Autor Wątek: Książki w klimatach - lista  (Przeczytany 28541 razy)

GroMik

  • St. sierżant sztab.
  • *
  • Wiadomości: 108
Książki w klimatach - lista
« dnia: 17 Maja 2009, 19:37:51 »
Witam, wypisujcie książki z klimatem, a ja je będę dodawać do tej listy, zacznę


- Andrzej Ziemiański "Bramy Strachu"
- Wladimira Wojnowicza - "Moskwa 2042"
- Eugeniusza Zamiatina - "My"
- "Planeta śmierci"
- lista Trzynastego Schronu - wszystkie zrecenzowane;
n.w.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpnia 2011, 23:06:36 wysłana przez Squonk »

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maja 2009, 12:15:47 »
Niewątpliwe matka wszelkiego sensacyjnego - socjoapo:

Maciej Kuczyński - "Katastrofa"
(recka leży mi na PipBoyu, jakoś powinienem ją do nas wrzucić)

 ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Maros

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Czerwca 2009, 18:58:15 »
Ja polecam bardzo gorąco "Świt 2250"- genialna książka!
Pierwsze odcinki mody na sukces, zostały wykute w skale

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Czerwca 2009, 19:06:35 »
Jest już na listach (zwłaszcza na schronowej) więc nie ma potrzeby jej podawania  ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

lady_m

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Czerwca 2009, 21:02:25 »
Moskwa 2042 Wladimira Wojnowicza
My Eugeniusza Zamiatina

Takie dwie proponuje...
The details are trivial and pointless, the reasons, as always, purely human ones…

Maros

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Czerwca 2009, 21:58:48 »
Ja proponuję jeszcze "Planetę śmierci". Czytałem tę książkę bardzoo dawno temu, ale pamiętam, że była to saga składająca się z 6 pozycji. Polecam....
Pierwsze odcinki mody na sukces, zostały wykute w skale

Sajdon

  • Marszałek 13S
  • *
  • Wiadomości: 306
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Sierpnia 2009, 00:08:17 »
Tak polecacie, to właśnie sobie na allegro kupiłem "Świt 2250" za 9,89 z wysyłką ;).
Dorzuciłbym do listy jeszcze jedną niesamowitą książkę, o której nawet na jednym konwencie mówili, ale zapomniałem tutyłu, za tydzień sprawdzę to podam ;)

Alex

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lutego 2010, 09:55:08 »
Pare powiesci i opowiadan Philipa K. Dicka - pisarza ktory odcisnal bardzo silne pietno na postapo i seri Fallout.
"Foster,jesteś martwy!"(opowiadanie) - paranoja zagrozenia atakiem nuklearnym sprawia, ze posiadanie schronu jest obowiazkiem spolecznym. Na tym trzepia kase wielkie korporacje, a wreszcie i rzad.
"Prawda półostateczna" - w podziemnych schronach schronili sie ludzie, by uciec przed szalejąca na powierzchni wojna. Wojna jednak dawno sie skonczyla, ale zarzadcy utrzymuja ludnosc w nieswiadomosci tego faktu. To jednak nie koniec, bo i sami zarzadcy nie wiedza wszystkiego...
"Wielki K"(opowiadanie) - Ludzkosc sprowadzona do stanu barbarzynstwa co pokolenie wysyla wybranca by zadal 3 pytania przedwojennemu komputerowi.
"Człowieku o zdolnościach psi, ulecz moje dziecko!"(opowiadanie) - czyli o mutantach,rzadzie i zwyklych ludziach w spustoszonym swiecie.
"Deus Irae" - Czy ktos, kto spustoszyl swiat, nie jest godny by nazywac go Bogiem?
"Ostatni pan i władca"(opowiadanie) - Kto jest winny upadkowi cywilizacji - ludzie czy maszyny?
"Dr. Bluthgeld" - czyli jak zyjemy po bombie.
"Model nr.2"(opowiadanie) - a co,gdy wyscig zbrojen pojdzie dalej niz zwykle obrzucanie sie atomowkami?
"Blade Runner" - co to znaczy byc czlowiekiem w spustoszonym swiecie?
Jest tego jeszcze troche, glownie opowiadania. Te wymienione wyzej sa w jakis sposob powiazane z Falloutami - czy to bezposrednio (quest Replikant z F3 i Blade Runner) czy inspiracyjnie (Prawda półostateczna i system krypt na przyklad).

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lutego 2010, 10:04:09 »
Dorzucę jeszcze PKD "Przedludzie". Niekoniecznie jest to bezpośrednio związane z wojną, ale na pewno z upadkiem pewnego sposobu myślenia. W ogóle polecam to opowiadanie.
Co tu dużo pisać -- według mnie większość twórczości PKD jest nieziemska.
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

Alex

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lutego 2010, 11:58:45 »
Ja jestem oddanym wielbicielem tworczosci Dicka, najchetniej zachecalbym do przeczytania wszystkiego tego autora - jego przecietne opowiadania sa co najmniej dobre. Dziwi mnie tez tak mala popularnosc tego autora w polskim postap community. Sa kantyczki, a brak prawdy polostatecznej i od groma opowiadan (chocby "Zautomatyzowane fabryki" - swiat w ktorym ludzie probuja zyc ze sprzetami wytworzonymi wlasnorecznie, a nie przez niszczejace automaty). Dick w swojej tworczosci najczesciej (albo i zawsze) jako bohatera umieszczal "zwyklego Kowalskiego", czlowieka bez super zdolnosci ktory funkcjonuje w znanym sobie swiecie. Czasem wiec trodno okreslic - to postapo,czy zwykla amerykanska prowincja. Niezbyt powszechna jest tez wiedza, ze taki Blade runner( i film i powiesc) sa osadzone w swiecie po zagladzie nuklearnej. Wreszcie Dick mial tendencje do opisywania w roznych opowiadaniach/powiesciach roznych spojzen na ten sam wymyslony swiat. Na przyklad "Model nr.2" konczy sie sugerowana zaglada ostatniej bazy ludzi na ksiezycu przez androida. Natomiast w innym opowiadaniu zostaje to skwitowane "Androidy probowaly nas zaatakowac, ale bez problemow je zniszczylismy".

W nawiazaniu do "Przedludzi" (faktycznie, bardzo mocne opowiadanie, polecam wszystkim.) jest tez i polska wersja - "Wstań i Idź" Kołodziejczaka. Warto.

Opowiadanie Harlana Ellisona - "Chłopiec i jego pies" to obowiazkowa pozycja dla kazdego fana postapo.

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lutego 2010, 13:18:28 »
Alex nawiązując do Model nr 2 -- istnieje możliwość obejrzenia filmu zrealizowanego na podstawie tego opowiadania: Tajemnica Syriusza   (Screamers) - "Second Variety", bardzo dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy nie lubią czytać, a chcieliby zapoznać się z twórczością PKD. Jednakże trzeba pamiętać, że nic nie zastąpi osobistego obcowania z jego prozą.
Pod książkę "w klimatach" można również podciągnąć Ubik. Jest to pierwsza książka autorstwa PKD, z którą miałem do czynienia jako dzieciak. Skusiła mnie okładka, na której był kształt czaszki. Pierwsze czytanie: nie bardzo zrozumiałem o co w tym wszystkim chodzi. Doceniłem książkę po kolejnym czytaniu. Cudo.

Niestety jest jeden problem związany z moim czytaniem. Ze względu na dużą ilość pochłanianych książek, bardzo szybko zapominam szczegóły opowiadań i książek napisanych przez PKD. Jego proza jest niesamowita.
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

Alex

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Lutego 2010, 15:32:39 »
Ha, uwazam ze nie ma dobrych ekranizacji tekstow Dicka - Łowca Androidow i Impostor - dobre filmy na motywach. Reszta - Holly Woodzkie produkty dla mas. Wspomniana "Tajemnica syriusza" niesamowicie splyca watek. No i w opowiadaniu <spoil jeden z niewielu ludzi jest polakiem /spoil>
Co do UBIKA... ja tez zaczynalem od nigo. "Ojciec- nie ojciec" z Fenixa, "Ostatni pan i władca" kupione od ulicznego sprzedawcy i "Ubik" z biblioteki w Zakopanym. Tak ksztaltowala sie moja dusza. Tu powinna byc smieszna ikonka, ale naprawde Dick zmienil moje pojmowanie swiata. To pisarz wspanialy.

Sakul

  • Mł. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 157
    • Kontestacja
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Lutego 2010, 18:37:53 »
Ostatnio w bibliotece natknąłem się na książkę "Atomowy sen" Siergieja Łukianienki. Po dotarciu do domu okazało się, że książka składa się z trzech opowiadań i to właśnie tylko to tytułowe jest stricte postapokaliptyczne. W opowiadaniu poruszony jest temat utraty człowieczeństwa, w co człowiek musi się zmienić, aby przetrwać w świecie po Wielkiej Wojnie. Polecam zapoznanie się z tytułem jak i ogólnie z prozą Łukianienki, a zwłaszcza z serią o Patrolach.
Nie wszyscy Polacy byli dobrzy i szlachetni, nie wszyscy Żydzi niewinni, nie każdy Niemiec to zbrodniarz. - "Początek" Andrzej Szczypiorski


lady_m

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Kwietnia 2010, 10:57:43 »
To może Metro 2033  ;)
Baaaardzo w klimatach...
The details are trivial and pointless, the reasons, as always, purely human ones…

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Kwietnia 2010, 21:14:45 »
A jakie wrażenia? ;]
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

lady_m

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Kwietnia 2010, 17:53:58 »
Bardzo fajna ale ciężka, bo w sumie porusza ważne tematy egzystencjalne. Ale klimat rewelacja- aż wyłazi z kartek książki na zewnątrz.
The details are trivial and pointless, the reasons, as always, purely human ones…

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Kwietnia 2010, 18:20:58 »
W takim razie namawiam do napisania recenzji  :-*
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

ounis

  • St. sierżant sztab.
  • *
  • Wiadomości: 115
  • ... można oddychać
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Listopada 2010, 21:03:22 »
Panowie, dlaczego w oficjalnej liście książek brakuje "Witaj, Ameryko" Ballarda.
Przecież klimatycznie leży chyba bliżej ideału niż np. "Ostatni rozdział, czyli paragraf 22 bis"" Hellera?

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Listopada 2010, 03:30:27 »
Bo jej nikt nie przeczytał lub też w załodze Trzynastego Schronu nie ma osoby, która by miała smaka na taką (zachodnią) literaturę. Ale wydaje mi się, że to pierwsze  8)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

PanZłocki

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Lutego 2011, 23:32:39 »
Z naszego rodzimego podwórka możnaby jeszcze wspomnieć o kilku nowelkach Marcina Wolskiego takich jak: "Laboratorium nr.8", czy "Dzień bezmięsny". Nie jest to może czyste postapo, ale jednak.
Pod klimat możnaby jeszcze podciągnąć "Stanie Się Czas" Poula Andersona.
2razy2 nie równa się 5!
A może jednak...
http://cobytujeszcze.wordpress.com/