Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
18 lutego 2017
Beautiful Desolation - zapowiedź - 16:43 - Squonk
Ilustracja do nowiny '<i>Beautiful Desolation</i> - zapowiedź'
Świat gier produkowanych zazwyczaj w oparciu o finansowanie crowdfundingowe, działa prężnie a wręcz nieustannie się rozwija. Czasem więc dochodzi nawet do tego, że wielkie studia developerskie "na boku" tworzą produkcję niezależną, tworząc pozory czegoś nie nastawionego przede wszystkim na zysk, a na sztukę.

W przypadku gry Beautiful Desolation fundamentem jej niezależności jest właśnie publiczna zbiórka pieniędzy na produkcję, ogłoszona w serwisie Kickstarter. Z zakładanych 120 000 $ udało się już zebrać 136 535 $, i dziś za parę godzin ma być "świętowanie" osiągnięcia tegoż właśnie warunku zbiórki.

Natomiast my mamy bogatą w obszerny materiał graficzny zapowiedź Beautiful Desolation, którą podesłał nam Przem Wierzbicki z serwisu StartingThingsUp.com.

Chociaż Beautiful Desolation wciąż znajduje się w bardzo wczesnej fazie produkcji, efekty prac braci Bischoff są imponujące. Podziwiać możemy je na udostępnionych przez nich zrzutach ekranu oraz trailerach. Materiału nie ma wiele, ale i to, co jest, wystarczy, by zrobić naprawdę ogromne wrażenie – pod warunkiem, oczywiście, iż lokacje przedstawione w rzucie izometrycznym są czymś, co może zrobić na nas wrażenie.

Całość zapowiedzi pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Bethesda Pinball - recenzja - 3:50 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Bethesda Pinball - recenzja '
Gdyby Przybysz z Krypy przyleciał w poszukiwaniu water chipa na planetę Dagobah, stary, mądry Yoda rzekłby mu:

Jest jeszcze jeden… Fallout.

Chodziłoby mu o stół w grze Pinball FX2 - Bethesda Pinball. Fallout na stalowe kulki i 4 paletki.

Jako fan stołów bilardowych z cyrkowych bud oraz tych stojących w nadmorskich i górskich kurortach, a także, co ważne, komputerowych odsłon - Pinball Dreams, Psycho Pinball, Pinball Fantasies, kiedy zobaczyłem pierwsze skriny dostałem wypieków na twarzy. Zainwestowałem kapsle w ten tytuł i po niedługim czasie mogłem cieszyć się zabawą.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

14 lutego 2017
Zabiorą chlebek Trzynastemu Schronu #3 - 21:27 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Zabiorą chlebek Trzynastemu Schronu #3'
Jeśli ktoś myśli, że mamy w Polsce rzetelne i obiektywne media, to znaczy że tak sobie tylko myśli.

Ustawą z dnia 11 kwietnia 1990 r. o uchyleniu ustawy o kontroli publikacji i widowisk, zniesieniu organów tej kontroli oraz o zmianie ustawy - Prawo prasowe (Dz. U. z 1990 r. Nr 29, poz. 173) w Polsce oficjalnie przestała działać cenzura. Nastał czas normalności, w której powstały wolne media, mające ze sobą konkurować jakością oraz treścią. To w teorii.

Praktyka zaś przyniosła, to co przyniosła. Upolitycznienie mediów publicznych, wydanie pozwoleń ludziom o ciemnej przeszłości rodem z PRL na utworzenie głównych stacji telewizyjnych. Wreszcie podlizanie się Kościołowi Katolickiemu, poprzez danie zielonego światła Radiu Maryja na jego jasno określone zaangażowanie się polityczne. No i crème de la crème: proces sprzedaży krajowych i lokalnych mediów zagranicznemu kapitałowi, prowadzący do faktycznego opanowania przez niego rynku w Polsce.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

13 lutego 2017
Osiemnaste urodziny Trzynastego Schronu już niebawem! - 21:38 - nie wiem
Z okazji osiemnastych urodzin Schronu, które będziemy obchodzić już w tym roku, prezentujemy Komiks z serii: Życie na Trzynastym Schronie. Nie jest to dzieło sztuki, ale chodzi o przesłanie!

Na Trzynastym Schronie bacznie obserwujemy otoczenie

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

09 lutego 2017
Wybuch w elektrowni we Francji - 13:03 - nie wiem
W elektrowni atomowej we Francji doszło do eksplozji. Na razie informacje, które do nas docierają, są ograniczone. Wg wstępnych raportów nie ma ryzyka skażenia radioaktywności. Poniżej cytat ze strony news.com.au:

A MASSIVE explosion at a French nuclear power plant near the Channel Islands has reportedly left dozens injured.

The blast occurred at Flamanville plant in northern France.

According to initial reports there is no risk of contamination.

Local media are reporting that the explosion occurred in the plant’s engine room and workers may be critically injured.
Podgląd newsa | Skomentuj newsa

05 lutego 2017
Na wszelkie smutki najlepsze ręczne robótki #12 - Elektronika ze śmietnika (Fallout 2016) - 23:27 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Na wszelkie smutki najlepsze ręczne robótki #12 - Elektronika ze śmietnika (Fallout 2016)'
Koncepcja z jaką powstał kanał na YouTube Elektronika ze Śmietnika, i znajdujący się na nim cykl filmów Fallout 2016 przypomina trochę Trzynasty Schron. Czyli łączy w sobie rzeczy nie niepołączalne.

W tym przypadku jest to kawał porządnej wiedzy z zakresu prostego, acz skutecznego majsterkowania, połączony z gimbusiarskimi wtrętami, grepsami oraz niechlujną realizacją i montażem materiału. Dźwięk jak zza grobu, przeszkadzacze-śmieszkacze w postaci cytatów z polskich filmów. Coś co ma dawać dawkę luzu i wprowadzać "przymrużenie oka", a tak naprawdę po prostu wku*wia, bo niczego nie wnosi do całości. Że gimbusy sobie przy tym porechoczą?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Fallout Shelter w Windows Store - 22:01 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Fallout Shelter - premiera wersji na PC'
Fallout Shelter to gra, która według naszych czytelników zajęła ósme, ostatnie miejsce w wykreślance na najlepszego Fallouta. Nie świadczy to dobrze o tym tytule, a wręcz pokazuje że nie podbił on serc fanów serii. Mimo to producent i wydawca - Bethesda - nie odpuszcza, i po prawie dwóch latach od premiery gry, postanowiła ją wydać jako samodzielny produkt na komputery PC z systemem operacyjnym Windows 10. Tym samym będzie ją można zainstalować prosto ze sklepu Windows Store.

Fallout Shelter pojawił się wpierw na sprzęcie mobilnym, zaś po roku od premiery pojawiła się możliwość odpalenia go na komputerach PC, jednak poprzez program uruchamiający Bethesda.net Launcher.

Więcej:
Oficjalna strona gry
Poradnik do Fallout Shelter

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Znamy zwycięzców IV edycji konkursu na najlepsze fanowskie opowiadanie w klimacie Uniwersum Metro 2033! - 1:24 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Znamy zwycięzców IV edycji konkursu na najlepsze fanowskie opowiadanie w klimacie Uniwersum Metro 2033!'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Znamy zwycięzców IV edycji konkursu na najlepsze fanowskie opowiadanie w klimacie Uniwersum Metro 2033!

W 2013 roku na portalu Metro2033.pl wydawnictwo Insignis ogłosiło konkurs na opowiadanie osadzone w świecie wykreowanym przez Dmitrija Głuchowskiego na kartach kultowej już powieści Metro 2033. Owoce tej inicjatywy ukazały się w formie darmowego e-booka W blasku ognia, który stał się rekordowo ściąganą publikacją na wielu platformach dystrybucyjnych - m.in. w Apple iBooks i Google Play Books.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

04 lutego 2017
Do Rzeczy 5/2017 (lektura na łykent #33) - 23:40 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Lektura na łykent #33
Na okładce najnowszego numery tygodnika Do Rzeczy znalazła się informacja, że czasopismo liczy 120 stron. I rzeczywiście, w dotyku czuć różnicę objętości. Od razu jednak pojawiają się obawy co do źródeł większej grubości periodyku, które idealnie pokazał Marek Koterski w filmie Dzień świra. Wzorując się bowiem na pewnym, wtedy jeszcze posiadającym największy wśród dzienników nakład tytule, odsłonił tajemnicę tego co "siedzi w środku". Płatne wkładki, reklamowe broszury, zlecone tematyczne dodatki. Sam zaś gazeta, była cieniutka jak wigilijny barszczyk. Jeśli zleceniodawcą tych zbędnych rzeczy była strona prywatna, wówczas można to uznać za normalną grę rynkową. Jeśli jednak państwo lub jego struktury, a całość miała znikomy potencjał edukacyjno-informacyjny, za to chwaliła aktualnego ministra czy prezesa...

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Obrona Terytorialna jest falloutowa? - 21:10 - Gość 13S
Ilustracja do nowiny 'Obrona Terytorialna jest falloutowa?'
Tekst napisał Turóg, wrzucił Squonk.

Drużyna to niby najmniejszy pododdział piechoty, ale wprowadzana do Wojsk Obrony Terytorialnej koncepcja 'wspaniałej dwunastki' jest taka, że każda specjalność jest reprezentowana w drużynie ('sekcji lekkiej piechoty') przez dwóch żołnierzy, specjalistę i jego zastępcę, co w razie potrzeby umożliwia podział drużyny na dwa sześcioosobowe zespoły o pewnej samodzielności.

Oto skład 'wspaniałej dwunastki':

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Preppers Poland - otwarcie kanału na YouTube - 20:33 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Preppers Poland - otwarcie kanału na YouTube'
Nasi przyjaciele z ekipy Preppers Poland od jakiegoś czasu zapowiadali otwarcie kanału filmowego w serwisie YouTube. Warto zwrócić uwagę na tą ekipę, jak i na ich dokonania, bowiem chyba jako pierwszym udało im się coś ciekawego. A mianowicie połączyć w jedno, bez uciekania się nadmierną spinę ale też i wyluzowanie, tematykę survivalu, postapokalipsy oraz bezpieczeństwa na poważnie.

Tak więc zapraszamy na kanał Preppers Poland na YouTube.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Felietony Kreta #3 (Psie smutki) - Bezpański pies - 19:26 - Gość 13S
Ilustracja do nowiny 'Felietony Kreta #3 (Psie smutki) - Bezpański pies'
Tekst napisał Kobold, choć pochodzi z projektu który prowadzi Kret, a wrzucił go Squonk.

Na wyraźnie życzenie autora, została zachowana oryginalna pisownia jego przemyśleń i rozważań.
Squonk


"Psie Smutki" to blog Kobolda, który był tak uprzejmy i udostępnił swoją zawartość do publikacji. No dobrze, ściemniam - nie chciało nam się zakładać dwóch blogów.
Kret


Jakiś czas temu ok 3 lat temu dokładnie po przerobionym maratonie nocek w robocie pozwoliłem sobie wpaść do zaprzyjaźnionego lokalu w centrum Gdańska na małą szklankę whisky. Lubię whisky a picie jej w domu sprawia mi sporą przyjemność ale czasem trzeba wyjść do ludzi. Jak zwykle po pierwszej czy drugiej szklanie widzę znajomą mordę z "branży", w sumie znamy się z tym kolegą kilka lat, kolega z pokrewnej firmy ale zajmuje się tym samym no i słyszę takie story:

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Jak dorasta wirus Zika - 17:59 - nie wiem
Kwestie mutacji wielu chorób i stopniowego uodporniania się wirusów i bakterii na działanie leków stanowią coraz poważniejszą bolączkę dzisiejszego świata. Na szczęście są gdzieś jeszcze w świecie odpowiednio dofinansowani naukowcy, którzy badają wirusy i drobnoustroje i sposoby jak najlepiej się ich pozbyć.

Grupa pod wodzą Richarda Kuhna zbadała wirusa Zika. Odkryto, że niedojrzały wirus posiada połączenia wewnętrznym rdzeniem RNA a membraną je otaczającą. Aby stał się dojrzały, wirus musi kompletnie rozdzielić swoje wnętrze od zewnętrznej osłony - prezentuje to grafika poniżej:

Jak dorasta wirus Zika

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Kuchnia Trzynastego Schronu: makaron z torebkowym sosem 4 sery z brokułami, pieczarkami i kurczakiem - 15:52 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Kuchnia Trzynastego Schronu: makaron z torebkowym sosem 4 sery z brokułami, pieczarkami i kurczakiem'
No prosta sprawa!

Bardzo prosta, jak tylko prosta może być zajawka do tego przepisu. Może można by jeszcze prościej, ale skoro jest już tak prosto, to po co?

No to zmierzmy się więc z tą prostą sprawą!

Makaron z torebkowym sosem 4 sery z brokułami, pieczarkami i kurczakiem - przepis.

Poniżej film prezentujący przygotowania tego prostego, ale jak zawsze smacznego dania.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

John Wetton (1949-2017) - 14:21 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'John Wetton (1949-2017)'
31 stycznia br, po intensywnej walce z ciężką chorobą zmarł John Wetton, brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta basowy. Osobowość rocka progresywnego. Założyciel zespołów U.K. oraz Asia. Członek i współtwórca repertuaru King Crimson, w najbardziej ambitnym okresie działalności grupy. Współpracujący m.in. z Roxy Music, Uriah Heep, Wishbone Ash oraz Steve'm Hackettem.

Nie zaliczał się do tej grupy muzyków, u których talent łączył się kontrowersyjnym stylem życia, co dawałoby mediom łasą pożywkę. Jego karierę można by określić jako ciągłe zbliżanie się do szczytu, w którym udaje się połączyć sukces komercyjny z artystycznym, bez ujmowania obydwóm. Tymczasem albo udawało mu się osiągnąć absolut, w postaci działania w King Crimson, przerwany jednak przez lidera tej grupy - Roberta Frippa - nie widzącego siebie w postaci gwiazdy rocka z pierwszych stron gazet. Jeśli zaś Wettonowi udawała się sztuka wejścia na pierwsze miejsca list przebojów, jak w przypadku zespołu Asia, to było to okupione pogardą branżowym mediów że "komercja i sprzedanie się". Co w pewnej mierze było po trochu racją, z uwagi na jego możliwości artystyczne. Gdy zaś te udało się w pełni zrealizować w U.K., to sytuacja na rynku muzycznym sprawiała że trzeba było zwinąć żagle.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

W paszczy szaleństwa #5 - Usunąć futra z serii Warhammer - 4:06 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'W paszczy szaleństwa #5 - Usunąć futra z serii Warhammer'
Prawa człowieka, poszanowanie różnych kultur, ras, religii. Wreszcie sprawiedliwe traktowanie naszych braci mniejszych, czyli zwierząt, a zwłaszcza nie zadawanie im zbędnego bólu i cierpienia. To oczywiste jak dzień i noc oczywistości, z którymi każdy porządny i przyzwoity człowiek nie będzie dyskutował. Jednak, gdy ich obrona dla co cwańszych osób staje się sposobem na życie, cała ich wartość jak w krzywym lustrze zmienia się w parodię i szyderstwo.

