Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
26 czerwca 2017
Kong: Wyspa Czaszki - recenzja - 1:19 - Squonk
Ilustracja do newsa 'Kong: Wyspa Czaszki - recenzja'
Są tacy mądrzy ludzie, którzy w oparciu o kulturę masową robią prace magisterskie czy nawet doktoraty. Wiadomo, kierunki humanistyczne. Jednak i zwykli konsumenci tematu mogą dotknąć czegoś wielkiego, przez duże W. Jak choćby filmy kręcone w oparciu o sprawdzone, wręcz odgrzane pomysły, podlane jednak mocnym sosem kultury masowej.

I tu się okazuje, że zwierzokaliptyczny obraz Kong: Wyspa Czaszki, może być wejrzeniem w ów ciekawy świat, który towarzyszy człowiekowi od początków jego istnienia. Archetypiczne historie, wątki, motywy istniejące od starożytności. Wreszcie XX wiek, ze swoimi nigdy wcześniej dotąd nie istniejącymi możliwościami zapisu dokonań człowieka.

No dobra, dobra. Nie będę się zapędzał, twierdząc że film który wyreżyserował Jordan Vogt-Roberts to ponadczasowe dzieło. Poszedłem na niego po trochu z masochistycznej chęci zrobienia sobie krzywdy przewidywalnym do bólu, banalnym produktem Hollywood, które ma już tyle pieniędzy że może nakręcić wszystko, choć nie może za nie kupić nowych pomysłów. Bo tych nie ma. A tu się mile rozczarowałem. Ot i tyle

Gdyby zaistniała potrzeba wytłumaczenia komuś co to jest popkultura, inaczej zwana też kulturą masową, to obraz Kong: Wyspa Czaszki, wyreżyserowany przez Jordana Vogt-Robertsa mógłby być idealnym materiałem poglądowym. Istotą jest tu bowiem umiejętność korzystania z cytatów i zapożyczeń, ale jednocześnie nie popadanie w plagiat. I właśnie ten film realizuje to idealnie.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

25 czerwca 2017
Prey - recenzja - 23:24 - Veskern
Ilustracja do newsa 'Prey - recenzja'
Prey od początku wydawał mi się czymś wręcz stworzonym dla staroszkolnego maniaka System Shocków, Obcego: Izolacji czy Deus Exa. Otwarta konstrukcja, dojrzałe podejście do stworzenia gry survival/RPG, oraz bardzo oryginalny klimat przykuły moją uwagę od pierwszego trailera. Podobnie zainteresował mnie fakt że gra stworzona została przez studio Arkane, które bardzo cenię za dylogię Dishonored. Liczyłem na produkcję w starym, jakby zapomnianym już stylu oraz naprawdę dobrego RPG z elementami horroru.

Miło mi powiedzieć że gra nie tylko w pełni sprostała moim oczekiwaniom, ale też przewyższyła je pod każdym względem.

Momentów w których wychodzi prawdziwie wybitna, a przy tym oryginalna tematycznie czy konstrukcyjnie gra jest niestety coraz mniej. Coraz częściej musimy przyzwyczajać się do faktu, że im więcej otrzymujemy trailerów, preorderów, bonusów, DLC-ków, zapowiedzi, wywiadów i ogółem oleju do "maszyny hype'u" - tym bardziej będziemy rozczarowani samą grą, której bardziej przydałyby się dodatkowe środki do kreowania zawartości zamiast dmuchania marketingu. Stąd też uważam, że należy doceniać momenty w których wychodzi coś naprawdę wspaniałego, tak naprawdę znikąd, bez szczególnej pompy i fanfar.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

23 czerwca 2017
Już w ten weekend Big Book Festival, wśród znakomitych gości – nasi autorzy! - 0:47 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Już w ten weekend Big Book Festival, wśród znakomitych gości – nasi autorzy!'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Nazywane literackim Open’erem zbliżające się wielkimi krokami święto literatury to znakomity dowód na to, że czytanie może być fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Big Book Festival to ponad 50 wydarzeń w 3 dni i setka gości z Polski i ze świata – a to wszystko w pierwszy weekend wakacji, już 23–25 czerwca, w dawnym kompleksie szkół im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie (ul. Emilii Plater 31).

Tegoroczna, piąta już edycja festiwalu to doskonała okazja do spotkania ulubionych pisarzy. Wśród nich Dmitrij Głuchowski, który opowie o alternatywach przyszłości! Spotkanie pod tym właśnie tytułem odbędzie się w sobotę 24 czerwca o godzinie 18.00 w Audytorium Medium. Z autorem między innymi trylogii Metro 2033, 2034 oraz 2035, FUTU.RE i Opowieści z Rosji, a także wznowionego właśnie Czasu zmierzchu rozmawiać będzie prawdziwy fan Łukasz Kamiński, skłaniając Głuchowskiego do rozważań o wizjach jutra, fantastycznej wyobraźni, podziemnej Rosji i literaturze, która staje się grą komputerową.

Wstęp wolny, program dostępny jest na www.bigbookfestival.pl.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

313 post na schronowym Instagramie! - 0:06 - Squonk
Ilustracja do nowiny '313 post na schronowym Instagramie!'
11 listopada ubiegłego roku rozpoczął działanie Schronowy Instagram. Pisaliśmy o tym tak:

Powstał z obaw przed cenzurą jaka zapanowała na Facebooku. Ale że musi być schronowo, to powstał w serwisie, który oczywiście należy do Facebooka. Bo czemu by nie?

Zdjęcia, czasem memy, materiały przedstawiające działalność schronową od graficznej strony. To tam znajdziecie.


Od tego czasu pojawiło się tam sporo ciekawych i wspaniałych zdjęć oraz krótkich filmów. Dzięki nim można poznać szczegóły prywatnego życia członków redakcji Trzynastego Schronu, w tym co jedzą i w jakich postapszych miejscach bywają. Wszystko w mocnej polewie schronowego lifestyle.

Warto więc śledzić nasz profil, by jeszcze bardziej poszerzać swoje horyzonty w zakresie wiedzy o sprawczej mocy Emanacji Trzynastego Schronu, oraz zgłębiać dogmaty schronizmu.

Serdecznie zapraszamy!

Trzynasty Schron na Instagramie - link.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

22 czerwca 2017
Warszawski zlot fanów Uniwersum Metro 2033! - 11:23 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Warszawski zlot fanów Uniwersum Metro 2033!'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Już w najbliższy piątek, 23 czerwca, w kompleksie Mała Warszawa przy ul. Otwockiej 14 (dawna Fabryka Trzciny) odbędzie się pierwszy oficjalny zlot czytelników książek z serii Uniwersum Metro 2033. Będzie to też wyjątkowa okazja do spotkania z twórcą świata Metra 2033Dmitrijem Głuchowskim – oraz polskimi autorami, którzy wzięli udział w jego projekcie: Pawłem Majką, Robertem Szmidtem i Arturem Chmielewskim.

Zlot fanów będzie połączony ze świętowaniem 38. urodzin Dmitrija Głuchowskiego. Z tej okazji organizator zlotu, wydawnictwo Insignis, zaprasza do wpisywania się do specjalnej księgi pamiątkowej, która będzie wystawiona przez cały czas trwania imprezy. Zostanie ona wręczona solenizantowi jako jeden z prezentów urodzinowych.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

20 czerwca 2017
Pierwsza edycja Fantasmazurii zakończona - 23:32 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Fantasmazuria 2017'
Informacja prasowa od organizatorów konwentu Fantasmazuria 2017.

Pierwsza edycja festiwalu Fantasmazuria w Ostródzie dobiegła końca. W dniach 16 – 18 czerwca w Expo Mazury pojawili się fani fantastyki nie tylko z regionu, ale także z tak odległych od Warmii i Mazur miast jak Kraków, Poznań czy Warszawa.

Uczestnicy odwiedzili blisko pięćdziesiąt stoisk wystawców pełnych zabawek, ubrań, rękodzieła, komiksów, książek czy gier planszowych. Zmęczeni atrakcjami udawali się do ogródka piwnego oraz korzystali ze strefy gastronomicznej zapewnionej przez foodtrucki.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

18 czerwca 2017
Czas zmierzchu Dmitrija Głuchowskiego wraca do księgarń! - 22:26 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Czas zmierzchu Dmitrija Głuchowskiego wraca do księgarń!'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

W minioną środę 14 czerwca miała miejsce premiera nowego wydania Czasu zmierzchu, niezwykłej powieści Dmitrija Głuchowskiego, autora kultowej trylogii Metro 2033, 2034 oraz 2035 oraz twórcy międzynarodowego projektu Uniwersum Metro 2033.

Okazją do publikacji Czasu zmierzchu w poprawionej i odświeżonej wersji jest wizyta Dmitrija Głuchowskiego na Big Book Festival w sobotę 24 czerwca o godzinie godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w Audytorium Medium przy ul. Emilii Plater 31; autor roztoczy przed nami swoją wizję jutra, opowie o fantastycznej wyobraźni, podziemnej Rosji i literaturze, która staje się grą komputerową.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

13 czerwca 2017
Fantasmazuria 2017 - już w najbliższy weekend - 14:07 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Fantasmazuria 2017'
Informacja prasowa od organizatorów konwentu Fantasmazuria 2017.

Już tylko kilka dni pozostało do konwentu fantastyki Fantasmazuria, który odbędzie się w dniach 16 – 18 czerwca w Ostródzie. To wydarzenie jakiego jeszcze na terenie Warmii i Mazur nie było. Znamy już pełny skład polskich i zagranicznych autorów, którzy odwiedzą festiwal. Są to: Andrzej Pilipiuk, Jakub Ćwiek, Bartek Biedrzycki, Rafał Cichowski, Rafał Dębski, Michał Gołkowski, Krzysztof Haladyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Kazimierz Kyrcz, Andriej Lewicki, Jacek Łukawski, Artur Olchowy, Henry Lion Oldi, Sławomir Nieściur, Wiktor Noczkin, Krzysztof Piersa, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek, Łukasz Radecki, Adrian Tchaikovsky, Michał J. Walczak oraz Catherine Webb. Fani niecodziennych recenzji filmowych i specyficznych komiksów będą mogli spotkać się z Jakubem „Demem” Dębskim, pojawi się też Cyber Marian, Grupa Filmowa Darwin oraz Marco Kubiś.

Nie zabraknie też atrakcji dla fanów takich serii jak Gwiezdne Wojny, Doktor Who, Gra o Tron, a pasjonaci klocków Lego będą mogli zobaczyć imponującą wystawę. Konkurs cosplay poprowadzi legendarny lektor Tomasz Knapik. W strefie postapokaliptycznej pojawi się prawdziwy czołg oraz klimatyczne pojazdy bojowe. Będzie można też wziąć udział w warsztatach z makijażu scenicznego, rękodzieła a także origami. Miłośników gier elektronicznych z pewnością ucieszy turniej Heartstone’a i strefa X-Boxów. Warto przypomnieć, że odbędą się też trzy koncerty folkrockowe z udziałem Żywiołaka, Łysej Góry i Runiki.

W strefie wystawców nie zabraknie biżuterii, książek, gadżetów, ubrań, plakatów i wielu innych drobiazgów kolekcjonowanych przez fanów fantastyki. Głodni i spragnieni będą mieli do dyspozycji foodtrucki na zewnątrz obiektu, rozśpiewani i roztańczeni karaoke – tak zwany Ultra Star.

To tylko część atrakcji jakie przygotowali organizatorzy konwentu. Pełen program i opis atrakcji znaleźć można na stronie www.fantasmazuria.pl/program, natomiast harmonogram imprezy na stronie: http://fantasmazuria.pl/harmonogram-godzinowy. Bilety możecie kupić za pośrednictwem strony internetowej http://fantasmazuria.pl/bilety z możliwością wyboru karnetu trzydniowego bądź biletów jednodniowych. W kasach festiwalowych do nabycia będą także bilety rodzinne. Zapraszamy w imieniu organizatorów już w najbliższy weekend!
Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Kutnowskie Dni Fantastyki 2017 - 1:50 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Kutnowskie Dni Fantastyki 201'
Informacja prasowa od organizatorów Kutnowskich Dni Fantastyki 2017.

Kutnowskie Dni Fantastyki 2017 to druga edycja imprezy przygotowanej z myślą o wszystkich pasjonatach gatunku fantasy i science fiction. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie przygotowała szereg atrakcyjnych wydarzeń (od 29 czerwca do 1 lipca) skierowanych do odbiorcy w każdym wieku.

W tym roku będą to m.in.: spotkania autorskie, koncerty, tworzenie muralu na ścianie biblioteki, wystawa rzeźb w klimacie postapo, turnieje gier planszowych, wykłady i warsztaty. Wstęp bezpłatny.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

09 czerwca 2017
Fantasmazuria 2017 - oficjalny program festiwalu - 3:37 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Fantasmazuria 2017'
Informacja prasowa od organizatorów konwentu Fantasmazuria 2017.

Drodzy konwentowicze, do Fantasmazurii 2017 pozostał tydzień! Przedstawiamy Wam oficjalny program festiwalu pod adresem internetowym: www.fantasmazuria.pl. Prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty, strefa e-sportowa, konkursy z nagrodami, konkurs cosplay, gry planszowe, karaoke, wystawy Lego i Star Wars, strefa dla najmłodszych i oczywiście strefa wystawców! To wszystko i wiele, wiele więcej odbędzie się w dniach 16 - 18 czerwca w Ostródzie! Serdecznie zapraszamy!
Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Kroniki Zony - pomoc przy tworzeniu serialu w uniwersum S.T.A.L.K.E.R-a - 1:04 - Gość 13S
Ilustracja do nowiny 'Kroniki Zony - pomoc przy tworzeniu serialu w uniwersum S.T.A.L.K.E.R'a'
Nowinę napisał Rodrrik, wrzucił Squonk.

"Bez kapsli daleko nie zajdziesz" - powie za kilkadziesiąt lat stary mędrzec. Choć być może będzie brzmiało to bardziej tak: "Bez kapsli nawet się Nuka-Coli nie napijesz". To sens tych przepełnionych napromieniowaną filozofią słów będzie niezmienny.

Świat jest czasem wredniejszy od zagrzybionego ghula. Rządzi się swoimi prawami i jak magiczna granica 95% na udany atak, tak one są niezmiennie bezwzględne. Zbyt często pasja zostaje zablokowana przez możliwości a właściwe ich brak.

Zastanawialiście się kiedyś, jak Przybysz z Krypty skończyłby na pustkowiach, gdyby nie nóż, manierka i te kilka kapsli w kieszeniach?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

08 czerwca 2017
Prawo do zemsty Denisa Szabałowa w księgarniach już 14 czerwca! - 0:51 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Prawo do zemsty Denisa Szabałowa w księgarniach już 14 czerwca!'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Denis Szabałow to jeden z twórców, którzy mieli okazję dołączyć do projektu Dmitrija Głuchowskiego i podzielić się swoją wizją świata po zagładzie nuklearnej. Pierwsze dwa tomy trylogii – Prawo do użycia siły oraz Prawo do życia zostały świetnie przyjęte przez czytelników, a w szczególności miłośników militariów, do których autor sam się zalicza – zadbał w tej kwestii o każdy szczegół.

Cierpliwość polskich czytelników zostanie nagrodzona już 14 czerwca – to właśnie oni tylko dzień po rosyjskich czytelnikach będą mogli poznać dalsze losy Daniły Dobrynina i pozostałych bohaterów trylogii. Pierwszy raz w historii polskiego Uniwersum Metro 2033, tłumaczenie ukazuje się prawie w tym samym czasie co oryginalne wydanie rosyjskie.

To jednak nie koniec niespodzianek, jakie wydawnictwo Insignis przygotowało dla fanów postapokalipsy i projektu Głuchowskiego. Wraz z powieścią Szabałowa ukaże się darmowy zbiór dwunastu prac wyróżnionych w konkursie na opowiadanie w klimacie Uniwersum Metra 2033 zatytułowany W ruinie.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 czerwca 2017
Zakonki 2017 - Podręcznik gracza i sprzedaż biletów - 15:40 - nie wiem
Ilustracja do nowiny 'Zakonki 2017'
Na stronie konwentu Zakonki dostępny jest już Przewodnik gracza. Ze wstępu do niego dowiemy się, że tegoroczny larp odbywać się będzie w atmosferze gangsterskich porachunków oraz rozgrywek o wielkie pieniądze w kasynie o charakterystycznej nazwie. Oto fragment wstępu do Poradnika:

Świat, w którym rozgrywa się akcja naszego larpa, osadzony jest w polskim uniwersum postapokaliptyczym. Budowany był przez lata podczas Zakonek, Oldtown, Ziem Jałowych oraz mnóstwa innych pobocznych eventów. Jest to Polska po zagładzie atomowej, która według realiów przyjętych w serii gier Fallout nastąpiła w roku 2077, obecnie mamy rok 2117. Cywilizacja powoli podnosi się z ruiny, w różnych regionach z trudem tworzą się zręby państwowości, ludzie dążą do powstawania mniejszych i większych stabilnych osad, jednak dalej prawem nadrzędnym jest prawo pięści.

Kolejna ważne informacja jest taka, że można już kupować bilety na konwent. Jeżeli skorzystacie z obowiązującej do 31 czerwca przedsprzedaży, to przyjemność spędzenia wolnego czasu w przytozonej wyżej konwencji kosztować Was będzie 40 złotych. W przypadku zakupu biletu na miejscu, jego cena wzrasta do 50 złotych. Dla osób, które będą pomagały przy organizacji konwentu, przewidziane są zniżki. Bardziej szczegółowe informacje w tej kwestii pojawią się niebawem.

Zakonki 2017 - Podręcznik gracza
Informacje o akredytacjach na Zakonki 2017
Podgląd newsa | Skomentuj newsa

31 maja 2017
Afterbomb Madness - pytania i odpowiedzi - 21:37 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Afterbomb Madness - pytania i odpowiedzi'
Informacja prasowa od wydawcy gry fabularnej Afterbomb Madness.

Autor postapokaliptycznej gry fabularnej Afterbomb Madness, której premiera zapowiedziana jest na przełom czerwca i lipca 2017 r. opublikował odpowiedzi na szereg pytań. Oto niektóre wypowiedzi.

Co twoja gra daje graczom, czego inne gry na dają, nie mogą dać lub nie dadzą?

Gra daje odpowiedź jakby to było, gdyby ziściły się wszystkie lęki Amerykanów z lat 50-tych XX wieku odnośnie inwazji obcej cywilizacji, niewytłumaczalnych zjawisk i globalnej wojny atomowej ze Związkiem Radzieckim. Umożliwia przeżywanie odjazdowych przygód w realiach obfitujących w najbardziej lubiane motywy postapokaliptyczne zmiksowane w przemyślanych proporcjach.

Jaki jest twój docelowy odbiorca?

Każdy, kto lubi gry fabularne i jednocześnie ma fioła na punkcie postapokalipsy! Afterbomb Madness to niesamowity koktajl, którego smak bez wątpienia pokochają fani takich produkcji jak Mad Max, Fallout czy Stalker.


Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć na oficjalnej stronie systemu. Można tam również znaleźć krótkie fragmenty podręcznika oraz przykładowe ilustracje.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Obcy: Przymierze - recenzja #2 - 1:28 - Veskern
Ilustracja do newsa 'Obcy: Przymierze - recenzja'
Po negatywnej reakcji czytelników Schronu na pierwszą recenzję nowego Obcego napisaną przez redaktora Wrathu, zdecydowałem że również wstąpię na scenę i napiszę swoją opinię na temat ostatniego filmu Scotta.

Obcy: Przymierze jest bowiem jedynym filmem poza Obcym i Decydującym Starciem którego mam chęć, i mam zamiar bronić. Zawsze byłem fanem uniwersum ksenomorfa, jednak zarówno część trzecią, czwartą i spin-offy z Predatorem - uważam za absolutny, nieznośny i niemożliwy do obejrzenia szajs. Przymierze natomiast pomimo naprawdę dziwnych momentów, niezliczonych wad i niezbyt inteligentnej załogi - ma w sobie coś.

To coś co sprawiło że wybrałem się na dwa seanse filmu, i z obu wyszedłem niesamowicie zadowolony. Coś co skłoniło mnie do powrotu do wspaniałej gry Alien: Isolation żeby spędzić jeszcze więcej czasu z ksenomorfem. Coś, co przy refleksji uważam za naprawdę dobre kino łączące w sobie elementy dwóch najlepszych filmów serii.

Zapraszam więc Was do zapoznania się z moją, nieco odmienną - mimo że również pozytywną - opinią na temat Obcego: Przymierze.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

24 maja 2017
Dąbrowskie Dni Fantastyki - 12:03 - nie wiem
Dąbrowskie Dni Fantastyki
Informacja prasowa od Stowarzyszenia Fantastyki Militarnej.

W dniach 30.06 - 1.07.2017 Stowarzyszenie Fantastyki Militarnej organizuje Dąbrowskie Dni Fantastyki - Będzie to już trzecia edycja dąbrowskiej imprezy. Wszystkie atrakcje będą miały miejsce w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Będzie to impreza o charakterze konwentowej, nastawiona na dużą ilość atrakcji. Zaplanowanych jest kilka prelekcji dotyczących fantastyki i militariów, natomiast fani planszówek będą mogli skorzystać z wypożyczalni gier. Swoich sił spróbować też będą mogli fani gier video - grać będzie można na przygotowanych konsolach. W czasie trwania imprezy odbędzie turniej Jugger’a - widowiskowej gry, zasadami przypominającymi rugby - z jednym wyjątkiem - część drużyny wykorzystuje do obrony bezpieczną broń białą. Dostępna będzie również ćwiczebna kopalnia "Sztygarka", w której organizatorzy przygotowali ciekawą niespodziankę. Patronat nad miastem objęli: Miasto Dąbrowa Górnicza, Muzeum Miejskie Sztygarka oraz Centrum Gier Fabularnych FURIA.

Strona konwentu
Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 maja 2017
Krai Mira: Edycja Rozszerzona - recenzja - 20:20 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Krai Mira: Edycja Rozszerzona - recenzja'
I o to kolejna dziś recenzja. Tym razem gry, o której dokładnie 8 lat temu pisał Uqahs:

Ukazało się demo sieciowe gry Krai Mira, która wg mnie, przypomina nieco Fallouta Tactics. Gra oferuje turową walkę w stylu klasycznych Falloutów i bardzo szczegółową grafikę izometryczną 2D. Nawet niektóre bronie są jakby wyjęte z FT. Miłym akcentem jest to, że oficjalna strona gry posiada polskojęzyczną wersję, a więc twórcy liczą najwyraźniej na zainteresowanie ze strony naszego skromnego narodu. Co więcej, muzykę do gry tworzy Polak, Piotr Koczewski. Czymże jest ten cały Krai Mira? (Krai Mira - sieciowy RPG z Rosji)

Po latach zaś Bart pisze o grze tak:

Gry postapokaliptyczne zdają się ulegać pewnemu trendowi. Są coraz bardziej nastawione na akcję niż rozbudowaną fabułę. Flagowym przykładem może być tu seria Fallout. Pierwsze gry, w rzucie izometrycznym, raczej nie błyszczały szybką akcją i super efektami, ale nadrabiały to wciągającą fabułą i wizją zniszczonej ziemi. Współczesne Fallouty to raczej gry akcji osadzone w określonym uniwersum i choć New Vegas starał się wyrwać z tej koncepcji, to posiadał znamiona tego trendu.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Warhammer 40.000: Dawn of War III - recenzja - 19:35 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Warhammer 40.000: Dawn of War III - recenzja'
Niecały miesiąc temu swoją premierę miała gra Warhammer 40.000: Dawn of War III...

Podobnie jak wielu z Was, tak i ja odkryłem urok uniwersum Warhammera 40.000 dzięki grze komputerowej z 2004 roku. Pierwsza odsłona Dawn of War stanowi jednego w moich ulubionych RTSów wszechczasów - znakomita kampania, niesamowite jak na tamte czasy animacje i interakcje oddziałów, świetna grafika. I klimat, który ostatecznie wielu graczy zapędził do świata bitewniaka, książek oraz papierowych RPG. W przeciągu lat marka Dawn of War rozrosła się o kilka dodatków (które poza Winter Assault były raczej takie sobie), oraz o sequel o tytule Dawn of War II, który był moim zdaniem słaby. Owszem, stanowił ciekawą i sprawnie zbudowaną grę taktyczną - brakowało mu jednak skali, dobrej narracji i tej epickości, która stanowi główną cechę świata "Czterdziestki". Jak więc prezentuje się najnowsza odsłona serii? Czy stanowi obiecany powrót do korzeni i prawdziwie epicką grę RTS, czy może kolejną zbędną próbę naprawy czegoś, co już działało?

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Obcy: Przymierze - recenzja - 15:19 - Wrathu
Ilustracja do newsa 'Obcy: Przymierze - recenzja'
Tydzień temu swoją światową premierę miał najnowszy film Ridleya Scotta Obcy: Przymierze. Oto pierwsza, z planowanych dwóch, schronowa recenzja tego filmu.

Podobał mi się pierwszy Obcy w reżyserii Ridleya Scotta (1979). Podobał trzeci nakręcony przez Davida Finchera (1992). Nie podobała mi się wizja Jamesa Camerona (Obcy: Decydujące Starcie, 1986), który z horroru zrobił film akcji. Groteskowe eksperymenty w Przebudzeniu (1997) i spotkaniach z Predatorem przemilczę. Jak w tym wszystkim odnajduje się Obcy: Przymierze i czy rzeczywiście jest lepszy od osadzonego 10 lat wcześniej Prometeusza (2012)?

Przeczytaj recenzję.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

19 maja 2017
Zakonki 2017 - 9:24 - Gość 13S
Ilustracja do nowiny 'Zakonki 2017'
Nasi sojusznicy z Zakonu Świętego Płomienia po raz kolejny, jak co roku, zapraszają na organizowany przez nich konwent Zakonki. Oto krótka informacja od nich:

Zakonki to konwent postapokaliptyczny, organizowany przez Zakon Świętego Płomienia już od 10 lat.

W tym roku odbędzie się on w dniach 12-15 sierpnia 2017 w nowej lokalizacji: pod Brzegiem na terenie opuszczone bazy przy lotnisku w Skarbimierzu (około 50 km od Wrocławia). Zapraszamy wszystkich miłośników postapokaliptycznego świata, a przede wszystkim fanów kultowej serii Fallout. W planie atrakcji znajdą się spotkania autorskie ze środowiska Metro Uniwersum i Fabrycznej Zony; konkursy, turnieje sponsorowane przez zaprzyjaźnione wydawnictwa i sklepy.

Zapraszamy serdecznie oraz przypominamy, że nasz konwent jest imprezą tylko dla osób pełnoletnich. Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie konwentowej.


Strona konwentu Zakonki.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

17 maja 2017
III Konwent Preppers Poland - kolejni prelegenci - 22:52 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'III Konwent Preppers Poland'
Informacja prasowa od Preppers Poland.

Już w przyszłym tygodniu (26 maja, piątek) rozpocznie się trzecia odsłona Konwentu Preppers Poland. Lotnisko Brzeg-Skarbimierz zaprasza!

A póki co informacja o kolejnych prelegentach.
  • Kasia Popko - zajmująca się psychologicznym aspektem przetrwania. Jej doświadczenie to praca w Centrum Interwencji Kryzysowej, a to wszystko wyjaśnia.
  • Marcepan Przygotowany - z prelekcją na temat materiałów niebezpiecznych.
  • Wojtek - który pokaże jakie dzikie rośliny możemy pozyskać, aby uzupełnić substancje pokarmowe.
  • Adam - nauczy podstawowych węzłów oraz przekaże swoje doświadczenie na temat technik, które mogą się przydać w czasie ewakuacji z mieszkania na wyższych piętrach.
  • 'Mały' - weteran z Afganistanu, Iraku oraz pracownik służb, mający do czynienia z sytuacjami kryzysowymi i ekstremalnymi, podzieli się z uczestnikami Konwentu swoim doświadczeniem, wiedzą i przeszkoleniem.
  • Gosia - z Manufaktury Czarny Bocian opowie m.in. o tajnikach garncarstwa.

Po raz kolejny trzeba przypomnieć, że uczestnicy powinni ze sobą zabrać sprzęt biwakowy ponieważ do dyspozycji będzie pole namiotowe, "krzaczory" oraz opuszczone budynki. Minął już 10 maj, więc cena za wejściówkę wynosi teraz 99 PLN.

Współrzędne: 50°50′07.0″N 17°24′46.7″E.

[Mapy Google] - położenie lokacji

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Nadchodzi Afterbomb Madness - druga edycja - 0:44 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Nadchodzi <i>Afterbomb Madness</i> - druga edycja'
Informacja prasowa od wydawcy gry fabularnej Afterbomb Madness.

Wielkimi krokami nadciąga premiera ufundowanej na wspieram.to drugiej edycji postapokaliptycznej gry fabularnej Afterbomb Madness. Premiera planowana była na wrzesień 2017 r., ale dzięki sprzyjającym okolicznościom odbędzie się nieco wcześniej - na przełomie czerwca i lipca. Licząca 250 stron, bogato ilustrowana książka wydana będzie na kredowym papierze, z kolorową okładką i czarno-białą zawartością, w twardej oprawie szytej. Nadchodząca edycja została w ponad 95% napisana od nowa. Uwzględnia sugestie graczy i recenzentów, którzy dzielili się swoimi refleksjami na temat pierwszej wersji gry na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Informacja z rewersu okładki:

Istny koszmar zamiast amerykańskiego snu – oto co spotkało Stany Zjednoczone w wyniku konfliktu zapoczątkowanego przez Związek Radziecki i obcą cywilizację. Tym samym znalazły potwierdzenie najgorsze lęki, które nękały Amerykanów w połowie XX wieku. Inwazja pozaziemskiej rasy stała się faktem – podobnie jak potworne następstwa wojny nuklearnej. Ziemia przypomina poligon jądrowy, na którym grasują mutanci i manifestują się osobliwe zjawiska. Batalia trwa od dziesięcioleci. Odmieniona podczas teleportacji Armia Czerwona nie daje za wygraną, a Obcy starają się wyplenić rodzaj ludzki. Tymczasem amerykańskie społeczności desperacko walczą o przetrwanie. Wydaje się, że wynik tych zmagań nie jest jeszcze przesądzony.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

13 maja 2017
Projekt 13, część III - premiera! - 14:24 - Wrathu
Ilustracja do newsa 'Projekt 13, część III - premiera!'
W skrócie:

Dziś, 5 lat po opublikowaniu części I i II, swoją premierę ma CZĘŚĆ III PROJEKTU 13!

W jej skład weszły opowiadania, które były plonem drugiej edycji konkursu Polskie Postapo. Opublikowaliśmy też zdjęcia, które doszły do nas również w ramach tego konkursu.

Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili i którzy będą czytać. W rozszerzeniu nowiny dłuższa przemowa.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

10 maja 2017
Komornik 2: Rewers - recenzja - 2:33 - Veskern
Ilustracja do nowiny '<i>Komornik 2: Rewers</i> - recenzja'
Miło zobaczyć, że gatunek literatury postapokaliptycznej cały czas ewoluuje i sięga po nowe środki i fantazje, by odpowiednio zamieszać miejscami zleżałą formułą. Jedną z takich książek był wydany rok temu Komornik Michała Gołkowskiego. Na standardowych fundamentach miejscami podobnych do Metra czy Stalkera otrzymaliśmy zupełnie nową konstrukcję - energiczną, intrygującą, przyjemną w lekturze i miejscami nawet prowokującą. Przygody Ezekiela Siódmego stanowiły jedną z moich ulubionych książek zeszłego roku, i w swoim osobistym rankingu stawiam go jako reprezentanta czołówki polskiej fantastyki ostatnich lat.

Jak więc prezentuje się sequel powieści, czy też jej Rewers? Czy jest to po prostu więcej tego samego, co zagwarantowało sukces pierwszej odsłonie? Czy może autor zdecydował się wyjść ponad to i zaoferować czytelnikom znaczące rozbudowanie idei zapoczątkowanych w pierwszym Komorniku?

Zapraszam do recenzji.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 maja 2017
Pyrkon 2017 - relacja pod kątem postapo - 13:44 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Pyrkon 2017 - relacja pod kątem postapo'
W dniach 28-30 kwietnia 2017 w Poznaniu odbyła się już osiemnasta edycja festiwalu fantastyki Pyrkon i jednocześnie czwarta, w której brałem udział. Jest to wydarzenie przeznaczone dla fanów fantastyki wszelkiego rodzaju. Science fiction, fantasy, cyberpunk, webkomiksy, manga/anime, seriale aktorskie i animowane, literatura, gry, ale również nauka, wliczając w to historię i astronomię. Dochodzę też do wniosku, że Pyrkon jest miejscem przyjaznym fanom postapokalipsy.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Szukaj>> | Archiwum >>

X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer