Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout

Po godzinach => Survival i pochodne => Wątek zaczęty przez: Rajan1gno on Marzec 12, 2010, 19:52:12Tytuł: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Rajan1gno on Marzec 12, 2010, 19:52:12
Maska przeciwgazowa, urządzenie służące do ochrony dróg oddechowych, twarzy i oczu przed działaniem substancji szkodliwych dla zdrowia (chemiczne środki trujące, biologiczne i radioaktywne); dzielę się na maski filtracyjne i maski izolacyjne

Maska filtracyjna, typ maski przeciwgazowej, składającej się z dwóch zasadniczych części: pochłaniacza i maski właściwej, chroniącej twarz i oczy przed skażeniami. W maskach filtracyjnych oddycha się powietrzem otaczającym, uprzednio oczyszczonym w pochłaniaczu z gazów, par i aerozoli substancji toksycznych.

Maska izolująca, typ maski przeciwgazowej zabezpieczającej całkowitą izolację dróg oddechowych, twarzy i oczu od otaczającej atmosfery. Regenerację potrzebnego do oddychania powietrza osiąga się przez wykorzystanie znajdującego się w aparacie zapasu tlenu i przez pochłonięcie wydzielającego się dwutlenku węgla. Maski izolacyjne dzielą się na maski z chemicznym źródłem tlenu i maski z tlenem sprężonym. Mogą być wykorzystywane do pracy pod wodą. Składają się z części twarzowej, pochłaniacza regeneracyjnego lub butli z tlenem sprężonym, worka oddechowego i rur łączących.


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Rezro on Marzec 12, 2010, 20:45:09
I do czego zmierzasz z tym tematem?
Ale skoro już o tym mowa to przypomniały mi się tzw. kondony :D Czyli stroje przeciwchemiczne będące uzupełnieniem masek przeciwgazowych... czegoś takiego po prostu się nie zapomina ;)


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Chrzysztof on Marzec 13, 2010, 02:26:20
Hm czyżby UP-1 .
Chyba nigdy nie zapomnę biegu w 35 stopniowym upale w UP-1 i masce "słonik" niosąc nosze z kimś kto udawał rannego  :-[


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Rezro on Marzec 13, 2010, 11:15:56
Mówiłem bardziej ogólnie bo zestawów jest sporo więcej, ale widać mamy podobne doświadczenia :D


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Rajan1gno on Marzec 13, 2010, 12:38:49
I do czego zmierzasz z tym tematem?
Po prostu chciałem podzielić się wiedzą, mając nadzieję, że kogoś to zainteresuję. Uznałem, że to forum a zwłaszcza ten dział jest do tego odpowiedni. Jednocześnie zachęcam do dyskusji na ten temat i wymiany doświadczeń z użytkowaniem takiego sprzętu. A myślę, że na pewno wielu takie doświadczenia ma.


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Squonk on Marzec 13, 2010, 12:45:18
Jak dzielić się wiedzą to spoko, bo kiego wacka przepisywać Wiki  ;D Temat przenoszę do Survivalu, bo to jest dział o radzeniu sobie w życiu i w ogóle.

=====
BTW:
Macie jakieś maski p-gazowe? Ale działające takie, a nie do robienia lansu na strzelankach.


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Ordynus on Marzec 13, 2010, 13:37:20
Mój brat kiedyś z niewiadomych przyczyn zbierał różne dziwne rzeczy wojskowe i nadal mam nimi zawalony cały strych. Jest tam np. cała szafa "słoni" (być może sprawnych - wolałbym nie sprawdzać), tyle samo najróżniejszych chlebaków, toreb i plecaków, kilka hełmów, najróżniejsze mundury, czapki, parki, pełno jakiś rzeczy opatrunkowych i cała masa innych intrygujących bajerów, jak kompasy TAKTYCZNE, latarki BOJOWE, ostre kije, stary licznik Geigera czy drewniana skrzynka po amunicji myśliwskiej :D Jest gdzieś też wspominany niżej kombinezon OP.1 oraz cała masa gwoździ :P Mój brat chyba knuł jakąś tajemną wojnę :-[ Większość mundurów to tylko górna połowa, ale są też ze dwa pełne, śmierdzące emerytem (czyli naftaliną) peerelowskie komplety + fajne płaszczyki przeciwdeszczowe :)


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Rajan1gno on Marzec 13, 2010, 14:19:26
Jak dzielić się wiedzą to spoko, bo kiego wacka przepisywać Wiki  ;D
Przepraszam, przepraszam jakie przepisywanie z Wiki. Cały temat opierałem na własnej wiedzy zbieranej za pośrednictwem encyklopedii, i informacjach uzyskanych od dziadka(były żołnierz zawodowy). Niema w tym ani krzty bezmyślnego przepisywania. Nie rozumiem na jakiej podstawie o takową rzecz mnie oskarżasz  ???

=====

Posiadam trzy działające maski przeciwgazowe, posiadające nie użytkowane filtropochłaniacze. MP-4 "Buldog", MP-5 wersja z bidonem, oraz poczciwego "Słonia"(Ze względu na swój wiek i długi okres magazynowania, postawił by go raczej na granicy używalności)


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: nie wiem on Marzec 13, 2010, 14:47:32
Panowie, kurna. Czy wy musicie zawsze albo agresywnie albo ze sceptycyzmem reagować na każdą nową inicjatywę, która się na tym forum pojawia?! Weźcie to sobie do serca i przemyślcie, howgh!


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Ordynus on Marzec 13, 2010, 15:02:00
Milicja? ;D Lejta się dziewuchi! Na moździeeerzeeee! :D


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: nie wiem on Marzec 13, 2010, 15:08:41
A idź pan...


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Squonk on Marzec 13, 2010, 16:35:46
Cytat: Rajan1gno
Nie rozumiem na jakiej podstawie o takową rzecz mnie oskarżasz
No ofens, ale siedząc w tym burdelu prawie 6 lat, człowiek co rusz napotyka się na 15 latków (i więcej latków) ze słomianym zapałem, a nie na 15 latków (i więcej latków) diamentów, których trza tylko oszlifować. Więc podanie samych informacji - bez źródła czy autora - od razu nasuwa skojarzenia o skopiowaniu tego.

Trzynasty Schron to jednak tytuł prasowy jest, gdzie własność intelektualna i jej autor to rzecz święta  :-*

Cytat: Jasiu
Czy wy musicie zawsze albo agresywnie albo ze sceptycyzmem reagować na każdą nową inicjatywę, która się na tym forum pojawia?!
Micro(a)nusa w nakręcaniu flejmów i wyrażaniu świętego oburzenia i tak nie przebijesz więc cicho już  :)

======

Cytat: Rajan1gno
Ze względu na swój wiek i długi okres magazynowania, postawił by go raczej na granicy używalności
Właśnie - jak to sprawdzić czy maska jeszcze do czegoś się nada czy już tylko posysa Godzillową pauę? Mam jakąś taką (nie słonik i nie buldog) z pochłaniaczem z przodu kupioną z demobilui cholera wie co to by zdziałało, jakby była potrzeba jej użycia  :-\


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Rajan1gno on Marzec 13, 2010, 19:36:21
Sprawność maski w czasie faktycznego zagrożenia zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim musi odpowiednio przylegać do twarzy. Jeśli maskę kupiłeś bez uprzedniego mierzenia twarzy i dobierania rozmiaru nawet ze sprawnym pochłaniaczem nie ochroni Cię, ponieważ skażone powietrze z łatwością przebiegnie pod nią omijając komorę zaworów. Jeśli jednak maska jest dopasowana wszystko zazwyczaj zależy od pochłaniacza(no chyba, że część twarzowa ma fizyczne uszczerbki. Dziury, szpary, poważne otarcia). Pochłaniacz jak wiele innych produktów ma swoją określoną datę ważności. Po jej minięciu nie jest już w stanie używalności. Dużo więc zależy od daty produkcji. wnioskuję, że twoja maska jest produkcją z przed lat 80 i długo magazynowana. W ostateczności zależy też w jakich okolicznościach będziesz musiał użyć maski. Różne typy pochłaniaczy spełniają określone zadania, inne nie. Jeśli podasz typ swojego filtropochłaniacza będę w stanie powiedzieć Ci coś więcej ;)


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Chrzysztof on Marzec 15, 2010, 10:16:38
Gdzieś wyczytałem, że okres składowania pochłaniaczy powinien wynosić nie więcej jak 10 lat. To samo ma się niby odnosić do masek w których guma ulega degradacji .

http://www.maski.wojsko.pl/index.htm <- prawdziwa skarbnica wiedzy


Tytuł: Odp: Maska przeciwgazowa
Wiadomość wysłana przez: Hugo1979 on Maj 07, 2010, 08:44:16
[...]Jest gdzieś też wspominany niżej kombinezon OP.1 [...]
A ja czasem używam 'spodniobutów' z ubrania ochronnego (to nie z OP.1, ale podobna funkcja; 'kurtkę' też gdzieś mam chyba) do brodzenia w wodzie podczas łowienia ryb 8) ;D :D