< SCHRONKULTURA | << LITERATURA
OPOWIADANIA / ZBIORY OPOWIADAŃ

Opowiadanie to trudniejsza forma literacka. Ograniczenie objętościowe tekstu powoduje, że autor musi włożyć o wiele więcej wysiłku w przekazanie nam swojej historii. Równieżtematyka takich tekstów nie koniecznie musi się ograniczać tylko do opisów grzybów atomowych, pustynnych pościgów i innych takich klimatycznych - choć sztampowych rozwiązań. Zachowania i reakcje ludzi w konfrontacji z niebezpieczeństwem, nadchodzącą zagładą - są również godną uwagi tematyką.

Poniższa lista zawiera pozycje, umieszczone w ogólno dostępnych w Polsce czasopismach czy innych miejscach publikacji jak antologie, e-ziny.

SCIENCE FICTION/SCIENCE FICTION, FANTASY I HORROR ZBIORY OPOWIADAŃ POJEDYŃCZE TEKSTY
SCIENCE FICTION/SCIENCE FICTION, FANTASY I HORROR

⇒ Menu

Robert J. Szmidt - "Ognie w ruinach"

Ognie w ruinach Autor: Robert J. Szmidt
Tytuł: Ognie w ruinach
Wydawnictwo: Robert J. Szmidt w Science Fiction, Fabryka Słów w Apokalipsie według Pana Jana i Alpha Team
Data wydania: 2001 w Science Fiction (numer 3/2001.), 2003 i 2008 w Apokalipsie według Pana Jana oraz 2010 w Alpha Team

Ognie w Ruinach to opowiadanie autorstwa Roberta Jerzego Szmidta, które ukazało się w drugim numerze czasopisma Science Fiction w roku 2001 oraz jest prologiem do postapokaliptycznej powieści pt. "Apokalipsa według Pana Jana". Przedstawia losy doktora Piwowskiego, który jest jednym z żołnierzy przeczekujących atomową pożogę w kompleksie podziemnych schronów - wybudowanych przez polski rząd - nazwanych Bastionem.

Przedstawiany jest jako tekst albo bardzo dobry, albo bardzo zły, a niektórzy nawet starają się poprzez pryzmat tego opowiadania zarzucać autorowi różnorakiego typu odchyły (czyli zupełnie jak za czasów socjalizmu). Tymczasem tekst jest tak przeciętny, że naprawdę trudno zrozumieć, dlaczego w ogóle ładuje się w jego ocenę taką dawkę grozy (chociaż może jest to spowodowane tym, że to jedno z pierwszych w Polsce opowiadań tego typu - z bunkrem, wojną atomową, zgliszczamii chorobą popromienną, z czego wszystkie te elementy umiejscowiono w krajobrazie Wrocławia oraz okolic).

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 nie wiem

⇒ Menu

⇒ Menu

ZBIORY OPOWIADAŃ


Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia

Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia Autorzy: (alfabetycznie:): Brian W. Aldiss, Poul Anderson, Isaac Asimov, Terry Bisson, Lloyd Biggle jr, James Blish, Ray Bradbury, Orson Scott Card (wstęp), C. J. Cherryh, Arthur C. Clarke, John Crowley, George Alec Effinger, Harlan Ellison, Karen Joy Fowler, William Gibson, Lisa Goldstein, Edmond Hamilton, Robert A. Heinlein, James Patrick Kelly, John Kessel, Ursula K. Le Guin, George R. R. Martin, Larry Niven, Frederik Pohl, Robert Silverberg, Theodore Sturgeon, Michael Swanwick, Harry Turtledove, Robert Charles Wilson
Tytuł: Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia
Oryginalny tytuł: Masterpieces: The Best Science Fiction of the Century
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: zbiorowe
Data wydania: styczeń 2006
Liczba stron: 424
ISBN: 978-83-7469-176-5

Kufer ze skarbami

(...)nie zamierzałem przedstawiać w tej książce historii science fiction. To nie jest cegła do przestudiowania. To skarbiec. Kolekcja klejnotów.(...)

Tak o najlepszych opowiadaniach science fiction stulecia mówi w przedmowie Orson Scott Card, redaktor i współwydawca Arcydzieł(...), odpowiedzialny za wybór dwudziestu siedmiu utworów, które znalazły się w zbiorze. Trzeba przyznać, że tak szczera deklaracja jest jednocześnie bardzo śmiała; oto bowiem autor sagi o Enderze stwierdza tym samym: "Daję wam swój gust, swoje serce i emocje na tacy. Zobaczycie, co mnie kręci, co do mnie przemawia. Nie znajdziecie tu pozycji z list lektur obowiązkowych, lecz kawałek mnie. Teraz możecie sekować, flekować albo wejść w mój świat po uszy". Cytując: (...) za to dostaję taką kasę – potrafię dokonywać trudnych wyborów. Rwąc włosy z głowy, dręcząc się po nocach – decyduję.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Cichutki Spec

⇒ Menu

Szortal Fiction (antologia)

Okładka książki 'Szortal Fiction' Autorzy: (m.in:): Krzysztof Baranowski (wybór tekstów), Ela Graf, Paulina Klimentowska, Marta Komornicka, Aleksander Kusz (wybór tekstów), Maciej Musialik, Rafał W. Orkan, Alicja Pawłowska, Istvan Vizvary, Mateusz Zieliński
Redakcja: Anna Klejzerowicz, Anna Kańtoch, Agnieszka Chojnowska
Tytuł: Szortal Fiction
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 20 marca 2013
Liczba stron: 377
ISBN: 978-83-7590-136-8

Opowiadanie, zwłaszcza to najkrótsze, szort, króciak, miniatura - nie ma u nas lekko. Popularnością wśród wydawców niespecjalnie się cieszy. Antologii opowiadań jako takich mało. Czytelnicy zaś często uważają "opka" za ledwo wprawki w karierze pisarza, służki pokorne Wielkiej Prozy. Tymczasem są to często dziełka niezwykle błyskotliwe, napisane ze swadą, jajem, mocną puentą (typową zresztą dla tak krótkich form), oraz - rzecz najważniejsza - mające swoich zagorzałych miłośników, do których się zaliczam. Z entuzjazmem przyjęłam więc wiadomość o wydaniu przez Solaris Szortal Fiction: pierwszej antologii poświęconej właśnie takim "jednostrzałówkom", złożonym z nie więcej niż kilku tysięcy znaków - "krótkim i bardzo krótkim opowiadaniom fantastycznym", jak informuje nas strona tytułowa. Nawiasem mówiąc, w zbiorku znalazły się również utwory pozbawione pierwiastka nadnaturalnego (lub tylko z niewielką domieszką fantastyki). Niezależnie jednak od ich stylu, treści czy tematu, wszystkie można umieścić pod tym samym szyldem: fajnej, odprężającej rozrywki, w której czuć absolutny spontan, humor i autoironiczny dystans.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Cichutki Spec

⇒ Menu

Marek Baraniecki - zbiór Głowa Kasandry

"Głowa Kasandry" - Świat wyniszczony wojną. Głównym narzędziem walki były rakiety. Jednak wykorzystano nie tylko broń A, ale także B i C. W związku z czym ci który przetrwali muszą unikać miejsc gdzie prócz promieniowania występuje skażenie tak chemiczne jak i biologiczne. Głównym bohaterem jest Teodor Hornic. Osiedlił się w starej, małej bazie wojskowej. Dookoła w lasach znajdują się setki stanowisk rakietowych na których uśpione rakiety czekają by wystartować. Jako, że w wyniku wojny zarówno topografia terenu jak i bieguny magnetyczne ziemi się zmieniły nigdy nie wiadomo kiedy rakiety odpalą ani gdzie trafią. Hornic więc poświęcił się odnajdywaniu silosów i unieruchamianiu rakiet.

Kliknij, by powiększyć Kliknij, by powiększyć Kliknij, by powiększyć

Po świecie krąży legenda o wielkiej rakiecie której głowica ma zniszczyć całe życie na ziemi (to właśnie Głowa Kasandry). Jej odnalezienie staje się głównym celem Teodora. W opowiadaniu jest wszystko. Ciekawa akcja trzyma w napięciu. Fabuła jest, rzekłbym nieliniowa :) Mamy tajemnice i zaskakujący finał. Niestety w egzemplarzu który posiadam ktoś wyrwał najważniejszą stronę :( No i co istotne za to opowiadanie autor dostał nagrodę im. Zajdla.

Kliknij, by powiększyć Kliknij, by powiększyć Kliknij, by powiększyć

Ilustracje (inspirowane opowiadaniem) wykonane przez Marcina Jakubowskiego pochodzą ze strony ich twórcy - Balloon Tree - Marcin Jakubowski digital painting

© 2007 Michu

⇒ Menu

Philip K. Dick - Opowiadania Najlepsze

Philip K. Dick - Opowiadania Najlepsze Autor: Philip K. Dick
Tytuł: Opowiadania Najlepsze
Oryginalny tytuł: brak
Wydawnictwo: REBIS
Data wydania: 2004
Liczba stron: 496
ISBN: 83-7120-589-9

Opowiadania zamieszczone w tomie stanowią próbę zrozumienia - wsłuchania się w głosy docierające z jakiegoś innego miejsca, niezwykle odległego, głosy bardzo słabe, ale ważne. Usłyszeć je można tylko nocą, gdy umilknie zgiełk i wrzawa naszego świata... (Sprawdziłem to kiedyś na zegarku, odbiór jest najlepszy między trzeciąa czwartą czterdzieści pięć rano.) Rzecz jasna zazwyczaj nie informuję o tym ludzi, którzy pytają: "Skąd bierze pan swoje pomysły?" Po prostu mówię im, że nie wiem. Tak jest znacznie bezpieczniej."

[Czytaj opisy opowiadań]

Opis pochodzi z posłowia Philipa K. Dicka

⇒ Menu

Marek Dryjer - Pentagram

Marek Dryjer - Pentagram Autor: Marek Dryjer
Tytuł: Pentagram
Wydawnictwo: e-bookowo
Data wydania: 2012
Liczba stron: 113
ISBN: 978-83-7859-055-2

Marek Dryjer to nasz rodzimy pisarz z Wrocławia. Miasto to często powraca w jego książkach i przeważnie jest ono zniszczone przez jakiś kataklizm, epidemię albo bomby. "Pentagram" to zbiór opowiadań grozy nagrodzonych w ogólnopolskich konkursach, w tym naszym schronowym o nazwie "Polskie Postapo", który odbył się w 2011 roku. Z niego właśnie pochodzi opowiadanie o jakże znaczącym dla mnie tytule "Trzynasty Schron". "Trzynasty Schron" zrobił na mnie spore wrażenie ze względu na uzyskany klimat i bardzo dobry styl pisania. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, będąc historią ze swojego rodzaju pamiętnika. Pisarz nie boi się poniżać swojego bohatera, by ukazać udręki jego samotności. Stosuje ciekawe rozwiązania, jak na przykład liczenie czasu za pomocą oddechów czy od snu do snu, bardzo spodobała mi się ta koncepcja. Widać desperację i ból.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Wrathu

⇒ Menu

Jacek Dukaj - Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe

Jacek Dukaj - Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe Autor: Jacek Dukaj
Tytuł: Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2009
Liczba stron: 232 ISBN: 978-83-08-04382-0

W zbiór opowiadań Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe Jacka Dukaja wchodzą cztery teksty. Niemniej prym wiedzie jeden, zarówno pod względem objętości jak i przekazu. Xavras Wyżryn.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Andrzej Pilipiuk - Konan Destylator

Okładka powieści 'Konan Destylator' Autor: Andrzej Pilipiuk
Tytuł: Konan Destylator
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2016
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-79641-97-0

Ten zbiór opowiadań to jakiś żart. Nie, nie jakiś. To jest kiepski żart. I to zrobiony z czytelników, którzy zdecydowali się wydać na zakup tej książki 39,99 zł, w tym 5% podatku VAT.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Squonk

⇒ Menu

Robert J. Szmidt - Alpha Team

Robert J. Szmidt - Alpha Team Autor: Robert J. Szmidt
Tytuł: Alpha Team
Oryginalny tytuł: Alpha Team
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2010
Liczba stron: 396
ISBN: 978-83-7574-143-8

Jeżeli na książkę będziemy patrzeć przez pryzmat okładki, to sprawdzi się stara, ponadczasowa prawda, że ilustrowana oprawa nie może być wymiernym czynnikiem branym pod uwagę przy ocenie tego co między "deskami". Tym razem również. Bo gdybyśmy zawierzyli przyciągającej uwadze okładce spod ręki Marka Okonia, to nie zawiedlibyśmy się całkowicie na zbiorze Alpha Team, ale pewnie zdziwiłoby nas to, że opowiadania lansowane bardziej przedstawiają się gorzej.

[Czytaj całość recenzji] [Czytaj opis]

© 2010 nie wiem

⇒ Menu

Andrzej Ziemiański - Zapach szkła

Andrzej Ziemiański - Zapach szkła Autor: Andrzej Ziemiański
Tytuł: Zapach szkła
Oryginalny tytuł: Zapach szkła
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2004
Liczba stron: 484
ISBN: 83-98011-48-4

Jak wiele jest tajemnic w naszej, wydawałoby się, tak czytelnej rzeczywistości. Andrzej Ziemiański jest specjalistą w ich rozwiązywaniu, jego Wrocław i świat istnieje w kilku wymiarach i czasach. Broń, twardzi mężczyźni, wędrówki po podziemnych korytarzach i ulicach miasta tworzą niepowtarzalny, charakterystyczny klimat prozy tego autora.

W 2004 roku pojawił się zbiór opowiadań autorstwa Andrzeja Ziemiańskiego "Zapach szkła". Zawierał on opowiadania, które ukazały się na przestrzeni ostatnich lat (m.in. w czasopiśmie Science Fiction), a które zdobyły szereg nagród przyznawanych przez fandom.

Godne polecenia jest opowiadanie "Autobahn nach Poznań" (Zajdel 2002), napisane w klimatach postapokaliptyczno - postnuklearnych. Oczywiście jak to u Ziemiańskiego, tłem akcji jest Wrocław będący stolicą odrodzonej Rzeczpospolitej. Wartki język, szybka akcja, "ciekawe" opisy kobiet, a w tle sporo refleksji nad otaczająca nas rzeczywistością - to cecha tego jak i pozostałych tekstów umieszczonych w zbiorze.

[Czytaj całość recenzji]

© 2008 Squonk

⇒ Menu

POJEDYŃCZE TEKSTY



Paolo Bacigalupi - Ludzie piasku i popiołu

Okładka powieści 'Ludzie piasku i popiołu' Autor: Paolo Bacigalupi
Tytuł: Ludzie piasku i popiołu
Oryginalny tytuł: The People of Sand and Slag
Wydawnictwo: Solaris (Polska)
Data wydania: 2004 w USA: The Magazine of Fantasy & Science Fiction, 2009 w Polsce (Kroki w nieznane 2009)
Liczba stron: 26
ISBN: 978-83-7590-44-6 (Kroki w nieznane 2009)

Jacy będziemy za kilkadziesiąt lub kilkaset lat? Czy postępujący trend w ulepszaniu ludzkiego ciała doprowadzi do stworzenia istot praktycznie niezniszczalnych? Pisaliśmy już o tym co będziemy jeść za trzydzieści lat, ale chyba w rozważaniach najśmielszych futurologów nie mieściła się wizja, że jedzeniem przyszłości mogą być minerały lub materia nieorganiczna.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 nie wiem

⇒ Menu

Harlan Ellison - Nie mam ust, a muszę krzyczeć

Harlan Ellison - Nie mam ust, a muszę krzyczeć Autor: Harlan Ellison
Tytuł: Nie mam ust, a muszę krzyczeć
Oryginalny tytuł: I Have No Mouth and I Must Scream
Wydawnictwo: Solaris (część zbioru pod tytułem Ptak Śmierci)
Data wydania: 2003
Liczba stron: około 12
ISBN: 8388431463

Toczona od lat zimna wojna ostatecznie przekształciła się w otwarty konflikt. Rozpoczęła się III wojna światowa z udziałem 3 supermocarstw : USA, Chin i Rosji. Wojna zbyt skomplikowana i trudna do prowadzenia. Wówczas Chiny stworzyły pierwszy Allied Mastercomputer - najnowszej generacji terminal. Obwody, bloki pamięci, pulpity zajmowały kilometry podziemnych korytarzy i ciągnęły się daleko w głąb ziemi. Powstał najgenialniejszy superkomputer, obdarzony zdolnościami twórczego myślenia, przewidywania czy samodoskonalenia i rozbudowy samego siebie. Oczywiście, przyuważyły to pozostałe supermocastwa i wkrótce powstał także rosyjski AM oraz amerykański. Maszyny rozbudowywały się, aż zajęły większą część powierzchni pod kontynentami. Pewnego dnia zintegrowały się w jeden, potężny AM, który następnie pozyskał wszelkie możliwe dane o zadawaniu bólu i zabijaniu. Z czystej nienawiści rozpoczął eksterminację ludzkości, pozwalając przeżyć na opustoszałej planecie tylko piątce...

W 1968 roku autor otrzymał za to opowiadanie nagrodę Hugo (jedna z najbardziej prestiżowych nagród dla literatury SF).W dużym stopniu było ono inspiracją dla twórców serii Matrix i Terminator. Mimo to opowiadanie Ellisona jest dziełem zapomnianym. A szkoda, bo przedstawia jedną z najbardziej zapadających w pamięć wizji przyszłości.

Opowiadanie jest w całości dostępne na stronie niniwa2.

Należą się jednak słowa przestrogi. Dzieło Ellisona prezentuje szokującą wizję i posiada naprawdę ciężki klimat, przy którym wspomniane wyżej tytuły filmowe można włożyć między książki o Harry'm Potterze.

© 2007 Fufacz

⇒ Menu

Jarosław Iwaszkiewicz - Ikar

Jarosław Iwaszkiewicz jest znany przede wszystkim jako poeta, jeden ze współtwórców grupy Skamander, działającej w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Warto o nim wiedzieć także, że podczas drugiej wojny światowej działał w organizacjach Polski Podziemnej i zajmował się tam szeroko rozumianą kulturą i sztuką, a także odzyskiwaniem zabytków, natomiast jego posiadłość była swego rodzaju ostoją kultury i miejscem schronienia dla ludzi zagrożonych represjami ze strony okupanta. Interesował go los edukacji w tym trudnym okresie historycznym i brał czynny udział w szerzeniu wiedzy. Te wszystkie informacje odgrywają pewną rolę w procesie interpretacji jednego z bardziej znanych jego opowiadań pod wiele mówiącym tytułem "Ikar".

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Lithium

⇒ Menu

Sławomir Mrożek - Wesele w Atomicach

Surrealistyczna wizja rewolucji przemysłowo-technologicznej, która zawitała pod "chłopską" strzechę. Wykształceni mieszkańcy wsi, w której odbywa się tytułowe wesele przejęli z chłopskiego obyczaju jak najgorsze tradycje: zapalczywość oraz skłonność do bójek. I nic u nie pomogły uniwersyteckie tytuły oraz nowoczesna technika. Mieszkańcy Atomic nadal chodzą boso i zachowują się jak ograniczeni troglodyci. A, że do rozwiązywania swoich "problemów" używają nowoczesnej broni - w tym i atomowej, to wiadomo do czego może to doprowadzić.

Opowiadanie było (nadal jest??) umieszczone w podręczniku do języka polskiego, dawnej siódmej klasy podstawowej ;-)

© 2007 Squonk

⇒ Menu

Piotr Pieńkowski - Tysiąc lat stąd

(SFERA 4/2003) Nie każdy wytrzyma tytułowe lata hibernacji, uciekając przed tym co stało się na Ziemi.

Mateusz Zieliński - Koniec świata w waszych domach

(SFERA 4/2003) Tekst zdobył I NAGRODĘ w Marsjańskim Konkursie Literackim, ogłoszonym przez czasopismo SFERA.

< SCHRONKULTURA | << LITERATURA