Autor Wątek: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)  (Przeczytany 12158 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« dnia: 16 Maja 2009, 23:35:08 »
Po raz pierwszy od końca 1945 roku Wojsko Polskie bierze udział w działaniach wojennych (Irak, Afganistan, Czad). Tak - wojennych - bo bajeczki o "misjach stabilizacyjnych" mogą być opowiadane w przedszkolu. W związku z tym można zadać pytanie:

Czy od tego czasu powstała jakaś literatura nawiązująca do tych wydarzeń?

Ja znam tylko opowiadanie "Skarby pustyni" Tomasza Pacyńskiego zamieszczone m.in. w zbiorze "Linia ognia".

======

Tomasz Pacyński - "Skarby pustyni" (opowiadanie), wydane w:
- "Science Fiction" nr 7/2004
- zbiór Linia ognia, Fabryka Słów, styczeń 2005, ISBN 83-89011-52-2
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpnia 2010, 12:36:06 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwca 2009, 13:41:16 »
I co? Nie ma niczego? No to dupa blada, że nasi chłopcy po raz pierwszy od zakończenia IIWŚ przelewają na wojnie krew, a świat kultury ma to w dupie  ::)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Alex

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lutego 2010, 16:18:46 »
Jest jakas nowa seria - brygada rozpownawcza laduje w '39 roku http://www.1939.com.pl/.Potem '44 i chyba cos dalej (ciekawe co...) NCK zrobila konkurs http://www.nck.pl/index/view/id/363/permalink/idea/type i warto poczytac. Opowiadanie Orbitowskiego "Popiel Armeńczyk","Wilczy legion" Przechszty - choc to raczej steampunk i slawetna Dwójka.
Coz, chyba niewielu autorow chce odgrzebac sprawy z PRL. Nawet jesli zyja w IVRP. Szkoda.


Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lutego 2010, 19:44:19 »
IV już dawno na szczęście się skończyła, choćby dlatego, że liczba przeszczepów znów rośnie ::)

Książkę 1939 to akurat mam dzięki wygraniu jej w konkursie w pewnym piśmie z sidi, ale po przeczytaniu pierwszych kartek odrzuciło mnie to. Jakieś takie oderwanie od rzeczywistości i mocno infantylne. Może spróbuję kiedyś się jeszcze raz z nią zmierzyć. Choć książki można uwzględnić w naszym spisie.

Cytat: Alex
Opowiadanie Orbitowskiego "Popiel Armeńczyk","Wilczy legion" Przechszty - choc to raczej steampunk i slawetna Dwójka.
A coś więcej o tych opowiadaniach, np. gdzie się pojawiły?
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego 2010, 02:19:41 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Alex

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lutego 2010, 23:03:16 »
"Popiel " w NF (zabij, nie pamietam numeru) "Wilczy legion" podobnie, ale niedawno wyszla ksiazka.W Fabryce Slow oczywiscie.
Co do 19xx mam podobne odczucia. Jako ksiazka dla mlodzierzy(cos jak "Operacja : Dzien wskrzeszenia") zbyt brutalna. Jako ksiazka" ku pokrzepieniu serc" zbyt dziecinna. Szkoda ze malo jest tekstow, w ktorych Rzeczpospolita to nie napis na dropsach.
A co do IVRP... brakuje nam mordu zalorzycielskiego. Nic tak nie cementuje narodu jak pare trupow (patrz Francja,USA). Twardoch kiedys napisal pararecenzje "Wieszania" Rymkiewicza, gdzie Urban,Jaruzelski i inni towarzysze zadyndali na latarni. Nie powiesilismy "Krola Stasia", nie powiesilismy Generala. Coz, chyba zeczywiscie jestesmy narodem stroniacym od przemocy.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Sierpnia 2010, 12:31:18 »
Patrzajcie no ludzie! O to w naszych skromnych progach narodził się wieszcz!! Przewidział potrzebę istnienia "mordu założycielskiego", ofiary krwi!!!  :-[

10 kwietnia do tego doszło, aczkolwiek w stylu typowo polskim, nieudolnym, operetkowym, pełnym patosu, po prostu głupim  :/

No nic - trzaby listę tych utworów zrobić.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

ounis

  • St. sierżant sztab.
  • *
  • Wiadomości: 115
  • ... można oddychać
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Maja 2011, 21:18:10 »
Zanim zanurzycie się w porywającej beletrystyce, sławiącej "polski czyn zbrojny", proponuję w ramach zapoznania się z realiami afgańskimi przeczytać "Modlitwę o deszcz" Wojciecha Jagielskiego .
Możliwe, że nasi decydenci powinni również przeczytać tę świetną książkę (nie mówiąc już o zapoznaniu się z historią konfliktów w tamtym rejonie), zanim zdecydowali się angażować nasze wojsko w tę wojnę (to taka luźna uwaga na marginesie).
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2011, 21:24:49 wysłana przez ounis »

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Maja 2011, 00:07:32 »
Nie oszukujmy się... nasi decydenci zdecydowali się zaangażować po to by wejść w dupę Busha bez wazeliny (to jeszcze zanim okazało się że z Iraku niewiele wynikło bo Jankesi to biznesmeni, a my "sprzedaliśmy" się za darmo). Choć nie ma co mówić że wszystko było jedynie porażką bo mimo wszystko zdobyliśmy coś na tym działaniu... mimo wszystko Polacy zdobyli niezłą renomę za umiejętne prowadzenie działań stabilizacyjnych i przede wszystkim to że nasza generalicja odkryła że ich dotychczasowa filozofia militarna zajeżdża stęchlizną (kto wie co to Honker, to wie o czym mówię).

Chrzysztof

  • St. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 327
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maja 2011, 23:07:05 »
Władysław Zdanowicz - "Misjonarze z Dywanowa"
Cz. I : Pinky, czyli nowicjusz
Cz. II : Jonasz

Władysław Zdanowicz - "Afganistan. Relacja BORowika"

„Al-Kut – Ostatnia Zmiana”

Marcin Górka, Adam Zadworny - "Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak."

Żądnej z nich nie czytałem ale podobno są dobre.

------

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Polska literatura wojenna (Irak, Afganistan)
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Października 2012, 16:02:16 »
Odkopiemy? Jest powód - parę dni temu misję rozpoczęła XII zmiana PKW. Poza tym audiolektura "ZAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji" spowodował u mnie głód na taką literaturę. Więc co mamy? Na początek literatura faktu:

> rzeczone "ZAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji" Marcina Ogdowskiego
> Piotr Langenfeld, "Afganistan. Dotknąłem wojny"
> Patrick Robinson i Marcus Luttrell, "Przetrwałem Afganistan"

starsze działania na Bliskim Wschodzie:

> Andy McNab, "Kryptonim Bravo Two Zero"
> Radek Sikorski (tak, obecny minister SZ), "Prochy świętych. Afganistan czas wojny"

a z military/political fiction:

> przede wszystkim znakomite książki Marcina Gawędy, "Rebelia" i "IX zmiana"
> "Kaukaskie epicentrum" również Gawędy, choć akurat w realiach konfliktu gruzińsko-osetyjskiego
> przychylnie mówi się też o twórczości innego warbookowca, płodnego twórczo Vladimira Wolffa, ale jego "Piaski Armageddonu" - chociaż niezłe - nie powaliły mnie na glebę, więc to raczej kwestia gustu.

Zaktualizuję w miarę dalszych poszukiwań ;D
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!