Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout

Nowiny, komentarze, dyskusje => Komentarze do nowin => Wątek zaczęty przez: Squonk on Styczeń 01, 2019, 18:52:53Tytuł: LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego - numer drugi
Wiadomość wysłana przez: Squonk on Styczeń 01, 2019, 18:52:53
Odnośnik do nowiny na Stronie Głównej (https://trzynasty-schron.net/nowina,5c261fb51248f.html)

(https://trzynasty-schron.net/spacer.gif)

(https://trzynasty-schron.net/obrazki/nowiny/landsbergon_2018_02.jpg)

Gorzowski Magazyn Fantastyczny LandsbergON, wydawany przez  Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM, z końcem roku zaliczył premierę drugiego numeru. Tym razem tematyką przewodnią numeru jest groteska i absurd, choć i również szczypta grozy.

Jakub Łukasik w opowiadaniu Opowieść o gorzowskiej Wandzie zmierzył się pradawną, słowiańską legendą o dzielnej księżniczce, która poświęciła swoje życie w nurcie Wisły, by nie pójść za mąż za obywatela krwi niemieckiej. Oczywiście w otwartym i tolerancyjnym świecie, takie coś nie mogło by ujść płazem. Tak i też miła i zapewne sympatyczna dziewczyna jaką za życia była Wanda, po śmierci stała się... Ale o tym już tekście.

Sam redaktor naczelny LandsbergON-u postanowił opisać trudne chwile zmagań mistrza szachowego Garri Kasparowa z komputerem Deep Blue. Wydarzenie to miało miejsce ponad 20 lat temu, kiedy nie potrafiono jeszcze w "sztuczną inteligencję" jak dziś. Mimo to Deep Blue wygrał, podobno przypadkiem, ale kto wie.

Wkładkę numeru stanowią prace graficzne gorzowian takich jak Mikołaj Leszczyk, Piotr Merda czy znany z prac nad schronowym Projektem 13 (https://trzynasty-schron.net/ie_tworczosc_trzynastka.html) Krzysztof Ostrzeniewski.

Karol Wojdyło postanowił pójść tropem samego Stefana Grabińskiego, i wejść na drogę, czy raczej tory, grozy związanej z kolejową podróżą. A to wszystko w tekście, a jakże Pociąg grozy.

Na koniec trzy "króciaki". Łucja Fice w tekście Dwa księżyce poruszyła kwestię UFO, Tomasz Grabowski w 2078 mało ciekawą wizję przyszłości, a CC Allin w Pralni grzechów kryminalną historię z Gorzowa.