Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
14 września 2018
Piotr Szulkin (1950-2018) - 0:28 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Piotr Szulkin (1950-2018)'
3 sierpnia, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Piotr Szulkin. Twórca filmowy, którego życie idealnie pokazuje jak może wyglądać paradoks życia, pełnego wzniosłych frazesów o wolności i demokracji. Bowiem najlepsze warunki oraz możliwości do kręcenia swoich filmów, Szulkin otrzymał w schyłkowym okresie PRL. W ciemnych, mrocznych, nijakich latach 80-ch mogły powstać filmy pełne porażającego rozmachu, a sam reżyser osiągnął to bez przymilania się do władz. Co też jednak prowadziło do tego, że jego filmy zostawały "półkownikami". Czyli ukończone, nie trafiały do szerszej dystrybucji. Bo cenzura aż taka głupia nie była, że jak pokazano że źle jest na Marsie, to ona w to uwierzyła, że w ogóle nie chodzi o Polskę. Oni dobrze wiedzieli w czym rzecz. Natomiast po 1989 roku, gdy nastała już upragniona wolność i demokracja, Szulkin nakręcił raptem cztery filmy. Czy taka była cena nie przymilania się do aktualnej władzy, do tych, którzy mają środki finansowe?

Póki co korzystajmy więc z tego, że serwis NINATEKA do 30 września udostępnił legendarne filmy Piotra Szulkina.

Poniżej krótkie ich omówienie.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

02 września 2018
LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego - 14:03 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego'
Gorzów Wielkopolski (pol. hist. Lencbark, niem. Landsberg an der Warthe) – miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba wojewody lubuskiego oraz zespolonej administracji rządowej na terenie województwa lubuskiego. Gorzów Wielkopolski położony jest nad Wartą. Gorzów Wielkopolski wraz z 24 gminami i 5 powiatami województwa lubuskiego oraz 4 gminami i 1 powiatem województwa zachodniopomorskiego tworzy Aglomerację Gorzowską zamieszkałą przez ponad 400 000 mieszkańców.

Od teraz Gorzów Wielkopolski jest również miejscem, w którym narodziła się inicjatywa literacka, mająca być w zamierzeniu fantastycznym magazynem literackim wydawanym co pół roku. Za wydawanie projektu LandsbergON odpowiada Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM, działające na terenie tego miasta. Celem projektu jest popularyzacja fantastyki, w tym przede wszystkim literatury oraz grafiki, tworzonej przez / o mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i okolic.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 września 2018
Aktualizacja wrześniowa [09/2018] - 14:31 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja wrześniowa [09/2018]'
Wrzesień... Specyficzny okres... Niby jeszcze trwa lato, a już zbliża się jesień. Dzieci i młodzież zakończyła wakacje, zmuszona zacząć bądź wznowić swoją edukację. Czas bolesnych rocznic, apokalips wręcz, których skutki po latach nadal odczuwamy.

Skoro więc przed Wami kolejna aktualizacja Trzynastego Schronu, to powinno być to okraszane radosnym wstępniakiem. Ale że mamy, jak wspomniałem na początku wrzesień, to będzie taka bardziej refleksyjno.

O to więc przed Wami wrześniowa, jeszcze letnia, choć już jesienna aktualizacja 😄

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

16 sierpnia 2018
Tekst - Dmitrij Głuchowski [Recenzja] - 13:21 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny ''Koniec drogi' - recenzja'
Tekst, Kto by pomyślał że to tym słowem nazwana będzie powieść opisująca na pozór dzisiejszy świat w którym "Smartfon stał się kopią zapasową twojej duszy." jak możemy przeczytać w opisie książki.

Wydawać by się mogło że to w jaki sposób dziś pochłaniamy (bo czytaniem, a tym bardziej myśleniem nazwać się tego nie da) treści można by bardziej określić słowem "grafika", lub "obrazki". Nazwa była by więc nieadekwatna gdyby książka była tylko opowieścią o zniewoleniu nas przez nowe technologie. Tym jednak "Tekst" nie jest. Jest zamiast tego czymś dużo głębszym. Czym więc takim jest najnowsza powieść autora Uniwersum Metro 2033?

Po części dowiecie się tego z krótkiego fragmentu recenzji u dołu, by jednak poznać całość zapraszam do całości recenzji.

Tekst to pytanie o wartość życia, człowieka. Ukryte głęboko pod duszącym klimatem metropolijnego świata wołanie "po co żyje" w świecie gdzie większość osób posiada wirtualnego klona, który w rzeczywistości potrafi więcej niż oni sami, jednostki z krwi i kości. Głuchowski zadaje pytanie, pozostawiając bez oczywistych odpowiedzi.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

14 sierpnia 2018
Wystawa Klocucha z elementami Fallout 1 - 18:39 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Wystawa Klocucha z elementami Fallout 1'
Bardzo ciekawym zjawiskiem polskiego internetu stał się Youtuber Klocuch12. 1 września w Warszawie zaplanowano poświęconą mu wystawę o nazwie Klocuch. Moje jest wygranko. Pytacie, co to ma wspólnego z Falloutem? Bardzo wiele.

Wystawa będzie otwarciem Galerii Komputer prowadzonej przez Łukasza "Rad-X" Radzisza i Szymona Kaniewskiego. Kuratorami wystawy są ilustrator Bartosz Zaskórski i krytyk sztuki Piotr Policht. Wśród pokazywanych dzieł legendarny film gry dziecinstwa - od 8 - szcuzry, czyli recenzja gry Fallout - produkcji, od której, bądź co bądź, wszystko się tu zaczęło. Galeria mieści się w warszawskiej piwnicy na ulicy Ząbkowskiej 5, którą właściciele traktują jako schron. Pomysł na galerię wziął się od GECKa, czyli Generatora Ekosystemu Cudownej Krainy znanego z serii Fallout. Fragmenty recenzji Fallout 3 również są w programie. Wystawie będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje, w tym premiera pracy pod tytułem moje życie, a także katalog z tekstami Gabrieli Korwin-Piotrowskiej, Jonasza Kazimierza Zańki, Aleksandry Goral i Janka Owczarka.

Jak zostało perfekcyjnie ujęte w opisie wydarzenia na Facebooku, „Klocuch to materializacja kolektywnego id ludzi wychowanych w latach 90. na grach wideo, zamknięta w tajemniczym ciele wiecznego dwunastolatka”. Bo choć kanał Klocucha, pomijając tymczasowe perturbacje, prowadzony jest od ośmiu lat, wciąż jest prowadzony tym samym głosem, z podobnymi manieryzmami i charakterystycznymi powiedzonkami, które na stałe wpisały się już w internetowy słownik. Sama zaś recenzja Fallouta jest dość kontrowersyjna. Trudno powiedzieć na pierwszy rzut oka, ile jest w tym żartu i ironii, ale jeśli to była rola, to odegrana znakomicie. W ten sposób pionierskie postapokaliptyczne cRPG zostało sprowadzone do gry z dzieciństwa o zabijaniu szczurów, a sam przebieg rozgrywki... Zresztą zobaczcie sami.

Wystawa potrwa do 21 września. Więcej informacji:
Oficjalne wydarzenie na Facebooku: Klocuch | Wystawa retrospektywna
Artykuł na K-Mag „Dzieła najbardziej tajemniczego polskiego youtubera trafią do galerii. Docenili go artyści i kuratorzy”


[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

12 sierpnia 2018
Fallout 76 nie będzie dostępny na Steam - 0:09 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Fallout 76 nie będzie dostępny na Steam'
Po co dołączać do załogi Trzynastego Schronu, skoro można być sobiepanem na "własnym" Fejsbuczku? No można. Po co dystrybuować Fallouta 76 na platformie Steam, jak można na własnej platformie Bethesda.net? No również można.

I tym sposobem w historii Falloutów wydawanych przez Bethesdę, umocniła się era "swoizmu". Bowiem już Fallout Shelter został również w taki sposób udostępniony gdy chodzi o wersję na komputery PC. Wpierw, czyli od 14 lipca 2016, dystrybuowany był przez Bethesda.net, a dopiero 29 marca 2017 trafił na Steam.

Oficjalna strona gier z serii Fallout.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

04 sierpnia 2018
Festiwal Fantastyki Twierdza - 2018 - 12:22 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Fantastyki Twierdza - 2018'
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Twierdza.

Czwarta edycja festiwalu, który ma do dyspozycji niezwykły zabytkowy obiekt z XIX wieku: Twierdzę Boyen. Miejsce pełne zakamarków, wałów, umocnień i zróżnicowanych wysokości terenu tworzy niepowtarzalny klimat, w którym wszelkiego rodzaju gry nabiorą zupełnie nowego wymiaru. Znajdziecie u nas blok RPG, LARP, konkurs AlterEgo Twierdza: cosplay i projekty strojów - tym razem z nagrodą publiczności; blok literacki: spotkania z autorami, spotkania ze sławami fantastyki, blok popkulturowy: spotkania, panele dyskusyjne i pokazy z udziałem reżyserów i aktorów; blok artystyczny: sesje zdjęciowe i wystawy; potężny Games Room (planszówki, karcianki); gry terenowe, prelekcje; blok warsztatowy; projekcje filmów niezależnego kina związanego z fantastyką; strefę fantastycznych wystawców z ich niepowtarzalnym asortymentem.

Na Twierdzy znajdziecie także Fantasmagorium: przestrzeń, gdzie fantastykę poczujecie wszystkimi zmysłami, a w niej wioskę wiedźmińską, wioskę tolkienowską, postnuklearną Zonę ze stalkerami oraz tor taktyczny Nocarzy i Renegatów. Najmłodsi w Szkrabstrefie będą się doskonale bawić pod opieką naszych animatorów i w trakcie przygotowanych dla nich konkursów.

Dla wszystkich posiadaczy karnetów przygotowaliśmy bezpłatny sleeproom. Twierdza gości u siebie wszystkie nurty fantastyki i wszystkie możliwe uniwersa - ogranicza nas tylko wyobraźnia!

7-9 września 2018, Giżycko - Twierdza Boyen.

Festiwal Fantastyki Twierdza - strona imprezy.
Twierdza na Facebooku - strona społecznościowa.
Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 sierpnia 2018
Harmonogram Zakonek 2018 - 8:45 - Squonk
Ilustracja do newsa 'Harmonogram Zakonek 2018'
Informacja prasowa od organizatorów konwentu Zakonki 2018.

Ochrona Baru La Kurwa kończy śledztwo sukcesem: Zakonki 2018 MAJĄ HARMONOGRAM!

Organizatorzy przedstawiają atrakcje, które czekają na uczestników podczas XI edycji Zakonek! Już 17 sierpnia 2018 jedyne w tym roku URODZINY INKWIZYTORA MARIUSZA W BARZE LA KURWA!

Więcej informacji znajdziecie na stronie imprezy.

Ilustracja do nowiny 'Harmonogram Zakonek 2018'

kolor żółty - mini-larpy
kolor zielony - atrakcje ogólne, konkursy czy imprezy

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 lipca 2018
Harlan Ellison (1934 - 2018) - 23:34 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Harlan Ellison (1934 - 2018)'
Podczas dyskusji na temat współczesnego świata, oraz tego co się w nim obecnie dzieje, często pada określenie tkwienia w bańce. Czy to medialnej, czy to własnego środowiska, zapatrywań, światopoglądu, itp. Jest ono używane pejoratywnie, a każdy w którego stronę ono poleci, chcąc być nadal poważany w towarzystwie zaraz powinien się ukorzyć, składając szczerą samokrytykę.

Otóż ja nie mam najmniejszego zamiaru przed nikim się ukorzyć, i mogę z tego miejsca powiedzieć że nie znam w ogóle twórczości Harlana Ellisona. A konkretniej znam to, co znajduje się w naszych zasobach. Czyli opowiadanie Harlan Ellison - Nie mam ust, a muszę krzyczeć oraz film Chłopiec i jego pies oparty na jego tekście. Tylko tyle, aż tyle, cokolwiek nie napiszę, to nie zmieni to stanu rzeczy że tkwię w takiej właśnie bańce, którą wyznaczają Fallouty oraz Uniwersum Metro 2033, bo to co poza nią średnio mnie już interesuje.

A mimo to nadal pamiętam niesamowity klimat pomysłów Ellisona, na których opierają te dwie pozycje. Sztuczna inteligencja torturująca ostatnich, żyjących na Ziemi po katastroficznej wojnie ludzi oraz chłopak podróżujący po post-nuklearnych pustkowiach z rozumnym psem, "załatwiającym" mu panienki na noc. Trzeba przyznać, że to trochę ciut inny level niż "stalkerzy z metra z OP-1 z kałachem w łapie".

No cóż, dorobek Ellisona odcisnął się przede wszystkim na amerykańskiej popkulturze, która nie przebiła się szerzej do światowego obiegu (tak jak choćby Philip K. Dick, dzięki hollywoodzkim ekranizacjom filmowy), bo i nie miała pewnie takiej potrzeby. Teraz jest on już spuścizną po tym autorze, z która każdy ma okazję się zapoznać. Być może i mnie się to uda, poszerzając swoją dość wygodną bańkę.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

20 czerwca 2018
Voytek Pavlik - Post Apocalyptic Soundtracks za darmo dla czytelników Schronu - 9:12 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Voytek Pavlik - Post Apocalyptic Soundtracks za darmo dla czytelników Schronu'
Voytek Pavlik, o którym dla przypomnienia wspominaliśmy w roku 2009 i pisaliśmy o jego albumie First Records. Na łamach Schronu przeprowadzany był z nim także wywiad. Jak widać, ma wyjątkową więź nie tylko z fanami postapokalipsy, ale też stricte z Trzynastym Schronem. Jego album, nad którym pracował przez jakąś dekadę, w końcu ujrzał światło dzienne, a do tego tak jak dziewięć lat temu, zgodził się udostępnić go dla czytelników Trzynastego Schronu.

Voytek Pavlik - Post Apocalyptic Soundtracks - download

Po raz kolejny mamy do czynienia z muzyką instrumentalną, ilustracyjną, dającą poczucie, że to prawdziwa ścieżka dźwiękowa do filmu. Tak naprawdę tylko na to czekają. W rozszerzeniu nowiny można też sprawdzić, jak brzmi nowy album muzyka poprzez serwis YouTube.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

11 czerwca 2018
Na rollercoasterze emocji, czyli pokaz Fallout 76 na konferencji E3 - 23:49 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Na rollercoasterze emocji, czyli pokaz Fallout 76 na konferencji E3'
Początkowe informacje dotyczące nowego Fallout nie napawały mnie zbytnim optymizmem. Kiedy słyszę "Spin-Off Multiplayer", to moim pierwszym odruchem jest zwrot w tył i ucieczka do najbliższego azylu Single-Player. Powodem może być to, że zawsze i w każdej grze (nawet MMO), wybierałem drogę odludka i mizantropa, który do innych graczy ma stosunek wahający się od chłodnego (jak w Dark Souls), aż po otwarcie wrogi (jak w World of Warcraft). Inna kwestia polega na tym, że Spin-Off zaprojektowany z myślą o rozgrywce dla wielu graczy zawsze pachnie ściemą produkowaną tylko z powinności. Dobrym przykładem może być tu The Elder Scrolls Online, który w okolicach premiery był jednym z gorszych MMORPG w jakie grałem w swojej karierze, i dopiero niedawno udało mu się odbić od dna.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Akredytacje na Zakonki 2018 - 22:27 - Squonk
Ilustracja do newsa 'Akredytacje na Zakonki 2018'
Informacja prasowa od organizatorów konwentu Zakonki 2018.

Sezon na Zakonki czas rozpocząć. Akredytacja już otwarta - do 10 lipca kosztuje ona tylko 40 złotych. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie imprezy.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

04 czerwca 2018
Muzyka Voytka Pavlika w 'Tales of a Junktown Ranger' - 21:06 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Muzyka Voytka Pavlika w 'Tales of a Junktown Ranger''
Na YouTube jest dostępny nowy fanowski film w falloutowych klimatach pod tytułem Tales of a Junktown Ranger. Nie ma tak wysokiego budżetu jak, powiedzmy Nuka Break i używa muzyki oraz dźwięków z Fallout: New Vegas, ale na napisach końcowych znalazł się polski akcent.

Dzięki dobrodziejstwu muzyki na licencji Creative Commons można tam muzykę człowieka o personaliach Voytek Pavlik. Jeśli coś Wam się kojarzy, to prawidłowo, ponieważ już w 2009 pisaliśmy o jego albumie First Records. Na łamach Schronu przeprowadzany był z nim także wywiad.

W rozszerzeniu nowiny można obejrzeć wspomnianą produkcję.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 czerwca 2018
Han Solo: Gwiezdne wojny - historie - recenzja - 0:27 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Han Solo: Gwiezdne wojny - historie - recenzja'
Mimo, że miałem sporą ochotę dołączyć się do strajku fanów i nie iść na Hana Solo do kina - to ze Star Wars łączy mnie widocznie jakiś syndrom sztokholmski, bo nie potrafię mu się oprzeć. Postać Hana Solo była tą, z którą identyfikowałem się zawsze najmocniej - Jedi czy Sith dla mnie stanowią tą samą monetę pełną aroganckich megalomanów, czego najlepiej dowodzą prequele. Nigdy nie czułem też wybitnej solidarności z Rebelią czy Imperium. Rogue One zresztą pokazał że obie strony bywały tak samo złe. A że kocham wolność, kocham kosmiczny western i nade wszystko kocham pilotować statki kosmiczne - to Solo był dla mnie czymś, co po prostu musiałem zobaczyć. Czy wyszedłem z kina rozczarowany? Zapraszam do recenzji.

Spin-off o postaci Hana Solo jest filmem, o który nie prosił prawdopodobnie nikt. I nie chodzi tu tylko o fakt, że wyłącznie Harrison Ford może powołać legendarnego szmuglera do życia. Ze wszystkich potencjalnych historii i pomysłów otrzymujemy film o postaci, która raczej swojego "Origin Story" nie powinna była dostać. Han Solo powinien mieć wokół siebie aurę legendy i tajemniczości, a filmy o jego genezie będą tylko ją umniejszać, dokładając dziesiątki problemów, zbędnych pytań i równie zbędnych odpowiedzi. Wchodząc na salę kinową ustawiłem swoje oczekiwania na optymistyczne, jednak przy tym raczej niskie. I dostałem starwarsowy odpowiednik Ant-Mana. Film, którego nie oczekiwałem i po którym wiele się nie spodziewałem - ale który w praniu wyszedł całkiem przyjemnie.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Festiwal Cytadela' 2018 + Festiwalu Fantastyki Twierdza' 2018 - informacje - 0:11 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela' 2018 + Festiwalu Fantastyki Twierdza' 2018 - informacje '
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Cytadela oraz Festiwalu Fantastyki Twierdza.

Festiwal Cytadela
Festiwal Cytadela odbędzie się po raz drugi na terenie zabytkowej Twierdzy Modlin. Wszystkie atrakcje będą się odbywały na dziedzińcu fortyfikacji oraz w części najdłuższego budynku Europy. Znajdziecie u nas bloki: literacki, filmowy, serialowy, popularno – naukowy, komiksowy, warsztatowy i pokazowy. Będzie również blok Mangi i Anime. Nie zabraknie u nas znakomitych sesji RPG i LARPów. Miłośnicy planszówek, karcianek i systemów bitewnych odnajdą się w Games Roomie. Będzie także blok gier elektronicznych. Artyści zaprezentują swoje prace związane z fantastyką. Projektanci mody alternatywnej pokażą swoje kreacje. Wystawcy zjadą się z całego kraju. A już dziś zacznijcie się szykować na konkurs AlterEgo Cytadela – cosplay i projekt własny – w zupełnie nowej formule!

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Deadpool 2 - recenzja - 0:10 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Avengers: Wojna bez granic - recenzja'
Ilość dramy za kulisami mogła sugerować, że Deadpool 2 okaże się wysokobudżetową katastrofą. Zmiany na stołku reżyserskim, kiepskie wyniki u widowni testowej, konflikty na scenie i poza nią zwiastowały wielką porażkę, albo w najlepszym razie przeciętny, korporacyjny sequel. Osobiście jednak nie patrzyłem na te problemy z podobnym przerażeniem co w przypadku wojny fanów z autorami, która toczy Star Wars. Jedno, że Deadpool nigdy specjalnie mądrą czy wyszukaną postacią nie był. Drugie, że pierwszy film nigdy nie podpalił mojego entuzjazmu do niewyobrażalnego stopnia. Jaki jest efekt końcowy? Dowiecie się w recenzji.

Pierwszy Deadpool był całkiem niezłym widowiskiem. Nie był to najlepszy film superbohaterski dekady, czy nawet roku - ale dawał radę. Wprawdzie fabuła była standardowa, do bólu przewidywalna, ale pokryta warstwą naprawdę dobrego humoru. Po sequelu spodziewałem się, mniej więcej tego samego. No, może z jakimś tam efektem "więcej, mocniej, lepiej". Tym większe moje zdziwienie, kiedy po wizycie w kinie zostało mi uznać Deadpoola 2 za mój ulubiony film superhero wszech czasów. Zostawił aktualną konkurencję w postaci Thora: Ragnarok czy Avengers, oraz klasyki, takie jak jak Mroczny Rycerz - daleko w tyle, w chmurze absurdu.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

31 maja 2018
Festiwal Cytadela 2018 - przedłużona promocja karnetów - 23:09 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela 2018 - przedłużona promocja karnetów'
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Cytadela.

Do 14 czerwca została przedłużona promocyjna sprzedaż 3-dniowych karnetów na Festiwal Fantastyki Cytadela, w cenie 50 zł.

KARNET obejmuje 3 dni festiwalu, koncerty, punkty programu, nocleg w sleepromie zlokalizowanym najbliżej imprezy lub pole namiotowe. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona i przysługuje w pierwszej kolejności osobom z biletami kupionymi w przedsprzedaży!

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Suren Cormudian - 'Wędrowiec' - recenzja - 20:32 - Squonk
Ilustracja do nowiny ''Suren Cormudian - 'Wędrowiec' - recenzja
Po 8 letniej przygodzie w świecie Uniwersum Metro 2033 nadszedł czas na zmianę. Oczywiście dobrą, którą firmować będzie liczba 2035.

Uniwersum Metro 2035.

A póki co, wróćmy jeszcze do poprzedniego uniwersum, powieści Surena Cormudiana Wędrowiec oraz wątków, które czytelnik mógł już poznać w jego poprzedniej książce Dziedzictwo przodków. Tym razem zjawimy się w Moskwie...

Metro z metra, zgrabnie przycięte z beli gotowego materiału. Kanoniczny świat moskiewskich podziemi, luźne nawiązania do fabuły innych książek tworzących uniwersum oraz – oczywiście – stalker, który w owym świecie mógłby robić niemal za intelektualistę, w roli głównego bohatera.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

30 maja 2018
Fallout 76 - pierwsze informacje - 22:18 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Fallout 76 - pierwsze informacje'
Informacja prasowa od Cenega Poland.

Bethesda Game Studios, wielokrotnie nagradzani twórcy takich gier, jak The Elder Scrolls V: Skyrim i Fallout 4, witają Was w Fallout 76.

Więcej zobaczycie podczas tegorocznego Bethesda E3 Showcase w Los Angeles lub na żywo na Twitchu, YouTubie, Twitterze, Facebooku lub Bethesda.net (niedziela, 10. czerwca, 18:30 czasu pacyficznego / noc z niedzieli na poniedziałek, 11. czerwca, 3:30 czasu europejskiego).

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 maja 2018
Pyrkon 2018 - relacja pod kątem postapo - 13:27 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Pyrkon 2018 - relacja pod kątem postapo'
W dniach 18-20 maja 2018 w Poznaniu odbyła się już dziewiętnasta edycja festiwalu fantastyki Pyrkon, i jednocześnie piąta w której brałem udział. Jest to wydarzenie przeznaczone dla fanów fantastyki wszelkiego rodzaju. Science-fiction, fantasy, cyberpunk, webkomiksy, manga/anime, seriale aktorskie i animowane, literatura, gry, ale również nauka. Pośród tego wszystkiego oczywiście postapokalipsa - duże ilości naraz apokalipsy. W tym roku wyjątkowo byłem tylko przez jeden dzień - ale i tak zobaczyłem całkiem sporo.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 maja 2018
Avengers: Wojna bez granic - recenzja - 0:38 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Avengers: Wojna bez granic - recenzja'
Avengers: Wojna bez granic może być najbardziej ambitnym produktem Marvel Studios. Ogromny budżet, i kryjąca się za nim równie ogromna idea - żeby sprowadzić cały panteon bohaterów MCU do jednego filmu, i rzucić ich do walki przeciwko prawdziwie wszechmocnej postaci. Ukoronowanie i kumulacja ostatnich dziesięciu lat filmów Marvela. Jaki jest efekt końcowy? Dowiecie się w recenzji.

Uwaga: są tu spoilery, więc czytacie na własną odpowiedzialność.

Nie rozumiałem i nie zrozumiem miłości, jaką fani darzą dwie pierwsze odsłony Avengers. Może chodzi o moją chroniczną nienawiść do zdolności artystycznych Jossa Whedona, który po prostu nie umie nadać filmowi jednolitego tonu, ani stworzyć spójnych postaci. Stąd też kiedy na stołek reżyserski Infinity War wskoczyli bracia Anthony i Joe Russo, poczułem niemałą ulgę i zacząłem dopiero oczekiwać premiery. Po moim pierwszym imaxowym seansie powiem Wam tyle - jest znakomicie. A może raczej - jest znakomicie, ALE...

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

17 kwietnia 2018
Nowe oblicze świata Metra - 13:44 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Nowe oblicze świata Metra'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Piter. Wojna, książka Szymuna Wroczka dająca początek nowej serii Uniwersum Metro 2035, ukaże się w środę 18 kwietnia 2018 roku nakładem wydawnictwa Insignis.

Trzecia wojna światowa starła ludzkość z powierzchni Ziemi. Planeta opustoszała. Całe miasta obróciły się w proch i pył... Oto początek kultowej serii Uniwersum Metro 2033. Jej twórcą jest Dmitrij Głuchowski, autor trzech książek osadzonych w tym niezwykłym świecie – świecie, który zawładnął wyobraźnią milionów czytelników. Od dziewięciu lat Dmitrij Głuchowski zaprasza do swojego projektu pisarzy z całego świata. Autorzy z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Polski, Anglii i Włoch przekształcili „mapę Ziemi z postnuklearnej pustyni w migoczącą płomykami ludzkich dusz żywą tkankę”.

Odwiedź nową stronę Wydawnictwa Insignis dotyczącą książek ze świata Metra Dmitrija Głuchowskiego - www.metro2033.pl.

W 2016 roku w Polsce ukazała się trzecia część trylogii Głuchowskiego, Metro 2035, i… wywróciła uniwersum do góry nogami. Okazała się łącznikiem między światem Metra 2033, opisującym życie po apokalipsie, a rodzącym się światem, w którym pojawia się nadzieja, na ponowny – zapewne ostatni – zryw pragnącej zmartwychwstać ludzkości. Nadchodzi Uniwersum Metro 2035!

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

13 kwietnia 2018
Festiwal Cytadela 2018 - ostatnie dni przedsprzedaży karnetów - 0:57 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela' 2018 - ostatnie dni przedsprzedaży karnetów'
Informacja prasowa od organizatorów Festiwalu Fantastyki Cytadela.

Tylko do 23 marca do 23:59 macie czas na zakup 3-dniowych karnetów na Cytadelę w cenach:

- 45zł karnet normalny,
- 30 zł karnet ulgowy (między 10 a 18 rokiem życia oraz osoby niepełnosprawne),
- 100 zł karnet rodzinny (2 osoby dorosłe + 1 do 3 dzieci).

Dzieci do 10 roku życia wchodzą za darmo, ale muszą przebywać pod opieką dorosłych.

Ilustracja do nowiny 'Festiwal Cytadela 2018 - ostatnie dni przedsprzedaży karnetów'


KARNET obejmuje 3 dni festiwalu, koncerty, punkty programu, nocleg w sleepromie zlokalizowanym najbliżej imprezy lub pole namiotowe. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona i przysługuje w pierwszej kolejności osobom z biletami kupionymi w przedsprzedaży!

www.festiwalcytadela.pl/kup-bilet/

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

12 kwietnia 2018
Dave Hutchinson - 'Europa jesienią' - zapowiedź - 23:33 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Dave Hutchinson - 'Europa jesienią' - zapowiedź'
17 kwietnia br. premierę będzie miała powieść Dave'a Hutchinsona Europa jesienią, będąca pierwszą częścią cyklu "Pęknięta Europa".

Zjednoczona Europa należy już do przeszłości. W następstwie kryzysów gospodarczych i niszczycielskiej pandemii rozsypała się jak puzzle i wciąż się dzieli. Powstają coraz mniejsze państwa i quasi-państewka. Niepodległość ogłaszają nawet linie kolejowe, rezerwaty przyrody i statki wycieczkowe.

W tym raju szpiegów i przemytników swego miejsca na ziemi szuka Rudi, kucharz z krakowskiej restauracji. Zwerbowany przez tajemniczą organizację odbywa szkolenie wywiadowcze i wkrótce zostaje jej tajnym kurierem. Krąży po kontynencie, wymykając się jawnym oraz tajnym służbom, i z zadania na zadanie zaczyna sobie uświadamiać, że za spiskami i kontrspiskami, w których uczestniczy, za sporami, które toczą kraje Europy, mogą stać postaci z zupełnie innej rzeczywistości…

W skład cyklu "Pęknięta Europa" wchodzą następujące powieści:
- Europa jesienią,
- Europa o północy,
- Europa w zimie.

-----

Informacja o autorze

Dave Hutchinson urodził się 1960 r. w Sheffield. Studiował amerykanistykę na University of Nottingham. Przez 25 lat pracował jako dziennikarz. Autor czterech powieści i licznych zbiorów opowiadań.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

05 kwietnia 2018
Metal Gear Survive - recenzja - 0:03 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Metal Gear Survive - recenzja'
Metal Gear Survive narobił sobie wrogów zanim w ogóle ujrzał światło dzienne. Kontrowersje wokół Konami, wokół traktowania Hideo Kojimy, wokół anulowania projektu P.T. vel Silent Hills - wszystko to bardzo skutecznie zniszczyło i tak już nadszarpnięty PR japońskiego wydawcy. Kiedy więc został zapowiedziany survivalowy spin-off flagowej i kultowej serii - niewielu było chętnych, zainteresowanych, czy przychylnych temu pomysłowi.

Sama gra jednak zasługuje na głębszą analizę - częściowo właśnie przez niezdrową atmosferę, jaka wokół niej narosła. Zapraszam Was do odłożenia wideł oraz pochodni, i przeczytania mojej recenzji najnowszego produktu z serii Metal Gear.

Metal Gear Solid nigdy moim "złotym cielcem" nie był. Mam bardzo miłe wspomnienia związane z pierwszą odsłoną i bawiłem się niesamowicie dobrze przy piątej - The Phantom Pain. Reszta serii albo mnie zirytowała, albo znudziła, stąd też nigdy nie umiałem zrozumieć fenomenu, jakim te gry cieszą się wśród fanów. Co natomiast mogę zrozumieć, to fakt, że wydawca serii - Konami - w przeciągu ostatnich lat dokonało kilku bardzo złych ruchów, z których nigdy nie będą w stanie się w pełni odgrzebać. Każdy z Was, w mniejszym czy większym stopniu - słyszał pewnie chociaż część z tej "dramy", nie będę jej więc opisywał z każdym żenującym detalem. Dość powiedzieć, że jedna z bardzo niewielu osób w świecie gier komputerowych które darzę autentycznym szacunkiem - Hideo Kojima, autor serii Metal Gear - została poniżona i zdegradowana przez Konami za to, że zrobiła doskonałą grę Stealth Action. Potem Hideo został zwolniony, jednak chyba to było najlepsze co mogło mu się trafić - bo od razu wskoczył pod ciepłe skrzydła Sony i obecnie pracuje wraz z Guillermo del Toro nad Death Stranding.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Szukaj>> | Archiwum >>

X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer