Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout

Po godzinach => Historia i militaria => Wątek zaczęty przez: Hugo1979 on Lipiec 15, 2010, 19:13:48Tytuł: Fotografia, która przegrała wojnę (w Wietnamie)
Wiadomość wysłana przez: Hugo1979 on Lipiec 15, 2010, 19:13:48
Manipulacja, bez manipulacji
http://blogbiszopa.blog.onet.pl/Fotografia-ktora-przegrala-woj,2,ID405841365,n


Tytuł: Odp: Fotografia, która przegrała wojnę (w Wietnamie)
Wiadomość wysłana przez: Squonk on Lipiec 19, 2010, 01:01:05
Skoro ów policjant stał po "stronie sił dobra" to mógł postąpić inaczej, używając tzw. "pozytywnej hipokryzji". Ogłosić jakiś wyrok, ustawić pluton egzekucyjny i inne takie bzdety będące oprawą śmierci na wojnie. A tak uczynił z owego zabitego, bohatera dla różnej maści pacyfistycznego lewactwa, a z siebie osobę ukrywającą się do końca swojego życia jak zbity kundel. Czyli de facto zadziałał na rękę komunistom a nie swojej ojczyźnie, której tak przed nimi bronił. Ot co

Inaczej mówiąc południowi Wietnamcy nie rozumieli jak ważna jest propaganda i trzeba z nią postępować.


Tytuł: Odp: Fotografia, która przegrała wojnę (w Wietnamie)
Wiadomość wysłana przez: Ordynus on Lipiec 19, 2010, 09:51:22
Ale za to postąpił w zgodzie ze swoim sumieniem i kwita :) Zrobiłbym to samo, a opinia publiczna - cóż, jest dziwką.


Tytuł: Odp: Fotografia, która przegrała wojnę (w Wietnamie)
Wiadomość wysłana przez: Gekon on Czerwiec 15, 2019, 23:05:33
Link do fotografii nie działa, ale trudno się mówi.
 Domyślam się ze może chodzić o zdjęcie Eddiego Adamsa Egzekucja Zacznijmy od ofiary. Wbrew pozorom nie był przypadkowym człowiekiem który feralnym zrządzeniem losu znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Nazywał się Nguyễn Văn Lém, choć czasami używał pseudonimu Kapitan Bảy Lốp i był jednym z szefów Narodowej Milicji, zbrodniczej paramilitarnej organizacji Vietkongu. To oni w dniu rozpoczęcia Ofensywy Tet czyli 1 lutego 1968 roku postanowili zdestabilizować sprzyjający Amerykanom Sajgon. Pierwszym krokiem było uderzenie w policję. Weszli do domów funkcjonariuszy, nie zastali jednak większości z nich, ci przebywali na służbie. Dokonali więc rzezi ich rodzin, mordując ich najbliższych, żony, dzieci, rodziców. Wieść o zbrodniach błyskawicznie dotarła do policjantów. Sformowano grupę pościgowa, na jej czele stanął generał Nguyen Ngoc Loan. Bojówkarzy złapano przy jednym z rowów odwadniających. Był tak pełen ciał, że kończyny wystawały ponad poziom ulicy. Były jeszcze ciepłe. Na samej górze spoczywały zwłoki żon i dzieci jego najbliższych współpracowników.
Ujętego zbrodniarza postawiono przed Nguyen Ngoc Loan, ten nie bacząc na obiektyw aparatu po prostu wyjął pistolet i z bliska strzelił w głowę bojówkarza. Nie popełnił przy tym żadnego przestępstwa, żołnierza chroni mundur i w konsekwencji Konwencja Genewska mordującego nieuzbrojonych i niezaangażowanych w działania wojenne cywili.
Do przyczyny medialnej porażki Wojny w Wietnamie przyczyniły się fotoreportaże Larrego Burrows'a. Jedne z pierwszieych kolorowych zdjęć to raz. Dwa najbardziej jego znany reportaż to opublikowany w Life  16 kwietnia 1965 r. zatytułowany One Ride with Yankee Papa 13
A tu link do niego: https://time.com/3879815/vietnam-photo-essay-larry-burrows-one-ride-with-yankee-papa-13/


Tytuł: Odp: Fotografia, która przegrała wojnę (w Wietnamie)
Wiadomość wysłana przez: Jerzy on Czerwiec 19, 2019, 21:11:57

Kojarzę opisywane przez Ciebie, ale jest druga możliwość. Poparzona, płacząca, naga dziewczynka. National Geographic -  http://www.national-geographic.pl/historia/to-najslynniejsze-zdjecie-z-wojny-w-wietnamie-jak-powstalo (http://www.national-geographic.pl/historia/to-najslynniejsze-zdjecie-z-wojny-w-wietnamie-jak-powstalo) - wspomniane zdjęcie i opis okoliczności sporządzony przez reportera.


Tytuł: Odp: Fotografia, która przegrała wojnę (w Wietnamie)
Wiadomość wysłana przez: Gekon on Czerwiec 20, 2019, 10:05:18
Link odnoszący się do Napal Girl https://michalstraczek.fotoblogia.pl/176,napalm-girl-czyli-symbol-wojny-w-wietnamie. Dodatkowo kilka innych zdjęć z tego zdarzenia jak i film z bombardowania wioski Tramg Bang.