Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
12 grudnia 2017
Schronienie dla kultury #1 [Insekt] - 16:52 - Rodrrik
Insekt

"Znikąd się wziąłem i wciąż idę tam.
Gdzie nie popatrzę, ten oczojebny kicz
Nie udowadniam niczego, dlaczego mam.
Chce być kim jestem, to jedyny mój plan"


Polska muzyka rozwija się przez ostatnią dekadę w niezwykłym tempie. Dziś bycie fanem polskiej kapeli to już nie kicz i zaściankowość, co jeszcze kilka lat temu nie było tak oczywiste. Coraz liczniejsi artyści śpiewają głosem serca. Przeciwstawiając się kulturze masowej wybierają język w którym śnią i myślą. Pokazując że nasz język nie jest wcale mniej śpiewny. Artysta tworzący po polsku, często jest też po prostu skromny. Nie myśli o trafianiu swoimi tekstami do rzeszy odbiorców i spłycaniu przez to przekazu. Stawia na jakość.

Insekt, czyli zespół o jakim piszę w pierwszym wydaniu serii "Schronienie dla kultury". Zdecydowanie stawia na jakość. W jaki sposób ? O tym niżej

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

08 grudnia 2017
Postapokalispa na The Game Awards 2017 - 16:10 - Rodrrik
Ilustracja do newsa 'Postapokalispa na The Game Awards 2017'
Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród growych, nazywana często Oscarami gier wideo, niedawno dobiegła końca. Postanowiliśmy wyciągnąć z niej wszystko co brudne, zgniłe i przepiękne. Wszystko co postapokaliptyczne. I choć jeśli chodzi o same nagrody, to prócz najbardziej oczekiwanej gry roku, którą w tym roku została The Last of Us Part II, oraz nagrody za najlepszą grę w wirtualnej rzeczywistości którą zgarnął Resident Evil 7: Biohazard nie uświadczymy nic więcej jeśli chodzi o naszą tematykę. Mam pocieszenie, za rok będzie lepiej. Skąd to wiem? Poniżej poznacie odpowiedź na te pytanie.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 grudnia 2017
Seven: The Days Long Gone - 10:34 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny 'Seven: The Days Long Gone'
Niedawno pisaliśmy o niemieckim serialu, który nie wstydzi się swojego pochodzenia i przeciwstawia ogarniającej nas globalizacji. Dziś pora na polskie zagranie w tej sprawie.

1 grudnia na świat wyszła gra Seven: The Days Long Gone. Sam tytuł mówi nam już wystarczająco wiele o tej produkcji. Lecz nie dajmy się zwieść pozorom. Nie jest to klasyczny post-nuklearny świat. Akcja gry toczy się wiele lat po tym, jak świat Seven został dotknięty apokalipsą. Jaką? Już dawno zdążono zapomnieć. Sam świat gry, to nie odpowiednik naszego widoku zza okna. Pełen magii, ale i starożytnych technologi. Mamy więc cywilizację w okresie średniowiecza wyrosłą na zaawansowanych gruzach poprzedniczki.

Brzmi ciekawie?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

02 grudnia 2017
Dmitrij Głuchowski w Gdańsku - 23:59 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Dmitrij Głuchowski w Gdańsku'
W zeszłym tygodniu, 22 listopada rozpoczęła się trasa Dmitrija Głuchowskiego po Polsce, promującego swoją najnowszą powieść Tekst. Redaktor Rodrrik miał możliwość spotkać, a nawet wyciągnąć od twórcy fundamentów Uniwersum Metro 2033 parę słów dla naszych czytelników. Natomiast ja udałem się zobaczyć Głuchowskiego w ubiegły poniedziałek, do Gdańska.

27 listopada, bo to był ten dzień, to data ważna dla Trzynastego Schronu. Tego dnia, 18 lat temu, rozpoczęliśmy swoją działalność. Nadarzyła się więc dobra okazja, by w taki symboliczny sposób uświetnić tą rocznicę, a przy okazji zastanowić się nad rolą świata powstałego w głowie Głuchowskiego, w naszej działalności.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 grudnia 2017
Dark - niezwykły serial z elektrownią jądrową w tle - 22:19 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny 'Dark - niezwykły serial z elektrownią jądrową w tle'
Czy kultura amerykańska jest tą najlepszą?

Jeśli spojrzymy na reklamy, programy telewizyjne, Internet czy repertuar serwowany nam przez multipleks, to możemy dojść do wniosku że tak. Taki obraz rzeczywistości próbuję się nam kreować. Nie rzadko przez to, iż za większość wymienionych wyżej czynników są odpowiedzialne Stany Zjednoczone, z amerykańską propagandą, stylem bycia, życia czy wychowania. Dzięki globalizacji zatracamy odrębność naszych kultur, regionalnych, ale także krajowych. Tym samym wystawiając się na zewnętrzne kształtowanie, które w konsekwencji prowadzi do łatwiejszego sterowania tłumem. Jeśli popkultura jest jedna na cały świat, to powoli wchodząca do niej propaganda zaatakuje globalnie, nie lokalnie.

Co możemy z tym zrobić?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

De Falloutis - gra dla czytelników Trzynastego Schronu - 3:18 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'De Falloutis - gra dla czytelników Trzynastego Schronu'
Tak jak my uwielbiasz świat Fallouta? Grałeś we wszystkie gry z serii i marzyłeś żeby żyć w Nowym Reno, Nekropolis lub innym miejscu? Z Okazji 18 urodzin Trzynastego Schronu masz okazję stać się mieszkańcem tego interesujące, postapokaliptycznego świata, a nawet go kreować! Już pierwsi żywi gracze korzystają z tej możliwości!

Ciekawy zabawy? Po więcej informacji zapraszamy na nasz profil Facebook lub bloga.

Czekamy na Ciebie!

Informacje na:
- schronowym Facebooku,
- schronowym blogu.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

29 listopada 2017
Aktualizacja urodzinowa [11/2017] - 2:17 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja apokaliptyczna [08/2017]'
18 urodziny Trzynastego Schronu. Pełnoletniość, możliwość brania udziału w wyborach oraz legalnego spożywania napojów alkoholowych. Taaaak... Tyle opcji oraz możliwości przed nami się otwiera...

Zanim więc rzucimy się wir rozpusty i zabawy, przedstawiamy Wam urodzinową aktualizację zasobów naszego serwisu. Bo wiadomo, że na sucho to słabo wchodzi... A jak sami zobaczycie, o jedzeniu też tam co nieco jest 😋

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

28 listopada 2017
Spotkanie autorskie z Dmitrijem Głuchowskim - 23:41 - Rodrrik
Ilustracja do nowiny 'Spotkanie autorskie z Dmitrijem Głuchowskim'
Ile osób dziś czyta książki? Niewiele, by nie powiedzieć iż margines. A ilu z tych czytających jest gotowych przebyć dziesiątki kilometrów, stać godziny w kolejkach by porozmawiać z cenionym przez siebie autorem? Cały tłum. Relację z apokalipsy spowodowanej przez właśnie taki napływający tłum fanów szelestu papieru książek Dmitrija Głuchowskiego przeczytacie niżej.

(UWAGA) Jest tam także niespodzianka od samego Dmitrija.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

24 listopada 2017
'Tekst' – najnowsza książka Dmitrija Głuchowskiego już w księgarniach! - 2:06 - Squonk
Ilustracja do nowiny ''Tekst' – najnowsza książka Dmitrija Głuchowskiego już w księgarniach!'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

W środę (22 listopad) swoją premierę miała powieść Tekst Dmitrija Głuchowskiego, i tego też dnia do Polski przyleciał jej autor. A przed nim 1500 kilometrów po polskich drogach, 3 loty na liniach krajowych i 9 miast.

Najnowsza książka Dmitrija Głuchowskiego, autora znanego dotąd głównie miłośnikom literatury fantastycznej (Metro 2033, Czas zmierzchu, Metro 2034, Futu.re, Metro 2035), jest pierwszą powieścią realistyczną w jego dorobku. To proza na styku thrillera psychologicznego, kryminału, powieści noir.

W Tekście Głuchowski sięga po tematykę charakterystyczną dla klasyków literatury rosyjskiej. Bezsensowna zemsta i niemożliwa miłość. Wina. Niesprawiedliwa kara. Konflikt bohaterów zmagających się ze standardami moralnymi i etycznymi w społeczeństwie wyznającym kult przetrwania najsilniejszych. Odebrałeś mi przyszłość? Ja zabiorę ci twoją.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

23 listopada 2017
Beksiński i Leszczyński w Bydgoszczy - 23:21 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Beksiński i Leszczyński w Bydgoszczy'
Odbywający się od 2010 roku w Bydgoszczy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage to uznana i prestiżowa impreza, o randze światowej. W jej ramach zaś, w tym roku została zorganizowana wystawa prac Zdzisława Beksińskiego oraz Damiana Leszczyńskiego.

Na stronie wydarzenia na Facebooku można przeczytać:

Beksińskiego i Leszczyńskiego łączy w sztuce odwołanie się do swobodnej gry wyobraźni i użycie tradycyjnego warsztatu artystycznego. Zarówno prezentowane obrazy, jak i rysunki ukazują rzeczywistość odmienną od tej, którą znamy z codziennego życia, fantasmagorie odwołujące się do snów, wizji i marzeń, przeniknięte oniryczną atmosferą grozy, tajemniczości i nostalgii. „Pragnę malować tak, jakbym fotografował marzenia i sny. Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów - tak o swojej twórczości mówił Beksiński i deklaracja ta pasuje jako motto do prac obydwu twórców.

Oprócz tradycyjnych prac malarskich i rysunkowych na wystawie znajdzie się też wirtualna prezentacja „De profundis pozwalająca wniknąć w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię Beksińskiego.


Wystawę od 11 listopada br. można obejrzeć w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego przy ulicy Jagiellońskiej 47 (budynek przy Focus Mall). Termin zakończenia to 12 stycznia 2018. Bilety dostępne są w cenach: normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł, projekcja VR - 10 zł.

Informację podrzuciła towarzyszka czytelniczka Anna.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Przecena na gry z serii Fallout i Metro na Steam - 11:44 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Fallout za darmo na Steam!'
Z okazji Czarnego Czwartku na Steam do 28 listopada trwa wielka przecena na liczne tytuły, w tym całą serię Fallout, z wyjątkiem Fallouta 4 VR. Ponieważ niedawno w sklepie wprowadzono ceny w złotówkach, promocje są potencjalnie tym bardziej korzystne.

 • Fallout, Fallout 2 i Fallout Tactics osobno po 11,24 zł, razem 22,49 zł

 • Fallout 3: Game of the Year Edition 44,99 zł

 • Fallout New Vegas Ultimate Edition 44,99 zł

 • DLC do Fallout New Vegas: Dead Money, Honest Hearts, Old World Blues, Lonesome Road osobno po 11,99 zł; Courier's Stash 2,99 zł, Gun Runners' Arsenal 5,39 zł

 • Fallout 4 64,99 zł, Game of the Year Edition 124,95 zł, Season Pass 109,99 zł

 • DLC do Fallout 4: Automatron 26,99 zł, Far Harbor 65,99 zł, Nuka-World 53,99 zł, Warsztaty po 11,99 zł

 • Seria Fallout na Steam - link do sklepu.

  Co więcej, dostępny jest też Metro Redux Bundle - czyli Metro w odświeżonym wydaniu graficznym. Obie części -75% zniżki.

 • Metro 2033 Redux - 17,99 zł

 • Metro Last Light Redux - 17,99 zł

 • Metro Redux na Steam - link do sklepu.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  19 listopada 2017
  Blade Runner 2049 - recenzja #3 - 11:15 - Wrathu
  Ilustracja do nowiny 'Blade Runner 2049 - recenzja #3'
  O to i trzecia, schronowa recenzja filmu Denisa Villeneuve Blade Runner 2049.

  To, co pierwsze rzuciło mi się w oczy, to przemyślane, olśniewające geometryczną perfekcją, misternie skomponowane kadry (z których pojedyncze stopklatki mogłyby być dziełami sztuki samymi w sobie) przy akompaniamencie potężnego, wszechogarniającego podkładu muzycznego z elektronicznym posmakiem. Mimo wyraźnych, jaskrawych kolorów, widocznych również na plakatach, Blade Runner 2049 wydał mi się dużo bardziej mroczny od starszego o trzydzieści pięć lat Łowcy Androidów Ridleya Scotta. Niby to wszystko jest znajome, ale jakieś inne. Kopiowanie całych sekwencji z oryginału? Fanserwis? Granie na nostalgii? Zapomnijcie. Czy kontynuacja aby na pewno wpadła we właściwe ręce?

  Całość recenzji pod tym linkiem.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  18 listopada 2017
  Sobota ze Schronem - 15:47 - nie wiem

  Zarząd 2017

  Raz na jakiś czas warto się spotkać w schronowym gronie. My się spotkaliśmy, a jeżeli ktoś z naszych czytelników z Gdańska chce się do nas przyłączyć, to zapraszamy do Browarni w Hotelu Gdańsk.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  16 listopada 2017
  Już 22 listopada 'Tekst' - najnowsza książka Dmitrija Głuchowskiego - 23:08 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Już 22 listopada 'Tekst' - najnowsza książka Dmitrija Głuchowskiego'
  Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

  Trafiający do księgarń 22 listopada Tekst jest pierwszą powieścią realistyczną Dmitrija Głuchowskiego, autora bestsellerów Metro 2033/2034/2035, Futu.re i Czas zmierzchu oraz zbioru opowiadań Witajcie w Rosji. To proza na styku thrillera, kryminału, noir i dramatu.

  Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym ukazuje się przekład tej powieści.

  W najnowszej książce Głuchowski sięga po motywy typowe dla klasyków literatury rosyjskiej, przenosząc je do współczesności i reinterpretując w na wskroś nowoczesny sposób. Bezsensowna zemsta i niemożliwa miłość. Wina. Niesprawiedliwa kara. Konflikt bohaterów zmagających się ze standardami moralnymi i etycznymi w społeczeństwie wyznającym kult przetrwania najsilniejszych. Odebrałeś mi przyszłość? Ja zabiorę ci twoją.

  [Czytaj całość newsa]

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  29 października 2017
  Blade Runner (Łowca androidów) - recenzja #2 - 12:45 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Blade Runner (Łowca androidów) - recenzja #2'
  Wyniki finansowe na dzień 27 października, dla filmu Blade Runner 2049 według serwisu Box Office Mojo wyglądają następująco:
  - 78 525 785 $ przychodu w Stanach Zjednoczonych,
  - 119 862 543 $ przychodu na świecie.

  Sumaryczna kwota 198 388 328 $ nie trafi w całości oczywiście do producentów filmu, więc przy kosztach produkcji wynoszących 150 mln $, dzieło Denisa Villeneuve jest na razie finansową klapą. Czy również artystyczną?

  Remake’i, rebooty, kontynuacje, tym stoi dziś Hollywood. W masie filmów bzdurnych, głupich, nielogicznych, niepotrzebnych raz na jakiś czas zdarzy się coś godnego uwagi. A już sporadycznie film, którym będzie się można delektować i smakować go jak dobry trunek. Nawet jeśli nie będzie on samoistnym, oryginalnym pomysłem, lub filmową adaptacją literackiego pomysłu, a właśnie kontynuacją. Rozwinięciem Łowcy androidów, filmowego arcydzieła Ridleya Scotta.

  A tu całość tekstu.

  Całość recenzji pod tym linkiem.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  28 października 2017
  Geostorm - recenzja - 3:23 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Geostorm - recenzja'
  Film w stylu Rolanda Emmericha, zrobiony przez ludzi od lat z nim współpracujących, choć bez jego fizycznej obecności. Czy ma to sens? Czy to się może udać?

  Tak, jeśli odpowiedzią będzie może i trochę naciągana koncepcja, że obecność w procesie produkcji Geostorm Jerrego Bruckheimera, wprowadziła w ten obraz powiew dobrego, rozrywkowego kina sensacyjnego.

  W latach 90. XX wieku, w kinematografii pojawiły się komputerowe efekty graficzne. Twórcy dostali do rąk narzędzia pozwalające na realizację sugestywnych obrazów i wizji. A także na zmianę świata. Przynajmniej tak im się wydawało. Jednym z takich filmowców, który chciał “bawić i naprawiać” jest pochodzący z Niemiec reżyser i scenarzysta Roland Emmerich.

  A dalej nie jest więc aż tak źle.

  Całość recenzji pod tym linkiem.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  26 października 2017
  JSawyer mod do Fallouta New Vegas - polska wersja - 23:21 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'JSawyer mod do Fallouta New Vegas - polska wersja'
  Przełom września i października, to sentymentalnie ważny okres dla każdego fana gier z serii Fallout. 30 września przypada premiera pierwszego Fallouta, zaś 19 października na świecie i 22 w Polsce, swoją premierę miał Fallout New Vegas. Zaś jakby tego było mało, to 23 października dokładnie za 60 lat, rozpocznie się Wielka Wojna...

  😓

  Uff! Tyle emocji, tyle wrażeń. A tymczasem nasz czytelnik Matt przygotował polską wersję moda JSawyer właśnie do Fallout New Vegas. Redaktor Wrathu mówi o nim tak:

  Jest to mod zwiększający trudność i realizm, zmieniający różne parametry, by odmienić rozgrywkę tak, jak wyobrażał to sobie Josh Sawyer. Na pewno mogą go wypróbować osoby, które chcą przejść FNV jeszcze raz, ale z zupełnie innymi odczuciami.

  Warto więc spróbować 😉

  JSawyer mod - opis na Fallout Gamepedia
  JSawyer mod PL - plik .esp

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  21 października 2017
  Blade Runner (Łowca androidów) - recenzja - 22:06 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Blade Runner (Łowca androidów) - recenzja'
  Sporym eufemizmem byłoby powiedzieć, że goszczący jeszcze na ekranach kin film Blade Runner 2049 okazał się sukcesem. Finansowym - uściślając. Historia więc się powtórzyła, idąc tropem jakim przeszedł film...

  Łowca androidów, film z 1982 roku w reżyserii Ridleya Scotta, z Harrisonem Fordem w roli głównej. Arcydzieło X muzy, klasyk kina fantastyczno-naukowego, uch, och, ach. I co najciekawsze: to wszystko jest prawda. Ale bym sam to zrozumiał, a nie sugerował się zdaniem innych, musiało minąć trochę lat. No i musiała pojawić się kontynuacja mająca trochę przekorny, ale merytorycznie uzasadniony dopisek 2049.

  Cofnijmy się więc do czasów sprzed 35 lat.

  Całość recenzji pod tym linkiem.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  17 października 2017
  Afterbomb RPG potrzebuje wsparcia - 22:04 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Afterbomb RPG potrzebuje wsparcia'
  Informacja prasowa od wydawcy gry fabularnej Afterbomb Madness.

  Dalszy rozwój postapokaliptycznej gry fabularnej Afterbomb Madness stanął pod znakiem zapytania. Oficjalna strona zawiesiła działalność. Mimo to ten system RPG może dalej się rozwijać o ile przynajmniej garstka osób zechce go choćby symbolicznie wspierać. W tym celu został uruchomiony profil na Patronite patronite.pl/afterbomb. Można tam nieodpłatnie pobrać podręcznik oraz dodatki dostępne w formie PDF oraz obejrzeć filmy o RPG z kanału YouTube autora systemu.

  Podsumowując, los gry Afterbomb Madness jest w rękach fanów.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  15 października 2017
  Blade Runner 2049 - recenzja - 23:58 - Veskern
  Ilustracja do nowiny 'Blade Runner 2049 - recenzja'
  Blade Runner 2049 już od pierwszej zapowiedzi był filmem, którego widmo premiery wzbudzało we mnie autentyczny strach. Zwłaszcza w morzu ostatnich hollywoodzkich porażek nie potrafiłem uwierzyć, że film tak misternie i subtelnie poprowadzony jak Łowca Androidów może kiedykolwiek otrzymać godną kontynuację.

  Należy też zadać sobie pytanie czy jakakolwiek kontynuacja wątków rozpoczętych w klasycznym filmie Ridleya Scotta w ogóle jest potrzebna - na to pytanie stara się znaleźć odpowiedź reżyser genialnych Arrival i Sicario, Denis Villeneuve. Czy reżyser podołał - niemożliwemu w moich oczach - zadaniu, i stworzył film godny noszenia nazwy Blade Runner?

  Oryginalny Łowca Androidów jest w mojej opinii najwybitniejszym filmem science-fiction wszech czasów. Pięknym, melancholijnym, skłaniającym do refleksji, angażującym umysłowo i emocjonalnie dziełem sztuki. Stąd też wiadomość o nadchodzącym sequelu przyjmowałem z workiem soli, oraz ogromnymi obawami. Cały czas z tyłu głowy miałem myśl, że filmu tak wyjątkowego, jak Blade Runner nie można odtworzyć, polepszyć bądź po prostu kontynuować. Że w dzisiejszym kinie nie ma takiego reżysera, nie ma takich efektów, nie ma tylu godzin w tygodniu ani pieniędzy które dałyby równie wielkie i misternie zbudowane dzieło.

  Całość recenzji pod tym linkiem.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  11 października 2017
  Kuchnia Trzynastego Schronu: szpinak z makaronem i kurczakiem - 0:34 - Stary Wujek
  Ilustracja do nowiny 'Kuchnia Trzynastego Schronu: szpinak z makaronem i kurczakiem '
  Proszę Państwa, oto danie ze szpinakiem, który jest rośliną jednoroczną z rodziny szarłatowatych, ew. z wyodrębnianych osobno komosowatych. Warzywo zawiera w sobie 0 mg cholesterolu, 79 mg sodu, 558 mg potasu… i w sumie kogo to ma obchodzić? Ważne jest, że pięknie łączy się z makaronem na kolejnym filmie z serii Kuchnia Trzynastego Schronu.

  Szpinak z makaronem i kurczakiem - przepis.

  Tak więc szpinak zdrowy jest, a poniższy film to udowadnia!

  [Czytaj całość newsa]

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  10 października 2017
  Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #22 - Blade Runner 2049 - 1:02 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #22 - Blade Runner 2049
  Po 35 latach, na ekrany kin trafiła kontynuacja historii z filmu Blade Runner, znana w Polsce pod nazwą Łowca androidów. W ekranowym świecie mija 31 lat, więc powrót do historii jeszcze bardziej robi się naturalny. Także dla bohaterów pierwszego filmu.

  Oszałamiające widowisko, noszące tytuł Blade Runner 2049 od 6 października gości na ekranach polskich kin. Natomiast w sieci, konkretniej w serwisie YouTube, na kanale studia Warner Bros można zapoznać się z filmami, które mają za zadanie wprowadzić w świat nowego Łowcy androidów.

  Blade Runner 2049 - 'Black Out 2022' to film w konwencji anime, pokazujący jak doszło do ważnego dla historii tego świata, zaciemnienia. W Blade Runner 2049 - '2036 Nexus Dawn' pojawia się najważniejszy, drugoplanowy bohater filmu - Niander Wallace. Zaś Blade Runner 2049 - '2048 Nowhere to Run' ma niejako wprowadzić we właściwą historię, dziejącą się w 2049 roku.

  Blade Runner to dziś kultowe i ponadczasowe dzieło X muzy, które nie musi być już wyjaśnianie, tłumaczone i interpretowane w łopatologiczny sposób. Bowiem to wszystko robią rzeczy inspirowane nim. Patrząc na Blade Runner 2049 można już chyba powiedzieć to samo. Żadne wprowadzenia, czy wyjaśnienia mogą być zbędne, gdyż film bardzo blisko zbliża się do granicy dzieła absolutnego. No ale jeśli sam reżyser Denis Villeneuve zaprasza, to czemu nie skorzystać i nie obejrzeć.

  Filmy do obejrzenia za pomocą schronowego kanału YouTube.
  - Blade Runner 2049 - 'Black Out 2022'
  - Blade Runner 2049 - '2036 Nexus Dawn'
  - Blade Runner 2049 - '2048 Nowhere to Run'

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  05 października 2017
  Wiesław Michnikowski (1922 - 2017) - 22:23 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Wiesław Michnikowski (1922 - 2017)'
  Podczas poznawania historii, a zwłaszcza okresu który miał wpływ na czas w jakim się obecnie żyje - w Polsce będzie to czas po zakończeniu II wojny światowej - do człowieka zaczyna docierać skomplikowany obraz mechanizmów i zależności, które wówczas wpływały na rzeczywistość. Sentymenty i wspomnienia karzą kierować się w barwną stronę widzenia świata przez różowe okulary. Zaś twardy realizm zmusza do zmierzenia się z okrucieństwem i brutalnością, którego pełno w każdej postaci. Do tej pory więc trwają zmagania z rozliczeniem okresu tzw. Polski Ludowej, i tego czym ona tak naprawdę była.

  Jakimikolwiek określeniami ten okres nie został by nazwany, to to co w nim jest warte docenienia to kultura. Zwłaszcza ta, której dzieła powstały w okresie pomiędzy końcem stalinowskiego socrealizmu, a początkiem lat 70-ch XX. Czyli za tzw. czasów Gomułki, okresie w którym faktyczna władza znajdowała się właśnie w rękach pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Władysława Gomułki.

  To właśnie w tym okresie rozkwitł aktorski, kabaretowy, filmowy oraz teatralny talent Wiesława Michnikowskiego, którym aktywnie obdarzał nas do 2007 roku. Z wyglądu pozornie "podobny do nikogo" a zwłaszcza do urzędnika niskiego szczebla, uderzał w nieprzekonanego jeszcze odbiorcę swoim głosem oraz mimiką. Dwie skrajne, choć charakterem podobne do siebie role jakie grał Michnikowski, czyli dubbing Papy Smerfa i Jej Ekscelencja w Seksmisji idealnie pokazują jego możliwości. A to przecież tylko wycinek, który akurat mnie jest najlepiej znany.

  Tak, tamten czas z Wiesławem Michnikowskim był po prostu ciut bardziej kolorowy. I tak go pamiętajmy.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  30 września 2017
  Fallout za darmo na Steam! - 6:40 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Fallout za darmo na Steam!'
  Z okazji 20 rocznicy amerykańskiej premiery Fallouta, do jutra do godziny 9:59 (30 września 23:59 czasu pacyficznego) w serwisie Steam gra jest dostępna za darmo!

  Posiadając konto tamże, można do niego dodać angielską wersję językową gry, i tym samym powiększyć swoją kolekcję posiadanych wydań i wersji tytułu bez którego - cytując klasyka - nie było by niczego. No a na pewno Trzynastego Schronu 😉

  Fallout na Steam - link do sklepu.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  27 września 2017
  Afterbomb Madness - udostępniony scenariusz do drugiej edycji gry - 22:41 - Squonk
  Ilustracja do nowiny 'Afterbomb Madness - udostępniony scenariusz do drugiej edycji gry'
  Informacja prasowa od wydawcy gry fabularnej Afterbomb Madness.

  Udostępniony został scenariusz do drugiej edycji gry fabularnej Afterbomb Madness.

  Bohaterowie graczy są wygnańcami z Orbitalnego Azylu lub znajdującymi się w nie lepszym położeniu ofiarami bezlitosnego prawa, panującego na pustkowiach. Ich skomplikowana sytuacja szybko staje się jeszcze bardziej złożona. Wkrótce potem okazuje się, że od ich przetrwania zależy także życie wielu innych ludzi. Czy Draby i Żylety dadzą drugą szansę społeczeństwu, które ich zawiodło? A może raczej odpłacą pięknym za nadobne?

  Darmowy plik PDF można pobrać z oficjalnej strony.

  -----

  Schronowa recenzja Afterbomb Madness - druga edycja: kliQ.

  Podgląd newsa | Skomentuj newsa

  Szukaj>> | Archiwum >>

  X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer