karnej.

Na wstępie Art. 7
Art. 17
Art. 18
Rozdział 3
Rozdział 7 - Przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych
Powyższe odwołuje się do wcześniejszych niewymienionych przeze mnie artykułów więc i tak polecam zapoznanie się z całością ustawy. Jest naprawdę krótka.
Art. 79,
Art. 80

Art. 116: Ten wyjątkowo  zacytuje 2 z 4 pkt tego art.:
Cytuj
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 .
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 117
Art. 118

Nie wklejam tu cytatów bo naprawdę mi się nie chce ;)

Skoro nie jesteś pewien czy wersje od Cenegi zadziałają, to niezasadne jest sprawdzanie wersji protsto od Beth, bo szansa że one zadziałają jest jeszcze mniejsza. Wiec to nie może być argumentem :P

Cytuj
straconego czasu i nerwów nikt mi nie odda.
Jeśli nie zadziałają masz prawo podać ich do sądu, ale nie wygrasz, bo tak naprawdę nie tracisz nerwów, nie ma trwałęgo ubytku na zdrowiu i powiedzmy sobie szczerze - niecierpliwość zwyczajnie nie wystarczy by domagać się czegokolwiek. Zresztą to żadna strata czasu, żadna strata nerwów.

Cytuj
A jeśli dystrybutor zdecyduje się na rozwiązanie z kluczem aktywacyjnym do GFWL jak było w przypadku niektórych gier wydanych w Polsce, to po wykorzystaniu tego klucza może się okazać, że zwrot jest niemożliwy

Ale wiadomo że tak nie będzie. bo GFWL nie jest usługą dostępną w Polsce.

Cytuj
tak jak wielu sprzedawców odmawia przyjęcia zwrotu gry czy płyty z muzyką, która została odfoliowana - trzeba by poszperać głębiej, czy takie zachowanie jest legalne)
Łamanie prawa przez tych sprzedawców nie upoważnia do łamania prawa w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia :) Robią ludzi w jajo, a ludzie sie dają. O warunki na jakich mozna zwrócić produkt można zapytać w sklepie i skonfrontować to np. z rzecznikiem praw obywatelskich.

Cytuj
Wydawcy gier często zasłaniają się, że ograniczenia ich produktów w stosunku do wersji wydawanych na zachodzie wynikają z polityki deweloperów gier, sieci dystrybucyjnych itp. Ale skandaliczne jest to, że z własnej woli w ogóle nie wspominają o tym. Gdyby na pudełku polskiego oryginału było napisane UWAGA - PRODUKT NIEPEŁNOWARTOŚCIOWY - NIE UMOŻLIWIA POBIERANIA DODATKÓW W GFWL, to dwa razy zastanowiłbym się nad zakupem i pomyślałbym, czy nie kupić jakieś innej wersji na ebayu.

Formalnie Cenega nie jest w żaden sposób związana z GFWL, więc jako polski wydawca nie ma obowiązku umieszczania czegoś takiego, choć rzeczywiście powinna to zrobić, albo powiadomić o fakcie odpowiedni organ w strukturach producenta gry.
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2009, 16:25:36 wysłana przez Ulyssaeir »

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Czerwca 2009, 10:22:11 »
Witam,

Desperacja mnie ogrania konkretna - nigdzie mogę znaleźć pomocy, nawet na anglojęzycznych forach, ale może ktoś na 13 S miał podobny problem? W ogóle nie uruchamiają mi się Operation Anchorage i The Pitt (nie pojawiają się radiowe "wezwania"), a w przypadku Broken Steel pojawia się co prawda komunikat o podwyższeniu level cap, ale dodane przez ten dodatek miejsca wyświetlają się w postaci czerwonych wykrzykników. Próbowałem róznych programów ładujących, patchów, instalcji w różej kolejności - nic nie pomaga. Pomocy, bo kupiłem nowy komputer specjalnie pod tą grę (na poprzednich obu częściach zjadłem zęby - przeszedłem je po 80 razy, m.in. kobietą ze szczęściem 10 i barterem na 150%) i chu... mnie już bierze.

Konfiguracja: Intel Quad 9400, GeForce 9800 GTX+CUDA (najnowsze sterowniki), 4GB RAM, Vista Ultimate 64bit
Gra: Polska edycja oryginalna zainstalowana w wersji full english, patchowana na 1.5 US_English, a potem reinstalka i na 1.4 UK_English (oba patche nic nie zmieniają). Próbowałem odpalać również grę za pomocą Fallout Mod Manager 9.13, ale i to nie przyniosło rezulatatów (DLC zainstalowane w folderze DATA, poprawnie, program je wykrywa, ale efekty jak powyżej). Sama gra, bez modów nie wykrzacza się. Mody ściągnąłem nie przez Live!.

Abstrahując od tej pasjonującej dyskusji, chciałbym powiedzieć że rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste - żaden DLC nie pójdzie na grze kupionej w Polsce, musisz mieć wersje kupioną w kraju w którym działa live oraz wersje DLC dla tego kraju, co oczywiście nie ma większego sensu bo pierwsze DLC już niedługo ukażą się w Polsce.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: DLC w ogóle nie działają?
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Listopada 2009, 16:47:41 »
Te niedługo to chyba według Cenegi wynosi więcej niż pół roku  ;D
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.