Lustrowanie H.P. Lovecrafta pod kątem jego rzekomego rasizmu, z dzisiejszych pozycji oraz stosunków rasowych panujących w Stanach Zjednoczonych. Protesty oburzenia i zarzuty o dyskryminację rasową dla twórców gry Wiedźmin, z powodu nie umieszczenia w niej - z oczywistych względów - osób o czarnych kolorze skóry. Wreszcie bogowie z nordyckich mitów i legend, w filmach studia Marvel, o takim kolorze skóry. To wszystko, to tylko nie które przykłady działania chorego absurdu, jakim jest poprawność polityczna.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

28 stycznia 2017
Teraz Rock 1/2017 (lektura na łykent #32.2) - 21:36 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Teraz Rock 1/2017 (lektura na łykent #32.2)'
Patrzę na okładkę styczniowego numeru czasopisma Teraz Rock i się zastanawiam nad jednym. Czy wszyscy zwolennicy ostrzejszych form muzycznych, muszą do zdjęć robić miny jakby mieli ostrą niestrawność lub zatwardzenie? 😳

I jeszcze jedna rzecz.

Satanizm, pogaństwo, promowanie dewiacji i zboczeń. Do tego narkotyki, seks i alkohol. No i deprawowanie nieletnich. Tak... Muzyka rockowa pełna jest takich pokus, więc nie wiem, naprawdę nie wiem jak można pisać o niej w tak nobliwym i bez poglądowym miejscu jakim jest Trzynasty Schron. Naprawdę nie wiem! 😱

No to zaraz się dowiemy, przeglądając co jest właśnie w najnowszym Teraz Rocku 😏

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

John Hurt (1940-2017) - 19:00 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'John Hurt (1940-2017)'
W wieku 77 lat, po dwóch latach walki z rakiem trzustki zmarł brytyjski aktor John Hurt. Swoją karierę zaczął od scenicznych desek teatru, to jednak z czasem śmiało wkraczał w świat X muzy, w tym kina noszącego miano fantastyczno-naukowego. Na przełomie lat 70/80-ch XX wieku zagrał m.in. w zarówno legendarnym Obcy - Ósmy pasażer "Nostromo" Ridleta Scotta, jak i ambitnym Człowieku słoniu Davida Lyncha. W kolejnych latach zawsze zaznaczał swoją obecność w dramatach czy kinie szpiegowskim, nie omijając jednak filmów z bogatszą oprawą wizualną jak choćby Hellboy czy V jak Vendetta. Nawet jako aktor drugiego planu, mocno wypełniał swoją osobą ekran, dając solidne oparcie dla tych stojących bliżej kamery.

Jako osoba wielce zasłużona dla brytyjskiej kultury, w 2004 roku został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 2015 uhonorowany rycerskim tytułem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Odnowione cyfrowo filmy Piotra Szulkina na Ninateka.pl - 17:45 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Odnowione cyfrowo filmy Piotra Szulkina na Ninateka.pl'
Na początku tej nowiny powinny zostać puszczone fanfary oraz podniosła muzyka, potwierdzająca doniosłość przekazywanych tu informacji. Bowiem TAK, w końcu są dostępne - i to bez żadnych dodatkowych opłat - przekultowe filmy Piotra Szulkina, będące epokowymi (bez obaw można użyć tego określenia) dziełami kina fantastyczno-naukowego. A do tego stanowiące mocny, polski wkład w klimaty postapo.

Za możliwość obejrzenia poprzez stronę WWW czterech filmów Szulkina odpowiada internetowy serwis Narodowego Instytutu Audiowizualnego - NINATEKA.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Do Rzeczy 4/2017 (lektura na łykent #32) - 4:13 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Lektura na łykent #32'
Na okładce najnowszego numeru tygodnika Do Rzeczy znalazło się zdjęcie, która po raz kolejny wywoła histeryczne reakcje u części naszych czytelników. Reklamujecie tę partię, sprzedałeś się Squonk, Trzynasty Schron dlaczego ich popieracie i inny tego typu wrzask, który można określić mianem haters gonna hate. Wśród histerii osób mających obiekcje do tego czasopisma, oraz milczącej akceptacji tych co je również czytają (co nie znaczy że wszystko z automatu łykają), mało kto pewnie zwróci uwagę na to co łączy w sobie w sobie zarówno postać Jarosława Kaczyńskiego, oraz poniekąd i Trzynasty Schron. To niechęć, nieufność jego formacji do form oddolnej, społecznej samoorganizacji. Etatyzm, zcentralizowanie, silne państwo. Te pozoru słuszne koncepcje, bez potrafiącego się jednak organizować społeczeństwa, będą tylko parą idącą w komin. I nie wszystkie, oddolne ruchy społeczne, to grupy pasożytów korzystające ze wsparcia pewnego biznesmena węgierskiego pochodzenia, o czym w/w Prezes i jego otoczenie nie zawsze pamiętają.

To tyle, gdy chodzi o wątki typowo polityczne.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

22 stycznia 2017
Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie - 14:27 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie'
Po wielu zapytaniach, dotyczących tego jak czytać mapkę prezentującą sytuację radiacyjną pojawiającą się w pogadankach naczelnego na schronowej funpadze, w końcu pojawił się materiał to wyjaśniający.

Trochę, właściwe to minimum matematyki związanej z zapisem liczb, oraz garść wiedzy na temat promieniotwórczości - i już wszystko staje się jasne!

Na schronowej funpadze (stronie społecznościowej w serwisie Facebook) od paru już lat, codziennie pojawiają się "pogadanki naczelnego". Do treści, będącej publicystycznym komentarzem bieżących wydarzeń, a czasem tylko "infororywką", dodawane są raporty sytuacyjne. Przedstawiają one prognozę zagrożeń pogodowych na obszarze Polski, możliwość wystąpienia burz oraz pożarów, a także moc dawki promieniowania gamma. Opracowuje go Państwowa Agencja Atomistyki, i jak na instytucję państwową z naukowym zacięciem przystało, nie ma tam nic o tym jak interpretować podane informacje.

Całość tekstu pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 stycznia 2017
Wybory w USA' 2016 - inauguracja prezydentury Donalda Trumpa (felieton) - 14:49 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wybory w USA' 2016 - inauguracja prezydentury Donalda Trumpa (felieton)'
Wczoraj (20 stycznia br) na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych, został zaprzysiężony Donald Trump. Miliarder, biznesmen, celebryta, można by rzec że trochę medialny pajac. Zarazem osoba pielęgnująca rodzinne wartości, nawet jeśli owa rodzina jest założona z już trzecią żoną. Jednym słowem ktoś, kogo można określić emanacją specyficznie zrealizowanego amerykańskiego mitu i snu, gdzie pieniądz i sukces mogą być przepustką do politycznej kariery. Choć może być tym też brylowanie w partyjnej układance, począwszy od poziomu stanowego, przez federalny, kończąc właśnie na zdobyciu najwyższego urzędu w państwie. Trump ominął ten etap, wchodząc na prezydencki fotel na swoich zasadach, pokazując przy tym światu, że oprócz politycznej Ameryki znanej z wschodniego i zachodniego wybrzeża lub "redneckiego" Texasu, jest też "coś jeszcze".

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

19 stycznia 2017
Zdrajcy metalu Nocnego Kochanka na Spotify - 2:32 - Squonk
Ilustracja do nowiny '<i>Zdrajcy metalu</i> Nocnego Kochanka na Spotify'
To się nie dzieje... - tak można by na pierwszy słuch ucha podsumować pierwsze zapoznanie się z twórczością Nocnego Kochanka. Tym bardziej, gdy jest się osłuchanym w twórczości takich wykonawców jak Iron Maiden, Judas Priest czy Saxon. Czyli w klasycznie granym heavy-metalu. Jednak rzucenie hasła Bartosz Walaszek wszystko wyjaśnia.

Bo o to człowiek odpowiedzialny za z pozoru głupawą, z przymrużeniem oka oraz dystansem, a tak naprawdę robioną na wysokim poziomie twórczość, znaną choćby z projektów takich jak Kapitan Bomba czy Bracia Figo-Fagot, swoje trzy grosze włożył i tu.

Prawie pięć lat temu, podczas prac nad filmem Kapitan Bomba: Zemsta faraona zespół Night Mistress został poproszony o nagranie klimatycznego utworu. Heavy metalowy Minerał Fiutta znalazł się więc w filmie, a całość została prześmiewczo włożona w alternatywną rzeczywistość, w której jego wykonawcą był zespół... Nocny Kochanek. Czyli ta sama ekipa, tylko pod inną nazwę. I tak to się potoczyło.

Zdrajcy metalu jest więc drugim albumem "alternatywnej" wersji ekipy, która mając do siebie dystans, potrafi jednak stworzyć dobrze brzmiącą muzykę okraszoną zabawnymi, choć niegłupimi tekstami. Płyta od 13 stycznia jest dostępna na serwisie Spotify

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Do Rzeczy 3/2017 (lektura na łykent #31) - 1:30 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Lektura na łykent #31
Tematem najnowszego numeru jest aktualny demon, straszący nocami liberalno-lewicową część polskiego społeczeństwa, czyli rasizm. Z tej racji, że jest ona mniejszością (podobnie jak prawicowo-konserwatywna) - a milcząca większość, jak to milcząca większość milczy, chyba że ktoś ją naprawdę wkurzy - to odpowiednie medialno-społeczne kręgi muszą nakręcić spiralę histerii i strachu. Przekłamania, propaganda, dorabianie politycznych motywów do bandyckich działań, przy jednoczesnym zbywaniu milczeniem np. propagandy robiącej z Polaków katów w niemieckich-nazistowskich obozach zagłady. Tak właśnie działa nakręcanie rasistowskiej histerii, które nie ma nic wspólnego z oczywistym poszanowaniem odmienności oraz praw do życia dla każdego. Ale czego można oczekiwać od duchowych spadkobierców ideałów Marksa i Lenina? Więcej o sprawie pisze Rafał A. Ziemkiewicz w artykule Nowa pałka na Polaków – rasizm.

W tekście Amerykanie nad Wisłą Maciej Pieczyński opisuje pojawienie się w Polsce amerykańskich wojsk, zastawiając się także co zrobi z tym faktem nowy prezydent USA - Donald Trump. Nawiązując do w/w tekstu o medialnych manipulacjach i propagandzie w mediach o określonym profilu, parafrazując te media wiadomo że zostaniemy podani Putinowi na talerzu, z jabłkiem w ustach i z marchewką w tyłku. A jak będzie naprawdę to pokaże czas.

W tym roku przypada setna rocznica wybuchu w Rosji bolszewickiej hekatomby, wywołanej w imię budowy pierwszego państwa rządzonego przez klasę robotniczą. O 10, wybranych przez Piotra Zychowicza mechanizmach tego wydarzenia można przeczytać w tekście Dziesięć plag sowieckich.

Do Rzeczy 3/2017 - spis treści

Czasopismo zostało zakupione ze środków własnych.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

16 stycznia 2017
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #18 - Ucho Prezesa - 21:51 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #18 - <i>Ucho Prezesa</i>'
Każda epoka, każda sytuacja, każda zależność społeczna wymaga tego, by na czele jakieś zbiorowości ludzkiej stała, oraz kierowała nią, jedna osoba. Jak ją wybrać, ale przede wszystkim jak ją nazwać?

Dylematy z wyborem osoby kierującej całością (państwa) posiadało np. młode, amerykańskie państwo. Zerwawszy związki z koroną brytyjską, obywatele Stanów Zjednoczonych zadecydowali, że ich kraj zostanie republiką. Zaś głową państwa będzie wybierana przez ogół obywateli, jednak w sposób pośredni, poprzez elektorów. Istniał jednak problem jak nazywać głowę młodego państwa. Jego Wysokość Prezydent? Jaśnie oświecony Prezydent? W końcu przyjęto obowiązującą do dziś tytulaturę Prezydent Stanów Zjednoczonych.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Szukaj>> | Archiwum >>

X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer