Autor Wątek: Książki w klimatach - lista  (Przeczytany 28608 razy)

Grosswick

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 432
  • Jestem betonem i jestem z tego dumny!
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Lutego 2011, 13:12:09 »
Ja bym dodał "Miliard lat przed końcem świata" braci Strugackich.
Bardzo ciekawe spojrzenie na nasz wszechświat, jako żywą istotę w której ludzie są swego rodzaju drobnoustrojem, który miesza na tyle poważnie, aby wywołać reakcję obronną gospodarza.
Zabierałem się nawet do napisania recenzji, ale sesja, Mass Effect, i Metro 2034 nie pomagają mi w tym :P
Poza tym mam z jakichś nieznanych mi przyczyn 2 lub może nawet 3 sztuki w.w. książki i może kiedyś na urodziny czy imieniny Schronu (Schronka?), albo z okazji jakiejś innej imprezy małorolnej przekażę egzemplarz lub dwa do schronowych zasobów :D
gadulec: 5765578
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a Zombie Zombie Zombie"

ounis

  • St. sierżant sztab.
  • *
  • Wiadomości: 115
  • ... można oddychać
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Maja 2011, 11:25:31 »
Ostatnio robiłem porządki w mojej biblioteczce i odkurzyłem niewielką książkę austriackiego pisarza Herberta Rosendorfera zatytułowaną "Wielkie solo Antona L.". Ktoś zapyta i jak to ma się do literatury postapo. Ano ma, bo bohater tej powieści po jakimś tajemniczym kataklizmie zostaje sam na tym świecie...

monkizz

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 42
  • czekając, aż skończy się wszystko
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Stycznia 2012, 21:05:55 »
Trochę odświeżę temat - ostatnio przeczytałam książkę Kira Bułyczowa pt. "Miasto na Górze".
Zachęcę, nieco spoilerując:
Jest to powieść rosyjskiego fantasty traktująca o podziemnym mieście, istniejącym od czasu wybuchu wojny jądrowej, która zupełnie wyniszczyła wszystko, co znajdowało się na powierzchni. Władzę w mieście pełni Rada, która usilnie twierdzi, że na powierzchni nie da się żyć, a jedyną ostoją życia jest właśnie to podziemne miasto. Prości ludzie jednak mają swoją wersję i, mimo że czuwa nad nimi policja polityczna Rady, wierzą, że na Górze istnieje Miasto. Aby to sprawdzić, pewien mężczyzna wykonujący najgorszy zawód jaki może istnieć, postanawia wybrać się na Górę...
Darmowa gra karciana "Stalkerzy vs Mutanty" do ściągnięcia na: http://post-apo-2012.blogspot.com/search/label/Gry

elementka

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Listopada 2012, 21:22:54 »
Rok temu Prószyński wydał Atrofię Lauren de Stefano (to pierwszy tom cyklu, ale nie wiem, czy pojawił się jakiś ciąg dalszy). Książeczka dla młodzieży, raczej młodzieży żeńskiej. Trochę romansidło, ale całkiem nieźle napisane. Rzecz dzieje się w świecie po III wojnie światowej. Akcja rozgrywa się bodajże w XXII w. na terenach dawnych Stanów Zjednoczonych, Europa przestała istnieć. Na skutek babrania się w genomie w celu stworzenia idealnej ludzkości dochodzi do genetycznej katastrofy i ludzie umierają około dwudziestki. To tak z grubsza. Książka była porównywana do słynnej Opowieści podręcznej Margaret Atwood, na którą swoją drogą też warto zwrócić uwagę: świat po politycznym przewrocie i katastrofie ekologicznej, rodzą się monstra, kobiety są zredukowane do roli inkubatorów, przeraża wszechobecny fanatyzm religijny (a religią jest specyficzna mieszanka judaizmu i chrześcijaństwa).
„Prymula uschła, kuzyn zapomniał ją bowiem podlewać w paleobotaniczno-gastronomicznym ferworze. Zjawisko uznałem za typowe: kto oddaje się liczbie mnogiej, za nic ma pojedynczą”. Stanisław Lem, Pokój na Ziemi

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Listopada 2012, 22:31:24 »
Co do Atwood - trzeba się jej bliżej przyjrzeć, bo to już drugi klimatyczny tytuł tej autorki, o którym słyszę. Mam w posiadaniu ostatni, "Rok potopu", myślę, że do końca roku ją przeczytam, więc i recenzji można się spodziewać ;)

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2536,Rok-Potopu
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Cichutki Spec

  • ...od psychotroniki
  • Podporucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Przyczajony snajper, ukryty zbok
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Listopada 2012, 15:08:35 »
Rok temu Prószyński wydał Atrofię Lauren de Stefano (to pierwszy tom cyklu, ale nie wiem, czy pojawił się jakiś ciąg dalszy). Książeczka dla młodzieży, raczej młodzieży żeńskiej. Trochę romansidło, ale całkiem nieźle napisane.

Tę "Atrofię" to nawet mam i sobie leży, czekając na przeczytanie. A Atwood, niestety, nie mogę wyczaić w bibliotece (zakupy chwilowo odpadają, co strasznie uwstecznia moje czytelnictwo, ale niestety :/)), a od dawna mam chęć ją przeczytać. Veron, nienawidzę Cię. Okradnę Cię chyba którejś nocy.  :P

Ze swojej strony polecę Zmęczenie materiału Seana Williamsa. Nie jest to arcydzieło, ale bardzo porządna dawka literackiej rozrywki; swoista mieszanka kryminału, cyberpunka i polityki. Jako że dorwałam tę książkę za 5 złotych w promocji, czuję się w pełni usatysfakcjonowana. Może nawet reckę wysmażę, jak pokonam lenia. Rzecz dzieje się w specjalnym mieście "samoodzyskującym": Kennedy Polis, które staje przed problemem: żyć jak dawniej czy dołączyć do Stanów Ponownie Zjednoczonych.

No i dwa opowiadania, które bardzo, bardzo mi się podobały:
Larry Niven, Niestały księżyc; bohaterowie stają *być może* w obliczu końca świata;
Grzegorz Drukarczyk; Reguła przetrwania; jak to jest napisane! (chociaż dużo w tym czystej fantazji).

Z opowiadań to nawet więcej by było tego, ale ja je znam jako teksty porozrzucane gdzieś tam po prasie fantastycznej, ech... :/ I nie pamiętam, no. Natomiast "Niestały księżyc" jest w pozycji: "Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science-fiction stulecia", pod redakcją Carda. Zbiorek jest super, wyszedł przed kilku laty, ale ja dorwałam dopiero teraz. Teksty łączy przede wszystkim pierwiastek człowieczy w tej całej maszynerii, jaką jest SF, dlatego chyba mi się podoba wybór redaktora. Trudno wskazać tekst słabszy w całości. Szkoda, że nie mam własnego egzemplarza...

A co do tytułu tematu, to faktycznie obok dyskusji przydałoby się wylistowanie tytułów w postaci słupka, alfabetycznie (o ile nie ma, bo zdublować tematu nie chcę).

Zmotywowaliście mnie do czytania, ale zarazem uświadomiliście braki w lekturze. Zabiję. :ncz

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Listopada 2012, 18:09:43 »
Veron, nienawidzę Cię. Okradnę Cię chyba którejś nocy.  :P

 :flwr:

Ze swojej strony polecę Zmęczenie materiału Seana Williamsa. Nie jest to arcydzieło, ale bardzo porządna dawka literackiej rozrywki; swoista mieszanka kryminału, cyberpunka i polityki. Jako że dorwałam tę książkę za 5 złotych w promocji, czuję się w pełni usatysfakcjonowana. Może nawet reckę wysmażę, jak pokonam lenia. Rzecz dzieje się w specjalnym mieście "samoodzyskującym": Kennedy Polis, które staje przed problemem: żyć jak dawniej czy dołączyć do Stanów Ponownie Zjednoczonych.

Również posiadam, ale nie czytałem jeszcze. Recka konfrontacyjna? Nadaje się? ;)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

elementka

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Listopada 2012, 18:22:07 »
Rok potopu to jedna z tych książek, o których nigdy nie pamiętam, choć znajduje się ona na mojej żelaznej liście mustreadowej :P. Aż mi wstyd.

Przypomniała mi się jeszcze czytana przed paroma dniami i wydana przed momentem świeżynka: Zatopione miasta Paola Bacigalupiego. Lubię tego pana autora bardzo, moim zdaniem rzecz godna polecenia!

A lista jako lista to bardzo, bardzo zacna myśl!
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2012, 18:33:51 wysłana przez elementka »
„Prymula uschła, kuzyn zapomniał ją bowiem podlewać w paleobotaniczno-gastronomicznym ferworze. Zjawisko uznałem za typowe: kto oddaje się liczbie mnogiej, za nic ma pojedynczą”. Stanisław Lem, Pokój na Ziemi

ketyow

  • St. kapral
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Maja 2013, 09:29:54 »
Witajcie drodzy schroniacze. Wiem, że to mój pierwszy post, ale proszę mnie nie traktować jak aliena - wystarczy, że tak do mnie mówią znajomi  :P

Zaczynam w literaturze, bo pewnie jak niejeden z was, zawsze chciałem mieć jakąś jedną stronę z listą książek postnuke, gdzie wszystko jest poukładane jak należy, żeby zawsze było wiadomo po jaką kolejną warto sięgnąć. No i wreszcie się taka opcja pojawiła w najwygodniejszym (przynamniej moim zdaniem) wydaniu - na biblionetce wprowadzono tagi. Owszem, na lubimyczytać (jeśli ktoś korzysta) niby też są, ale tam jest straszny burdel z braku dostatecznej moderacji i jest aż kilka tagów postnuke, w których znajdują się różne książki, nie mówiąc o tym, że część z tym tagiem, w ogóle nie należy do postnuke.

No więc tu znajduje się obecnie ta lista
http://www.biblionetka.pl/TagSearch.aspx?tags=postnuklearny-%C5%9Bwiat

Jeśli ktoś z was czytał książkę postnuke, której nie ma na liście, zachęcam do dodania tagu (na karcie każdej z książek można na dole dodać tag). Pomożemy sobie nawzajem. Razem z tagiem "postnuklearny świat" powinno dodać się tag "postapokalipsa", bo jedno się w drugim zawiera. Ale nie odwrotnie - Bastion Kinga jest po epidemii i ma już tylko tag "postapokalipsa". Z wiadomych przyczyn nie ma Pikniku na skraju drogi. Stan zagrożenia Sawaszkiewicza dzieje się w trakcie wybuchu atomówek, więc ciężko nazwać to "post", ale nas to interesuje, więc dodałem. Nie warto natomiast dodawać tagu do czegoś, gdzie wybuchy atomowe są tylko dalekim tłem i książka nie skupia się na zmianach świata w związku z tym (choć tu nie umiem na razie podać przykładu takiej książki - po prostu takiej omijałem).

W ten sposób w końcu zbudujemy kompletną bazę, w której można szybko sprawdzić ocenę i recenzje książek. Nie musi być to konkurencyjne dla schronu - schron może też z tamtej listy podłapywać książki, a tu nadal możemy o nich dyskutować, recenzować itp. (nie każdy ma konto na biblionetce lub chce mieć).

Aha, jeśli ktoś chciałby znaleźć książkę po tagu, to lista tagów znajduje się w prawym górnym rogu pod guzikiem katalog -> tagi. Wkrótce dodane to zostanie też do wyszukiwarki, będzie wygodniej.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Maja 2013, 12:43:08 »
Wiem, że to mój pierwszy post, ale proszę mnie nie traktować jak aliena - wystarczy, że tak do mnie mówią znajomi  :P

Ale wiesz że jesteś w internecie? Tutaj prawdopodobnie możesz być nawet jednym z normalniejszych :ufok


A co do bazy książek to Schron ma też takową (jak i inne media, w dziale Postkultura na głównej):
http://trzynasty-schron.net/ie_postkultura_ksiazki.htm
Ale to nie moja broszka więc, musisz sobie sam już sprawdzić co i jak.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Października 2016, 00:50:55 »
I jeszcze wydobyty jeden dinozaur ;D Ale skoro napisałem o filmach, napiszę i o książkach 8)

Tytuły, które warto by kiedyś opisać:

Pianola - Kurt Vonnegut
Kocia kołyska – Kurt Vonnegut
Gdzie dawniej śpiewał ptak – Kate Wilhelm
Pieśń czasu – Ian R. MacLeod
Podziemia Veniss – Jeff VanderMeer
Miasto na górze – Kir Bułyczow
Przejście – Justin Cronin
Śmierć trawy – John Christopher
Aleja Potępienia – Roger Zelazny
Sekundę za późno – William R. Forstchen
Zapomnij o Ziemi – C.C. MacApp
Piąta Fala – Rick Yancey
Zaraza – Graham Masterton
Wojownik autostrady – Joe Dever

Anthony Burgess - Mechaniczna pomarańcza
Ann Aguirre - Enklawa
Lauren Oliver - Delirium
Neal Shusterman - Podzieleni
Susan Ee - Angelfall
Hugh C. Howey - Silos
Kristen Simmons - Paragraf 5

Walter Miller - Kantyk dla Leibowitza
« Ostatnia zmiana: 26 Października 2016, 16:39:10 wysłana przez Veron »
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Października 2016, 22:49:01 »
Panowie, dlaczego w oficjalnej liście książek brakuje "Witaj, Ameryko" Ballarda.
Przecież klimatycznie leży chyba bliżej ideału niż np. "Ostatni rozdział, czyli paragraf 22 bis"" Hellera?


no jak brakuje, halo, halo władza BRAKUJE ?
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Października 2016, 16:40:29 »
Czytałeś? Recenzuj.
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Października 2016, 22:37:03 »
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Lutego 2017, 10:51:19 »
Hej, Schronowicze, mam prośbę: w miarę możliwości zajrzyjcie na poniższą stronę i - jeśli nie macie innych typów ;) - oddajcie głos na książki, którym patronowaliśmy lub wspieraliśmy medialnie w zeszłym roku. Wśród tytułów m.in. Wieża, Inwit, Infekcja 8) Z góry dziękuję.

http://lubimyczytac.pl/plebiscyt
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

lukaszmigura

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Opowiadania
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Grudnia 2017, 15:30:40 »
wiem że wg ogólnie przyjętej zasady nie ma prawa byc, ale dla mnie i tak Piknik na skraju drogi braci Strugackich wpisuje się w nurt postapo :)
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2017, 15:32:46 wysłana przez lukaszmigura »
Fan sci fi. Publikuję na lukaszmigura.com. Sprawdź, czy warto czytać moje opowiadania.

Rodrrik

  • Mł. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 309
  • "Władza jest zawsze gwałtem na ludziach"
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Grudnia 2017, 18:45:39 »
Klimat jest, to się liczy.
 :cnsd Zasady.
"Choć droga jest bez końca
Pozornie bez znaczenia
Mniemam, że mam powody
By drogi swej nie zmieniać "

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Książki w klimatach - lista
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Grudnia 2017, 10:11:12 »
Sorry, ale w literaturze liczą się zasady. Choć zawsze można powiedzieć że mamy elementy post-apo i w praktyce wychodzi na to samo.