Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
22 stycznia 2017
Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie - 14:27 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie'
Po wielu zapytaniach, dotyczących tego jak czytać mapkę prezentującą sytuację radiacyjną pojawiającą się w pogadankach naczelnego na schronowej funpadze, w końcu pojawił się materiał to wyjaśniający.

Trochę, właściwe to minimum matematyki związanej z zapisem liczb, oraz garść wiedzy na temat promieniotwórczości - i już wszystko staje się jasne!

Na schronowej funpadze (stronie społecznościowej w serwisie Facebook) od paru już lat, codziennie pojawiają się "pogadanki naczelnego". Do treści, będącej publicystycznym komentarzem bieżących wydarzeń, a czasem tylko "infororywką", dodawane są raporty sytuacyjne. Przedstawiają one prognozę zagrożeń pogodowych na obszarze Polski, możliwość wystąpienia burz oraz pożarów, a także moc dawki promieniowania gamma. Opracowuje go Państwowa Agencja Atomistyki, i jak na instytucję państwową z naukowym zacięciem przystało, nie ma tam nic o tym jak interpretować podane informacje.

Całość tekstu pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 stycznia 2017
Wybory w USA' 2016 - inauguracja prezydentury Donalda Trumpa (felieton) - 14:49 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wybory w USA' 2016 - inauguracja prezydentury Donalda Trumpa (felieton)'
Wczoraj (20 stycznia br) na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych, został zaprzysiężony Donald Trump. Miliarder, biznesmen, celebryta, można by rzec że trochę medialny pajac. Zarazem osoba pielęgnująca rodzinne wartości, nawet jeśli owa rodzina jest założona z już trzecią żoną. Jednym słowem ktoś, kogo można określić emanacją specyficznie zrealizowanego amerykańskiego mitu i snu, gdzie pieniądz i sukces mogą być przepustką do politycznej kariery. Choć może być tym też brylowanie w partyjnej układance, począwszy od poziomu stanowego, przez federalny, kończąc właśnie na zdobyciu najwyższego urzędu w państwie. Trump ominął ten etap, wchodząc na prezydencki fotel na swoich zasadach, pokazując przy tym światu, że oprócz politycznej Ameryki znanej z wschodniego i zachodniego wybrzeża lub "redneckiego" Texasu, jest też "coś jeszcze".

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

19 stycznia 2017
Zdrajcy metalu Nocnego Kochanka na Spotify - 2:32 - Squonk
Ilustracja do nowiny '<i>Zdrajcy metalu</i> Nocnego Kochanka na Spotify'
To się nie dzieje... - tak można by na pierwszy słuch ucha podsumować pierwsze zapoznanie się z twórczością Nocnego Kochanka. Tym bardziej, gdy jest się osłuchanym w twórczości takich wykonawców jak Iron Maiden, Judas Priest czy Saxon. Czyli w klasycznie granym heavy-metalu. Jednak rzucenie hasła Bartosz Walaszek wszystko wyjaśnia.

Bo o to człowiek odpowiedzialny za z pozoru głupawą, z przymrużeniem oka oraz dystansem, a tak naprawdę robioną na wysokim poziomie twórczość, znaną choćby z projektów takich jak Kapitan Bomba czy Bracia Figo-Fagot, swoje trzy grosze włożył i tu.

Prawie pięć lat temu, podczas prac nad filmem Kapitan Bomba: Zemsta faraona zespół Night Mistress został poproszony o nagranie klimatycznego utworu. Heavy metalowy Minerał Fiutta znalazł się więc w filmie, a całość została prześmiewczo włożona w alternatywną rzeczywistość, w której jego wykonawcą był zespół... Nocny Kochanek. Czyli ta sama ekipa, tylko pod inną nazwę. I tak to się potoczyło.

Zdrajcy metalu jest więc drugim albumem "alternatywnej" wersji ekipy, która mając do siebie dystans, potrafi jednak stworzyć dobrze brzmiącą muzykę okraszoną zabawnymi, choć niegłupimi tekstami. Płyta od 13 stycznia jest dostępna na serwisie Spotify

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Do Rzeczy 3/2017 (lektura na łykent #31) - 1:30 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Lektura na łykent #31
Tematem najnowszego numeru jest aktualny demon, straszący nocami liberalno-lewicową część polskiego społeczeństwa, czyli rasizm. Z tej racji, że jest ona mniejszością (podobnie jak prawicowo-konserwatywna) - a milcząca większość, jak to milcząca większość milczy, chyba że ktoś ją naprawdę wkurzy - to odpowiednie medialno-społeczne kręgi muszą nakręcić spiralę histerii i strachu. Przekłamania, propaganda, dorabianie politycznych motywów do bandyckich działań, przy jednoczesnym zbywaniu milczeniem np. propagandy robiącej z Polaków katów w niemieckich-nazistowskich obozach zagłady. Tak właśnie działa nakręcanie rasistowskiej histerii, które nie ma nic wspólnego z oczywistym poszanowaniem odmienności oraz praw do życia dla każdego. Ale czego można oczekiwać od duchowych spadkobierców ideałów Marksa i Lenina? Więcej o sprawie pisze Rafał A. Ziemkiewicz w artykule Nowa pałka na Polaków – rasizm.

W tekście Amerykanie nad Wisłą Maciej Pieczyński opisuje pojawienie się w Polsce amerykańskich wojsk, zastawiając się także co zrobi z tym faktem nowy prezydent USA - Donald Trump. Nawiązując do w/w tekstu o medialnych manipulacjach i propagandzie w mediach o określonym profilu, parafrazując te media wiadomo że zostaniemy podani Putinowi na talerzu, z jabłkiem w ustach i z marchewką w tyłku. A jak będzie naprawdę to pokaże czas.

W tym roku przypada setna rocznica wybuchu w Rosji bolszewickiej hekatomby, wywołanej w imię budowy pierwszego państwa rządzonego przez klasę robotniczą. O 10, wybranych przez Piotra Zychowicza mechanizmach tego wydarzenia można przeczytać w tekście Dziesięć plag sowieckich.

Do Rzeczy 3/2017 - spis treści

Czasopismo zostało zakupione ze środków własnych.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

16 stycznia 2017
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #18 - Ucho Prezesa - 21:51 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #18 - <i>Ucho Prezesa</i>'
Każda epoka, każda sytuacja, każda zależność społeczna wymaga tego, by na czele jakieś zbiorowości ludzkiej stała, oraz kierowała nią, jedna osoba. Jak ją wybrać, ale przede wszystkim jak ją nazwać?

Dylematy z wyborem osoby kierującej całością (państwa) posiadało np. młode, amerykańskie państwo. Zerwawszy związki z koroną brytyjską, obywatele Stanów Zjednoczonych zadecydowali, że ich kraj zostanie republiką. Zaś głową państwa będzie wybierana przez ogół obywateli, jednak w sposób pośredni, poprzez elektorów. Istniał jednak problem jak nazywać głowę młodego państwa. Jego Wysokość Prezydent? Jaśnie oświecony Prezydent? W końcu przyjęto obowiązującą do dziś tytulaturę Prezydent Stanów Zjednoczonych.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

15 stycznia 2017
#znalezionewsieci - Simon Stålenhag - 21:58 - Squonk
Ilustracja do nowiny '#znalezionewsieci - Simon Stålenhag'
Powszechną dostępność do Internetu można nazwać wręcz rewolucją, i porównać ją do upowszechnienia technologii druku za pomocą ruchomej czcionki, opracowanej niejako na nowo przez Johannesa Gutenberga, w połowie XV wieku. Na zmiany w ówczesnym świecie nie trzeba było czekać, bo to ten wynalazek przyczynił się do sukcesu Reformacji, zapoczątkowanej w 1517 roku.

Internet natomiast, oprócz rozpowszechniania słowa pisanego, daje też możliwość popularyzacji tzw. treści multimedialnych. Czyli takich, które połączyły w sobie obraz, dźwięk czy film. Dziś więc każdy twórca, może swoje dzieła w formie elektronicznej zaprezentować odbiorcy, liczą na chwałę, splendor a i być może zysk. Jednak w tym świecie powszechnego dostępu do informacji jest pewna rysa. To ich nadmiar, oraz przesyt treściami niskiej jakości, wśród których trudno wyłapać coś wartościowego.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

14 stycznia 2017
Aktualizacja schronowego kanału YouTube [01/2017] - 15:53 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja schronowego kanału YouTube [01/2017]'
Z rozpędu, z nowym rokiem na schronowym kanale YouTube pojawiło się też coś obszerniejszego, niż bieżąco wgrywane trailery filmów lub gier wideo. A tą rzeczą jest muzyka z Fallouta 3, która towarzyszy graczowi, gdy ten włączy sobie radiostację Radio Galaxy News.

I wspomnienia z eksploracji stołecznych pustkowi wracają...

Galaxy News Radio - muzyka (Fallout 3) - lista odtwarzania na YouTube.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Aktualizacja noworoczna [01/2017] - 15:36 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja noworoczna [01/2017]'
W nowym roku czas na garść materiałów, w których opisujemy szerokie aspekty kultury postapokaliptycznej. Od zombie i survivalu, przez powrót do świata retro a'la lata 50-te XX wieku.

Zaś na koniec coś łączącego w sobie Fallouty, historię oraz aktualną politykę, między wielkimi mocarstwami i jednym krajem, który sam wierzy, że takim jest również.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

13 stycznia 2017
Do Rzeczy 2/2017 (lektura na łykent #30) - 1:16 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Lektura na łykent #30
W nowym roku, w bardzo gorącym okresie pełnym równie gorących wydarzeń w Polsce i na świecie, pojawił się w końcu nowy numer Do Rzeczy. Tematem numeru jest oczywiście #ciamajdan zorganizowany w Sejmie przez totalną opozycję i pozaparlamentarne organizacje ekstremistyczne. Ale nie to jest w tym numerze, wbrew pozorom, najciekawsze.

W rozmowie Zawsze miał komplety z Dorotą Karaś, autorką książki Cybulski. Podwójne salto została przedstawiona pokrótce postać tego nadal po latach potrafiącego fascynować aktora. Choć 8 stycznia minęło 50 lat od jego tragicznej śmierci, Cybulski, mimo swoich ludzkich słabości i wad, nadal jawi się jak ktoś przerastający miejsce i czas w jakim przyszło mu żyć. Czyli powojenną Polskę.

Tekst Narodowe muzeum Czartoryskich przybliża czytelnikowi meandry losów kolekcji dzieł sztuki należących do spadkobierców tego rodu, która z końcem roku została zakupiona przez polskie państwo. Dobrze czy źle, to już kwestia osobistej oceny tej skomplikowanej, choć ważnej dla świadomości narodowej sprawy.

Witold Repetowicz w tekście Tureckie kłamstwo przedstawia sprawę porównywania przez środowiska ekstremistyczne aktualnej sytuacji w Polsce, do tego co się dzieje w Turcji. Przypomina się tu zeszłoroczne spotkanie organizacji skupiającej europesjkich dziennikarzy, na której zabijanie przedstawicieli tego zawodu w Rosji oraz wsadzanie do więzień w Turcji, zostało przyrównane do Polski, w której jeden z koncernów medialnych utracił wieloletnie, rządowe wsparcie.

Artykuł Trump, rekiny i „Wściekły Pies” to oczywiście kolejne spojrzenie na ekipę, z jaką już za parę dni rozpocznie swoją prezydenturę Donald Trump.

Do Rzeczy 2/2017 - spis treści

Czasopismo zostało zakupione ze środków własnych.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

11 stycznia 2017
Najbardziej dogodne miejsce do życia w serii gier Fallout wg Czytelników Trzynastego Schronu - wykreślanka - 20:35 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Najbardziej dogodne miejsce do życia w serii gier <i>Fallout</i> wg Czytelników Trzynastego Schronu - wykreślanka'
W dniach od 7 do 15 września 2016 roku przeprowadziliśmy na Trzynastym Schronie nową zabawę, w której nasi czytelnicy musieli poradzić sobie z trudnym zagadnieniem pt. "Najbardziej dogodne miejsce do życia w serii gier Fallout". Prosiliśmy Was o wybranie z każdej gry miejsca, które jest najlepsze do długiego, spokojnego życia, w którym czulibyście się bezpiecznie, komfortowo i miło... Wybraną lokację z danej gry mieliście wpisać w komentarzu pod zdjęciem i opatrzyć swój wybór uzasadnieniem.

Zaczynaliśmy od wytypowania lokacji z pierwszego Fallouta, a w ciągu kolejnych dni robiliśmy to samo z Fallout 2, Fallout 3, Fallout: New Vegas i Fallout 4. Do następnej rundy przechodziła najczęściej wymieniana lokacja. Głosy zliczane były po około 24 godzinach.

Zabawę ponownie sponsorowała cyfra 13!

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Karta ICE - coś co warto mieć - 19:56 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Karta ICE - coś co warto mieć'
W portfelach ludzie trzymają różne rzeczy. Poza pieniędzmi lub innymi środkami płatniczymi, są to zdjęcia najbliższych, dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia, przepustki, itp. Jest jednak coś, co z pozoru może się wydawać, że nie ma żadnej wartości. A ma, i to tą najważniejszą.

Wartość informacyjną.

O tym dlaczego w portfelu warto mieć kartę I.C.E. pisze redaktor Stary Wujek.

A teraz wyobraźcie siebie leżących na mokrej ulicy. Mieliście wypadek, zasłabliście, zostaliście pobici przez zbrojną drużynę zombie lub trafiliście na przedstawicieli o odmiennych poglądach politycznych... Leżycie "samotni" i nieprzytomni.

Całość tekstu pod tym linkiem .

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 stycznia 2017
Raport społecznościowy - podsumowanie roku 2016 - 18:31 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Raport społecznościowy - podsumowanie roku 2016'
W ubiegłym roku w schronowych mediach społecznościowych zaszło parę zmian. Przestaliśmy "wspierać" nasz profil na Last FM, jednocześnie wzbogaciliśmy się o dwa nowe społecznościowe moduły składowe serwisu. Czyli o profile na Tumblrze oraz Instagramie.

O to dane dotyczącego naszego potencjału w mediach społecznościowych za rok 2016.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

31 grudnia 2016
Do Rzeczy 1/2017 (lektura na łykent #29) - 5:23 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Lektura na łykent #29
Noworoczny, choć wydany w trwającym jeszcze roku numer tygodnika Do Rzeczy zdenerwował mnie przede wszystkim tekstem Grzegorza Brzozowicza Władcy uszu. Autor z obłędem godnym propagandzisty z Gazety Wyborczej lub Newsweeka, postanowił rozprawić się kreatorami muzycznych gustów Polaków, za jakich uznał redaktorów radiowej Trójki: Piotra Kaczkowskiego, Marka Niedźwiedzkiego oraz Tomasza Beksińskiego. Brzozowicz z bolszewicką wręcz pasją utworzył wywód, w którym labiedzi że polskie społeczeństwo nie było zmuszane przez w/w redaktorów, dosłuchania muzycznych wynurzeń alkoholików, narkomanów i seksoholików, w proporcji takiej jaka by go zadowalała. I przez to zostało ono bardzo pokrzywdzone, bo zagranico w Rolling Stone piszo, że inni wykonawcy byli są ciekawsi. Nie wiem w jakiej rzeczywistości za komuny żył Grzegorz Brzozowicz, który (jak śpiewał przed laty Kazik) "co się na muzyce zna", ale nie chyba nie widział tego, że Polakom do niczego nie będzie potrzebne pałowanie się brudnymi wynurzeniami artystów żyjących w sytych społeczeństwach Zachodu, gdy ten brud mieli już za swoim oknem, a pałą można było naprawdę zarobić od ZOMO-wca.

W wywiadzie Terroryści szykują krwawy rok, przeprowadzonym z dr Krzysztofem Liedelem, nie została po raz kolejny odkryta Ameryka, gdyż uważni i nie opętani poprawnością polityczną obserwatorzy sytuacji społeczno-politycznej w Europie, już od dawna mówili czym się zakończy nieodpowiedzialna i oszalała polityka "ubogacania kulturowego". A że przez tzw. "media głównego nurtu" byli z miejsca uznawani za rasistów i poddawani ostracyzmowi, to dziś mamy to co mamy.

Wywiad z rosyjskim filozofem Aleksandrem Duginem, doradcą Władimira Putina nosi tytuł Globalizm i liberalizm to cywilizacja Antychrysta. Mile to połechce wszelkich naiwniaków wierzących w to, że rosyjski przywódca może być nadzieją dla wskazania właściwego azymutu Europie, pogrążającej się z jednej strony w ateistycznej zarazie, a z drugiej radośnie otwierającej się na islam. Może...

Do Rzeczy 1/2017 - spis treści

Czasopismo zostało zakupione ze środków własnych.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

29 grudnia 2016
Piosenki na czas kryzysu – część 13 - 22:47 - nie wiem
Ilustracja do nowiny 'Piosenki na czas kryzysu – część 13'
Pierwsza nowina z serii Piosenek... pojawiła się na Schronie w 2009 roku i było w niej o szalejącym wtedy w Europie i na świecie kryzysie gospodarczym. Gdyby tak spojrzeć na to, o czym przez te siedem lat pisaliśmy na łamach 13S, to można by dojść do wniosku, że od tamtego czasu panuje wszędzie permanentny kryzys. A my skrzętnie z tego korzystamy, bo kryzys to świetna pożywka dla takich mediów jak Trzynasty Schron. Kryzys jest bowiem opoką postapokalipsy.

Ostatnio wpadł mi w zasięg wzroku artykuł o Bolesławie Wieniawa-Długoszowskim. Do tej pory, jako człowiekowi, który odebrał w szkole wykształcenie w zakresie historii najnowszej (czyli można powiedzieć równie dobrze, że nie odebrał go wcale), wydawało mi się, że ta cała wojna polsko-polska zaczęła się jakoś tak w połowie dwudziestego wieku. Tymczasem – przynajmniej wg wspomnianego artykułu – okazuje się, że były pułkownik, który stracił życie jeszcze w trakcie drugiej wojny światowej, również jest ofiarą tej wojny. Postarałem się sięgnąć myślą jeszcze dalej. Podczas zaborów wojna polsko-polska też się tliła, chociaż wtedy ważniejsza była walka z zewnętrznym wrogiem. A wcześniej? Targowica, zamieszanie przy wyborze króla po śmierci Sobieskiego, Potop szwedzki, rokosz Zebrzydowskiego… Jak długo to już trwa? Pięćset lat?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

26 grudnia 2016
Historia Uważam Rze 1/2017 (lektura na łykent #28.2) - 19:14 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Historia Uważam Rze 1/2017 (lektura na łykent #28.2)
Historia tygodników Uważam Rze i Do Rzeczy jest wspólna, podobnie jak i miesięczników historycznych wydawanych razem z nimi. Jednak magazyn przygotowywany przez ekipę pracującą przy tygodniku który gości w schronowych przeglądach prasowych, mówiąc delikatnie posysa godzillową pałkę. Monotematyczność w postaci ciągłych tekstów o niemiecko-radzieckich prześladowaniach Polaków, miesza się z nieustanną apoteozą "żołnierzy wyklętych". Zaś ich poziom często dorównuje gimbazie. Stąd by był "płodozmian", po zapoznaniu się z paroma wydaniami Historii Do Rzeczy, uznałem że to nie dla mnie. Co innego zaś Historia Uważam Rze. Obszerne teksty, nawet jeśli są fragmentami promowanych książek historycznych, pozwalają wyczerpująco zapoznać się z tematem, tak by mieć choćby podbudowę do samodzielnych analiz i poszukiwań.

Tematem numeru styczniowego są Sekrety Białego Domu. Budynek, który w Falloucie 3 poznajemy z poziomu kupki radioaktywnych ruin, został gruntownie przebudowany po zakończeniu II wojny światowej. Wymieniono, i to dosłownie cały środek, zostawiając oryginalne ściany.

Artykuł Japoński blitzkrieg syntetycznie przedstawia kwestię sukcesów japońskich wojsk na brytyjskie Malaje.

No i coś, co wchodzi w skład esencji amerykańskiej kultury masowej: seryjni mordercy. Zwykły amerykański chłopak to rzecz o Tedzie Bundy. Na zdjęciach typowym, nudnym przedstawicielu amerykańskiej klasy średniej, a w rzeczywistości...

Historia Uważam Rze 1/2017

Czasopismo zostało zakupione ze środków własnych.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #17 - A short vision - 3:28 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #17 - <i>A short vision</i>'
Poprawność polityczna w swojej skrajnej i doprowadzonej do absurdu formie, króluje dziś w części tzw. mediów głównego nurtu. "Szaleńcy", "nieszczęśliwie zakochani", "architekci oraz inżynierowie" to tylko niektóre określenia zamienne na islamskich terrorystów, stosowane przez propagandzistów tychże. Głupota, zidiocenie, ale też i świadome działanie, skrajny cynizm, to tylko część powodów jakimi oni się kierują.

Mało jest jednak poruszany fakt, że w latach 50-ch XX wieku, i to w demokratycznym oraz broniącym wolności świecie Zachodu, istniało coś podobnego co dotyczyło... skutków użycia broni atomowej.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Do Rzeczy 51/2016 (lektura na łykent #28.1) - 0:04 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Do Rzeczy 51/2016 (lektura na łykent #28.1)
Poprzedni numer Do Rzeczy dobrze przewidział przyszłość naszej kochanej Ojczyzny. Bowiem już 16 grudnia, zaczął się w/i pod Sejmem hybrydowy pucz zorganizowany przez opozycję. Który następnie przerodził się w #ciamajdan, przejawiający się choćby rotacyjną okupacją koryta - czyli sali posiedzeń plenarnych Sejmu. Siedzący tam dzień i noc (nawet teraz, gdy trwają Święta Bożego Narodzenia) posłowie opozycji ogłosili już nawet 10 postulatów na poprawę złej ich zdaniem sytuacji w Polsce, zwane #bekalogiem. I niech tam sobie siedzą. Do końca świata i nawet jeden dzień dłużej.

Kolejna rzecz, na jaką zwróci się uwagę podczas przeglądania świątecznego numeru tego tygodnika, to widoczny efekt działania #dobrazmiana, objawiający się większą ilość reklam czy płatnych artykułów od przedsiębiorstw należących do Skarbu Państwa, lub tych co kręcą (lub mają zamiar) lody z rządem. Rozumiały jest więc teraz jad lejący się oblicza takiego np. Tomasza Lisa, gdy kierowany przez niego Newsweek od lat budował sobie pozycję dzięki państwowemu wsparciu. I nagle ciach - po ptokach!

Okładka z kredowego papieru kryje w sobie choćby wspomniane wcześniej artykuły dotyczące firm, chcących kręcić lody z rządem. Rodzina śmigłowców dla Polski to tzw. "materiał partnera" od przedsiębiorstwa PZL-Świdnik, które od lat już nie jest własnością państwową, a więc nie produkującego "polskie śmigłowce". Natomiast w polskim lotnictwie latają wyprodukowane tam wersje śmigłowca "Sokół", i kto wie, może dołączą do nich jego wersja rozwojowa "Głuszec" jak i śmigłowce z rodziny AW 101 i AW 149.

Porażający w swojej treści jest artykuł Zaskórniaki Putina, których ten podobno posiada aż 200 ml $. Nawet jeśli tak nie jest, to w Rosji i tak jest on i będzie przez dziewczyny uznawany za najlepszą partię. Gdyby tak i Naczelny...

Znany z naszych łam Piotr Gociek pokusił się w artykule Według Łotra, na szeroką analizo-recenzję najnowszej części sagi Gwiezdne Wojny: Łotr 1. Brzmi ona zachęcającymi tonami, choć po zacieszu Konana destylatora jestem i tak ostrożny. W końcu po czymś tak ssącym godzillową pałę, jak film Przebudzenie mocy, trzeba mieć dużą nieufność do tego, co dziś studio Disneya robi z pomysłami George'a Lucasa.

Do Rzeczy 51/2016 - spis treści

Czasopismo zostało zakupione ze środków własnych.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

23 grudnia 2016
Konkurs Polskie Postapo 2 - 16:45 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Konkurs Polskie Postapo 2'

Kiedy pięć lat temu z Veronem postanowiliśmy zorganizować konkurs Polskie Postapo, nie przypuszczaliśmy, że poskutkuje on otrzymaniem przez nas opowiadań, których łączną grubość można liczyć w setkach stron. Zajęliśmy się nimi, składając w ładne PDF-y, dodając do tego oprawę graficzną i kilka godzin muzyki, otrzymując w efekcie Projekt 13.

Od premiery, 13 maja 2012 roku minęło te pięć lat. Z bagażem nowych doświadczeń, powracam z ideą drugiej edycji konkursu, która ma na celu wzbogacić uniwersum, które udało nam się wykreować razem ze Schronowiczami. Tym razem rozszerzam listę możliwych zadań konkursowych i nagrodzeni zostaną tak autorzy opowiadań, zdjęć, jak i muzyki.

Napisz opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w postapokaliptycznej Polsce (należy to zaznaczyć lub zasugerować w tekście)
LUB
Przygotuj zdjęcie/grafikę/rysunek, które mogłoby przedstawiać postapokaliptyczną Polskę
LUB
Stwórz utwór muzyczny (instrumentalny lub instrumentalno-wokalny), który mógłby atmosferą lub tekstem oddawać klimat postapokaliptycznej Polski

Chcemy stworzyć razem coś naprawdę wyjątkowego, a za samo zgłoszenie swojej pracy macie szansę wygrać różne nagrody. Więcej szczegółów na stronie z regulaminem. Warto się z nim zapoznać, ponieważ zawiera w sobie pewne informacje, które mogą zwiększyć szanse na zwycięstwo - na przykład fakt, że opowiadania zgodne z Uniwersum 13 i nawiązujące do niego będą miały większe szanse.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

22 grudnia 2016
Wrathu - Sólin - nowy album - 1:17 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wrathu - <i>Sólin</i> - nowy album'
Wrathu, redaktor, a przede wszystkim sekretarz redakcji Trzynastego Schronu wydał swój kolejny album z ciekawie brzmiącą, elektroniczną muzyką.

Album muzyczny Sólin (isl. Słońce) to zbiór instrumentalnych ekspresji nazwanych w większości w języku islandzkim, co wynikało z inspiracji, jaką dla autora stanowiła Islandia oraz muzyka z tego kraju. Zawiera utwory spokojne, ambientowe, ale jest też tam kilka cięższych numerów. Swoją premierą miała właśnie 21 grudnia o 11:44, i nie była to data przypadkowa, ponieważ dokładnie o tej godzinie nastąpiło przesilenie zimowe. Od tego momentu dni zaczną być dłuższe, a noce krótsze. I stąd też tytuł albumu.

Oczywiście muzyka zawarta na Sólin już sama w sobie jest mocno w klimatach. Posłuchajcie sami!

Album Sólin w serwisie bandcamp.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 grudnia 2016
Trzynaste urodziny Game Exe i wspólny konkurs - 22:38 - nie wiem
Ilustracja do nowiny 'Trzynaste urodziny Game Exe i wspólny konkurs'
Game Exe kiedy rusza z obchodami jubileuszu, to rusza na poważnie. Możecie się o tym przekonać także i Wy, a nawet w szczególności Wy, czytelnicy Trzynastego Schronu, bowiem kolejny konkurs, który ogłoszono zaledwie dwa dni temu u naszych sojuszników, to konkurs, który organizujemy wspólnie. Pytanie konkursowe jest proste jak budowa cepa lub Orzeła 13, którym latamy na zwiady po pustkowiach jak czarownice latają na miotle (obsługa też jest podobna, z tego co się zdążyliśmy zorientować od różnych kobiet z woj. świętokrzyskiego).

Wybierz swoją szczęśliwą liczbę i uzasadnij, dlaczego jest nią akurat trzynastka.

Oprócz tego na Game Exe jest cała masa innych konkursów, a od czasu jak pisaliśmy o tym po raz ostatni, pojawiło się kilka nowych. Co jeszcze? Ano urodzinowa aktualizacja numer 5, w której przeczytacie o Age of Decadence oraz znajdziecie recenzje komiksów: Y - ostatni z mężczyzn i Cyann. A to wszystko obejrzycie na nowym silniku graficznym, którym od jakiegoś czasu Game Exe może się pochwalić.

Dla śmiałków, którzy chcieliby wziąć udział w konkursie i napisać coś o liczbie TRZYNAŚCIE, polecamy lekturę schronowego biuletynu okolicznościowego, czyli Schronologii: numer pierwszy, numer drugi, numer trzeci.

Konkurs z Trzynastym Schronem - na Game Exe.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Fallout 1.5: Resurrection - polskie tłumaczenie - 0:45 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Fallout 1.5: Resurrection - polskie tłumaczenie'
Fallout 1.5: Resurrection to mod do Fallouta 2, stworzony przez zespół czeskich moderów, który oferuje graczom całkiem nową historię, lokacje i postacie. Jak twierdzą twórcy, ma zapewnić 25 godzin zabawy.

Ludzie z Fallout Corner podjęli się przetłumaczenia tego moda na język polski. Dzisiaj, 19 grudnia 2016 roku przedstawili aktualny stan prac.

"Jesteśmy na finiszu" - piszą na swoje stronie internetowej. "Niemal wszystkie pliki są już przetłumaczone na język polski. Pozostało dosłownie kilka plików, które można policzyć na palcach jednej ręki." I miejmy nadzieję, że nie jest to zmutowana ręka, a raczej ludzka, najlepiej pracownika tartaku. I ta uwaga nie jest powodowana złośliwością, a jedynie brakiem naszej cierpliwości, gdyż ogromnie czekamy na ukończenie prac. W okolicach świąt Bożego Narodzenia ma rozpocząć się otwarta beta Fallout 1.5 w wersji polskiej. "Każdy będzie mógł pobrać i zagrać w moda z naszym tłumaczeniem. Będzie jednak musiał wziąć pod uwagę to, że w tekstach mogą się zdarzyć błędy. Będziemy wdzięczni, jeśli pomożecie nam je wykryć. Sposób raportowania błędów będzie opisany przy starcie bety."

Praca nad tłumaczeniem to wielkie przedsięwzięcie. Pracowało nad nim 18 ludzi. Musieli przetłumaczyć 1300 stron tekstu. Prace można śledzić na forum Fallout Corner oraz na naszym forum.

Więcej:
- oficjalna strona moda,
- intro.

Zespół Trzynastego Schronu kibicuje i trzyma kciuki!

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Pierwsza zajawka filmu Blade Runner 2049 - 0:12 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Pierwsza zajawka filmu <i>Blade Runner 2049</i>'
Film Blade Runner (pol. Łowca androidów) z 1982 roku, w reżyserii Ridleya Scotta, to mówiąc w skrócie przekultowa przeklasyka kina. Film na samym początku nie odniósł sukcesu, mimo zdobycia paru prestiżowych nagród i nominacji. Różnice zdań między reżyserem a producentami, sprawiły że widzowie otrzymali coś co nie do końca mogło być satysfakcjonujące. Dopiero po latach Ridley Scott stając się filmową potęgą w świecie kina, mógł na własnych zasadach wrócić do Łowcy androidów. W 1991 pojawiła się reżyserska wersja filmu, a 2007 została wydana na płytach DVD/HD DVD/BD "ostateczna" wersja Łowcy. A ten już od lat inspirował, wciągał, zastanawiał, oraz prowadził do pewnej kluczowej konkluzji.

Kiedy będzie kolejna część?

Już za kilkanaście dni powitamy nowy, 2017 rok. A w nim swoją premierę będzie mieć...

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

18 grudnia 2016
Nowe Państwo 12/2016 (lektura na łykent #27.2) - 1:48 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Nowe Państwo 12/2016 (lektura na łykent #27.2)'
Poręczny format wydawniczy tego miesięcznika, miło kojarzy się z dawnym Młodym Technikiem (gimby nie znajo). Gładki, foliowany papier okładki, sztywne kartki w środku, kolorowe ilustracje zachęcająco sprzyjają po sięgnięcie po nie.

A tu na początku ZONK. I to spory, bo firmowany przez redaktor naczelną tego periodyku. Redaktor Katarzynie Gójskiej-Hejke nie można odmówić zapału w wyjaśnianiu pokręconej sprawy katastrofy smoleńskiej. Jednak wstępniak o tym, że jak prezydentem USA został Donald Trump to teraz Amerykanie nam pomogą, jest przejawem typowej dla środowiska tej pani proamerykańskiej naiwności. Amerykanie bowiem, nawet gdyby coś wiedzieli to dawno by się tym z nami podzielili, skoro jesteśmy przecież dla nich takim sojusznikiem. Albo też wiedzą na tyle dużo, by jednak nam tego nie ujawniać, zakładając że będą mogli to wykorzystać (i nas także) w sprzyjającej dla siebie okazji. Wniosek: nie zrobią oni niczego, co nie będzie im się opłacać. Czy prezydentem nadal jeszcze jest Obama, czy już za chwilę będzie nim Trump.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

17 grudnia 2016
Chleba i igrzysk - 3:52 - nie wiem
Ilustracja do nowiny Chleba i igrzysk
Dwie podstawowe potrzeby społeczeństwa, przez które światłym idealistom pięści zaciskają się same, gdy tylko o nich usłyszą. No bo jak można obierać sobie za cel życia bezpieczeństwo? Nie trzeba od razu iść i z armat walić, ale życie nie jest od siedzenia w ciepłym domu i w dostatku, tylko od ryzykowania, wyrzeczeń i przygód. Prawda? Prawda!

Dlatego właśnie te igrzyska. Żeby nie siedzieć tylko i wygrzewać się, ale chociażby w najmniejszym stopniu być uczestnikiem jakichkolwiek zdarzeń (nawet jeżeli to uczestnictwo sprowadza się tylko do obserwacji). Teraz można by zadać pytanie, czy to jest hipokryzja, czy wrodzona w ludzkiej naturze skłonność, by samemu siedzieć w bezpiecznym miejscu, ale karmić zmysły widokiem tych, którzy ryzykują, walczą i często działają na granicy własnych możliwości, a nawet i życia.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Do Rzeczy 50/2016 (Lektura na łykent #27.1) - 1:30 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Do Rzeczy 50/2016 (Lektura na łykent #27.1)'
Okładkowy temat numeru, czyli histeryczny wrzask opozycji (tożsamy z reakcjami na przeglądy prasy) wobec działań rządu, niestety nie jest w "klimatach", więc nie może być on śmiało polecony.

Natomiast poza tym w środku można m.in. znaleźć tekst Kryzys we Włoszech. Naród – rząd: 59 do 41 opisujący modelowy przykład kompromitacji i blamażu współczesnych elit politycznych w państwach Zachodu, po przegranym przez premiera Włoch - Matteo Renziego - referendum. Pajacowanie w mediach, nie wsłuchiwanie się w głos społeczeństw, chodzenie na pasku elit, zamiatanie problemów pod dywan, pudrowanie wszystkiego demagogią o rosnącej fali populizmu. To tyle gdy chodzi o bieżącą sytuację na świecie.

Do Polski, i poniekąd trochę do "klimatów" wymieszanych z historią przenosi czytelnika tekst "Bunkier" Jaruzelskiego, czyli media nadawane z wojska opisujący techniczne zaplecze propagandy stanu wojennego na samej górze decyzyjnej.

Do Rzeczy 50/2016 - spis treści

Czasopismo zostało zakupione ze środków własnych.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Szukaj>> | Archiwum >>

X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer