< SCHRONKULTURA
LITERATURA

Książka - rzecz która zostaje w nas na dłużej - jeśli tylko wykażemy trochę wysiłku i jakąś od początku do końca przeczytamy. Poniższe książki to nie tylko pozycje, które epatują opisami wojny nuklearnej i zagłady ludzkości. To także opisy historii alternatywnych, naukowe rozważanie i analiza ludzkich zachowań. A że warto czytać, to do dzieła!

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Z,

ARTYKUŁY O KSIĄŻKACH



A

⇒ Menu

B

⇒ Menu

C

⇒ Menu

D

⇒ Menu

E

⇒ Menu

F

⇒ Menu

G

⇒ Menu

H

⇒ Menu

K

⇒ Menu

L

⇒ Menu

M

⇒ Menu

N

⇒ Menu

O

⇒ Menu

P

⇒ Menu

R

⇒ Menu

S

⇒ Menu

T

⇒ Menu

W

⇒ Menu

Z

⇒ Menu

Gruzy. Antologia postapo

Okładka książki 'Gruzy. Antologia postapo' Autorzy: (praca zbiorowa) Aleksandra Bednarska, Jarosław Dobrowolski, Feranos, Agata Francik, Lidia Gręda, Roland Hensoldt, Natalia Klimaszewska, Paulina Klimentowska, Jarosław Klimentowski, Michał Korzun, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Wiktor Matyszkiewicz, Kornel Mikołajczyk, Artur Olchowy, Radek Puchała, Łukasz Rzadkowski, Magdalena Anna Sakowska, Edward Strun, Agata Suchocka, Magdalena Świeczek-Gryboś, Dominika Vicente
Tytuł: Gruzy. Antologia postapo
Wydawnictwo: Planeta Czytelnika
Data wydania: 2023
Liczba stron: 570
ISBN: 978-83-964781-9-1

Trudno mówić o lekturze postapokaliptycznej, jeśli fabuła książki, pomimo swej rozbudowanej wspaniałości, rozmachu i epickości, nie uwzględnia w sekwencji wydarzeń samej apokalipsy. Świat kończy się z odgłosem mdłego "puff", niesłyszanego oczywiście ze względu na różnorakie przeszkody akustyczne. Słowo ostrzeżenia należy się zatem każdemu, kto chce sięgnąć po tę pozycję: to nie jest powieść postapokaliptyczna! Z drugiej strony co z tego, skoro...

[Czytaj całość recenzji]

© 2023 Wrathu

⇒ Menu

Autostopem przez Galaktykę

Okładka książki 'Autostopem przez Galaktykę' Autor: Douglas Adams
Tytuł: Autostopem przez Galaktykę
Oryginalny tytuł: The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Data wydania: 2005
Liczba stron: 172
ISBN: 978-83-7359-591-0
Wydanie: wraz z "Restauracją na końcu wszechświata" i "Życie, wszechświat i cała reszta".

Trudno mówić o lekturze postapokaliptycznej, jeśli fabuła książki, pomimo swej rozbudowanej wspaniałości, rozmachu i epickości, nie uwzględnia w sekwencji wydarzeń samej apokalipsy. Świat kończy się z odgłosem mdłego "puff", niesłyszanego oczywiście ze względu na różnorakie przeszkody akustyczne. Słowo ostrzeżenia należy się zatem każdemu, kto chce sięgnąć po tę pozycję: to nie jest powieść postapokaliptyczna! Z drugiej strony co z tego, skoro...

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 nie wiem

⇒ Menu

Cieplarnia

Okładka książki 'Cieplarnia' Autor: Brian W. Aldiss
Tytuł: Cieplarnia
Oryginalny tytuł: Hothouse
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2007
Liczba stron: 300
ISBN: 83-89951-69-X

Naiwna, czy przemyślana? To pytanie towarzyszyło mi już od pierwszych stron Cieplarni Briana Aldissa. Napisana w 1962 roku powieść dzisiejszym czytelnikom może wydawać się nieco dziecinna, za bardzo ulatująca w sferę czystej, niepopartej nauką fantazji, może wreszcie odstraszać skuteczniej niż mogłaby przyciągać, nudzić i żenować. Właściwie z każdym z tych doznań miałem do czynienia podczas jej czytania. Wtedy też zastanawiałem się dlaczego Cieplarnia zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych w światku literatury science fiction nagrodę Hugo. Będąc szczerym, nie do końca udało mi się to ustalić. W wykreowanym przez Aldissa świecie, odległym od naszego o miliardy lat, istnieje jednak coś, co może przyciągnąć czytelnika, nawet mimo wszystkich podanych przeze mnie wad.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 nie wiem

⇒ Menu

Ciemne tunele

Okładka książki 'Ciemne tunele' Autor: Siergiej Antonow
Tytuł: Ciemne tunele
Wydawnictwo: Insignis Media
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: 2015
Liczba stron: 328
ISBN-13: 978-83-63944-83-4

Powieść traktuje o młodym, zbuntowanym anarchiście Anatoliju, który z obstawą będzie musiał zlikwidować tajne laboratorium wojskowe, gdzie ponoć tworzą syntetycznych ludzi. W sumie to nad-żołnierzy, odpornych na promieniowanie, którzy ponoć zagrażają światu.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Dorka

⇒ Menu

Rok Potopu

Okładka książki 'Rok Potopu' Autor: Margaret Atwood
Tytuł: Rok Potopu
Oryginalny tytuł: The Year of the Flood
Wydawnictwo: Znak
Tłumaczenie: Marcin Michalski
Data wydania: 2010
Liczba stron: 488
ISBN: 978-83-240-1278-7

Wydawca Roku Potopu autorstwa Margaret Atwood stwierdza, że na serię PROZA, do której powieść docenianej kanadyjskiej pisarki się zalicza, składają się "dzieła, które stworzą literacki kanon". Spotkałem już bardziej buńczuczne formy reklamy, niemniej to zdanie zaintrygowało mnie. Dostrzegłem w nim pewien promocyjny kunszt. A jeśli do tego pozostałe pozycje należące do cyklu prezentują zbliżony do Roku Potopu poziom, może się okazać, że wydawca wcale nie rzuca słów na wiatr. Książka Atwood bowiem to propozycja wielce kunsztowna właśnie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Korzenie niebios

Okładka książki 'Korzenie niebios' Autor: Tullio Avoledo
Tytuł: Korzenie niebios
Tłumaczenie: Piotr Drzymała
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013
Liczba stron: 608
ISBN: 978-83-63944-08-7

Powieści wydane pod szyldem Uniwersum Metro 2033 nie są tytułami wybitnymi, należy to uczciwie przyznać. Pisane nierzadko przez początkujących pisarzy przypominają - zachowując wszelkie proporcje - twórczość fanowską. Niemniej właśnie ta cecha wydaje się dla fanów fantastyki postapokaliptycznej najważniejsza. Książki z akcją umiejscowioną w świecie wykreowanym przez Dmitrija Głuchowskiego czyta się jednym tchem, wiele się w nich dzieje, pełne są mięsistych bohaterów oraz scen niemal wyjętych z najlepszych gier i filmów science fiction. Na tle wydanych dotąd w Polsce powieści z Uniwersum Metro 2033, Korzenie niebios autorstwa włoskiego pisarza Tullio Avoledo są tytułem wyjątkowym.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Krucjata dzieci

Okładka powieści 'Krucjata dzieci' Autor: Tullio Avoledo
Tytuł: Krucjata dzieci
Tłumaczenie: Piotr Drzymała
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2017
Liczba stron: 372
ISBN: 978-83-65743-52-7

Gdybym miał - w oparciu o komentarze czytelników w sieci - wskazać najbardziej nielubianą przez nich powieść polskiej edycji Uniwersum Metro 2033, to byłaby to powieść Tullio Avoledo Korzenie niebios. I w sumie nie wiadomo konkretnie za co.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Squonk

⇒ Menu

Nakręcana dziewczyna

Okładka książki 'Nakręcana dziewczyna' Autor: Paolo Bacigalupi
Tytuł: Nakręcana dziewczyna
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 2013
Liczba stron: 560
ISBN: 978-83-7480-264-2

Pisanie fantastyki dla samej tylko fantastyki mija się z celem. Ten gatunek zyskuje na znaczeniu i sensie dopiero wówczas, gdy mówi o rzeczach ważnych, bowiem tylko wówczas fantastyka jest interesująca, gdy odnosi się do naszej szarej codzienności. Jej potencjał odkrywa coraz więcej współczesnych twórców, co prowadzi czasem do nieporozumień, jak było to m.in. w przypadku Cormaca McCarthy'ego i jego Drogi, którą zupełnie dla mnie niezrozumiale zaliczono w poczet dzieł fantastycznych. Nie miejsce to jednak na rozważania o tym, czym jest fantastyka, a czym nie jest. Natomiast jest to jak najbardziej miejsce odpowiednie, aby pochylić się nad Nakręcaną dziewczyną Bacigalupiego, jedną z tych powieści, które realizują założenia fantastyki niebanalnej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Borys

⇒ Menu

Witaj Ameryko

Okładka książki 'Witaj Ameryko' Autor: James Graham Ballard
Tytuł: Witaj Ameryko
Wydawnictwo: Książnica
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Liczba stron: 295
ISBN: 978-83-245-7967-9

Po przeczytaniu kilku recenzji w Internecie - no może nie recenzji, a jedynie krótkich i zwięzłych wypowiedzi o powieści Ballard'a - powinno się ze stoickim spokojem obejść szerokim łukiem tą pozycję, nie zerkając nawet na okładkę. Nie dość, że większość wklepanych w klawiaturę zdań jest niezbyt pochlebna, to jeszcze patrząc obiektywnie na inicjały pisarza powinniśmy się zastanowić, czy kiedykolwiek?, ktokolwiek?, zagadnął do nas o tym autorze. Bardziej znany jest film Stevena Spielberga "Imperium Słońca", na podstawie powieści Ballarda, w której autor opisuje swoje własne autobiograficzne losy, czy swego czasu kontrowersyjny "Crash" Cronenberga, który okazał się bardzo dobrym psychodelicznym thrillerem. Ja osobiście, po przeczytaniu "Wyspy" (ponoć ma powstać film, a w rolę głównego bohatera wcielić ma się Christian Bale - "W Imperium słońca" Bale wcielił się w samego autora) Ballarda kupuje w ciemno. Nawet w nadmorskich straganach tanich książek. I tak właśnie wpadła mi w ręce powieść "Witaj Ameryko".

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Aq

⇒ Menu

Genezis

Okładka książki 'Genezis' Autor: Bernard Beckett
Tytuł: Genezis
Oryginalny tytuł: Genesis
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Tłumaczenie: Michał Alenowicz
Data wydania: 2011
Liczba stron: 216
ISBN: 978-83-7506-674-6

Streszczenie fabuły powieści Bernarda Becketta, Genezis, nie jest zadaniem prostym. Mimo stosunkowo niewielkiej objętości książki, autorowi udało się upchnąć na jej stronach całkiem rozbudowaną historię powstałej w niedalekiej przyszłości antyutopijnej krainy, która rzekomo jako jedyna przetrwała globalną zagładę. Do tego dołożył opowieść o jednostce przyczyniającej się do zaburzenia panującego w niej ortodoksyjnego porządku; umieścił odniesienia do najwybitniejszych postaci antycznego świata; wszystko zamknął w kilku godzinach czasu akcji powieści. I, co ciekawe, ten niecodzienny mariaż udało mu się wybronić.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Dobij mnie, Europo

Okładka książki 'Dobij mnie, Europo' Autor: Adam Bednarczyk
Tytuł: Dobij mnie, Europo
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 252
ISBN: 978-83-64523-27-4

"Dobij mnie, Europo" Adama Bednarczyka jest trzecią książką z nowej serii tematycznej wydawnictwa WarBook, "Kondotierzy". I jak dwie poprzednie traktuje o udziale Polaków - niekoniecznie zawodowych żołnierzy - w różnych konfliktach zbrojnych. Tym razem wraz z autorem przenosimy się na Bałkany w sam środek wojny domowej zaraz po rozpadzie Jugosławii.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Edgar

Okładka książki 'Edgar' Autor: Adam Bełda
Tytuł: Edgar
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: Gdynia 2011
Liczba stron: 255
ISBN: 978-83-7722-181-5

"Wiesz na czym polega zdrowie psychiczne? Na uciekaniu od problemów, na codziennym zapominaniu o tym, że i tak umrzesz, na nieustannym niezauważaniu wszystkich zagrożeń, jakie czekają na ciebie za rogiem, i na negowaniu miliardów innych tragicznych prawd o życiu.[...]Tylko dzięki temu nie odliczasz czasu straconymi godzinami, jedynie ono pozwala ci na myślenie o czymś innym niż o tym, że każda sekunda w jakimś stopniu postarza cię i zbliża do grobu".

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Lithium

⇒ Menu

Tajemnice Apokalipsy

Okładka książki 'Tajemnice Apokalipsy' Autor: Gerard Bodson
Tytuł: Tajemnice Apokalipsy
Oryginalny tytuł: Les secrets de l'Apocalypse
Wydawnictwo: Książnica
Tłumaczenie: Katarzyna Bagier
Data wydania: 1999
Liczba stron: 322
ISBN: 83-7132-808-7

"Apokalipsa św. Jana" to jedna z najczęściej analizowanych ksiąg Pisma Świętego... Wybaczcie moje lenistwo - takim samym zdaniem rozpocząłem swoją ocenę serii "Powieść o czasach ostatecznych" Tima LaHaye i Jerry'ego B. Jenkinsa. Uznałem jednak, że pasuje ono jak ulał do oceny innej książki, zupełnie różnej, ale traktującej dokładnie o tym samym - próbie interpretacji i rozwikłania ukrytych w dziele apostoła tajemnic i przepowiedni.

"Niewiele świętych pism tak mocno działało na wyobraźnię. I nie bez powodu: Apokalipsa uchodzi za księgę kryjącą tajemnice końca ludzkości. Seria wystarczająco wymownych zbiegów okoliczności sprawiła, że w roku 1994 Gerard Bodson, prawnik i politolog, zebrał grupę badaczy różnych narodowości, wyznań i specjalności, aby podjąć próbę nowego odczytania tej najbardziej złożonej i wywołującej najwięcej kontrowersji z biblijnych ksiąg. Badacze przez cztery lata sukcesywnie rozszyfrowywali tekst apostoła i odsłaniali tajemnice, których dotąd nikt nie zdołał zgłębić, by wreszcie zbliżyć się do tej najważniejszej - dotyczącej przyszłości." [fragment opisu dystrybutora]

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Veron

⇒ Menu

Planeta małp

Okładka książki 'Planeta małp' Autor: Pierre Boulle
Tytuł: Planeta małp
Oryginalny tytuł: La Planete des singes
Wydawnictwo: Amber
Tłumaczenie: Krzysztof Pruski
Data wydania: 1963, 2014
Liczba stron: 208
ISBN: 978-83-241-5114-1

Francuski pisarz Pierre Boulle znany jest z dwóch powieści, których ekranizacje obrosły swego rodzaju kultem. Są to Most na rzece Kwai oraz, będąca przedmiotem tej oceny, Planeta małp, której adaptacja z 1968 roku dała początek wielkiej fantastycznej sadze. Książki, mówiąc krótko, znakomitej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

451 stopni Fahrenheita

Okładka książki '451 stopni Fahrenheita' Autor: Ray Bradbury
Tytuł: 451 stopni Fahrenheita
Oryginalny tytuł: Fahrenheit 451
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Iwona Michałowska
Data wydania: 1953, 2012
Liczba stron: 220
ISBN: 978-83-7590-011-8

451 stopni Fahrenheita Raya Bradbury'ego to klasyka dystopijnego science fiction. Książka mimo upływu lat nie postarzała się, więcej - czytana dzisiaj także budzi dreszcz realnego zagrożenia. Tytułowa wartość temperatury oznacza taką, w której zaczyna palić się papier. W wizji Bradbury'ego książki są zakazane. Redefiniowano instytucję strażaków, którzy miast gasić pożary wniecają je, najchętniej paląc właśnie książki. Tym zajmuje się Guy Montag. Jest lojalnym przedstawicielem antyutopijnej władzy przyszłości. Jednak za sprawą tajemniczej Clarissy jego życie zmienia się. Dostrzega wady systemu w którym przyszło mu żyć. Postanawia się zbuntować.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Listonosz

Okładka książki 'Listonosz' Autor: David Brin
Tytuł: Listonosz
Oryginalny tytuł: The Postman
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 1996
Liczba stron: 333
ISBN10: 8371500963

Był ocalałym z katastrofy wędrowcem, który wymieniał opowieści na prowiant i schronienie w okrutnym świecie po straszliwej wojnie. Pewnego mrocznego dnia dotknęło go zrządzenie losu. Pożyczył sobie kurtkę dawno zmarłego pocztowca, by schronić sie przed zimnem. Stary, wytarty strój nadal miał moc jako symbol nadziei. Przyodziany w tę kurtkę zaczął snuć swą najwspanialszą opowieść o odradzającej się ojczyźnie.

Powieść Davida Brina jest historią o kłamstwie, które stało się najpotężniejszą prawdą, jest dramatyczną sagą o człowieku, który przebudził ducha Ameryki, posiłkując się moca marzenia.

"Świat stworzony przez Brina jest przerażający, a postać listonosza skłania do przemyśleń." - Los Angeles Times

"Lektura tej książki to niezwykłe doświadczenie. Brin ostrzega nas przed wojną nuklearną... wspaniale portretuje wielką siłę ludzi stojących w obliczu niebezpieczeństwa." - Whitley Strieber

Opis pochodzi z okładki

⇒ Menu

Zombie Survival

Okładka książki 'Zombie Survival' Autor: Max Brooks
Tytuł: Zombie Survival
Oryginalny tytuł: The Zombie Survival Guide: Complete Protection from the Living Dead
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2007
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-60504-43-7

Zombie Survival to książka Maxa Brooksa, syna znanego reżysera komediowego Mela Brooksa. Porusza ona tematykę zombie w dosyć oryginalny sposób - na poważnie. W mediach, popkulturze czy w produkcjach filmowych mamy mnóstwo stereotypów odnośnie zombie, bajek i niedopowiedzeń a co najbardziej niebezpieczne, hollywoodzkich fantazji z piłą mechaniczną w tle, które może i wyglądają efektowanie ale na pewno nie pozwolą nam przeżyć w świecie żywych trupów, a właśnie o przeżycie w survivalu chodzi.

Powstaje z grobu, a ciało jego nieczyste domem czerwi. Bez życia w oczach, zimna jego skóra, serce mu w piersi nie bije. Jego dusza pusta i mroczna jak nocne niebo. Drwi z ostrzy, plwa na strzały żadnej szkody mu nie czyniące. Po kres wieczności błąka się po ziemi, wietrząc krew żywych i ucztując na kościach potępionych. Strzeżcie się żywej śmierci! - Z rozproszonych tekstów hinduistycznych, około 1000 r. p.n.e.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Holden

⇒ Menu

Wojna Zombie

Okładka książki 'Wojna Zombie' Autor: Max Brooks
Tytuł: Wojna Zombie
Oryginalny tytuł: World War Z: An Oral History of the Zombie War
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2008
Liczba stron: 504
ISBN13: 978-83-60504-44-4

Ta wojna miała wiele nazw: Wielki Kryzys, Lata Ciemności, Chodząca Zaraza, ostatnio doszły także nowsze i bardziej chwytne, jak Światowa Wojna Z, czy Pierwsza Wojna Z. Osobiście ta ostatnia bardzo mi się nie podoba, bo zdaje się wskazywać na nieuchronność Drugiej Wojny Z. Jak dla mnie, to była po prostu Wojna Zombie, Wojna Z.

Max Brooks powraca by ponownie zabrać nas do świata żywych trupów - tym razem jednak jest inaczej, to już nie jest pełen teorii podręcznik, czeka nas praktyka. Wojna Zombie to nic innego jak wizja ogólnoświatowej pandemii zombizmu, która rozprzestrzenia się na cały świat doprowadzając ludzkość na skraj zagłady. Autor znowu zdumiewa oryginalną koncepcją, chociaż książka jest powieścią, to jest utrzymana w konwencji relacji różnych świadków ze wszystkich stron świata. Pracownik ONZ, 20 lat po wielkiej wojnie ma za zadanie sporządzić raport o jej przebiegu, w tym celu oprócz statystyk, suchych faktów, zbiera również świadectwa dramatów ludzkich.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Holden

⇒ Menu

Inferno

Okładka książki 'Inferno' Autor: Dan Brown
Tytuł: Inferno
Wydawnictwo: Sonia Draga
Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Data wydania: 2013
Liczba stron: 592
ISBN: 978-83-7508-712-3

Uwaga, drodzy Schronowicze - Dan Brown też może być postapo! Potwierdza to jego ostatnia książka z powiększającej się systematycznie serii z historykiem i znawcą symboli, Robertem Langdonem, jako głównym bohaterem, zatytułowana "Inferno". Brown tradycyjnie pochyla się w niej nad na wskroś współczesnym problemem - tym razem jest to przeludnienie. I tradycyjnie łączy go z ciekawym elementem, mającym źródła w historii sztuki. W "Inferno" jest to dzieło Dantego, "Boska komedia". Co z tego konglomeratu wynika? Jak zwykle - świetna rozrywka, pewna doza kontrowersji i wypieki na twarzy.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Gra Endera

Okładka książki 'Gra Endera' Autor: Orson Scott Card
Tytuł: Gra Endera
Oryginalny tytuł: Ender's Game
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Data wydania: 1985, 2009
Liczba stron: 326
ISBN: 978-83-7648-612-3

Po swojej premierze w 1985 roku powieść Gra Endera autorstwa Orsona Scotta Carda zdobyła powszechne uznanie. Jego wyrazem były najbardziej prestiżowe w światku science fiction nagrody literackie, Hugo i Nebula. Liczne późniejsze wyróżnienia oraz udane kontynuacje z Mówcą Umarłych i Ksenocydem na czele wpisały debiut Amerykanina - a także zapoczątkowaną przezeń "Sagę Endera" - do kanonu literatury fantastycznej. Nieźle jak na powieść "young adult", nieprawdaż?

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Achromatopsja

Okładka powieści 'Achromatopsja' Autor: Artur Chmielewski
Tytuł: Achromatopsja
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2017
Liczba stron: 424
ISBN: 978-83-65315-93-9

W końcu! Polskie realia Uniwersum Metro 2033 zawitały do centrum naszej kochanej Ojczyzny, czyli jej stolicy - Warszawy. Odpowiedzialnym za jej zniszczenie jest bliżej nieznany (przynajmniej dla mnie) Artur Chmielewski. Już Kraków, a tym bardziej Wrocław, wiele przeszły. Paweł Majka i Robert J. Szmidt bez litości ubogacili je śmiercią, zagładą oraz moralnym upadkiem. Właśnie to znajdziemy na kartach tych powieści. Nie ma tam jednak, z oczywistych przyczyn, metra. Co znajdziemy zatem na stronach Achromatopsji?

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Squonk

⇒ Menu

Gambit

Okładka książki 'Gambit' Autor: Michał Cholewa
Tytuł: Gambit
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2012
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-62730-06-3

Pierwsze strony powieści Gambit autorstwa debiutującego trzydziestodwulatka z Katowic, Michała Cholewy, wywołały u mnie sceptyczny uśmiech. Jak się dowiadujemy już na starcie, akcja osadzona jest w 2211 roku, trwa wojna, a jedną ze stron w niej walczących jest... Unia Europejska. Optymista, przemknęło mi przez myśl, mając na uwadze w jakiej kondycji znajduje się obecnie ta organizacja. Szybko jednak okazało się, że w ogólnym kontekście jest to jedynie fabularny niuans, do którego łatwo przywyknąć, a smaczku dodaje fakt, że UE skonfliktowana jest ze Stanami Zjednoczonymi. Drapieżnie. Następne, pochłaniane przeze mnie strony Gambitu wypracowały i utwierdziły mnie w przekonaniu, że oto mamy do czynienia z piekielnie zdolnym pisarzem i kolejną znakomitą pozycją z serii "Warbook" wydawnictwa Ender.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

Punkt cięcia

Okładka książki 'Punkt cięcia' Autor: Michał Cholewa
Tytuł: Punkt cięcia
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2013
Liczba stron: 442
ISBN: 978-83-62730-39-1

Wielkie słowa winny być wsparte argumentacją nie do odparcia. Dla każdego recenzenta szanującego siebie, lecz przede wszystkim czytelnika - swojego jak i ocenianego tekstu - truizm ten winien być fundamentem rozważań i towarzyszyć jego działaniu na poziomie pierwszych refleksji, z których ostatecznie narodzi się krytyczna publikacja. Jestem jednak przekonany, że każdy recenzent uwielbia ten następujący zaraz po kontakcie z jakimś utworem moment, w którym jest przepełniony świadomością, iż miał przyjemność czy wręcz zaszczyt obcowania z dziełem z wyższej półki. Moment, w którym jest skłonny ocenić je w samych superlatywach. Jakiś czas temu skończyłem lekturę Punktu cięcia Michała Cholewy, a i tak wciąż pozostaję w owej chwili zawieszony. Bo, proszę państwa, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości, że mamy do czynienia z twórcą klasy światowej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Forta

Okładka książki 'Forta' Autor: Michał Cholewa
Tytuł: Forta
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 576
ISBN: 978-83-64523-12-0

Na nową książkę Michała Cholewy czekałem z utęsknieniem. Młody polski pisarz już dawno wciągnął mnie w swój świat odległej przyszłości - świat tak doskonale wykreowany i sukcesywnie poszerzany kolejnymi jego odsłonami. Po rewelacyjnym Gambicie i wybitnym Punkcie cięcia przyszedł czas na Fortę. I Cholewa znów odnosi sukces.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Inwit

Okładka książki 'Inwit' Autor: Michał Cholewa
Tytuł: Inwit
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2016
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-64523-43-4

Inwit jest czwartym tomem cyklu Algorytm Wojny Michała Cholewy. Laureat Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla ponownie przenosi nas w swoje konsekwentnie kreowane uniwersum. Ponownie - w wielkim stylu.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

www.2012ru.pl

Okładka książki 'www.2012ru.pl' Autor: Marcin Ciszewski
Tytuł: www.2012ru.pl
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2016
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-64523-57-1

Powieść www.2012ru.pl autorstwa Marcina Ciszewskiego jest zwieńczeniem cyklu umownie zwanego "www". Seria opowiada losy grupy polskich żołnierzy pod dowództwem pułkownika Jerzego Grobickiego, która w wyniku pewnego splotu okoliczności zostaje z 2007 roku przeniesiona w czasie na front II Wojny Światowej. Poprzednie książki skupione na działaniach oddziału Grobickiego - www.1939.com.pl oraz www.1944.waw.pl - śledzą ich poczynania w walkach odpowiednio u zarania wojny oraz w czasie Powstania Warszawskiego. Dwie pozostałe powieści Ciszewskiego, Major oraz Mróz, choć powiązane wydarzeniami lub bohaterami, przedstawiają już inne wątki, niemniej - z tego co udało mi się dowiedzieć, jako że www.2012ru.pl jest pierwszą pozycją tego autora, którą miałem okazję przeczytać - wszystkie pięć stanowią dość zwartą, uzupełniającą się całość.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

www.afgan.com.pl

Okładka książki 'www.afgan.com.pl' Autorzy: Marcin Ciszewski, Tadeusz Michrowski
Tytuł: www.afgan.com.pl
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 356
ISBN: 978-83-64523-39-7

www.afgan.com.pl jest kolejną odsłoną cyklu Marcina Ciszewskiego o oddziale żołnierzy dysponującym maszyną umożliwiającą podróżowanie w czasie. Powieść napisana wspólnie z Tadeuszem Michrowskim po brzegi wypełniona jest akcją i czyta się ją całkiem przyjemnie, nawet jeśli nie niesie ze sobą żadnej głębszej myśli.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz

Okładka książki 'Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz' Autor: Marcin Ciszewski
Tytuł: Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-64523-33-5

Marcin Ciszewski w swojej nowej książce prezentuje czytelnikom pomysł na serial oraz film na podstawie własnej twórczości. Załącza także nowelę, będącą swego rodzaju preludium do kolejnej powieści. Dla jego fanów to pozycja rzecz jasna obowiązkowa, we mnie wzbudziła jednak odczucia dość ambiwalentne.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Kapitan Jamróz

Okładka książki 'Kapitan Jamróz' Autor: Marcin Ciszewski
Tytuł: Kapitan Jamróz
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2016
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-64523-49-6

Kapitan Jamróz to kolejna odsłona cyklu www Marcina Ciszewskiego. Jak poprzednie jego autorstwa, które miałem okazję przeczytać, trzyma niezły, ale niezachwycający poziom.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

EndWar

Okładka książki 'EndWar' Autor: Tom Clancy, David Michaels
Tytuł: EndWar
Oryginalny tytuł: EndWar
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2008
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-241-3189-1

Tom Clancy, za tym nazwiskiem stoi wiele bestsellerowych powieści, które doczekały się niejednokrotnie swoich ekranizacji. Wystarczy wspomnieć choćby Polowanie na Czerwony Październik albo Sumę wszystkich strachów i nikt nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z mistrzem thrillerów polityczno-militarnych. Nazwisko to już z okładki uderza czytelnika ogromnymi czerwonymi literami. Skutecznie odciągają one wzrok od dolnej krawędzi okładki, gdzie widnieje nazwisko prawdziwego autora. Jest nim niejaki David Michaels. I w tym momencie sprawy gmatwają się jeszcze bardziej, bo nie jest to prawdziwe nazwisko, lecz pseudonim, pod którym pisywało dwóch autorów! Do 2006 roku Raymond Benson związany z serią Splinter Cell ukrywał się pod tym pseudonimem, gdy oświadczył, że pałeczkę po nim przejmie Grant Blackwood i to on jest autorem EndWar. Jak widać, sprawa autorstwa książki to już nie lada wyzwanie dla naszych szarych komórek, czy więc fabuła obfituje w równie skomplikowane intrygi? O tym napiszę już za chwilę.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Igrzyska śmierci

Okładka książki 'Igrzyska śmierci' Autor: Suzanne Collins
Tytuł: Igrzyska śmierci
Oryginalny tytuł: The Hunger Games
Wydawnictwo: Media Rodzina
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Data wydania: 2008
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7278-357-8

Moja pierwsza reakcja na tytuł Igrzyska śmierci była sceptyczna. A to przez jego liczne odniesienia do (nie)sławnej wampirycznej sagi. Popularny jak "Zmierzch" nie jest dla mnie wyznacznikiem jakości. Albo jest, ale wątpliwej. Mój dystans zwiększył się po tym, jak dowiedziałem się, że za filmową adaptacją prozy Suzanne Collins stoją ludzie odpowiedzialni za przeniesienie na ekran także serii Meyer. Kiedy jednak obejrzałem ubiegłoroczny film z moją ulubienicą Jennifer Lawrence w roli głównej - obraz wypełniający definicję klimatów postapo - postanowiłem przyjrzeć się bliżej książkowemu pierwowzorowi. Nie zawiodłem się. Igrzyska śmierci to kawałek przemyślanej, ciekawie napisanej i - co istotne - niegłupiej lektury.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

W pierścieniu ognia

Okładka książki 'W pierścieniu ognia' Autor: Suzanne Collins
Tytuł: W pierścieniu ognia
Oryginalny tytuł: Catching Fire
Wydawnictwo: Media Rodzina
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Data wydania: 2009
Liczba stron: 359
ISBN: 978-83-7278-395-0

Igrzyska śmierci były książką, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Suzanne Collins skonstruowała interesujący antyutopijny świat, umieściła w nim dobrze rozpisanych bohaterów, z którymi łatwo się utożsamić, całość doprawiając zręcznym survivalem i dość wyraźnym zamiłowaniem do antyku. Brakowało mi tylko szerszego opisania świata przedstawionego. Druga część jej trylogii, W pierścieniu ognia, zrekompensowała to drobne niedociągnięcie (a w zasadzie chyba celowy zabieg). I dała równie dużo dobrej rozrywki co poprzedniczka.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Kosogłos

Okładka książki 'Kosogłos' Autor: Suzanne Collins
Tytuł: Kosogłos
Oryginalny tytuł: Mockingjay
Wydawnictwo: Media Rodzina
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Data wydania: 2010
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-7278-491-9

Kosogłos jest ostatnim ogniwem trylogii Suzanne Collins. W trzeciej części opowieści o dramatycznych przygodach Katniss Everdeen znajdziemy się w ogarniętym rebelią państwie Panem. Po spisku, który miał miejsce na Ćwierćwieczu Powstania, Katniss oraz kilkoro innych uczestników Głodowych Igrzysk - a także garstka ocalałych mieszkańców Dystryktu Dwunastego (ocalałych, bo Dwunastkę zrównał z ziemią kapitoliński reżim) - trafia do podziemnego kompleksu w Dystrykcie Trzynastym. Trzynastka, jak się okazało, istnieje, ma się wcale nieźle i chętnie obaliłaby Prezydenta Snowa. Nie tylko zresztą ona - do buntu przyłączają się kolejne Dystrykty. Powstania wybuchają jedno za drugim.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Dobrani

Okładka książki 'Dobrani' Autor: Ally Condie
Tytuł: Dobrani
Oryginalny tytuł: Matched
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Data wydania: 2011
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7648-640-6

Szczęście (nie) na miarę

Patrzę na egzemplarz Dobranych Ally Condie i węszę. Podstęp – okładka w jasnych kolorach, wiosenna, radosna, tytuł raczej typowy dla chick lit niż treści sugerowanych opisem wydawcy. A nuż pod lukrem jest twarda buła, a nie pączek? Anty-utopijna rzeczywistość, na jej tle płomienny romans nastolatków, oczywiście z problemami (i romans, i nastolatki), w roli narratorki dziewczę o nieco cukierkowym imieniu Cassia i znany wszystkim motyw „ich dwóch, ona jedna”. Czytam przynętę wydawniczą, ten mały, krótki tekścik, mówiący czego się spodziewać, i wydaje mi się, że wiem już wszystko. Pierwsze wrażenie czytelnika w miarę wyrobionego, zwłaszcza miłośnika klimatów social-fiction, antyutopii i pokrewnych im podgatunków fikcji, podpowiada: „To się udać nie może. Szkoda czasu.” Jednak fantastyczno-literackie fuzje od dłuższego czasu mają się wybornie, a każda nowa pozycja z tego kociołka może pozytywnie zaskoczyć. Sposób na sprawdzenie jest jeden...

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Cichutki Spec

⇒ Menu

Dziedzictwo przodków

Okładka książki 'Dziedzictwo przodków' Autor: Suren Cormudian
Tytuł: Dziedzictwo przodków
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2014
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-63944-34-6

Gdzie dzieje się akcja powieści z cyklu Uniwersum Metro 2033? Odpowiedź jest oczywista - w Rosji. Ale jaka jest to właściwie ta Rosja? I przede wszystkim czy ma ona coś wspólnego z państwem, które jest naszym sąsiadem i z jego aktualną polityką?

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Squonk

⇒ Menu

Wędrowiec

Okładka książki 'Wędrowiec' Autor: Suren Cormudian
Tytuł: Wędrowiec
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2018
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-65743-74-9

Metro z metra, zgrabnie przycięte z beli gotowego materiału. Kanoniczny świat moskiewskich podziemi, luźne nawiązania do fabuły innych książek tworzących uniwersum oraz – oczywiście – stalker, który w owym świecie mógłby robić niemal za intelektualistę, w roli głównego bohatera.

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Jerzy

⇒ Menu

W sieci umysłów

Okładka książki 'W sieci umysłów' Autor: James Dashner
Tytuł: W sieci umysłów
Oryginalny tytuł: The Eye Of Minds
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska, Rafał Lisowski
Data wydania: 2015
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-7985-660-2

James Dashner, twórca popularnej serii Więzień labiryntu, rozpoczął książką W sieci umysłów nowy cykl, zatytułowany Doktryna Śmiertelności. Proza to, należy uczciwie przyznać, nie najwyższej próby i z jasno zdeklarowanym odbiorcą, ale i przemycająca ciekawą, acz niekoniecznie oryginalną myśl na temat przyszłości elektronicznej branży rozrywkowej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Reguła myśli

Okładka książki 'Reguła myśli' Autor: James Dashner
Tytuł: Reguła myśli
Oryginalny tytuł: The Rule Of Thoughts
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska
Data wydania: 2016
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-7985-720-3

Reguła myśli - kontynuacja powieści W sieci umysłów i jednocześnie druga część cyklu Doktryna śmiertelności" Jamesa Dashnera - to książka tyleż łatwo przyswajalna co bardzo niewymagająca. Utwór idealny dla czytelników oczekaujących w pierwszej kolejności - i ostatniej zresztą także - czystej rozrywki.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Więzień labiryntu

Okładka książki 'Więzień labiryntu' Autor: James Dashner
Tytuł: Więzień labiryntu
Oryginalny tytuł: The Maze Runner
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
Data wydania: 2016
Liczba stron: 424
ISBN: 978-83-61386-52-0

Więzień labiryntu, pierwsze ogniwo cyklu autorstwa Jamesa Dashnera, jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli literatury young adult osadzonej w nurcie fantastyki postapokaliptycznej. Popularnym nie oznacza jednak najlepszym.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Do światła

Okładka książki 'Do światła' Autor: Andriej Diakow
Tytuł: Do światła
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2012
Liczba stron: 328
ISBN: 978-83-61428-69-5

Petersburskie metro, ludzie żyją w jego tunelach kryjąc się przed mutantami oraz radiacją panującą na zewnątrz. Pewnej nocy dostrzegają jednak światło na horyzoncie. Co to może być? Ocaleli z innego metra? Z innego kraju? A może to przybywa pomoc i koszmar życia w podziemiach się skończy? Może to wybawcy dają im znać by do nich przyszli, że mogą im pomóc, zabrać w miejsce nie skażone promieniowaniem? Ludzi nieomal oślepiło to "światełko w tunelu". Zbiera się grupa stalkerów by w imieniu podziemnej społeczności metra przebyć długą i niebezpieczną drogę po powierzchni, do Kronsztadu. Odnaleźć źródło światła i nadziei. W grupie śmiałków nie brakuje postaci wyjątkowych. Jeden z zieloną cerą, drugi z pasją do przedwojennej technologii, trzeci nieletni, czwarty chory, piąty mocno wierzący, a jeden ze stalkerów ma nawet piersi. Prowadzi ich doświadczony Taran, z którym podróżuje i przy okazji się szkoli 12 letni chłopak Gleb. Wszyscy pchani do przodu przedzierają się do źródła światła, udając twardych i obojętnych profesjonalistów, w rzeczywistości jednak każdy z nich ma nadzieje, że odkrycie źródła otworzy im drogę do lepszego jutra.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Pucka




Powieść Do światła Andrieja Diakowa stała się w Rosji największym sukcesem wydawniczym od czasu wydania "Metra 2033", do tego zgarnęła nagrodę dla najlepszej historii, osadzonej w uniwersum wykreowanym przez Dmitrija Głuchowskiego. I może nie zaskakiwałoby to w takim stopniu, gdyby nie fakt, iż jest to debiutancka książka niespełna trzydziestopięcioletniego Petersburżanina, napisana w zaledwie dwa miesiące. I choć do bestsellerów autora "Czasu zmierzchu" jej daleko w każdym możliwym aspekcie, to rozrywka na niezłym poziomie, przewyższająca w mojej ocenie niedawnego "Pitera" Szymuna Wroczka.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

W mrok

Okładka książki 'W mrok' Autor: Andriej Diakow
Tytuł: W mrok
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2012
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-61428-89-3

W posłowiu powieści W mrok Andriej Diakow w głównej mierze prezentuje siebie. Z kilku odautorskich zdań wyłania się portret sympatycznego gościa, do tego entuzjasty fantastyki - pasjonata z krwi i kości. Swoje zamiłowanie odzwierciedlił w pierwszej książce, "Do światła", którą - jak zwierza się czytelnikom - napisał w zaledwie dwa i pół miesiąca. Nad drugą pracował już na tyle długo, by poprawić większość błędów prequela. Dzięki temu zyskał sporą popularność za wschodnią granicą, a my możemy zachwycać się najlepszą po legendarnym "Metro 2033" powieścią osadzoną w uniwersum autorstwa Dmitrija Głuchowskiego, wydaną w Polsce.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

Za horyzont

Okładka książki 'Za horyzont' Autor: Andriej Diakow
Tytuł: Za horyzont
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-63944-22-3

"Za horyzont" to ostatnia część przygód stalkera Tarana, jego przybranego syna Gleba oraz ich grupy przyjaciół z petersburskiego metra. Jak w poprzednich powieściach: "Do światła" i "W mrok" dość szybko razem z bohaterami opuściliśmy mroczne tunele i udaliśmy się na pełną niebezpieczeństw i zagrożeń powierzchnię, tak w "Za horyzont" wyruszamy hen... Właśnie za horyzont, na wschodni kraniec Rosji.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Squonk

⇒ Menu

Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Okładka książki 'Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?' Autor: Philip K. Dick
Tytuł: Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?
Oryginalny tytuł: Do Androids Dream of Electric Sheep?
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Data wydania: 1968, 2015
Liczba stron: 270
ISBN: 978-83-7510-131-7

Powieść Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?, szerzej znana jako Blade Runner, autorstwa kultowego w kręgach wielbicieli i badaczy science fiction Philipa K. Dicka jest chyba jego najbardziej znanym utworem. Popularnym, nie znaczy jednak, że niewartościowym. To w dwójnasób fantastyczna lektura.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Doktor Bluthgeld

Okładka książki 'Doktor Bluthgeld' Autor: Philip K. Dick
Tytuł: Doktor Bluthgeld
Oryginalny tytuł: Doctor Bluthgeld
Wydawnictwo: Salamandra
Data wydania: 1999
Liczba stron: 268
ISBN: 978-83-71203-80-0

Wśród ruin zniszczonego przez wojnę atomową świata żyją inteligentne szczury, mówiące psy i ludzie, którzy mozolnie wracają do normalnego życia. W małym kalifornijskim miasteczku ukrywa się pod przybranym nazwiskiem szalony fizyk Bruno Bluthgeld, sprawca wszystkich tych nieszczęść. I jest ktoś jeszcze - obdarzony nadprzyrodzonymi umiejętnościami mutant, który czeka na dogodną chwilę, by przejąć rząd dusz.

Doktor Bluthgeld to nie tylko fascynująca powieść fantastyczno-naukowa, lecz także historia o tym, czym jest dobro, zło i ślepa żądza władzy.

Opis pochodzi z okładki

⇒ Menu

Ubik

Okładka książki 'Ubik' Autor: Philip K. Dick
Tytuł: Ubik
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczenie: Michał Ronikier
Data wydania: 1997
Liczba stron: 300
ISBN: 83-7120-479-5

Po co nam Ubik?

Jak głoszą reklamy: żeby naprawdę smacznie i zdrowo zjeść. Przyrządzić sos sałatkowy, który olśni domowników, uraczyć znajomych na grillu najlepszym piwem, podać do kiełbasek wyśmienite grzanki smakowe (Ubik™). Gdyby po tak pierwszorzędnym żarciu żołądek odmawiał posłuszeństwa, należy go potraktować Ubikiem na przewód pokarmowy. O ile kiełbaski były mocno czosnkowe, poleca się też użyć odświeżacza oddechu marki Ubik. Do podwieczorku przyda nam się aromatyczna kawa Ubik, a gdyby dawała zbyt mocnego kopa – nasenny Ubik uspokoi nasz układ nerwowy.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Cichutki Spec

⇒ Menu

Droga ślepców

Okładka książki 'Droga ślepców' Autor: Marek Dryjer
Tytuł: Droga ślepców
Wydawnictwo: Radwan
Data wydania: 2010
Liczba stron: 132
ISBN: 978-83-7745-008-6

Świat w popiołach. Pył, który zatyka nozdrza i brak słońca. Ziemia po wielkiej katastrofie. Apokalipsa, która nadeszła bez zapowiedzi, tak nagle, w jednej chwili. Rośliny i zwierzęta to niemal zapomniany mit. Resztki błąkających się po skamieniałym z zimna świecie ludzi, to już tylko nieme niedobitki, walczące o przetrwanie, próbujące oszukać czas i podstępne hordy kanibali. To droga donikąd, to także ostatnia szansa i nadzieja na ocalenie. To wreszcie mały chłopiec, który ciągle wierzy...

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Maria Klamecka



Lepiej jest być pięknym, młodym i bogatym niż brzydkim, starym i głupim. Zasada ta, a właściwie "oczywiście oczywiste" prawidło, dotyczy wyborów które podejmujemy przez całe nasze życie. Nawet w sympatii do wytworów kultury postapokaliptycznej kierujemy się tam, skąd nadejdzie smak przygody, ciarki odkrycia tajemnicy czy pęd wiatru, gdy będziemy się zbliżać ku nieznanemu. Cierpienie, śmierć, zagłada to rzeczy istniejące gdzieś równolegle, obok wielkich przygód w świecie postapo. Ale tak jak w codziennym życiu nie myślimy o rzeczach ostatecznych, tak samo i w rozrywce - a taką jest w końcu kultura postapokaliptyczna - szukamy odpoczynku i wytchnienia od codzienności, a nie filozoficznych uniesień na temat końca.

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Squonk

⇒ Menu

Obóz koncentracji

Okładka książki 'Obóz koncentracji' Autor: Thomas M. Disch
Tytuł: Obóz koncentracji
Oryginalny tytuł: Camp concentration
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Seria/Cykl wydawniczy: Rubieże
Data wydania: 2008 (przybliżona)
Liczba stron: 193
ISBN: 978-83-89951-85-4

Koncentrat szaleństwa w łyżce wody

"Obóz koncentracji" Thomasa M. Discha to jeden z najważniejszych tytułów nowofalowej SF, siłą rzeczy zaliczany więc i do klasyki całego gatunku. W wersji wydanej przez Solaris (sera Rubieże, 2008 rok) liczy sobie 193 strony czystego tekstu. Zatem (teoretycznie) czytelnik nie musi "obawiać się" (w tym znaczeniu, w jakim można obawiać się godzin straconych na lekturze sążnistego, ale badziewia, ewentualnie książki przereklamowanej) cegły, którą powoli się kruszy, formatu i objętości, przez które się brnie. Nie wyda też za wiele na pozycję tej grubości, w dodatku w miękkiej oprawie ze skrzydełkami (cena z okładki: 23,90).

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Cichutki Spec

⇒ Menu

Teranezja

Okładka książki 'Teranezja' Autor: Greg Egan
Tytuł: Teranezja
Oryginalny tytuł: Teranesia
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Konrad Kozłowski
Data wydania: 2010
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7590-031-6

Pociąg relacji Poznań - Gdynia wlecze się prawie 6 godzin, czyli w sam raz, by zanurzyć się w świecie Teranezji - pięknych motyli, zielonych gołębi i roślin, które chętnie na nie polują.

Zawsze wydawało mi się, że szkolną wiedzę z biologii, a konkretnie genetyki i DNA sobie dobrze przyswoiłem. Jednak opisy autora szybko zweryfikowały jakość mojej nauki i zmusiły do intensywnego wczytywania się w każde słowo, gdy tylko rozmowa bohaterów schodziła na tematy naukowe. Jak na książkę science-fiction w Teranezji część "science" jest naprawdę rzetelna, a część "fiction" idealnie wpasowuje się w potencjalny hit Hollywoodu. I nie są to bynajmniej wady książki! Fabuła jest wciągająca, główny bohater niezłym świrem, sam pomysł oryginalny, a akcja osadzona w indyjskiej scenerii, której daleko do amerykańskiego rozmachu, teorii spiskowych i niesamowitych agentów służb specjalnych. I to chyba ta odmienność nadaje książce wyjątkowy charakter.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Sajdon

⇒ Menu

Blackout

Okładka książki 'Blackout' Autor: Marc Elsberg
Tytuł: Blackout
Oryginalny tytuł: Blackout
Wydawnictwo: W.A.B.
Tłumaczenie: opracowanie zbiorowe
Data wydania: 2015
Liczba stron: 784
ISBN: 978-83-280-1472-5

Prąd elektryczny. Niby błaha rzecz, banalna przez swoją permanentną dostępność. A jednak mająca wpływ niemal na każdą sferę życia. Czy potrafilibyśmy obejść się bez prądu? Jak zmieniłoby się nasze życie bez elektryczności? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Marc Elsberg w swojej powieści Blackout, rysując nam "najczarniejszy scenariusz z możliwych".

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Zero

Okładka książki 'Zero' Autor: Marc Elsberg
Tytuł: Zero
Wydawnictwo: W.A.B.
Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Data wydania: 2016
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-280-2165-5

W powieści Zero Marc Elsberg ponownie przypatruje się uzależnieniu ludzi od technologii. Z tą różnicą, że piętnuje świadome podporządkowywanie się jej; gdy z własnej woli pozwalamy komuś - dosłownie - myśleć za siebie. Wystarczy bowiem jedna nieostrożna decyzja, a znajdziemy się na celowniku ludzi, którzy bezwzględnie to wykorzystają.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Antipolis

Okładka książki 'Antipolis' Autor: Tomasz Fijałkowski
Tytuł: Antipolis
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2015
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-7976-256-9

Książka Antipolis Tomasza Fijałkowskiego to literacki miszmasz. Autor łączy w niej gatunki dystopii, horroru, science fiction, kryminału i polifonicznej powieści historycznej. Łatwo tu o galimatias, niemniej utwór ten ma w sobie coś intrygującego.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Pierwsze dni

Okładka książki 'Pierwsze dni' Autor: Rhiannon Frater
Tytuł: Pierwsze dni
Oryginalny tytuł: The First Days: As The World Dies
Wydawnictwo: Vesper
Tłumaczenie: Marek Piaskowski
Data wydania: 2013
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7731-140-0

Pierwsze dni, początkowe ogniwo trylogii "Zmierzch świata żywych" autorstwa amerykańskiej pisarki Rhiannon Frater, jest wzorcowym przykładem utworu z rodzaju zombie apocalypse. Wzorcowym nie znaczy sztampowym, bo choć autorka garściami czerpie z klasyków gatunku i niejako siłą rzeczy korzysta przez to ze znanych czy nawet nieco ogranych w popkulturze rozwiązań, to jednak lektura jej debiutanckiej książki powinna dostarczyć sporo frajdy fanom horrorów z żywymi trupami w roli antagonistów. Mnie dostarczyła.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Konfrontacja

Okładka książki 'Konfrontacja' Autor: Rhiannon Frater
Tytuł: Konfrontacja
Oryginalny tytuł: The First Days: Fighting To Survive
Wydawnictwo: Vesper
Tłumaczenie: Marek Piaskowski
Data wydania: 2013
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7731-145-5

"Pieprzyć zmarłych (...) to nasz świat, nie ich."

Konfrontacja, druga część tryptyku "Zmierzch świata żywych" Rhiannon Frater, bazuje na podobnej recepturze co poprzednia. Znowu mamy mnóstwo akcji, ponownie autorce udaje się wzbudzić niemało obrzydzenia w obrazowych opisach rozczłonkow(yw)anych ciał - i tych martwych, i tych nie do końca, po raz wtóry Frater częstuje nas też zaskakująco ciekawie skonstruowanymi postaciami. Także jeszcze raz, niestety, w wielu momentach jest aż nazbyt cukierkowo, przynajmniej jak na horror. A wszystko to prawem filmowych sequeli - mocniej, szybciej, więcej. Czy z korzyścią?

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Oblężenie

Okładka książki 'Oblężenie' Autor: Rhiannon Frater
Tytuł: Oblężenie
Oryginalny tytuł: As The World Dies Trilogy No. 3: Siege
Wydawnictwo: Vesper
Tłumaczenie: Marek Piaskowski
Data wydania: 2013
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7731-152-3

Oblężenie jest dobrym, trzymającym równy poziom całej trylogii zwieńczeniem serii Rhiannon Frater. Jest to literatura bez pretensji do oryginalności, mocno osadzona w konwencji i potrafiąca dostarczyć sporo frajdy wielbicielom utworów o tematyce zombie. Jako finał jest też - zgodnie z oczekiwaniami - pod każdym względem "do potęgi".

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Ekspedycja

Okładka książki 'Ekspedycja' Autor: Maria Galina
Tytuł: Ekspedycja
Wydawnictwo: Agencja Solaris Małgorzata Piasecka
Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Data wydania: 2005
Liczba stron: 237
ISBN: 83-89951-40-1

Maria Galina to uznana rosyjska autorka, tłumaczka i krytyk. Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku opublikowała kilkadziesiąt utworów, głównie z gatunku science fiction. Tłumaczyła na rosyjski m.in. Stephena Kinga i Clive'a Barkera. Wyszperana przeze mnie książka jej autorstwa zatytułowana Ekspedycja okazała się bardzo ciekawą fantastyczną przygodą, gładko wpadającą w klimaty postapo.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Rebelia

Okładka książki 'Rebelia' Autor: Marcin Gawęda
Tytuł: Rebelia
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2011
Liczba stron: 386
ISBN: 978-83-93006-66-3

"A ty znowu z tymi Irakijczykami, do cholery. Terroryści albo szuszwole, a nie Irakijczycy. Zwykli Irakijczycy to siedzą w domu, a nie biegają z kałachami po ulicach."

Szczerze przyznam, że do drugiej z wiosennych premier Wydawnictwa Ender, wydanej w ramach serii "WarBook" Rebelii autorstwa Marcina Gawędy, przymierzałem się dwukrotnie. Mój pierwszy kontakt z książką zakończył się przed dotarciem do drugiego rozdziału (czyli po około pięćdziesięciu stronach) - po rendez-vous z "Piaskami Armagedonu" odepchnął mnie przede wszystkim mocno szorstki styl pisania Gawędy. Po krótkim czasie jednak powróciłem do Rebelii z mocnym postanowieniem poprawy mojego doń podejścia - poniekąd pchany także poczuciem obowiązku - i... odkryłem piękno jej brzydoty. Rebelia okazała się dającym po głowie, potężnym antywojennym manifestem, obok którego nie sposób i nie można przejść obojętnie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Veron

⇒ Menu

Kaukaskie epicentrum

Okładka książki 'Kaukaskie epicentrum' Autor: Marcin Gawęda
Tytuł: Kaukaskie epicentrum
Wydawnictwo: Ender - WarBook
Data wydania: 2010
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-930066-1-8

Pierwsza powieść Marcina Gawędy zawiera wiele cech, które charakteryzowały jego późniejsze utwory. Takie aspekty jak dobre tempo akcji, ascetycznie opisany świat przedstawiony, mnóstwo militarystycznych detali, osadzenie we współczesności, nieźle rozpisany bohater zbiorowy i dychotomiczna perspektywa narracji stały się podstawą i siłą Rebelii oraz IX zmiany. Przez swoje wady Kaukaskie epicentrum pozostaje jednak najsłabszym dziełem Gawędy. Co nie oznacza: mniej godnym uwagi.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

IX zmiana

Okładka książki 'IX zmiana' Autor: Marcin Gawęda
Tytuł: IX zmiana
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2012
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-62730-08-7

Po rewelacyjnej Rebelii, osadzonej w twardych realiach misji wojskowej w Iraku, Marcin Gawęda powraca na Bliski Wschód. Tym razem zabiera czytelników na misję stabilizacyjną do Afganistanu, dokąd właśnie przybyła tytułowa IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. I od razu rzuca rodzimych żołnierzy w wir walki. Dosłownie, gdyż wyznaczone zadania zachowania stanu równowagi i kontrolowania spokoju szybko okazują się obietnicami bez pokrycia w faktach. Potyczki z coraz bardziej świadomymi i zorganizowanymi w walkach talibami, których liczba powiększa się zamiast maleć, przypominają bowiem regularną wojnę, o czym świadczy głównie nie liczba zabitych, ale rannych. Znani z poprzedniej powieści Gawędy major Kalicki i kapitan Gazda będą mieli pełne ręce roboty. Zwłaszcza, że jeden z islamskich bojowników wyjątkowo nienawidzi Polaków i ma na celu zgładzenie jak najwięcej z nich.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

Czas zmierzchu

Okładka książki 'Czas zmierzchu' Autor: Dmitrij Głuchowski
Tytuł: Czas zmierzchu
Wydawnictwo: Insignis
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: Rosja 2007, Polska 2011
Liczba stron: 402
ISBN: 978-83-61428-47-3

O powiązaniu między starożytną cywilizacją Majów a zagładą ludzkości raczej nikogo odrobinę zorientowanego w kulturze masowej przekonywać nie trzeba. Chyba najmocniej osadzona w historii popkultury data - pukający do drzwi rok 2012 - według wyznawców teorii spiskowych, posiłkujących się wierzeniami i mitycznym kalendarzem wymarłych ludów indiańskich, zamieszkujących onegdaj dzisiejszy południowo-wschodni Meksyk, ma być czasem końca świata. Te rewelacje nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowców. Niemniej są nośną pożywką dla spragnionych wrażeń konsumentów kultury popularnej, których łapczywość chciwie wykorzystują mass media, sprzedając im coraz bardziej wymyślne sensacje z tym tematem powiązane. Jak to się ma do wydanej ostatnio w Polsce książki Dmitrija Głuchowskiego, autora bestsellerowych "Metro 2033" i "2034", zatytułowanej "Czas zmierzchu"? Ano ma się tak, że młody rosyjski pisarz postanowił zmierzyć się w niej z legendami majańskimi, tworząc przy tym pozycję nader ciekawą, wciągającą, inteligentną i świetnie napisaną.

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Veron




"Pisarze którzy uciekają od własnych demonów, narzucając sobie inne tematy, bardziej w ich przekonaniu atrakcyjne, popełniają kardynalny błąd". Te wyłowione przypadkiem w gazecie słowa Mario Vargasa Llosy z "Listów do młodego pisarza" wystarczyłyby za całą recenzję. Nie ukrywam, że korciło mnie by na tym poprzestać. Czytelników wypada jednak traktować poważnie, przynajmniej od czasu do czasu. Llosa wybawił mnie z kłopotu, jaki miałem ze złożeniem tekstu. Kłopot był tylko jeden, ale za to zasadniczy. Przy analizie powieści wszystko wydawało się w porządku, a jednak - coś było poważnie nie tak.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Jerzy

⇒ Menu

Metro 2033

Okładka książki 'Metro 2033' Schronowy Znak Jakości Autor: Dmitrij Głuchowski
Tytuł: Metro 2033
Oryginalny tytuł: Metro 2033
Wydawnictwo: Insignis Media
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: 2010
Liczba stron: 592
ISBN-13: 978-83-61428-17-6

Dmitrij Głuchowski i jego książka Metro 2033 stali się w Rosji prawdziwym fenomenem. Początkowo autor umieszczał kolejne fragmenty tekstu na utworzonej przez siebie stronie internetowej. Witryna stała się bardzo popularna, czytelnicy tłumnie odwiedzali ją i pomagali Głuchowskiemu w redagowaniu "Metra...", co sam autor nazwał "literackim beta testem". Po jakimś czasie wspólnymi siłami stworzyli to, co kilka dni temu skończyłem czytać i co wywarło na mnie spore wrażenie. "Metro 2033" bowiem to świetna, godna uwagi i polecenia pozycja.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Veron




Apokalipsa nuklearna jest de facto bardzo nudna. Atomówka pieprznie i zburzy wszystko dookoła, zaś promieniowanie radioaktywne dopełni zniszczenia wszelkich zaawansowanych form życia. Popromienne mutanty, nowe formy życia? Chyba żeście się za dużo Gwiezdnych Wojen naoglądali. Wojna atomowa bowiem, to dosłowne spełnienie politycznych teorii niejakiego Krzysztofa Kononowicza - po niej niczego nie będzie. Dróg, mostów, miast a przede wszystkim ludzi. Na ten pusty i wypalony nuklearnym ogniem, bądź wyjawiony radioaktywnym pyłem świat wyjdą ci, którym uda się przetrwać w bezpiecznym schronie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Squonk




Zanim świat dowiedział się o ocalałych z innych części globu, historia Uniwersum Metro 2033 musiała gdzieś się zacząć. A stało się to w ruinach moskiewskiego metra, gdzie poznajemy chłopca o imieniu Artem. Ponoć imię to pochodzi od imienia greckiej bogini Artemidy i jedno ze znaczeń to "bezpieczny". Śledząc jego losy, można w to zwątpić.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Wrathu

⇒ Menu

Metro 2034

Okładka książki 'Metro 2034' Autor: Dmitrij Głuchowski
Tytuł: Metro 2034
Oryginalny tytuł: Metro 2034
Wydawnictwo: Insignis Media
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: 2010
Liczba stron: 496
ISBN-13: 978-83-61428-24-4

Kiedy piszę te słowa, jestem świeżo po lekturze Metra 2034. Zamykając ostatnią stronę, zadałem sobie pytanie, które jest dobrze znaną frazą z pewnej legendarnej gry komputerowej - co jest w stanie zmienić naturę człowieka? Idąc dalej, czy człowiek w ogóle może się zmienić, a jeśli tak - czy nie doprowadzi go to do zatracenia? Jeżeli doprowadzi, to czy jest powrót, czy można zwyciężyć tę ciemną stronę siebie, którą każdy z nas posiada?

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Holden




"Wykradłszy bogom ogień, człowiek nie dał sobie z nim rady i do szczętu spalił świat."

Dmitrij Głuchowski powieścią Metro 2033 zawiesił sobie poprzeczkę równie wysoko, co Francis Ford Coppola filmem Ojciec chrzestny. Wybaczcie mi tę filmową aluzję, jednak po dłuższym przemyśleniu takie właśnie porównanie przychodzi mi na myśl. Obaj artyści stworzyli w swoich dziedzinach sztuki niezapomniane, kultowe wręcz dzieła, obaj zdecydowali się także na ich kontynuacje. Ale doścignąć oryginału, który sprintem pobijał rekordy popularności i połykał dystanse dzielące poprawność od artyzmu, łatwo przecież nie jest. I o ile nie mam wątpliwości, że Metro 2033 wpisze się w annały - nie tylko rosyjskiej - literatury, to analogiczne pytanie odnoszące się do Metra 2034 pozostawię bez odpowiedzi, ponieważ nie chcę być złym prorokiem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Veron




Do powieści Metro 2034 podchodziłem z pewną dozą nieufności. Nie zmniejszyła jej nawet świetna akcja promocyjna polskiego wydawcy, zaś opisy i zapowiedzi książki omijałem szerokim łukiem. Dlaczego? Mając na uwadze pierwsze dzieło Dmitrija Głuchowskiego Metro 2033 wyszedłem z założenie, że jego najnowsza powieść (która jest przecież kontynuacją poprzedniej historii) będzie miała to samo, tylko że więcej. Czyli więcej dywagacji, filozofii, metafizyki, bajęd z pogranicza fantasy, a i być może nawet pojawi się tam UFO.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Squonk

⇒ Menu

Metro 2035

Okładka książki 'Metro 2035' Autor:Dmitrij Głuchowski
Tytuł: Metro 2035
Oryginalny tytuł: Metro 2035
Wydawnictwo: Insignis Media
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: 2015
Liczba stron: 540
ISBN-13: 978-83-653150-5-2

Dmitrij Głuchowski wraca pod ziemię. Najbardziej oczekiwana powieść postapokaliptyczna ostatnich lat ujrzała światło dzienne. Jak się miewa moskiewskie metro A.D. 2035? Nader zachęcająco. Do tego gorzko i mrocznie jak chyba nigdy wcześniej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron




Gdy w chłodny, listopadowy wieczór skończyłem czytać najnowszą powieść Dmitrija Głuchowskiego Metro 2035, w telewizorze - akurat włączonym w pokoju obok - pojawiło się coś, idealnie puentującego zakończoną właśnie lekturę. A mianowicie premier Rosji - Dmitrij Miedwiediew - z namaszczeniem godnym władców Kremla ogłaszał kolejną rozbudowę i modernizację nuklearnego potencjału Rosji. Uzasadnieniem była oczywiście standardowa i łatwa do przewidzenia (zwłaszcza po lekturze Metro 2035) mantra. "Amerykanie grożą, łypią, czekają, mącą, już prawie wchodzą na Kreml". W związku z tym "musimy, powinniśmy, taka jest konieczność, nie ma innego wyjścia". A to wszystko w roku 2015. Nie w 1985.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Squonk

⇒ Menu

Futu.re

Okładka książki 'Futu.re' Autor: Dmitrij Głuchowski
Tytuł: Futu.re
Wydawnictwo: Insignis Media
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: 2015 (w Polsce)
Liczba stron: 640
ISBN-13: 978-83-63944-48-3

Dmitrija Głuchowskiego uważam za jednego z najzdolniejszych współczesnych pisarzy. Swoją książką Futu.re potwierdza, że jest artystą pierwszej miary, nie tylko twórcą popkulturalnym. A ta najlepsza jak dotąd powieść jego autorstwa, ma zadatki na arcydzieło.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Koniec drogi

Okładka opowiadania 'Koniec drogi' Autor: Dmitrij Głuchowski
Tytuł: Koniec drogi
Wydawnictwo: Insignis Media
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: 2018 (w Polsce)
Liczba stron: 64
ISBN-13: 978-83-65743-84-8

Dmitrij Głuchowski to legenda. Na szczęście jeszcze żywa. Odmienił literaturę postapokaliptyczną, a jego wkład w jej rozwój i uniwersum, jakie stworzył, są dziś jednym z najważniejszych fundamentów całej naszej kultury "końca świata". Stworzony przez niego świat Metra pokazał szerokiemu ogółowi, czym jest postapokalipsa jeszcze bardziej dobitnie niż Fallout. Jednak nie w samej skali i rozpoznawalności drzemie siła oraz magia odpowiedzialna za zrobienie z Głuchowskiego legendy, czołowego twórcy i budowniczego dzisiejszej postapokalipsy. Prawdziwą legendę tworzy z niego przekaz, jaki umieścił pod pozornie prostą otoczką mutantów, ciemnych tuneli i masek przeciwgazowych. Postapokalipsa była dla niego tylko pretekstem do rozważań nad rzeczywistością. Stworzył w umyśle odbiorców obraz postapo nie jako ucieczki od rzeczywistości, a płaszczyzny do rozmyślania nad nią. Krytyki i publicystyki.

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Rodrrik

⇒ Menu

Tekst

Okładka opowiadania 'Tekst' Autor: Dmitrij Głuchowski
Tytuł: Tekst
Wydawnictwo: Insignis Media
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: 2017 (w Polsce)
Liczba stron: 368
ISBN-13: 978-83-65743-55-8

“Odebrałeś mi przyszłość. Ja zabiorę ci twoją”.

Tym cytatem redaktor zachęca do przeczytania książki. Prawdę mówiąc, nie potrafię sobie wyobrazić mniej trafnego wyboru. Zdanie wyrwane z kontekstu wypowiada Ilja, bohater książki, młody Rosjanin żyjący od narodzin w cieniu Moskwy, która była dla niego rajem utraconym. Utraconym? Książka wita się z nami, gdy Ilja wychodzi z więzienia po 7 latach odsiadki, zatem pytanie o wiek protagonisty jest dość trudne. Pomimo zbliżającej się trzydziestki bohater jest tak naprawdę wyrwanym przedwcześnie z życia studentem. Studentem, który swą przyszłość widział w nigdy niezasypiającej Moskwie. Stąd strata.

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Rodrrik

⇒ Menu

Demokrator

Okładka książki 'Demokrator' Autor: Piotr Gociek
Tytuł: Demokrator
Wydawnictwo: Ender
Data wydania: 2012
Liczba stron: 498
ISBN: 978-83-62730-09-4

Lektura Demokratora, debiutanckiej powieści publicysty Piotra Goćka, poza czymś w rodzaju szoku, wprowadziła mnie także w stan zażenowania. Zażenowania nad własnymi brakami czytelniczymi. Żeby bowiem czerpać garściami przyjemność z czytania tej książki, wypada znać niejedną pozycję z klasyki fantastyki. Poza dającymi się wyłapać nawiązaniami do twórczości Orwella czy braci Strugackich, wręcz czuje się, że autor umieścił odniesienia do szeregu innych tytułów. Nie jest to, broń Boże, zarzut o brak inwencji Goćka, ale pochwała jego umiejętności sprawnego lawirowania w gatunku i wplatania motywów do swojego dzieła. A jest to tylko jeden z wielu walorów Demokratora. Bo, trzeba przyznać, książka to nieprzeciętna. A przynajmniej ja się z takową dotąd nie spotkałem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

Władca Much

Okładka książki 'Władca Much' Autor: William Golding
Tytuł: Władca Much
Oryginalny tytuł: Lord of the Flies
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2004
Liczba stron: 223
ISBN: 83-07-02923-6

Samolot ewakuujący dzieci po wybuchu III wojny światowej ulega katastrofie u brzegów bezludnej wyspy. Wśród ocalałych są wyłącznie chłopcy w wieku od 6 do 12 lat. To cywilizowane, dobrze ułożone dzieci, są uczniami elitarnych szkół. Niedługo po wylądowaniu panuje wśród nich niepewność i pragnienie zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Wyłaniają przywódcę, budują szałasy, dzielą się na zbieraczy i myśliwych.

[Czytaj całość recenzji]

© 2003 Twickle

⇒ Menu

Ołowiany świt

Okładka książki 'Ołowiany świt' Autor: Michał Gołkowski
Tytuł: Ołowiany świt
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 26 kwietnia 2013
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-7574-736-2​​

Ołowiany Świt Michała Gołkowskiego zabiera czytelnika w świat gry S.T.A.L.K.E.R.. Akcja toczy się w naszych czasach na fikcyjnym obszarze wokół czarnobylskiej elektrowni. Książka napisana na kanwie gry komputerowej? Czemu nie? Pomysł ciekawy, lecz już nieco gorzej z jego realizacją.

[Czytaj całość recenzji]

© 2019 Gekon

⇒ Menu

Drugi brzeg

Okładka książki 'Drugi brzeg' Autor: Michał Gołkowski
Tytuł: Drugi brzeg
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 25 kwietnia 2014
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-7574-993-9​​

Drugi brzeg Michała Gołkowskiego jest kontynuacją przygód stalkera Miszki. Tym razem bohater wybiera się na drugą stronę rzeki Prypeć. Nie po to aby szukać skarbów, lecz dowiedzieć się jakie procesy zachodzą w jego głowie. Skąd się biorą koszmary senne, które powodują powolną lecz nieubłaganą przemianę jego osobowości. Zrozumiałe zainteresowanie, gdyż typowy mieszkaniec skażonego terenu zostaje – wcześniej lub później - chodzącym trupem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2019 Gekon

⇒ Menu

Komornik

Okładka książki 'Komornik' Autor: Michał Gołkowski
Tytuł: Komornik
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2016
Liczba stron: 486
ISBN: 978-83-7964-133-8

Może i zabrzmi to nieco dziwnie na łamach Trzynastego Schronu, strony skupionej przede wszystkim na Postapo i Falloutach - ale postapokalipsa w literaturze zawsze interesowała mnie co najwyżej tak sobie. I nie chodzi tylko o fakt, że wątki zagłady i końca świata najlepiej poczuć na własnej skórze, walcząc ze zmutowanymi szczurami na ruinach cywilizacji i wcinając żarcie dla psów z puszki. Przede wszystkim boli mnie fakt, że tak naprawdę dotychczas istniała tylko garstka uniwersów literackich - jak Metro, STALKER czy Kompleks 7215.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veskern

⇒ Menu

Komornik 2: Rewers

Okładka książki 'Komornik 2: Rewers' Autor: Michał Gołkowski
Tytuł: Komornik 2: Rewers
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-7964-233-5

Wydany rok temu Komornik Michała Gołkowskiego był jednym z najciekawszych reprezentantów polskiej fantasy ostatnich lat. Dosyć mroczny, jednak posiadający pewne poczucie humoru, rozbudowany, wciągający jak odkurzacz i przede wszystkim – niesamowicie oryginalny i intrygujący. Świat strzaskany w ruinę przez prawdziwie biblijną wersję Armageddonu, oferujący coś nowego i bezsprzecznie wyróżniającego się na tle uniwersów takich jak Metro czy Stalker. Bohater może i niespecjalnie wyszukany – jednak budził sympatię oraz stanowił idealnego towarzysza podróży przez rozdziały i wydarzenia ukazane w książce. Kto z Was czytał ten wie że kontynuacja była pewna, i oto przed Wami Rewers, opisujący dalsze losy Komornika Ezekiela Siódmego.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

Duma i uprzedzenie i zombi

Okładka książki 'Duma i uprzedzenie i zombi' Autor: Seth Grahame-Smith
Tytuł: Duma i uprzedzenie i zombi
Oryginalny tytuł: Pride and Prejudice and Zombies: The Classic Regency Romance-Now with Ultraviolent Zombie Mayhem
Wydawnictwo: G+J Gruner&Jahr
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska
Data wydania: 2010
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-62343-03-4

Duma i uprzedzenie i zombi Setha Grahame'a-Smitha jest bodaj najbardziej znaną i najlepiej przyjętą propozycją, czerpiącą z dziwacznego i nieco niezrozumiałego jak dla mnie trendu konwertowania arcydzieł światowej literatury do konwencji zombie apocalypse. Po lekturze mogę stwierdzić, iż przeróbka powieści Jane Austen to propozycja z pewnością lepsza od Opowieści zombilijnej Adama Robertsa, czyli doprawionej obecnością żywych trupów wariacji na temat klasycznego opowiadania Karola Dickensa. Nie zmienia to faktu, że oba wymienione wyżej utwory nie noszą choćby znamienia sztuki, będąc mniej lub bardziej udanym, a w moich oczach zupełnie niepotrzebnym, eksperymentem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

Przegląd Końca Świata. Feed

Okładka książki 'Przegląd Końca Świata: Feed' Autor: Mira Grant
Tytuł: Przegląd Końca Świata. Feed
Tytuł: FEED
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Tłumaczenia: Agnieszka Brodzik
Data wydania: 2012
Liczba stron: 496
ISBN: 978-83-63248-37-6

Apokaliptyczny rok 2012 literacko nas rozpieszcza. Dotąd na Trzynastym Schronie miałem okazję recenzować naprawdę doskonałe tegoroczne pozycje, mocniej lub słabiej osadzone w klimatach postapokaliptycznych czy futurystyczno-(anty)utopijnych. Jednak w wyścigu po tytuł książki roku na czoło stawki wysunął się jesienny debiut. Przegląd Końca Świata: Feed Amerykanki Miry Grant. Nie dość, że rasowe postapo, to jeszcze wielowątkowa, doskonale napisana powieść, której nie chce się przestać czytać.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

Przegląd Końca Świata. Deadline

Okładka książki 'Przegląd Końca Świata. Deadline' Autor: Mira Grant
Tytuł: Przegląd Końca Świata. Deadline
Oryginalny tytuł: Deadline
Wydawnictwo: SQN
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Data wydania: 2013
Liczba stron: 504
ISBN: 978-83-7924-066-1

Zeszłoroczny Przegląd Końca Świata. Feed okazał się objawieniem w światku literatury postapokaliptycznej. Inteligentny, wciągający, świetnie napisany. Nie dziwota, że jego kontynuacji wyczekiwałem z napięciem bliskim oglądaniu "Grawitacji" Alfonso Cuaróna. I, czemu sam się nieco dziwiłem, byłem spokojny o jej wysoki poziom. Zgodnie z oczekiwaniami Deadline nie zawiódł mnie. Sequel Feed nie ustępuje mu absolutnie w niczym, a Mira Grant po raz kolejny daje nam posmakować swego nieprzeciętnego talentu. Proszę Państwa, uwaga: r-e-w-e-l-a-c-j-a!

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Przegląd Końca Świata. Blackout

Okładka książki 'Przegląd Końca Świata. Blackout' Autor: Mira Grant
Tytuł: Przegląd Końca Świata. Blackout
Oryginalny tytuł: Blackout
Wydawnictwo: SQN
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Data wydania: 2014
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-7924-168-2

Blackout, wieńczący trylogię Przegląd Końca Świata, był obok najnowszej książki Michała Cholewy najbardziej wyczekiwanym przeze mnie tytułem 2014 roku. Poprzednie części cyklu autorstwa Miry Grant (wł. Seanan McGuire) urzekły mnie nieszablonowym podejściem do konwencji zombie apocalypse, świetnie skonstruowaną fabułą i znakomitym warsztatem autorki. Wszystkie te czynniki złożyły się na serię, która - jestem o tym przekonany - przejdzie do klasyki literatury postapokaliptycznej. Blackout zaś spełnił pokładane w nim oczekiwania.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Dzieci cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów

Okładka książki 'Dzieci cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów' Autor: Margaret Peterson Haddix
Tytuł: Dzieci cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2011
Liczba stron: 391 ("Wśród ukrytych" 181 str., "Wśród oszustów" 205 str.)
ISBN: 978-83-7686-082-4

Książka, o której chcę napisać parę słów, jest pierwszym tomem serii "Dzieci cienie" autorstwa Margaret Peterson Haddix, składającym się z dwóch części - Wśród ukrytych (pierwsze wydanie anglojęzyczne ukazało się w 1998 roku) i jej kontynuacji Wśród oszustów (wyd. w 2001 r.). Polscy czytelnicy mają to szczęście, że seria uzyskała już sporą popularność na świecie, w związku z czym mamy tzw. 2 w 1. Zaś wydawnictwo Jaguar już zapowiada, że w przyszłym roku ukażą się kolejne publikacje. Nie musimy zatem czekać w napięciu na dalsze losy bohaterów. Czy jednak warto czekać?

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Lithium

⇒ Menu

Lot widmo

Okładka książki 'Lot widmo' Autor: Bear Grylls
Tytuł: Lot widmo
Oryginalny tytuł: Ghost Flight
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2015
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-7642-588-7

Z zasady staram się unikać książek pisanych przez celebrytów wszelkiej maści, podobnie jak i ich biografii, autobiografii i poradników. Jednak skłamałbym mówiąc, że nie jestem swego rodzaju fanem Beara Gryllsa – jego program to jedyny z przyrodniczo-naukowo-survivalowych, który w minimalnym stopniu potrafi mi zaimponować oraz zainteresować na tyle, że z oglądam całe odcinki w wolnym czasie. Głównie z tego powodu podszedłem do Lotu Widmo raczej optymistycznie – bo jeżeli ktoś przeżył na tyle, żeby mieć w głowie materiał na napisanie porządnej książki – to właśnie były członek SAS. Przed lekturą zdecydowałem unikać jakichkolwiek materiałów, recenzji, zapowiedzi czy nawet szerszych blurbów z okładki. Nie chciałem się sugerować opiniami. Książka wyjątkowo przypadła mi do gustu.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veskern

⇒ Menu

Friday

Okładka książki 'Friday' Autor: Robert A. Heinlein
Tytuł: Friday
Wydawnictwo: Albatros A. Kuryłowicz
Tłumaczenie: Danuta Górska
Data wydania: 1982
Liczba stron: 402
ISBN: 978-83-7359-953-6

Roberta A. Heinleina uważa się za klasycznego autora literatury fantastyczno-naukowej. Zaliczany obok Isaaka Asimova i Arthura C. Clarke'a do "Wielkiej Trojki Złotego Wieku Science Fiction", wielokrotny laureat Nagrody Hugo znany jest z takich dzieł jak "Kawaleria kosmosu", "Luna to surowa pani" czy "Obcy w obcym kraju". Powieść "Friday" (swego czasu wydana w Polsce jako "Piętaszek") nie jest jego najwybitniejszym dokonaniem, stanowi jednak dobry przykład wyrazistego stylu pisarza - bogatej wyobraźni, niebanalnych spostrzeżeń społeczno-politycznych, ogromnej kontroli nad wykreowanym światem i doskonałego rozpisania protagonisty.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Paragraf 22

Okładka książki 'Paragraf 22' Autor: Joseph Heller
Tytuł: Paragraf 22
Oryginalny tytuł: Catch-22
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Data wydania: 1975, 2012
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-7659-933-5

Paragraf 22 jest debiutancką, ale jednocześnie najbardziej docenioną powieścią Josepha Hellera. Autor rozpoczął prace nad nią krótko po drugiej wojnie światowej, w której uczestniczył. Przelane na papier i ubrane w specyficzną formę wspomnienia okazały się być jedną z najbardziej antywojennych książek w historii literatury.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Ostatni rozdział, czyli paragraf 22 bis

Okładka książki 'Ostatni rozdział, czyli paragraf 22 bis' Autor: Joseph Heller
Tytuł: Ostatni rozdział, czyli paragraf 22 bis
Oryginalny tytuł: Closing Time
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2004
Liczba stron: 576
ISBN: 83-7359-157-5

Ta zjadliwa satyra na Amerykę jest kontynuacją kultowego Paragrafu 22. Heller przedstawia nam świat zmanierowanej finansjery, dążących do sukcesu karierowiczów i głupkowatych polityków, którzy swoją profesję traktują jak grę komputerową (koronnym przykładem jest prezydent, któremu pomyliły się przyciski i który wysłał pociski atomowe na Rosję). Wyśmiane zostają służby specjalne i obsesja Amerykanów o "rządowym spisku", naiwny wojskowy patriotyzm oraz... Szatan, umiejscowiony tu w popkulturowym otoczeniu parku rozrywki. Świat powoli dąży do zagłady i tylko niewielkie sygnały o tym informują - jak chociażby zmiana tytułu symfonii Wagnera (znaczące jest, że tytuł ten to??? Apokalipsa).

[Czytaj całość recenzji]

© 2003 Twickle

⇒ Menu

Gwiazdozbiór psa

Okładka książki 'Gwiazdozbiór psa' Autor: Peter Heller
Tytuł: Gwiazdozbiór psa
Oryginalny tytuł: The Dog Stars
Wydawnictwo: Insignis
Tłumaczenie: Olga Siara
Data wydania: 2013
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-63944-10-0

Jeden z zachodnich recenzentów napisał o książce Petera Hellera: "Dla tych, którzy myślą, że Droga Cormaca McCarthy'ego to ostatnie słowo w postapokaliptycznej beletrystyce". Wielkie słowa, zaiste. I równie godne weryfikacji. Wielu już bowiem powoływało się na arcydzieła, większość z nich bezpodstawnie. W przypadku Gwiazdozbioru psa jednak takie porównania są adekwatne. Książka to bowiem wyjątkowa pod każdym względem. Różna od dzieła McCarthy'ego i niewiele mu ustępująca.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Strażnik. Zapomniana księga

Okładka książki 'Strażnik. Zapomniana Księga' Autor: Paulina Hendel
Tytuł: Strażnik. Zapomniana Księga
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-10-12549-1

"Strażnik" jest pierwszą częścią cyklu "Zapomniana księga" i jednocześnie debiutem literackim Pomorzanki Pauliny Hendel. Trzeba uczciwie przyznać, że nie jest to dzieło wybitne - autorce wyraźnie brakuje jeszcze warsztatu. Niemniej pomysły pani Paulina ma naprawdę niebanalne, a sposób w jaki pożeniła ze sobą konwencję postapo z rasowym fantasy jest imponujący.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Tropiciel. Zapomniana księga 2

Okładka książki 'Tropiciel. Zapomniana Księga 2' Autor: Paulina Hendel
Tytuł: Tropiciel. Zapomniana Księga 2
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014
Liczba stron: 544
ISBN: 978-83-10-12717-4

Fabularny przewrót w finale Strażnika był chyba najbardziej intrygującym zabiegiem Pauliny Hendel, przez który z ciekawością oczekiwałem kontynuacji, czyli Tropiciela. Hubert po przeżyciu mnóstwa fascynujących przygód z mieszkańcami Święcina znalazł się ponownie w Paryżu na krótko przed wybuchem wojny i epidemii, która wkrótce obróci w pył cywilizację, jaką znamy. Siedemnastolatek - wyposażony w doświadczenia, które nabył w niewiadomy sposób i przekonany, że dokładnie wie, co robić - postanawia wrócić do rodziny, by uratować ją przed zagładą. Rzeczywistość okaże się jednak dużo bardziej skomplikowana niż się tego spodziewał.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Łowca. Zapomniana księga 3

Okładka książki 'Łowca. Zapomniana Księga 3' Autor: Paulina Hendel
Tytuł: Łowca. Zapomniana Księga 3
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015
Liczba stron: 592
ISBN: 978-83-10-12840-9

Końcowa część trylogii "Zapomniana księga" Pauliny Hendel, była jednym z najbardziej oczekiwanych przeze mnie tytułów 2015 roku. Po intrygującym Strażniku i Tropicielu z jego fabularnym twistem w finale Łowca zapowiadał się nader smakowicie. Młoda autorka z Pomorza nie zawiodła.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Diuna

Okładka książki 'Diuna' Schronowy Znak Jakości Autor: Frank Herbert
Tytuł: Diuna
Oryginalny tytuł: Dune
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Tłumaczenie: Marek Marszał
Data wydania: 2009
Miejsce wydania: Poznań
Liczba stron: 623
ISBN: 978-83-7301-723-8
Wydanie: wraz z dodatkami Ekologia Diuny, Religia Diuny, Raport o motywach i celach Bene Gesserit, Almanak En-aszraf, Terminologia Imperium, Nota Kartograficzna, mapa Arrakis.

Podobno opisać świat znaczy tyle samo, co go okraść. Powiedział to albo pewien światły mędrzec, albo zuchwały idiota, ale niepodobna, żeby teraz tego dociekać.

Ale co jednak, kiedy ktoś tego świata wcale nie opisuje? Są bowiem takie książki, które rażą już na samym wstępie. Nie tyle objętością, co nieprzystępnością i skrytością. Właściwie pierwszym krokiem do zagłębienia się w Diunę Franka Herberta powinien być marsz w kierunku jakiegokolwiek słownika tłumaczącego co jest czym na piaszczystej planecie Arrakis. Potem można dopiero zasiąść do motywów kierujących wielkimi rodami, spisku intryg i knowań, które w jednym momencie nadają w lenno księciu Leto Atrydzie glob pozbawiony wody, ale za to obfitujący w najdroższą przyprawę wszechświata - melanż, a w następnym mu ten dar zabierają, wydzierając go siłą.

[Czytaj Opis]
[Czytaj całość recenzji]

© 2010 nie wiem

⇒ Menu

Wróg

Okładka książki 'Wróg' Autor: Charlie Higson
Tytuł: Wróg
Oryginalny tytuł: The Enemy
Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2010
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-247-1816-0

Nieprzyjaciel oswojony. Sycący tatar zamiast hamburgera.

Z czytaniem książek młodzieżowych w wieku dorosłym jest trochę tak, jak z odżywianiem się hamburgerami podczas zagranicznych wojaży. Zapchać można - lekturą wolny czas po dłuższej i wyczerpującej aktywności, która odebrała szarym komórkom chęć na coś ambitniejszego. Fast foodem - żołądek, bolesnym skurczem domagający się skrócenia mąk, niekoniecznie w wyrafinowany sposób. W obydwu przypadkach, poza zapchaniem się, nie ma nic więcej. Hamburgera zjeść można i za rogiem, na własnym osiedlu, podniebienie nie doświadcza nieznanych enklaw smaku, nie trzeba wyjeżdżać za granicę. A książka, która ekscytowałaby nastolatka, jest tylko jedną z wielu, zgubionych w pamięci, dla pełnoletniego czytelnika.
Rynek fast-foodów, jakkolwiek mocno niezdrowy, ma się jednak dobrze, większość z nas przynajmniej jednego hamburgera w życiu zjadła i nie umarła. Na rynku książek: romans literatury dorosłej z tą dla młodzieży - również trwa w najlepsze i można znaleźć nawet głosy, mówiące o infantylizacji kultury jako takiej. Zostawiając ten dyskurs na boku, a zezując na fenomen Harry'ego Pottera, bronies i wampira Edwarda, przyjrzyjmy się nader ciekawej próbie ożenku: nurtu młodzieżowego z... postapokalipsą.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Cichutki Spec

⇒ Menu

Nowy wspaniały świat

Okładka książki 'Nowy wspaniały świat' Autor: Aldous Huxley
Tytuł: Nowy wspaniały świat
Oryginalny tytuł: Brave New World
Wydawnictwo: MUZA
Data wydania: 2019
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-287-0830-3

Przedstawiona w Nowym wspaniałym świecie wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą. W roku 2541 (czyli 632 roku nowej "ery Forda") obywatele Republiki Świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęctwa poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z ludzkich automatów pozbawionych wyższych uczuć. Czy ten "nowy wspaniały świat", w którym dominują seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?...

Ostatnie zdanie tej zawartej na okładce książki skróconej recenzji jest właściwie jednym z głównych motywów przewodnich podczas czytania wydanej w 1932 roku antyutopii zaliczanej do literatury wszechczasów. Alduos Huxley tworzy wizję świata indoktrynowanego, obleczonego grubą powłoką Wspólności, Identyczności i Stabilności i zauważa niebagatelną cenę, jaką należałoby za nie ponieść. W przewartościowanym nowym, wspaniałym świecie nie ma miejsca na uczucia, sentymenty, autorefleksje, czy przejawy tożsamości, a pojawiające się często hipnopedyczne hasła przypominają nic innego, jak stosowaną w totalitarnych systemach nowomowę, której absurdalność celowo wyolbrzymiono.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 nie wiem

⇒ Menu

Boskie zapętlenie

Okładka książki 'Boskie zapętlenie' Autor: Jacek Katos Katarzyński
Tytuł: Boskie zapętlenie
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Forum Art
Data wydania: 2015
Liczba stron: 232
ISBN-13: 978-83-938153-3-3

Rok 2033. Mikołaj Jaska jest młodym człowiekiem, który żył po swojemu i po swojemu zamierza też umrzeć. Nie wie, że jego próba samobójcza wywoła niespodziewane konsekwencje i wyniesie go poza rzeczywistość. Jego przypadek jest analizowany w Instytucie Badań nad Anomaliami Biologicznymi, o którym mówi się, że prowadzi badania genetyczne. Tymczasem w tajemniczym Mieście pojawia się niebezpieczna sekta, której członkowie oczekują apokalipsy...

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Wrathu

⇒ Menu

Noc zombie

Okładka książki 'Noc zombie' Autor: Brian Keene
Tytuł: Noc zombie
Oryginalny tytuł: The Rising
Wydawnictwo: Amber
Tłumaczenie: Staniewski Piotr, Grygiel Grażyna
Data wydania: 2009
Liczba stron: 248
ISBN: 97-883-2413-3

Noc zombie Briana Keene'a jest wzorcowym wręcz horrorem z gatunku zombie apocalypse. Śledzimy losy kilkorga bohaterów, wędrujących po Stanach Zjednoczonych opanowanych przez hordy nieumarłych. Dość nietypowych, trzeba dodać.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Miasto żywych trupów

Okładka książki 'Miasto żywych trupów' Autor: Brian Keene
Tytuł: Miasto żywych trupów
Oryginalny tytuł: City Of The Dead
Wydawnictwo: Amber
Tłumaczenie: Jaworska Monika
Data wydania: 2009
Liczba stron: 264
ISBN: 978-83-241-3419-9

Filmowe i książkowe sequele można umownie podzielić na kilka typów. Jeden to po prostu dobry utwór, mniej lub bardziej zakorzeniony w prequelu. Inny folguje zasadzie "mocniej! szybciej! więcej!". Jeszcze inny próbuje - zazwyczaj dość indolentnie - wyjaśniać fabularne meandry poprzednika. I Miasto żywych trupów Briana Keene'a jest taką właśnie przekombinowaną kontynuacją "Nocy zombie".

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Bot

Okładka książki 'Bot' Autor: Max Kidruk
Tytuł: Bot
Wydawnictwo: Akurat
Tłumaczenie: Julia Celer
Data wydania: 2014
Liczba stron: 624
ISBN: 978-83-7758-770-6

Uwielbiam książki, które mnie zaskakują. Odkrywcze, co? Któż tego nie lubi. Niemniej darzę ogromną sympatią tych autorów i ich dzieła, wobec których nie mam skonkretyzowanych oczekiwań, a po przeczytaniu których gęba sama mi się śmieje na wspomnienie przeżytej dopiero literackiej przygody. Takim pozytywnym zaskoczeniem okazał się "Bot" młodego ukraińskiego pisarza Maxa Kidruka.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Bastion

Okładka książki 'Bastion' Autor: Stephen King
Tytuł: Bastion
Oryginalny tytuł: Bastion
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2003
Liczba stron: 1336
ISBN: 83-7298-375-5

Jest to jedna z najdłuższych powieści Stephena Kinga (1400 stron!), co nie znaczy wcale, że najlepsza. W USA dochodzi do wynalezienia niemal doskonałej broni biologicznej, zmutowanej grypy zwanej "Kapitanem Tripsem". Zabija ona, bagatelka, 99,4% ludzkości. "Dzięki" nieostrożności dochodzi do skażenia bazy wojskowej, w której się ona znajduje. I pewnie sprawa skończyłaby się na tym, gdyby nie jeden z naukowców, który przedziera się przez zabezpieczenia i razem z rodziną ucieka ku wolności. Wkrótce stanie się mordercą o "dokonaniach" większych od listy ofiar Hitlera i Stalina razem wziętych: jest bowiem nosicielem wirusa i wkrótce Stany, a po nich świat, padną ofiarami jego lekkomyślności.

[Czytaj całość recenzji]

© 2003 Twickle

⇒ Menu

Danse Macabre

Okładka książki 'Danse Macabre' Autor: Stephen King
Tytuł: Danse Macabre
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Paulina Braiter, Paweł Ziemkiewicz
Data wydania: 2005
Liczba stron: 616
ISBN: 83-7337-835-9

Choć Stephen King znany jest powszechnie jako powieściopisarz, ta książka powieścią nie jest. Autor przedstawia w niej główne cechy, motywy i tematy charakterystyczne dla gatunku grozy, przejawiającego się w różnych dziedzinach sztuki- literaturze, filmie czy radiu. Stara się jednak, by przedstawić te informacje w sposób "przyjazny czytelnikowi", a nie typowo naukowy, nudny czy wykładowy (mimo, że w trakcie pisania prowadził wykłady o literaturze na uniwersytecie). Zwraca się bezpośrednio do czytelnika, nadając wypowiedziom formę dialogu. Suche dane przeplata anegdotami, wątkami biograficznymi czy dowcipami (wśród nich bywają ciekawostki naprawdę interesujące albo śmieszne, ale czasami wydają się być zbyt... głupawe jak na tego typu publikację, na dodatek chwilami King wypowiada się jak "ziomal z blokowiska", co może drażnić czytelnika).

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Lithium

⇒ Menu

Komórka

Okładka książki 'Komórka' Autor: Stephen King
Tytuł: Komórka
Oryginalny tytuł: Cell
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2007
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-7359-432-6

Historie o zombie są dzisiaj równie oklepanym tematem jak świńska grypa. Ciężko zliczyć filmy i gry, w których występują przedstawiciele tej niezwykłej formy egzystencji. Gdy pisarze podejmują się opisania takich przygód muszą albo być wybitnymi twórcami, albo mieć wyjątkowy pomysł. Stephen King niewątpliwe należy do mistrzów pióra. Czy ktoś taki jak on jest w stanie tchnąć nowe życie w historię o nieumarłych?

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Mroczna Wieża I. Roland

Okładka książki 'Mroczna Wieża I. Roland' Autor: Stephen King
Tytuł: Mroczna Wieża I. Roland
Oryginalny tytuł: The Dark Tower I: Gunslinger
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Data wydania: 1982, 2015
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7985-583-4

Cykl Mroczna Wieża uważany jest przez miłośników twórczości Stephena Kinga - także przez samego jej autora - za jego opus magnum. O tym, że to dzieło cenione słyszał nawet tak niespecjalny fan "najbardziej poczytnego amerykańskiego pisarza na świecie" jak ja. Niemniej postanowiłem w końcu przełamać lody rezerwy i sięgnąć po Rolanda, pierwszą część kultowej sagi, a przy okazji, jak by nie było, klasykę współczesnej fantastyki. Okazja nadarzyła się sama, oto bowiem wydawnictwo Albatros postanowiło wznowić serię Kinga w zachwycającej oprawie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Mroczna Wieża II. Powołanie Trójki

Okładka książki 'Mroczna Wieża II. Powołanie Trójki' Autor: Stephen King
Tytuł: Mroczna Wieża II. Powołanie Trójki
Oryginalny tytuł: The Dark Tower II: The Drawing of the Three
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: 1987, 2015
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-7985-584-1

Powołanie Trójki, drugi tom sagi Mroczna Wieża Stephena Kinga, opowiada o wyprawie rewolwerowca Rolanda po troje wyjątkowych ludzi, których przeznaczeniem jest pomóc mu w jego misji odnalezienia tytułowej Wieży. Książka to znacznie różniąca się od pierwszej części cyklu. Nie znaczy to, że gorsza - wręcz przeciwnie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Mroczna Wieża III. Ziemie jałowe

Okładka książki 'Mroczna Wieża III. Ziemie jałowe' - recenzja Autor: Stephen King
Tytuł: Mroczna Wieża III. Ziemie jałowe
Oryginalny tytuł: The Dark Tower III: The Waste Lands
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: 1991, 2015
Liczba stron: 560
ISBN: 978-83-7985-585-8

W Ziemiach jałowych, trzecim tomie cyklu Mroczna Wieża Stephena Kinga, Roland z Gilead i dwójka jego towarzyszy - Eddie i Susannah - przemierzają pustkowia Świata Pośredniego, tworząc między sobą coraz silniejszą więź. Rewolwerowca dręczą jednak sny o Jake'u, chłopcu którego życie niegdyś poświęcił. Na drodze do Mrocznej Wieży przyjdzie zaś trojgu wędrowców zmierzyć się z wieloma niebezpiecznymi pozostałościami "świata, który poszedł naprzód".

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Mroczna Wieża IV. Czarnoksiężnik i kryształ

Okładka książki 'Mroczna Wieża IV. Czarnoksiężnik i kryształ' Autor: Stephen King
Tytuł: Mroczna Wieża IV. Czarnoksiężnik i kryształ
Oryginalny tytuł: The Dark Tower IV: Wizard And Glass
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Data wydania: 1997, 2015
Liczba stron: 752
ISBN: 978-83-7985-586-5

Czarnoksiężnik i kryształ, czwarty tom sagi Mroczna Wieża Stephena Kinga, rozpoczyna się od pojedynku ka-tet rewolwerowca Rolanda z Gilead z demonicznym Blaine'em Mono. Po pokonaniu zaklętej w futurystycznym pociągu sztucznej inteligencji, Roland opowiada przyjaciołom historię swojej młodości.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Mroczna Wieża V. Wilki z Calla

Okładka książki 'Mroczna Wieża V. Wilki z Calla' Autor: Stephen King
Tytuł: Mroczna Wieża V. Wilki z Calla
Oryginalny tytuł: The Dark Tower V: The Wolves Of The Calla
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: 2003, 2015
Liczba stron: 704
ISBN: 978-83-7985-587-2

Powieść Wilki z Calla, piąta część sagi Mroczna Wieża Stephena Kinga opowiada o tym, jak grupa rewolwerowców pod przewodnictwem Rolanda z Gilead dociera do miasteczka Calla Bryn Sturgis. Co pewien czas spokojny żywot mieszkańców osobliwej (ich większość stanowią bliźnięta) osady niepokoi grupa zwana Wilkami, ich wizyty są zaś traumatyczne. Roland, wierząc, że rewolwerowcy odwiedzili miasteczko nieprzypadkowo, postanawia pomóc prześladowanym.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Mroczna Wieża VI. Pieśń Susannah

Okładka książki 'Mroczna Wieża VI. Pieśń Susannah' Autor: Stephen King
Tytuł: Mroczna Wieża VI. Pieśń Susannah
Oryginalny tytuł: The Dark Tower VI: Song Of Susannah
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Data wydania: 2004, 2015
Liczba stron: 464
ISBN: 978-83-7985-588-9

W Pieśni Susannah, szóstej części sagi Mroczna Wieża Stephena Kinga, ka-tet rewolwerowca Rolanda zostaje rozdzielone w czasie i przestrzeni. Każdy z jego członków ma do spełnienia osobną misję, która doprowadzi do uratowania znajdującej się w śmiertelnym niebezpieczeństwie Susannah.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Mroczna Wieża VII. Mroczna Wieża

Okładka książki 'Mroczna Wieża VII. Mroczna Wieża' Autor: Stephen King
Tytuł: Mroczna Wieża VII. Mroczna Wieża
Oryginalny tytuł: The Dark Tower VII: The Dark Tower
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: 2004, 2015
Liczba stron: 768
ISBN: 978-83-7985-589-6

W finalnej części Mrocznej Wieży przed rewolwerowcem Rolandem i jego ka-tet ostatni bój z przeznaczeniem. Droga do celu będzie skrajnie wymagająca i usłana wieloma ofiarami. Czy dotarcie do Mrocznej Wieży okaże się warte ceny, jaką poniosą Roland i jego towarzysze?...

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Mroczna Wieża. Wiatr przez dziurkę od klucza

Okładka książki 'Mroczna Wieża. Wiatr przez dziurkę od klucza' Autor: Stephen King
Tytuł: Mroczna Wieża. Wiatr przez dziurkę od klucza
Oryginalny tytuł: The Dark Tower: The Wind Through The Keyhole
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: 2012, 2015
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7985-590-2

Książka Wiatr przez dziurkę od klucza została wydana jako ostatnia z cyklu Mroczna Wieża, lecz w chronologii wydarzeń plasuje się między czwartym a piątym tomem. Możemy spodziewać się kolejnych takich "satelitów", jako że zgodnie ze słowami Kinga, Mroczna Wieża to "jedna wielka powieść". Nie mam nic przeciwko temu.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Tam gdzie ciepło

Okładka książki 'Tam gdzie ciepło' Autor: Paweł Kornew
Tytuł: Tam gdzie ciepło
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2016
Liczba stron: 576
ISBN: 978-83-7964-175-8

Książki postapokaliptyczne w przeciągu lat, z małej nowinki stały się całkiem nowym gatunkiem leżącym gdzieś pomiędzy fantastyką naukową, thrillerem i political fiction. I jak każdy gatunek, tak i literatura postapokaliptyczna ma swoje standardowe elementy, motywy, oraz wzór, którym w tym przypadku jest uniwersum przedstawione w serii Metro 2033. Zdarzają się jednak powieści i opowiadania, które chcą zerwać ze standardem, przetrzeć nowy szlak i wprowadzić coś świeżego. Taką książką był na przykład Komornik", i taka też jest najnowsza pozycja z "niebieskiej" Zony od Fabryki Słów – Tam gdzie ciepło Pawła Kornewa, kontynuacja wydanej w październiku zeszłego roku Lodowej cytadeli

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veskern

⇒ Menu

Shinsekai Yori

Okładka książki 'Shinsekai Yori' Autor: Yusuke Kishi
Tytuł: Shinsekai Yori (新世界より)
Wydawnictwo: Kodansha
Data wydania: 2008
Liczba stron: 981 ISBN: 978-40-6182-660-1

Wizja przyszłości zaprezentowana przez Kishiego Yusuke w Shinsekai Yori (Z Nowego Świata) to idylla, w której ludzie opanowali psychokinetyczne moce i nie są w stanie skrzywdzić siebie nawzajem, co zapobiega wojnom. Widzimy więc spokojne życie w odciętym od reszty świata Dystrykcie Kamisu 66, gdzie urodziła się główna bohaterka, Saki Watanabe. Wraz ze swoimi przyjaciółmi odkrywa, że coś jest nie tak i dorośli ukrywają przed dziećmi jakąś straszną prawdę. I jaki ma ona związek z dziwnymi, służącymi niewolniczo szczuroludźmi (noszącymi tak ciekawe imiona jak np. Squonk) - to się dopiero okaże. A nie nastąpi to szybko.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Wrathu

⇒ Menu

Mediapolis

Okładka książki 'Mediapolis' Autor: Tomasz Kopecki
Tytuł: Mediapolis
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2009
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-7506-281-6

Rok 2096. Złota Republika ocieka szlachetnym kruszcem tylko w siedzibach władz. Figura wielkiego złotego smoka wygląda raczej żałośnie i groteskowo aniżeli dumnie - górując nad szarą, posępną okolicą - betonowym miastem jednakowych bloków. Takie same, bure bloki, identyczne drzwi i okna. A każde z nich niebieskie od ekranu telewizyjnego, którego nie wolno zgasić - Jego Świetlistość, Pierwszy Kapłan i Wielki Mistrz Republiki obwieszcza z tysięcy takich samych odbiorników jedyną i słuszną wolę Inteligencji Wszechświata. Szesnasta dzielnica, trzynasty blok, mieszkanie dwudzieste piąte... A może sto ósme? Jak tu się nie pogubić?

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Cichutki Spec

⇒ Menu

Moskiewska ladacznica (tom 1)

Okładka książki 'Moskiewska ladacznica (tom 1)' Autor: Jacek Komuda
Tytuł: Moskiewska ladacznica (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-7964-257-1

Jacką Komudę zna – mniej lub bardziej – każdy zapalony czytelnik książek historycznych i fantasy. Ten autor, historyk z wykształcenia, ma na koncie takie znakomite pozycje jak Bohuna, Czarną Szablę, Opowieści z Dzikich Pól czy Herezjarchę. Jego bibliografia stanowi znakomity punkt wyjścia dla zainteresowanych czasami Pierwszej Rzeczypospolitej, łącząc w ciekawy sposób historię rzeczywistą i alternatywną. Jego najpopularniejszy w ostatnich latach cykl "Orły Na Kremlu" został rozbudowany o kolejną pozycję, pierwszy tom nowej serii Moskiewska Ladacznica.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

Przy blasku księżyca

Okładka książki 'Przy blasku księżyca' Autor: Dean Koontz
Tytuł: Przy blasku księżyca
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2003
Liczba stron: 344
ISBN: 83-7337-335-7

Dean Koontz jest uważany za jednego z najpopularniejszych współcześnie pisarzy literatury grozy. W jego utworach można jednak znaleźć zaskakująco dużo cech typowych dla fantastyki naukowej. W powieści "Przy blasku księżyca" jest sporo elementów science-fiction, chyba nawet więcej niż horroru.

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Lithium

⇒ Menu

Zakon Krańca Świata (tom 1)

Okładka książki 'Zakon Krańca Świata (tom 1)' Autor: Maja Lidia Kossakowska
Tytuł: Zakon Krańca Świata (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017
Liczba stron: 488
ISBN: 978-83-7964-269-4

Za czasów licealnych Maja Lidia Kossakowska była jedną z moich ulubionych autorek. Oferowała znakomicie napisane, oryginalne powieści i zbiory opowiadań, które potrafiłem pochłaniać w przeciągu kilkunastu godzin od zakupu. Jednak w pewnym momencie ta pasja we mnie zgasła. Zainteresowałem się inną literaturą, a katastrofalne rozczarowanie jakiego doznałem czytając Takeshiego: Cień Śmierci, ostatecznie mnie zniechęciło. Mimo wszystko jednak bardzo cieszy mnie fakt, że Zakon Krańca Świata wrócił do polskich księgarni w pięknym nowym wydaniu. Dzięki temu mam okazję odświeżyć lekturę jednej z najlepszych prac niegdyś uwielbianej autorki, oraz przyrównać ją do nowych książek reprezentujących tę samą niszę. Czy jej idee nadal wydają się świeże, czy wciąż są to jedne z najlepszych książek urban i angelic fantasy dostępnych na rynku – czy też może Zakon Krańca Świata stanowi już tylko relikt przeszłości?

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

To już było...

Okładka książki 'To już było...' Autor: Artur Kubieniec
Tytuł: To już było...
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2014
Liczba stron: 356
ISBN: 978-83-7805-968-4

Akcja powieści To już było... Artura Kubieńca rozgrywa się w bliżej niesprecyzowanej, ale raczej odległej przyszłości, na nienazwanej wyspie pokaźnych rozmiarów. Zamieszkuje ją społeczeństwo rządzone przez Radę - organ władzy złożony z najstarszych mieszkańców wyspy. Obywatele owego państwa rozmieszczeni są w kilku metropoliach i podzieleni na dwie klasy - tych ze stałym dostępem do tajemniczej substancji, dzięki której są mądrzy, ładni i powabni, oraz tych bez możliwości jej stosowania, a przez to monstrualnie otyłych i zwyczajnie tępych. Toteż o konflikty na wszelakim tle nietrudno.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Katastrofa

Okładka książki 'Katastrofa' Autor: Maciej Kuczyński
Tytuł: Katastrofa
Oryginalny tytuł: Katastrofa
Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 1997
Liczba stron: 152
ISBN: 83-85959-68-8

Trzy lata po wielkim, światowym zjednoczeniu. Zniknęły granice, zniknęły problemy trapiące przez wieki ludzkość. Ziemia nie jest jednak z tego powodu rajem czy krainą szczęścia. Pozostały problemy, które rozwiązuje nowy system światowej władzy, pozostali ludzie, którym nowe porządki nie odpowiadają. Gdzieś nadal tli się iskra sprzeciwu wobec nowej sytuacji...

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Squonk

⇒ Menu

Powieść o czasach ostatecznych

Okładka książki 'Powieść o czasach ostatecznych' Autorzy: Tim Lahaye, Jerry B. Jenkins
Tytuł: Powieść o czasach ostatecznych
Wydawnictwo: Vocatio
Tłumaczenie: Peter Chojnacki (części: 1 i 2), Zbigniew Kościuk(części: 3, 4, 5, 6, 8, 11, 12)

Apokalipsa św. Jana to jedna z najczęściej analizowanych ksiąg Pisma Świętego. Nic w tym dziwnego. Jak powszechnie wiadomo, dotyczy ona końców dziejów i ludzkości na Ziemi, co samo w sobie jest szalenie intrygującym zagadnieniem. Przez epoki interpretowana na wszelkie możliwe sposoby, stawała się jednocześnie źródłem inspiracji. Najwięksi artyści na przestrzeni wieków czerpali z biblijnego tekstu, tworząc wspaniałe dzieła sztuki (wystarczy wspomnieć choćby obrazy Albrechta Duerera, Pietera Bruegela, czy pisarską twórczość polskich poetów - Miłosza, Kasprowicza i wielu, wielu innych). Z biegiem czasu sztuka ewoluowała i zmieniała się, dostosowując do panujących na świecie realiów. Idąc tą ścieżką logicznym wydaje się, że motyw apokalipsy w końcu musiał zawitać do zupełnie współczesnej twórczości artystycznej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Veron

⇒ Menu

Zarażeni

Okładka książki 'Zarażeni' Autor: Sarah Langan
Tytuł: Zarażeni
Oryginalny tytuł: The Missing/Virus
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-241-3626-1

Przestraszyć za pomocą słów wypisanych na stronach książki jest moim zdaniem znacznie większą sztuką niż uczynić to samo za pomocą obrazu filmowego. W tym drugim twórca ma dużo bardziej pokaźną ilość środków wyrazu - skrypt, aktorzy, muzyka, zdjęcia, scenografia. Przy odpowiednim ich wyważeniu i talencie reżysera do zapanowania nad tymi kwestiami, można stworzyć fenomenalne dzieło, które nie dość, że inteligentnie przestraszy (czyli nie skończy się na nagłym pojawieniu się mordercy znikąd, tuż za plecami bohatera, najlepiej do tego zobaczonego w lustrze), to spowoduje, że będąc samemu w ciemnym pokoju człowiek zacznie zastanawiać się, czy faktycznie jest w nim sam. A co z książką? Autor musi posiadać niebywały talent do skutecznej operacji słowem, by uruchomić w czytelniku wyobraźnię na tyle skutecznie, żeby ten ujrzał malowane literami obrazy. Jednym z niekwestionowanych mistrzów w tej dziedzinie jest Stephen King, z którego garściami czerpie autorka ocenianej przeze mnie pozycji, Sarah Langan.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Veron

⇒ Menu

Czerwona ofensywa

Okładka książki 'Czerwona ofensywa' Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: Czerwona ofensywa
Wydawnictwo: Ender - WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-64523-04-5

W Czerwonej ofensywie Piotr Langenfeld, podobnie jak w przypadku swojej debiutanckiej powieści, ponownie zabiera czytelnika w czasy II wojny światowej. Elsenborn był jednak niejako opowieścią wpisaną w wojenny kontekst, umiejętnie wplecioną i scaloną z ówczesnymi realiami. Czerwona ofensywa to już klasyczna historia alternatywna (porównując obrazowo - jak Bękarty wojny), w której autor popuszcza wodze fantazji, ale jednocześnie trzyma je w ryzach. I jak dotąd to najlepsze, co wyszło spod pióra tego utalentowanego pisarza.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

KontrRewolucja

Okładka książki 'KontrRewolucja' Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: KontrRewolucja
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-64523-16-8

Powojenna ofensywa Sowietów napotyka kontruderzenie Polaków i sprzymierzonych z nimi sił alianckich. Tak telegraficznie streścić można fabułę ostatniej powieści Piotra Langenfelda, KontrRewolucji, kontynuacji Czerwonej ofensywy. Ten wyraźnie rozwijający się pisarz ponownie zabiera nas w realia połowy lat 40. XX wieku, fundując pełną historycznej pasji, a jednocześnie merytorycznie kompetentną wojenną przygodę.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Plan Andersa

Okładka książki 'Plan Andersa' Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: Plan Andersa
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-64523-29-8

Po tym jak Czerwona ofensywa napotkała zdecydowany opór KontrRewolucji nadszedł czas, by wprowadzić w życie Plan Andersa. Napisana z rozmachem i pieczołowitością alternatywna historia II wojny światowej autorstwa Piotra Langenfelda rozkręca się z każdą kolejną częścią. Zaś swoją najnowszą książką twórca cyklu wchodzi do grona najlepszych autorów WarBooka.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Ci szaleni Polacy

Okładka książki 'Ci szaleni Polacy' Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: Ci szaleni Polacy
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2016
span class="niebieski">Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-64523-51-

Powieść Ci szaleni Polacy kończy cykl Czerwona ofensywa Piotra Langenfelda - alternatywną historię II wojny światowej. Kończy w stylu dobrym i adekwatnym do jakościowego poziomu swoich poprzedniczek. Ale nie powalającym.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Elsenborn

Okładka książki 'Elsenborn' Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: Elsenborn
Wydawnictwo: Ender - WarBook
Data wydania: 2012
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-62730-33-9

Ciekawie rozpisany bohater zbiorowy z kilkoma prowadzącymi akcję jednostkami; skupienie akcji w relatywnie niedługim czasie; raczej szczątkowe, lecz obrazowe opisy świata przedstawionego; porwana narracja z mocnym przeplataniem wątków; duży rozmach w prezentacji bitew i potyczek; dokumentalizm w relacjonowaniu wydarzeń i szczegółowość opisów militariów; kontrast między działaniem wieloosobowych oddziałów wojskowych i pojedynczych żołnierzy; brak trzyaktowej struktury powieści - "gwałtowne" wejście w akcję i takież opuszczenie jej. Jeśli przyjąć te elementy za wspólne we współczesnych książkach wojennych, wyznaczą one schemat takiej powieści. Elsenborn Piotra Langenfelda, zeszłoroczna propozycja wydawnictwa Ender w ramach serii WarBook, dobrze się w ten schemat wpisuje.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Szturm straceńców

Okładka książki 'Szturm straceńców' Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: Szturm straceńców
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-64523-23-6

Przeczytałem szybko i z zainteresowaniem. Po pierwsze dlatego, że lektura autentycznie wciąga. Po drugie, nauczony doświadczeniem, szukałem fabularnych defektów. Bezskutecznie, klocki są porządnie dopasowane. Ryzykowny, przynajmniej potencjalnie, eksperyment – Langenfeld pisze zakończenie cyklu Wolffa – można uznać za udany. Styl obu autorów - przezroczysty, użytkowy, nakierowany na opis akcji - jest na tyle podobny, że nie odczułem różnicy. Coś za coś jednak. Czytelnicy oczekujący czegoś więcej - oryginalności, zapadającej w pamięć frazy - mogą czuć się zawiedzeni.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Jerzy

⇒ Menu

Wiadro Powietrza

Okładka książki 'Wiadro Powietrza' Autor: Fritz Leiber
Tytuł: Wiadro Powietrza (część antologi Rakietowe Dzieci)
Oryginalny tytuł: Pail of Air
Wydawnictwo: Alfa
Data wydania: 1989
Liczba stron: 13
ISBN10: 8370012493

Wydane w 1951 roku dzieło Fritza Leibera nie jest kilkutomową powieścią, a kilkunastostronicowym opowiadaniem, mówiącym - tak jak pozostałe pozycje w tym dziale - o zagładzie ludzkości. Dlaczego zatem, pomijając sprzyjającą przyswojeniu objętość, czytelnik miałby się nim zainteresować, skoro pisarski świat wydał do tej pory wiele podobnych, a pewnie i lepszych od "Wiadra powietrza" tekstów? Odpowiedź ukryta jest w pytaniu "a czy ktokolwiek z Was nosił kiedyś powietrze w wiadrach? Nie? No to nie traćcie czasu i marsz do czytania!"

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 nie wiem

⇒ Menu

Pamiętnik znaleziony w wannie

Okładka książki 'Pamiętnik znaleziony w wannie' Autor: Stanisław Lem
Tytuł: Pamiętnik znaleziony w wannie
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2008
Liczba stron: 216
ISBN: 9788375524130

Jeśli czytaliście "Proces" Kafki, konstrukcja "Rękopisu" niczym Was nie zaskoczy. Lem ubiera jednak mające już sto lat obawy w zupełnie nowy strój. Józefowi K. wolno było przynajmniej poruszać się po mieście. Bohater książki Lema jest uwięziony w ogromnym Gmachu, z którego nie ma wyjścia, ponieważ jest on umieszczony w schronie głęboko pod ziemią. A może to sam Gmach jest całym schronem? Tych odpowiedzi czytelnik niestety nie uzyska. Atmosfera jest gęsta, fabuła właściwie nie istnieje (bohater błąka się po Gmachu próbując załatwić jakąś sprawę, o której nawet nie mamy bliższego pojęcia, a napotyka z każdym kolejnym krokiem na coraz dziwniejsze wydarzenia), a jedyne, czego jesteśmy pewni, to to, że w Gmachu panuje totalna psychoza. Syndrom "oblężonej twierdzy" urasta do rozmiarów paranaoidalnych - wszyscy są przekonani, że tajemniczy wrogowie nastają na ich życie i istnienie schronu. Jednym słowem, całość przypomina eksperymenty socjologiczne, o jakich dowiadujemy się z Biblii Fallouta. Najbardziej przerażające jest to, że zbiorowa psychoza niszczy po drodze jednostki - takie jak nieszczęsny bohater, który przecież chciał tylko załatwić prostą sprawę urzędową, a znalazł się w pułapce bez wyjścia. Z neutralnego pionka stał się podejrzanym, ściganym, oskarżonym.

O tym, kim w istocie byli owi tajemniczy agenci wrogów, przed którymi drżał Gmach, dowiecie się czytając książkę.

© 2003 Twickle

⇒ Menu

Pamiętnik przetrwania

Okładka książki 'Pamiętnik przetrwania' Autor: Doris Lessing
Tytuł: Pamiętnik przetrwania
Oryginalny tytuł: The Memoris of Survivor
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tłumaczenie: Bogdan Baran
Data wydania: 2007 (Pierwotnie wydano w: 1990)
Liczba stron: 298
ISBN: 9788308041604

Przez ścianę z apokalipsą

Coraz trudniej czytelnikiem fikcji postapo wstrząsnąć. Czytelnikowi wrażliwość się stępia, takie czasy – po którejś z rzędu Pile i stronach, na których można obejrzeć zdjęcia z wypadków drogowych, zbieranych tam wyłącznie w tym celu (jak zwykle przesadzam, dramatyzuję, jestem dzidzia-piernik, wszyscy się jednak zgodzimy, że trudniej dziś o katharsis odbiorcy). Zarazem chce się spytać „Ileż można?!” – obrodziło nam dziełami o wizjach zagłady i jej niedobitkach, mniej lub bardziej luźno związanych z tą kategorią. W żabiej perspektywie grozi nam stworzenie niewiarygodnych herosów, w ptasiej – patos i przegięcie z dramatem, kolokwialnie rzecz ujmując. Najwłaściwsze jest czasem widzenie rzeczy, jakimi są. Taką perspektywę – codzienną, prezentującą apokalipsę stonowaną, apokalipsę „bliską”, zza ściany – proponuje nam Doris Lessing w „Pamiętniku przetrwania”. Jest to też apokalipsa niepełna, umowna, mamy bowiem do czynienia z katastrofą celowo niedookreśloną i utrzymaną w ryzach.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Cichutki Spec

⇒ Menu

Antymir. Wojna

Okładka książki 'Antymir. Wojna' Autor: Andriej Lewicki
Tytuł: Antymir. Wojna
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017
Liczba stron: 365
ISBN: 978-83-7964-237-3

Pierwsza odsłona serii Antymir była dla mnie ciekawą reinterpretacją i kontynuacją uniwersum STALKERa. Umiejscowiona w tym samym świecie, eksplorująca nierzadko te same lokacje, jednak podlana zupełnie innym klimatem i tonem. Świat oryginalnych trzech gier STALKER był subtelny – działający raczej na granicy horroru czy thrillera niż klasycznego postapo i sci-fi. Antymir: Wstęga natomiast działał niemalże na granicy postapokaliptycznego science fiction podobnego Falloutom – oferując dobrą dozę horroru, jednak przy tym znacznie rozwijając pomysł "Artefaktów" i ich zastosowania we współczesnym świecie. Jak zatem rozpoczęte wątki kontynuuje drugi tom sagi – Wojna?

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

Apokalipsa Z. Początek końca (tom 1)

Okładka książki 'Apokalipsa Z. Początek końca' Autor: Manel Loureiro
Tytuł: Apokalipsa Z. Początek końca
Oryginalny tytuł: Apocalipsis Z. El principio del fin
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Tłumaczenie: Joanna Ostrowska, Grzegorz Ostrowski
Data wydania: 2013
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-7758-474-3

Wydawnictwa literackie rozpieszczają ostatnio fanów zombie horrorów. Apokalipsa Z. Początek końca autorstwa Hiszpana Manela Loureiro jest kolejnym przedstawicielem gatunku zombie apocalypse w ostatnim czasie. Mało tego - podobnie jak w przypadku Przeglądu Końca Świata Miry Grant oraz Zmierzchu świata żywych Rhiannon Frater mamy do czynienia z trylogią (!). Pierwszy tom tej nowej serii wypada do tego naprawdę przyzwoicie. Nic tylko czytać!

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Apokalipsa Z. Mroczne dni (tom 2)

Okładka książki 'Apokalipsa Z. Mroczne dni' Autor: Manel Loureiro
Tytuł: Apokalipsa Z. Mroczne dni
Oryginalny tytuł: Apocalipsis Z. Los dias oscuros
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Tłumaczenie: Maria Mróz
Data wydania: 2013
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7758-499-6

Akcja Mrocznych dni, drugiego tomu trylogii Apokalipsa Z Manela Loureiro, rozpoczyna się zaraz po wydarzeniach przedstawionych w Początku końca. Znani nam bohaterowie docierają na Wyspy Kanaryjskie, jedno z niewielu ocalałych z zagłady miejsc na świecie. Tam próbują ułożyć sobie życie na nowo, jednak już wkrótce zostają zmuszeni do powrotu na pełen zombiech kontynent. Walka o życie zaczyna się na nowo...

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

Apokalipsa Z. Gniew sprawiedliwych (tom 3)

Okładka książki 'Apokalipsa Z. Gniew sprawiedliwych' Autor: Manel Loureiro
Tytuł: Apokalipsa Z. Gniew sprawiedliwych
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Data wydania: 2014
Liczba stron: 495
ISBN: 978-83-7758-582-5

Zwieńczenie trylogii Apokalipsa Z nasuwa skojarzenia z końcowym tomem serii Zmierzch świata żywych Rhiannon Frater. W Gniewie Sprawiedliwych Manel Loureiro kondensuje wszystko to, czym urzekały Początek końca oraz Mroczne dni, doprawia to dopracowaną fabułą i serwuje w interesującej formie. Nic tylko czytać.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Dawca

Okładka książki 'Dawca' Autor: Lois Lowry
Tytuł: Dawca
Oryginalny tytuł: The Giver
Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Piotr Szymczak
Data wydania: 1993, 2014 (wznowienie)
Liczba stron: 296
ISBN: 978-83-64297-29-8

Powieść Lois Lowry nazywa się "Rokiem 1984 dla dzieci". Istotnie, dzięki przystępnemu językowi i nastoletniemu protagoniście niezaawansowany wiekowo czytelnik może dobrze poznać gatunek antyutopii. Antyutopii czerpiącej z Orwella pełnymi garściami i jak najbardziej godnej polecenia.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Skrawki błękitu

Okładka książki 'Skrawki błękitu' Autor: Lois Lowry
Tytuł: Skrawki błękitu
Oryginalny tytuł: Gathering Blue
Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: 2014
Liczba stron: 296
ISBN: 978-83-64297-37-3

Akcja powieści Skrawki błękitu Lois Lowry rozgrywa się w tym samym świecie przedstawionym, co Dawca - mozolnie odbudowującym się po enigmatycznej, lecz wyraźnie apokaliptycznej Ruinie. Miejscem akcji jest biedna, dość prymitywna osada, w której ciężko pracuje się na wspólne dobro, jednostki ułomne eliminowane są szybko i efektywnie, a status społeczny określa ilość sylab w imieniu (im więcej tym osoba bardziej poważana). W tej nieprzyjaznej, dystopijnej rzeczywistości egzystuje nastoletnia Kira.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Posłaniec

Okładka książki 'Posłaniec' Autor: Lois Lowry
Tytuł: Posłaniec
Oryginalny tytuł: Messenger
Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: 2015
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-64297-45-8

Posłaniec to trzecia część Kwartetu Dawcy, cyklu powieści dla młodego czytelnika autorstwa Lois Lowry. Podobnie jak Dawcę i Skrawki błękitu charakteryzuje ją prostota i klarowne przesłanie. Za to wyróżnia zdecydowanie głębsza metaforyka.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Syn

Okładka książki 'Syn' Autor: Lois Lowry
Tytuł: Syn
Oryginalny tytuł: Son
Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: 2015
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-64297-61-8

Powieść Syn kończy i podsumowuje cykl Kwartet Dawcy autorstwa Lois Lowry. Wspólnie z Dawcę, Skrawkami błękitu i Posłańcem stanowią chyba nieco niedocenioną, acz wybitną literaturę, doskonale nadającą się nawet jako lektura szkolna. Prostota i siła przekazu są w nich porażające.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Latry

Okładka książki 'Latry' Autor: Brian Lumley
Tytuł: Latry
Wydawnictwo: vis-a-vis Etiuda
Tłumaczenie: Jakub Filas, Agnieszka, Kochan
Data wydania: 2014 (w Polsce)
Liczba stron: 200
ISBN-13: 978-83-79980-19-2

Kosztować twórczość Briana Lumleya zacząłem od książki Władcy Podziemi, którą w naszym kraju można również spotkać pod tytułem Kretochłony i jest ona zarazem pierwszą częścią Cyklu o Tytusie Crow. Oczarowała mnie nieziemsko, gdyż inspiracją do jej napisania, była ukochana przeze mnie Mitologia Cthulhu. Jak się szybko okazało, to nie był jednorazowy wybryk, ponieważ Lumley także mocno zafascynowany jest sprawami związanymi z Cthulhu. W kolejnych latach, poznawałem inne jego książki..

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Stary Wujek

⇒ Menu

RzeczpostApokaliptyczna Polska

Okładka książki 'RzeczpostApokaliptyczna Polska' Autor: Adam Magdoń
Tytuł: RzeczpostApokaliptyczna Polska
Wydawnictwo: Wydawnictwo AlterNatywne
Data wydania: 2017
Liczba stron: 844
ISBN-13: 978-83-942098-7-2

Jest to jedna z najgorszych, o ile nie najgorsza, książka jaką czytałem. Niezależnie od tego czy patrzy się na Rzeczpostapokaliptyczną Polską jako na całość, czy też rozbiera na czynniki pierwsze – wszystko tutaj jest po prostu złe. Nie znajduję ani jednego powodu, dla którego warto sięgnąć po książkę.

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Saladyn

⇒ Menu

Dzielnica obiecana

Okładka powieści 'Dzielnica obiecana' Autor: Paweł Majka
Tytuł: Dzielnica obiecana
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2014
Liczba stron: 500
ISBN: 978-83-63944-54-4

Pierwsza polska powieść w Uniwersum Metro 2033? To się mogło nie udać. Odgrzewanie tych samych motywów z powieści Głuchowskiego. Pójście tymi samymi tropami. Ale jak się okazało, Paweł Majka stanął na wysokości zadania, a wręcz przekroczył i tak wysokie oczekiwania.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Squonk

⇒ Menu

Człowiek obiecany

Okładka powieści 'Człowiek obiecany' Autor: Paweł Majka
Tytuł: Człowiek obiecany
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2016
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-65315-79-3

Pierwszą polską powieścią Uniwersum Metro 2033 (Dzielnica obiecana) Paweł Majka nadał nową wartość światowi wykreowanemu w umyśle Dmitrija Głuchowskiego. Rezygnacja z banalnych (gdy w nadmiarze) rozwiązań w stylu tunele w metrze, stalkerzy z metra, więcej metra w metrze, okazały się świeżym powiewem radioaktywnego powietrza o poranku. Fabularną innowacyjność stanowiło również umieszczenie bohaterów w sieci bunkrów znajdujących się pod budynkami Nowej Huty oraz technologiczne cofnięcie świata do czasów XVIII-XIX wieku. Z kałacha już nie można było wypalić do mutanta, gdyż dawno zabrakło do niego amunicji. Została broń ostra, łuki, kusze, a dla smakoszy czarno-prochowe pistolety i karabiny.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Squonk

⇒ Menu

Niemartwi. Ciała wasze jak chleb

Okładka książki 'Niemartwi. Ciała wasze jak chleb' Autor: Mikołaj Marcela
Tytuł: Niemartwi. Ciała wasze jak chleb
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2015
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7642-606-8

Do Niemartwych podszedłem z pewną rezerwą, ale też z nadziejami - zachęcił mnie całkiem głęboki, antykonsumencki blurb, pochlebne opinie oraz obietnica, że będę miał do czynienia ze swoistym "The Walking Dead w Polsce". Liczyłem także na obcowanie z dobrą książką w realiach zombie apocalypse - określeniem, które dotychczas można było zastosować wyłącznie wobec Dylogii Gubernatora ze świata serialu TWD. Czy Mikołajowi Marceli udało się wykreować przekonujący i ciekawy świat Polski w 2019 roku, targanej wojną pomiędzy żywymi i martwymi?

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veskern

⇒ Menu

Ciepłe ciała

Okładka powieści 'Ciepłe ciała' Autor: Isaac Marion
Tytuł: Ciepłe ciała
Oryginalny tytuł: Warm Bodies
Tłumaczenie: Martyna Plisenko
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2011
Liczba stron: 308
ISBN: 978-83-76741-34-5

Jak głosi powszechnie już znana sentencja, idealnie wpisująca się w miszmasz popkultury: Człowiek człowiekowi wilkiem, a zombie zombie zombie. Można ją interpretować wielorako, na przykład tak, że to nieumarli są sprawiedliwsi i bardziej ludzcy od nas. Albo jako stwierdzenie, że lepsza jest półśmierć, bo takiemu niezmarlakowi, krzyczącemu "Braaains!", wystarczają do życia sycące mózgi, o pracę, szkołę, konto na fejsie martwić się nie musi. Niezależnie od interpretacji, jedno jest pewne: lubimy ich, oj, lubimy. Sympatia dla tych niezbyt świeżych i przyjemnych istot wydaje się nie mieć końca i wariantu, w którym jest niemożliwa i dziwaczna. Zombie może być nawet... bohaterem romansu, przynajmniej, jeśli tylko się całuje i ściska za rękę. Że jak? A tak, właśnie tak.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Cichutki Spec

⇒ Menu

Kroniki Atopii

Okładka książki 'Kroniki Atopii' Autor: Matthew Mather
Tytuł: Kroniki Atopii
Oryginalny tytuł: Atopia Chronicles
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Data wydania: 2015
Liczba stron: 656
ISBN: 978-83-7976-271-2

Chcecie znać przyszłość? Nie ze szklanej kuli czy mętnego horoskopu, tylko kawa na ławę, bez pytyjskiej nieokreśloności, pokrętnych socjotechnik uprawdopodobnienia i przerzucania na odbiorcę odpowiedzialności za interpretację wróżby? Powiedzmy że byłaby to określona procentowo szansa na konkretne zdarzenie w najbliższej przyszłości. Ostrzeżenie możliwe dzięki sztucznej inteligencji analizującej rozszerzoną rzeczywistość sprzężoną z umysłami innych użytkowników. Można by też zbadać, mając kasę oczywiście, szanse alternatywnych rozwiązań.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Jerzy

⇒ Menu

Jestem legendą

Okładka książki 'Jestem legendą' Autor: Richard Matheson
Tytuł: Jestem legendą
Oryginalny tytuł: I'm the legend
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2008
Liczba stron: 223
ISBN: 978-83-7480-071-6

Jestem legendą prześladuje mnie od jakiegoś czasu. Gdy tylko obejrzałem film, zrecenzowałem go i wysłałem moje wypociny do Trzynastego Schronu. Kto by pomyślał, że kilka dni później wygram książkę w konkursie Outpostu, którą teraz mam przyjemność i obowiązek (chyba?) wam przybliżyć (pozwólcie, że oszczędzę sobie porównań do filmu).

[Czytaj całość recenzji]

© 2008 Uqahs

⇒ Menu

Droga

Okładka książki 'Droga' Schronowy Znak Jakości Autor: Cormac McCarthy
Tytuł: Droga
Oryginalny tytuł: The Road
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2008
Liczba stron: 270
ISBN: 978-83-08-04178-9

Przerażająca postapokaliptyczna wizja przyszłości Ameryki w powieści uznanej za największe arcydzieło Cormaca McCarthy'ego. Droga to połączenie powieści drogi, powieści przygodowej oraz horroru. Przez 6 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa" otrzymała Nagrodę Pulitzera oraz najstarszą angielską nagrodę w dziedzinie fikcji - The Tait Black Memorial Prize.

"Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji - jakby cmentarne ballady Nicka Cave'a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. Droga to czarna jak węgiel elegia po tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia. Niewiele znam książek tak silnie grających na emocjach. - Jacek Dukaj

Książka przedstawia mroczną, postapokaliptyczną wizję Stanów Zjednoczonych - pełną ruin i zgliszcz, w których największym zagrożeniem jest śmiercionośny mróz, głód i kanibale a zwykłe przeziębienie może się okazać dramatem i przeszkodą nie do pokonania. Droga jest opowieścią o kruchej więzi między ojcem a synem, tlącej się mimo upadku cywilizacji i wartości rozświetlając mroki ponurego świata. To historia trzymająca w napięciu do samego końca, pełna rozpaczy, poświęcenia i strachu, przedstawiająca ciągłą walkę o przeżycie kolejnego dnia.

Powiem zwięźle :) Książka wciąga jak bagno, wchłonąłem ją w 2 dni i moim skromnym zdaniem jest to pozycja absolutnie obowiązkowa dla fana Fallout :-).

© 2008 Prabuś



Tej książki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać... Książki napisanej przez Cormaca McCarthy'ego zdobywcy nagrody Pulitzera, autora takich powieści jak chociażby To nie jest kraj dla starych ludzi.

Po przeczytaniu tej powieści ooraz w trakcie pisania swoich osobistych spostrzeżeń dotyczących tego jak dla mnie wspaniałego dzieła bym był zły na siebie samego, gdybym nie wspomniał tu także o was, moi drodzy koledzy a może i także koleżanki z Trzynastego Schronu. Zastanawiacie się, dla czego akurat o was, skoro tekst ten ma dotyczyć powieści... Już wam wszystko wyjaśniam. Od niepamiętnych już czasów intrygowały mnie świat w pewien sposób ogarnięty chaosem, świat inny, udręczony i umęczony, okrutny, ale także wolny, który jest jedynie odskocznią od zwykłego prostego życia, świat inny niż ten, w którym przyszło nam żyć, świat, w którym tak naprawdę nie chciałbym żyć a jedynie mogę o nim śnić, marzyć i fantazjować. Jest to świat, który tworzycie także wy sami, poprzez swoje przemyślenia i spostrzeżenia na kartach Schronu. To tu pierwszy raz usłyszałem o "Drodze" o Cormacu McCarthym jego powieści...

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Aq



Droga to książka niezwykła. Mogę to przyznać z czystym sumieniem. Nie przypominam sobie drugiej tak głęboko poruszającej powieści.

Świat umarł. Czy dotknęła go wojna nuklearna czy może padł ofiarą niezwyciężonych sił natury? Tego nie wiemy. Zresztą nie ma to już praktycznie znaczenia, liczy się tylko tu i teraz. Spopielona ziemia, wyschnięte drzewa, wymarłe zwierzęta. Tak wygląda świat u McCarthy'ego i w równie oszczędny sposób jest opisywany.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Uqahs



Pisanie recenzji książek to żmudna i wymagająca wysiłku robota. To tak, jakby kręcić recenzję filmu czy nagrywać recenzję albumu jakiegoś wykonawcy. Taki kanibalizm (!), właściwie autokanibalizm, uprawiany przez i na czytelniku, który jednocześnie jest recenzentem. Tym bardziej trudna jest sprawa, gdy ma się do czynienia z książką wychwalaną pod niebiosa, nad którą pieją tłumy. A powieść Droga, napisana przez Cormaca McCarthy'ego taka właśnie jest. Wtedy u mnie, z czystej przekory i nonkonformizmu myślowego pojawia się koncepcja, by tą rzecz obalić z piedestału i sprowadzić na parter. Owczy pęd i zaciesz to nie ja!

I jak sądzicie - udało się? No, nie bardzo.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Squonk



"Ostatnia muzyka na ziemi przywołana z popiołów zagłady"

O Drodze Cormaca McCarthy'ego napisano już wiele. Prawie każda recenzja, jaką czytałem, choćby najkrótsza i najbardziej oszczędna w słowa, staje się niemal peanem na cześć autora powieści. I nie ma się co dziwić. Myślę, że każdy, kto miał przyjemność sięgnąć po tę pozycję i dać się ponieść jej słowom, może skonstatować, że jest to książka niezwykła. Będąc równocześnie bestsellerem jak i docenioną przez elitę krytyków, wpisała się na stałe do historii literatury. Pozwólcie zatem i mnie podzielić się w kilku zdaniach odczuciami na temat dzieła autora Dziecięcia bożego.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Veron

⇒ Menu

Po apokalipsie

Okładka książki 'Po apokalipsie' Autor: Maureen F. McHugh
Tytuł: Po apokalipsie
Wydawnictwo: REPLIKA
Data wydania: 2014
Liczba stron: 220
ISBN: 978-83-7674-115-4

Koniec jaki jest - każdy widzi.
Po apokalipsie nic [się] nie zmienia.

Czego się spodziewać po apokalipsie?

Wszystkiego i niczego. Życie po zagładzie ma to do siebie, że nie da się go apriorycznie zakładać, jako stanu możliwego do wystąpienia w życiorysie. A równocześnie można snuć wielorakie fantazje na jego temat. Przynajmniej w teorii.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Cichutki Spec

⇒ Menu

Opiekun Snu

Okładka książki 'Opiekun Snu' Autor: Vonda Mcintyre
Tytuł: Opiekun Snu
Oryginalny tytuł: Dreamsnake
Wydawnictwo: Phantom Press
Data wydania: 1991
Liczba stron: 285
ISBN: 83-85276-68-8

To powieść, której akcja dzieje się po wojnie nuklearnej. W jej wyniku, ocalali ludzie w nędznych warunkach zamieszkują niemalże pustynną planetę. Przemierzają ją uzdrowiciele, którzy przynoszą chorym ukojenie bądź bezbolesną śmierć. Czynią to z pomocą węży snu - gadów przemienionych w wyniku promieniowania. Ich jad ma właściwości uśmierzające cierpienie.

Jedną z uzdrowicielek jest Gada. W wyniku niefortunnych wydarzeń traci swojego węża snu - przez co jej służba potrzebującym staje się niemożliwa. Pomimo tego, iż węże te są niezwykle trudne do zdobycia, wyrusza przez przemieniony świat, z nadzieją na zdobycie kolejnego pomocnika.

Świat przedstawiony w powieści niewątpliwie przypomina pesymistyczną rzeczywistość Fallouta. Poza tym bardzo przyjemnie się ją czyta, w dużej mierze z powodu zdolności pisarskich autorki. Warta polecenia lektura.

© 2007 Fufacz

⇒ Menu

2012 Gniew Ojca: Dzieci Słońca

Okładka książki '2012 Gniew Ojca' Autor: Tadeusz Meszko
Tytuł: 2012 Gniew Ojca: Dzieci Słońca
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2009
Liczba stron: 491
ISBN: 978-83-7590-042-2

Głównym bohaterem książki jest Daniel Bates, który idealnie pasuje do bohatera filmu katastroficznego z Hollywood - niespełniony naukowiec z wiedzą o nieuniknionej katastrofie na skalę światową, w którą nikt nie wierzy. Skrzywdzony przez niesprawiedliwość losu od kilkunastu lat zajmuje się czymś innym, choć równie fantastycznym. Żyje zaczepiony w swojej przeszłości, kochając wszystko, co pochodzi z lat 70. lub 80. i nie oczekując już niczego więcej od życia. Wszystko zmienia Słońce - źródło zagłady naszej planety. Bates za sprawą pięknej, zakochanej w nim po uszy młodej kobiety oraz wpływowych ludzi otrzymuje drugą szansę. Musi tylko dokończyć swoje badania i znaleźć sposób, by uratować Stany Zjednoczone, a przy okazji i resztę świata od zagłady (...)

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Sajdon

⇒ Menu

Widnokrąg

Okładka książki 'Widnokrąg' Autor: Wiesław Myśliwski
Tytuł: Widnokrąg
Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak
Data wydania: Kraków, 2008
Liczba stron: 605
ISBN: 978-83-240-0837-7

Książka Myśliwskiego to nie jest science-fiction ani tekst o tematyce postapokaliptycznej, jednak, jeżeli uznamy, że II wojna światowa była swego rodzaju apokalipsą, to ta powieść może zostać uznana za specyficzny obraz społeczności w czasie zagłady. Większa część akcji dzieje się bowiem w trakcie wojny i dotyczy losów jednej rodziny. Zanim jednak o treści, kilka słów poświęcę formie utworu.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Lithium

⇒ Menu

Czerwony wariant

Okładka powieści 'Czerwony wariant' Autor: Siergiej Niedorub
Tytuł: Czerwony wariant
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2018
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-66071-14-8

Obserwując uczucia, jakie fani powieści z Uniwersum Metro 2033 do nich mają, nasuwają się skojarzenia z polską sceną polityczną. Albo bezkrytyczny entuzjazm, albo też skrajna wrogość do istniejących tam zjawisk i zachowań. To pierwsze odnosi się do "stalkerów z metra" ubranych w kombinezon OP-1 z kałachem w ręku. To drugie do świata jaki wykreował Dmitrij Głuchowski, a rozbudowali pozostali autorzy. Zwłaszcza gdy akcja wychodzi poza tunele, na zewnątrz. Że jakieś fantasy, że jakieś dziwne istoty, i w ogóle jakoś nie tak jak być powinno. Czyli tylko metro i obowiązkowi stalkerzy, dokonujący w nim bohaterskich czynów. Oczywiście z kałachem w łapie, ubrani w OP-1.

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Squonk

⇒ Menu

Ostatniego zeżrą psy

Okładka książki 'Ostatniego zeżrą psy' Autor: Sławomir Nieściur
Tytuł: Ostatniego zeżrą psy
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-7964-253-3

Cykl Fabryczna Zona rozrósł się do całkiem pokaźnych rozmiarów, oferując czytelnikom ogromną gamę pozycji związanych z różnymi wizjami postapokalipsy, zagrożenia nuklearnego, tajemniczych wydarzeń z pogranicza fantastyki klasycznej i naukowej. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie – cykl Antymir Lewickiego, oferujący szaloną jazdę bez trzymanki, Ziemię Niczyją - która trzyma się bliżej rzeczywistości, lub też książki wchodzące w skład uniwersum Kompleks 7215.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

Świt 2250

Okładka książki 'Świt 2250' Autor: Andre Norton
Tytuł: Świt 2250
Oryginalny tytuł: Star Man's Son, 2250 A.D.
Wydawnictwo: Versus
Data wydania: 1990
Liczba stron: 170
ISBN: książka bez ISBN

"Świt 2250" jest historią o pewnym młodym mężczyźnie, człowieku przynależącym do jednego z wielu plemion, będących świadectwem odradzającej się po wielu latach od wyniszczającej wojny atomowej, cywilizacji. Pragnąc odnaleźć zaginione miasto, prawdziwy skarbiec dorobku "pradawnych", kierując się wskazówkami swego nieżyjącego już ojca, młody chłopak wyrusza w długą i niebezpieczną podróż. Zabiera ze sobą wiernego kompana - zwierzę będące czymś w rodzaju dużego, drapieżnego kota. Będące zrazem jego jedynym prawdziwym przyjacielem. Wyruszając w mozolną wędrówkę po spustoszonych katastrofalną dla całego rodzaju ludzkiego nuklearną wojną, spalonych słońcem pustkowiach Stanów Zjednoczonych Ameryki, nawet nie podejrzewa jak wielu i jak groźnym niebezpieczeństwom będzie zmuszony stawić czoła...

Książka Andre Norton jest opowieścią o ludzkości, o jej destruktywnych impulsach, jest ostrzeżeniem dla człowieka przed nim samym. To nie tylko przygodówka z akcją osadzoną w doskonale skonstruowanym, postapokaliptycznym klimacie, pośród ruin pradawnego świata, którego ponure echa przebijają poprzez setki lat pustki tak silnie, że zabijają u czytelnika wszelkie radosne impulsy i zmuszają do refleksji nad konstrukcją społeczeństwa. Może nawet do postawienia kolejnego dnia pod znakiem zapytania. Tak czy owak książka jest bardzo dobra, niezwykle klimatyczna i sądzę, że mogąca z powodzeniem usatysfakcjonować każdego fana falloutowego świata. Polecam.

© 2002 warpig

⇒ Menu

Ostatni świadek

Okładka książki 'Ostatni świadek' Autor: Marcin Ogdowski
Tytuł: Ostatni świadek
Wydawnictwo: Ender - WarBook
Data wydania: 2013
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-62730-10-0

Marcina Ogdowskiego można uznać za autorytet w kwestii misji stabilizacyjnej - od niedawna szkoleniowej - polskiej armii w Afganistanie. Mimo że nie jest żołnierzem i przebywał tam stosunkowo niewiele czasu, poznał realia afgańskiej wojny na tyle wnikliwie, by zaowocowało to onieśmielającym wręcz znawstwem wielu aspektów tematu, uwidocznionym w książce "zAfganistanu.pl - Alfabet polskiej misji". Doprawdy trudno znaleźć bardziej kompetentnego "cywila" do do roli przewodnika po Afganie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Veron

⇒ Menu

(Nie)potrzebni

Okładka książki '(Nie)potrzebni' Autor: Marcin Ogdowski
Tytuł: (Nie)potrzebni
Wydawnictwo: Ender - WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-64523-10-6

W swojej najnowszej powieści Marcin Ogdowski kontynuuje misję, jaką powziął już prawie pięć lat temu, rozpoczynając redagowanie blogu zAfganistanu.pl. A jest nią uświadamianie społeczeństwa i przekazywanie rzetelnej prawdy na temat misji stabilizacyjnej polskich wojsk w Afganistanie. Występując na przekór obłudzie i zakłamaniu, autor bez skrupułów rozlicza się z niewygodnym problemem, odwiecznym i obecnym przy okazji każdych działań zbrojnych - weteranami. Podobnie jak Alfabet polskiej misji i Ostatni świadek także (Nie)potrzebni wywracają czytelnika na lewą stronę każdym swoim elementem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Uwikłani

Okładka książki 'Uwikłani' Autor: Marcin Ogdowski
Tytuł: Uwikłani
Wydawnictwo: Ender - WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-64523-45-8

Hasło "nowa książka Marcina Ogdowskiego" już od dawna jest dla mnie zapowiedzią znakomitej, wartościowej lektury. Nie inaczej jest z powieścią Uwikłani, w której najlepszy polski publicysta wojenny przypatruje się sytuacji na Ukrainie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

1984

Okładka książki 'Rok 1984' Schronowy Znak Jakości Autor: George Orwell
Tytuł: Rok 1984
Oryginalny tytuł: 1984
Wydawnictwo: Literat
Data wydania: 2008
Liczba stron: 170
ISBN: 978-83-602-2022-1

Wielka wojna światowa zakończyła się podziałem świata na 3 mocarstwa: Eurazję, Wschódazję i Oceanię. Wszystkie one są w stanie nieustającego konfliktu, a partnerzy i wrogowie zmieniają się jak w kalejdoskopie - III wojna światowa ciągnie się właściwie przez cały czas, będąc idealnym pretekstem do trzymania ludzi w stanie napięcia i ograniczania im racji żywności.

[Czytaj całość recenzji]

© 2003 Twickle



Rok 1984 bez wątpienia jest jedną z najważniejszych powieści traktujących o antyutopiach. Nie jest pierwszą, gdyż wyprzedziły ją Nowy Wspaniały Świat Huxleya i My Zamiatina, ale zaryzykowałbym powiedzenie, iż największy wpływ na kulturę popularną, jak i rzeczywistość, miał właśnie Rok 1984. I dziś wcale nie traci na aktualności. Wręcz przeciwnie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Wrathu

⇒ Menu

Wrzesień

Okładka książki 'Wrzesień' Autor: Tomasz Pacyński
Tytuł: Wrzesień
Oryginalny tytuł: Wrzesień
Wydawnictwo: Runa
Data wydania: 2002
Liczba stron: 296
ISBN: 83-917904-2-8

Powieść Wrzesień Tomasza Pacyńskiego ukazała się w tym samym czasie co Apokalipsa według Pana Jana Roberta J. Szmidta. Także treść obu książek jest do siebie zbliżona. Obie opisują skutki ogólnoświatowego konfliktu nuklearnego, zapoczątkowane wydarzeniami w Polsce. Jednak są wyraźnie różnice pomiędzy obiema powieściami. Głównym przesłaniem Apokalipsy według Pana Jana jest "Polak potrafi". Wojna wywołana przez żądnych władzy polityków niszczy Polskę a w konsekwencji cały świat. Ale dla Polski, Polaków jest jakieś światełko w tunelu. Nawet jeśli zapala je ten, który pośrednio przyczynił się do wybuchu wojny. Tytułowy Pan Jan... Natomiast we Wrześniu nadziei nie ma...

[Czytaj całość recenzji]

© 2004 Squonk

⇒ Menu

Dopóki nie zgasną gwiazdy

Okładka książki 'Dopóki nie zgasną gwiazdy' Autor: Piotr Patykiewicz
Tytuł: Dopóki nie zgasną gwiazdy
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 2015
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7924-380-8

Dopóki nie zgasną gwiazdy to kawał solidnej, wartościowej literatury postapokaliptycznej. Książka Piotra Patykiewicza potwierdza, że tego rodzaju polska fantastyka trzyma się mocno. Bardzo mnie to cieszy.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

I wrzucą was w ogień

Okładka książki 'I wrzucą was w ogień' Autor: Piotr Patykiewicz
Tytuł: I wrzucą was w ogień
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 2016
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-7924-636-6

Piotr Patykiewicz w najnowszej książce potwierdza swój wysoki kunszt, oferując nam powieść dojrzałą, pełną emocji i głęboko humanistycznego przesłania. I wrzucą was w ogień to polskie postapo z najwyższej półki.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron




Jest sobie swojska polska wioska, w której życie mieszkańców składa się głównie z takiej czy innej pracy oraz słuchania kazań kościelnych. Tylko ziąb jest wszechobecny, a każdy kolejny dzień to walka o przetrwanie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Wrathu

⇒ Menu

Wschodni grom

Okładka książki 'Wschodni grom' Autor: Jakub Pawełek
Tytuł: Wschodni grom
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2014
Liczba stron: 592
ISBN: 978-83-64523-02-1

Uau! Obie lutowe premiery wydawnictwa Ender skłaniają mnie tylko do jednej refleksji - pogratulować panu Brudnemu takich autorów. Zarówno oceniany niedawno Dziennik snajpera Władysława Wilka, jak i będący przedmiotem tej recenzji Wschodni grom Jakuba Pawełka są naprawdę wyjątkowymi przedstawicielami literatury wojennej w ostatnim czasie. Szczególnie niełatwo miał właśnie ten drugi. Wartościowych powieści military/political fiction jest na polskim rynku wydawniczym wcale niemało. Mimo to Pawełek obronił się i mając zaledwie dwadzieścia parę lat, napisał emocjonującą książkę, zaliczając lepszy debiut niż sam Marcin Gawęda.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Perski Podmuch

Okładka książki 'Perski Podmuch' Autor: Jakub Pawełek
Tytuł: Perski Podmuch
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2014
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-64523-18-2

Akcja Perskiego Podmuchu Jakuba Pawełka zaczyna się w 2018 roku w USA. Tragicznie zakończona balanga z udziałem irańskich studentów odbija się echem w świecie. W Iranie wybuchają zamieszki, na skutek których tracą życie amerykańscy urzędnicy. Duchowy przywódca bliskowschodniego państwa zyskuje pretekst do wdrożenia w życie planów wykorzystania broni masowego rażenia. Amerykanie przygotowują się do zbrojnej interwencji, jednak rękę na pulsie trzymają też Chińczycy. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Kaukaski Płomień

Okładka książki 'Kaukaski Płomień' Autor: Jakub Pawełek
Tytuł: Kaukaski Płomień
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2015
Liczba stron: 544
ISBN: 978-83-64523-37-3

W trzeciej części cyklu "Przymierze" Jakub Pawełek konsekwentnie buduje swoje uniwersum, w którym światem wstrząsają regularne wojny. Kaukaski Płomień potwierdza wielki talent młodego pisarza. Jednocześnie jednak jest to pierwsza powieść katowiczanina, która pozostawia po sobie pewien niedosyt.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Przenajświętsza Rzeczpospolita

Okładka książki 'Przenajświętsza Reczpospolita' Schronowy Znak Jakości Autor: Jacek Piekara
Tytuł: Przenajświętsza Rzeczpospolita
Oryginalny tytuł: Przenajświętsza Rzeczpospolita
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2008
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-7574-024-0

Zacznę od dwóch pytań. Retorycznych jak sądzę - ale mimo wszystko i tak je zadam. I od razu udzielę na nie odpowiedzi. O czym tak naprawdę jest ta książka? O miłości do Ojczyzny. Czy miłość do Ojczyzny może być wyrażana w oparach potu, krwi, spermy i kału? Tak, gdyż tylko na takim tle można wyraźniej usłyszeć krzyk wołający o opamiętanie i zastanowienie się nad jej losem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2008 Squonk

⇒ Menu

Anomalia

Okładka opowiadania 'Anomalia' Autor: Massimiliano Pieraccini
Tytuł: Anomalia
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Data wydania: 2014
Liczba stron: 400
ISBN-13: 978-83-7885-524-8

Kiedy dostałem książkę i spojrzałem na okładkę, ilustracja skojarzyła mi się ze schronem atomowym. Trzynastym? Tytuł Anomalia (anomalie to były u Strugackich. Wiecie, pamiętacie?) Hasło pod ilustracją brzmi: „Nauka jest najpotężniejszą bronią”.

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Stary Wujek

⇒ Menu

Krąg walki - 3 tomy

Okładka książki 'Krąg walki' Autor: Anthony Piers
Tytuł: Krąg walki - 3 tomy
Oryginalny tytuł: Battle Cricle
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 1994
Liczba stron: 680
ISBN: 83-7082-276-2

Jak wygląda świat po wyniszczającej wojnie atomowej?! Cywilizacja i społeczeństwo jeszcze raz powoli podnosi się z totalnego upadku. Na ogromnej części Stanów Zjednoczonych znajdują się radioaktywne tereny, które były narażone na największe promieniowanie. Tam rządzi Natura - przerażające, zmutowane owady, zwierzęta i rośliny. Lecz radioaktywność już się cofa. Świat opanowuje znów najbardziej krwiożerczy gatunek - ludzie. Zaczyna budzić się cywilizacja - inna, dziwna, z odmiennymi sprzed czasów Wielkiej Wojny zasadami.

[Czytaj całość recenzji]

© 2007 psidog

⇒ Menu

Operacja Dzień Wskrzeszenia

Okładka książki 'Operacja Dzień Wskrzeszenia' Autor: Andrzej Pilipiuk
Tytuł: Operacja Dzień Wskrzeszenia
Oryginalny tytuł: Operacja Dzień Wskrzeszenia
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2006
Liczba stron: 496
ISBN10: 83-89011-88-3

Jak wyglądałaby Polska po wojnie nuklearnej? I to na dodatek wojnie, którą sama wywołała? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Andrzej Pilipiuk w książce "Operacja Dzień Wskrzeszenia", gdzie chore ambicje prezydenta doprowadzają do pogromu atomowego na skalę światową. Zapobiec temu próbuje garstka młodzieńców, oczywiście pod czujnym okiem naukowców. I wszystko wydawałoby się jasne, gdyby nie fakt, że robią to 20 lat po wojnie (sic!).

[Czytaj całość recenzji]

© 2008 Yoda

⇒ Menu

Nacja

Okładka książki 'Nacja' Autor: Terry Pratchett
Tytuł: Nacja
Oryginalny tytuł: Nation
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 2008 (świat), 2009 (Polska)
Liczba stron: 423
ISBN: 978-83-7510-367-0

Pierwsze strony Nacji pozwalają czytelnikowi domyślać się, że powieść Pratchetta opowiadać będzie o skutkach ataku wirusa pustoszącego pseudo-wiktoriańską Anglię oraz, zapewne, mającą też niemały wpływ na resztę świata. Nic bardziej mylnego, bardzo szybko okazuje się, że epidemia jest użyta wyłącznie jako zgrabne wytłumaczenie pewnych okoliczności związanych z apokalipsą o zdecydowanie mniejszej skali. Co nie znaczy, że mniej interesującej dla nas, czy, tym bardziej, mniej dotkliwej dla bohaterów książki.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Jim Cojones

⇒ Menu

Żółte ptaki

Okładka książki 'Żółte ptaki' Autor: Kevin Powers
Tytuł: Żółte ptaki
Oryginalny tytuł: The Yellow Birds
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-63944-12-4

Wojna się nie zmienia...
...Ale zmienia ludzi.

O pewnych rzeczach należy mówić prosto... lub wcale. Taki wniosek bardzo łatwo wysnuć, obcując z dziełami (pop)kultury poświęconymi największym ludzkim dramatom. Wielkim dramatem jest niewątpliwie wojna. Dzieła o niej traktujące - niekoniecznie. Opisując krwawe konflikty, dużo łatwiej otrzeć się o zadęcie, patos czy sentymentalizm, niżby miało to miejsce w przypadku sztuki nieco bardziej kameralnej, osnutej wokół bolączek pojedynczych ludzi. Innymi słowy - nietrudno przeszarżować.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Cichutki Spec

⇒ Menu

Ciężki kawałek nieba

Okładka książki 'Ciężki kawałek nieba' Autor: Wojciech Raginia
Tytuł: Ciężki kawałek nieba
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2012
Liczba stron: 474
ISBN: 978-83-7722-497-7

Jakiś czas temu byłem na warsztatach poświęconych zagadnieniom pisania recenzji. W końcu co z tego, że napisałem kilkaset tekstów na Trzynastym Schronie? Zawsze przecież mogę czegoś nie wiedzieć lub coś świadomie od siebie odrzucać. Choć na tychże warsztatach za wiele nie dowiedziałem się nowego, to zasiały mi się w głowie ziarna niepewności, które właśnie wykiełkowały gdy zabrałem się za napisanie recenzji debiutanckiej powieści Wojciecha Raginia Ciężki kawałek nieba. Jednak mimo wątpliwości czy mam ów plon ściąć, czy też dalej iść przez niego w pole, muszę napisać parę rzeczy, które potencjalnie mogą zniekształcić mój obraz jako obiektywnego (w miarę - bo bez przesady) recenzenta, by pokazać z jak wyjątkową książką mamy do czynienia.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Squonk

⇒ Menu

Żywe maszyny

Okładka książki 'Żywe maszyny' Autor: Philip Reeve
Tytuł: Żywe maszyny
Oryginalny tytuł: Mortal engines
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2001
Liczba stron: 261
ISBN10: 8324102299

Londyn dostrzegł zdobycz. Małe miasteczko nie ma szans. Londyn jest wielki, szybki i... głodny. Wśród stalowych pokładów miasta młoda zabójczyni ściga własną ofiarę. Na jej drodze staje czeladnik cechu historyków. Ta chwila zmienia życie obojga. Już wkrótce Londyn przestaje być domem Toma i Hester, którym przyjdzie zmierzyć się z potężnym spiskiem, śmiercionośną bronią i potworną groźbą, jaka zawisa nad światem. Ale najpierw muszą pokonać własny strach...

"Żywe Maszyny" to powieść angielskiego ilustratora Philipa Reeve'a (w Polsce znanego między innymi z serii Monstrrrualna Erudycja) i pierwsza część 4 tomowej sagi "The Hungry City Chronicles". Przedstawiony w niej świat przemieszczają mobilne miasta, które zgodnie z zasadą recyklingu pożerają mniejsze miasta, a te z kolei wchłaniają nieruchome miasteczka.

Akcja książki jest wartka, fabuła spójna, choć przewidywalna, bohaterowie niesztampowi (ona oszpecona, on odważny, sympatyczny mięczak :D), a świat bogaty (miasta powietrzne, nieruchome twierdze Ligi Antymobilistów czy gigantyczne, drapieżne aglomeracje niemieckie). Nie brak w nim bohaterów, szpiegów, zdrajców, droidów bojowych, odważnych pilotów, chciwych burmistrzów i humoru (vide ciasteczka z ekskrementów, których walory smakowe chwaliły niczego nieświadome elity towarzyskie :D).

© 2008 Glassius

⇒ Menu

Na Zachodzie bez zmian

Okładka książki 'Na Zachodzie bez zmian' Autor: Erich Maria Remarque
Tytuł: Na Zachodzie bez zmian
Oryginalny tytuł: Im Westen nichts Neues
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010
Liczba stron: 190
ISBN: 978-83-7510-390-8

Życie i śmierć w okopach

W tych dwóch zdaniach Erich Maria Remarque, autor powieści Na Zachodzie bez zmian, określa niejako zadania, jakie ma spełniać jego dzieło. Jak odbieramy przedstawianą w książce rzeczywistość? Czy tak, jak chciał tego pisarz? Czym właściwie jest lub powinno być takie "zadanie": tylko (i aż) prawdą o wojnie i jej potworności, czy manifestacją pacyfizmu? Bardzo często, przy okazji dyskusji o konfliktach zbrojnych, wypływa na wierzch ta druga opcja, niekiedy w formie nieznośnie sentymentalnej i szkodliwej dla wizerunku żołnierzy.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Cichutki Spec

⇒ Menu

Opowieść zombilijna

Okładka książki 'Opowieść zombilijna' Autor: Adam Roberts
Tytuł: Opowieść zombilijna
Oryginalny tytuł: I am Scrooge. A Zombie Story for Christmas
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Adrian Napieralski
Data wydania: 2010
Liczba stron: 166
ISBN: 978-83-7506-637-1

Przed lekturą "Opowieści zombilijnej" powróciłem do klasycznego pierwowzoru utworu Adama Robertsa, znanego opowiadania Karola Dickensa. I "Opowieść wigilijna" znów zdołała mnie oczarować. Choć dziecinnie moralizatorska, książka Dickensa wciąż chwyta za serce i ujmuje mądrością i delikatnością, a każde zdanie jest przepełnione magią świąt. Takich wrażeń - jak można się domyślić - nie ma się co spodziewać po lekturze książki Robertsa. "Opowieść zombilijna" zalicza się do zyskujących na popularności parodii utrzymanych w konwencji zombie apocalypse, której szlaki przetarły "Duma i uprzedzenie i zombi" Setha Grahame'a-Smitha i "Przedwiośnie żywych trupów" Kamila Śmiałkowskiego. Parodia to, niestety, mało udana.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

Dziki brzeg

Okładka książki 'Dziki brzeg' Autor: Kim Stanley Robinson
Tytuł: Dziki brzeg
Oryginalny tytuł: The Wild Shore
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 1998
Liczba stron: 427
ISBN10: 83-7150-277-X

W nie tak dalekiej przyszłości wybucha III wojna Światowa, którą wywołali ogarnięci złością Rosjanie. Dali oni upust swej nienawiści do kapitalizmu po przez zdetonowanie kilku set bomb nuklearnych na terenie USA. Ten fakt spowodował że Ameryka stała się wielką placówką anarchistyczną. Rząd przestał istnieć a z nim zaginęło wszelkie prawo. Kolejnym skutkiem nuklearnego ataku była śmierć części mieszkańców, natomiast ci którzy mieli tyle szczęścia że przeżyli, pozbawieni wszystkich wynalazków cywilizacji, cofnęli się o kilka stuleci w rozwoju i razem zaczęli walczyć o przetrwanie. Szanse na przeżycie mieli tylko ci którzy potrafili znaleźć się w nowych warunkach. Zakładali oni małe wioski, gdzie wegetowali, trudniąc się rolnictwem i łowiectwem. Po dziesiątkach lat, odizolowani od świata, zatracili poczucie świadomości, zapomnieli o wspólnej historii. Ich potomkowie, pozbawieni możliwości edukacji, stawali się analfabetami, a o świecie który ich otaczał nie wiedzieli prawie nic. Nie wiedzieli także jak doszło do wojny, ani o tym, że Ameryka, będzie teraz znajdowała się pod obserwację sąsiednich państw.

[Czytaj całość recenzji]

© 2002 MCornic

⇒ Menu

Niezgodna

Okładka książki 'Niezgodna' Autor: Veronica Roth
Tytuł: Niezgodna
Oryginalny tytuł: Divergent
Wydawnictwo: Amber
Tłumaczenie: Daniel Zych
Data wydania: 2012
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-241-4220-0

Cykl zapoczątkowany przez powieść Niezgodna pióra Veroniki Roth odniósł spory sukces na całym świecie. Młoda autorka wbiła się w popularny w ostatnich latach trend, polegający na łączeniu literatury młodzieżowej z łagodnym, dystopijnym science fiction, co przyniosło rozgłos takim autorom jak Suzanne Collins czy James Dashner. Późniejszy scenariusz był przewidywalny - trylogia "Niezgodna" zyskała status bestsellera, filmowa adaptacja trafiła na srebrne ekrany, a autorka skupiła się na tworzeniu spin-offów. Nic w tym złego, jeśli literatura ta jest wartościowa. Jaka jest Niezgodna?

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Na skraju jutra

Okładka książki 'Na skraju jutra' Autor: Hiroshi Sakurazaka
Tytuł: Na skraju jutra
Oryginalny tytuł: All You Need Is Kill
Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Anna Horikoshi
Data wydania: 2014
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-64297-25-0

Akcja książki Na skraju jutra autorstwa japońskiego pisarza fantastycznego Hiroshiego Sakurazaki rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której Ziemia staje się celem inwazji obcych. Początkujący żołnierz Keiji Kiriya ginie podczas swojej pierwszej bitwy. Jednak budzi się następnego ranka... na dzień przed potyczką, w której stracił życie. Szybko orientuje się, że wpadł w pętlę czasu, lecz aby się z niej wydostać, będzie potrzebował pomocy. Sprzymierzeńca znajduje w legendarnej wojowniczce Ricie Vrataski, zwanej z powodu swojej bezwzględności i skuteczności w likwidowaniu najeźdźców, "Stalową Suką".

[Czytaj całość recenzji

© 2014 Veron

⇒ Menu

Mniejszy cud

Okładka powieści 'Mniejszy cud' Autor: Magdalena Salik
Tytuł: Mniejszy cud
Wydawnictwo: Akurat
Data wydania: 2015
Liczba stron: 496
ISBN: 978-83-7758-970-0

Mniejszy cud Magdaleny Salik jest kolejną wpadającą "w klimaty" propozycją wydawnictwa Akurat. Znakomitą, należy dodać - błyskotliwie zaprojektowaną i napisaną. I dotykającą ciekawego zagadnienia.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Miasto Ślepców

Okładka powieści 'Miasto Ślepców' Autor: Jose Saramago
Tytuł: Miasto Ślepców
Oryginalny tytuł: Ensaio sobre a Cagueira
Wydawnictwo: Muza S.A. (I wydanie), Rebis (III wydanie)
Tłumaczenie: Zofia Stanisławska
Data wydania: 1995
Liczba stron: 350
ISBN: 978-83-7510-248-2

Powieść zaczyna się cytatem z Księgi Przestróg: "Jeśli masz oczy, patrz. Jeśli widzisz, spostrzegaj".

Na nienazwane miasto w nienazwanym kraju, na człowieka, którego imienia nie znamy, spada coś, czego wielu z nas się obawia - ślepota. Nie jest to zwykła ślepota, która jest raczej opisywana jako bezgraniczna ciemność - mężczyzna widzi biel, "tonie w morzu mleka". Rzecz miała miejsce na skrzyżowaniu, niektórzy ludzie zaczęli wychodzić z aut, gotowi zepchnąć samochód na pobocze, by nie przeszkadzał w ruchu. Ogarnia ich zdziwienie, gdy słyszą krzyk "Jestem ślepy, jestem ślepy". Odprowadzony do domu przez nieznajomego, który wykorzystał pokrzywdzonego i ukradł mu samochód, czeka na żonę. Epidemia ślepoty zaczyna ogarniać całe miasto, rząd musi coś z tym zrobić. Zarządzona zostaje kwarantanna - chorzy zamknięci zostają w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym, podlegając okrutnym zasadom narzuconym przez tych, którzy ich tam sprowadzili. Jest jednak osoba, która widzi. Są również osoby, które chcą zaprowadzić swój porządek...

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Wrathu

⇒ Menu

Inkluzja
Menu

Okładka powieści 'Inkluzja' Autor:Andrzej Sawicki
Tytuł: Inkluzja
Oryginalny tytuł: Inkluzja
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2009
Liczba stron: 352
ISBN-13: 978-83-7574-083-7

Nad Inkluzją Andrzeja Sawickiego od początku wisi pytanie, które postawił sam wydawca hasłem umieszczonym na okładce: "Jeszcze space opera nie zginęła?". Od razu mogę powiedzieć, że nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie - space opery znam jedynie z filmów. Oczywiście można odnaleźć konotacje między tymi formami sztuki, jednak lepszym punktem odniesienia do oceny Inkluzji byłaby inna tego typu książka. Z drugiej strony może to i lepiej, że za recenzję bierze się czytelnik "nieskażony" wcześniejszymi pozycjami z tego podgatunku science-fiction - swego rodzaju świeże spojrzenie też może okazać się pomocne. Cóż, nie przedłużam niepotrzebnie tego wywodu i przechodzę do oceny Inkluzji, książki, która wpadła w moje ręce dzięki Trzynastemu Schronowi i która wywarła na mnie pozytywne wrażenie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Veron

⇒ Menu

Ostatni brzeg

Okładka książki 'Ostatni brzeg' Autor: Nevil Shute
Tytuł: Ostatni brzeg
Oryginalny tytuł: On the Beach
Wydawnictwo: Bellona
Tłumaczenie: Iwona Michałowska
Data wydania: 1957, 2004
Liczba stron: 352
ISBN: 83-11-10040-3

Powieść Ostatni brzeg Nevila Shute'a jest jedną z najbardziej sugestywnych wizji postapokaliptycznych w historii literatury. Książka odniosła w swoim czasie - czytaj: czasach zimnej wojny - spory sukces i stała się wymownym ostrzeżeniem przed skutkami potencjalnej wojny nuklearnej. Nawet mimo krytyki ze strony amerykańskiego rządu, który twierdził, iż nie ma na świecie tyle broni atomowej, by zagrozić istnieniu ludzkości. Ciekawym, jakby to skomentował współcześnie...

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Piknik na skraju drogi

Okładka książki 'Piknik na skraju drogi' Autor: Arkadij i Borys Strugaccy
Tytuł: Piknik na skraju drogi
Tłumaczenie: Irena Lewandowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-7648-721-2

Najbardziej metafizyczny piknik na świecie.

Najsłynniejsze dzieło braci Strugackich nie jest długą i wyczerpującą podróżą czytelniczą. Nie jest też marszobiegiem obowiązkowej lektury szkolnej, czytadłem-spacerem czy epicką wyprawą po skarb olśnienia, rewelacji, nowatorstwa, połamania reguł klasycznej literatury. Jest za to najbardziej metafizycznym piknikiem na świecie, biwakiem z którego nie wrócisz, jakim nań poszedłeś. I nie dlatego, że zjawi się psychopatyczny morderca z nożem, jak z horroru klasy C; nie dlatego, ze łupnie burza i jednym zamachem zmąci przyjemność biwakowania, jak i kocyki piknikowe - czy na czym tam się ułożyłeś. I nie, nie dlatego, że i książka-piknik, i w tytule piknik.

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Cichutki Spec

⇒ Menu

Prawo do... (trylogia)

Okładka powieści 'Prawo do użycia siły' Okładka powieści 'Prawo do życia' Okładka powieści 'Prawo do zemsty' Autor: Denis Szabałow
Tytuł: Prawo do użycia siły, Prawo do życia, Prawo do zemsty
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2016 (Prawo do użycia siły, Prawo do życia), 2017 (Prawo do zemsty)
Liczba stron: 466 (Prawo do użycia siły), 480 (Prawo do życia), 481 (Prawo do zemsty)
ISBN: 978-83-65315-22-9 (Prawo do użycia siły), 978-83-65315-62-5 (Prawo do życia), 978-83-65743-13-8 (Prawo do zemsty)

Uniwersum stworzone przez Dmitrija Głuchowskiego, przekazane następnie w formie franczyzy innym autorom, dało im możliwość kreacji niezliczonej ilości światów, bohaterów, problemów do rozwiązania. Zmagania z dinozaurami? Da się to zrobić. Hybrydy ludzi i roślin? Nie ma problemu. Podróże w czasie i przestrzeni? Hmm... Czy miks broni atomowej z biologiczną, użytej w wojnie która rozpoczyna historię świata Głuchowskiego, byłby w stanie i za to odpowiadać?

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Squonk

⇒ Menu

Apokalipsa według Pana Jana

Okładka książki 'Apokalipsa według Pana Jana' Autor: Robert J. Szmidt
Tytuł: Apokalipsa według Pana Jana
Oryginalny tytuł: Apokalipsa według Pana Jana
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2008
Liczba stron: 396
ISBN: 978-83-7574-008-0

Pierwsze pojawiło się opowiadanie "Ognie w ruinach", zamieszczone w 2001 roku w marcowym numerze czasopisma Science Fiction. Po niecałych dwóch latach pojawiła się kontynuacja opisanych tam wydarzeń, w postaci książki "Apokalipsa według Pana Jana".

[Czytaj całość recenzji]

© 2004 Squonk



Wznowiona w 2008 roku przez Fabrykę Słów pozycja spod pióra człowieka, dla którego fantastyka jest dniem codziennym. Tym razem do naszych rąk trafi kęs dynamicznej fabuły w realiach political fiction, umiejscowionej w świecie zniszczonym trzecią, nuklearną wojną światową. Pomimo nie najmniejszych gabarytów nie należy spodziewać się niestrawności. Książka z powodzeniem stanie się osnową tygodniowych zajęć, chyba że usiadłszy do niej za pierwszym razem nie oderwiemy się w porę. Niestety ani autor, ani wydawnictwo nie ponoszą odpowiedzialności za nieprzespane noce.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 nie wiem

⇒ Menu

Samotność Anioła Zagłady

Okładka książki 'Samotność Anioła Zagłady' Autor: Robert J. Szmidt
Tytuł: Samotność Anioła Zagłady
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2009
Liczba stron: 330
ISBN: 978-83-7574-114-8

Powieść drogi w świecie pozbawionym życia. W świecie, który po otrzymaniu kilkuset nuklearnych i tysięcy trineutrinowych ciosów ma znów obudzić się do życia. W świecie, który ma jednego Boga.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 nie wiem



Postapokaliptyczne a dokładniej rzecz biorąc, postnuklearne światy Roberta J. Szmidta nie są wycinane według prostej sztancy. Choć często w swoim opiniach, o dziełach z szeroko pojętej postkultury nabijam się z banalnych i sztampowych rozwiązań, jak np. faceci obwieszeni bronią, przemierzający Pustkowia z nieodłącznym psem, ramię w łapę kopiący dupska mutantom - to podczas lektury Samotności Anioła Zagłady często łapałem się na tym, że czegoś mi tu brakuje.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Squonk

⇒ Menu

Szczury Wrocławia. Chaos

Okładka książki 'Szczury Wrocławia. Chaos' Autor: Robert J. Szmidt
Tytuł: Szczury Wrocławia. Chaos
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Data wydania: 2015
Liczba stron: 544
ISBN: 978-83-63944-81-0

Szczury Wrocławia. Chaos można by traktować tylko jako ciekawy eksperyment Roberta J. Szmidta, gdyby nie jeden "szkopuł". To doskonała powieść w konwencji zombie apocalypse, wyjątkowa właśnie ze względu na niecodzienny zabieg autora.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron

⇒ Menu

Szczury Wrocławia. Kraty

Okładka książki 'Szczury Wrocławia. Kraty' Autor: Robert J. Szmidt
Tytuł: Szczury Wrocławia. Kraty
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Data wydania: 2019
Liczba stron: 616
ISBN: 978-83-65743-88-6 / 978-83-66071-68-1 (e-book)

Pierwsza część Szczurów Wrocławia miała premierę w kwietniu 2015 roku. Długo przyszło nam czekać na kontynuacje sagi o nieumarłych, w międzyczasie ukazały się inne książki Roberta Szmidta (w tym dwie z Uniwersum Metro 2033). Z moją (pozytywną) opinią o Chaosie możecie zapoznać się na Lubimy Czytać, a ja jedynie krótko wspomnę, że książka spotkała się z mieszanymi rekcjami czytelników. Jedni chwalili “bohatera zbiorowego” oraz nietypowe zombiaki, dla innych to były główne zarzuty wobec Szczurów Wrocławia. Rozumiem także, że dla wielu realia komunistycznej Polski to większe science fiction niż powłóczące nogami trupy. Bywa.

[Czytaj całość recenzji]

© 2019 Saladyn



Bardzo smutno mi się zrobiło, gdy zgłębiłem się w lekturę najnowszej powieści Roberta J. Szmidta Szczury Wrocławia. Kraty. Oj bardzo! Smutno, że moja ulubiona powieść tego pisarza, czyli Apokalipsa według Pana Jana, nie została napisana w taki sam sposób. Że bliżej jej do scenariusza RPG, niż obszernej, bogatej w apokaliptyczne mięcho powieści jaką są najnowsze Szczury.

[Czytaj całość recenzji]

© 2019 Squonk

⇒ Menu

Otchłań

Okładka książki 'Otchłań' Autor: Robert J. Szmidt
Tytuł: Otchłań
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Data wydania: 2015
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-63944-97-1

Wiadomość, że Robert J. Szmidt napisze powieść w realiach Uniwersum Metro 2033 jakiś czas temu zelektryzowała tak fanów samego pisarza jak i miłośników projektu Dmitrija Głuchowskiego. Któż bowiem odnajdzie się w nim lepiej niż polski mistrz postapokalipsy? Po zadowalającym rodzimym debiucie Pawła Majki, przyszedł czas na Otchłań autorstwa słynnego "Niszczyciela Światów".

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veron



W połowie kwietnia wydawnictwo Insignis podało informację, że podczas wizyty Dmitrija Głuchowskiego na Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2015, zostanie ujawnione nazwisko kolejnego, polskiego autora Uniwersum Metro 2033. Głowa ruszyła, zaczęło się myślenie. Kto kolejny, po Pawle Majce, mógłby wejść na ścieżkę wytyczoną przez rosyjskiego pisarza lub, w najgorszym wypadku, tylko wskoczyć w jego buty?

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Squonk

⇒ Menu

Wieża

Okładka książki 'Wieża' Autor: Robert J. Szmidt
Tytuł: Wieża
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Data wydania: 2016
Liczba stron: 488
ISBN: 978-83-65315-36-6

Wieża, najnowsza powieść Roberta J. Szmidta, której akcja dzieje się w świecie Uniwersum Metro 2033 rozczaruje. I to bardzo. Zwłaszcza jeśli porównamy ją do - podobno - najlepszej do tej pory wydanej w Polsce powieści ze świata Dmitrija Głuchowski, Prawa do użycia siły Denisa Szabałowa.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Squonk

⇒ Menu

Crysis: Eskalacja

Okładka książki 'Crysis: Eskalacja' Autor: Gavin Smith
Tytuł: Crysis: Eskalacja
Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-63944-01-8

Lojalnie ostrzegam potencjalnych czytelników, iż lektura tej książki bez uprzedniej znajomości gry, może okazać się bolesnym doświadczeniem. Jako zbiór ośmiu opowiadań na pierwszy rzut oka niezwiązanych bezpośrednio ze sobą i osadzonych w różnym czasie i miejscu, może nieco dezorientować. Sam, aby lepiej wczuć się w opowieść, równolegle z książką ukończyłem drugą część gry. I taką taktykę polecam.

[Czytaj całość recenzji]

© 2013 Uqahs

⇒ Menu

Wiek cudów

Okładka książki 'Wiek cudów' Autor: Karen Thompson Walker
Tytuł: Wiek cudów
Oryginalny tytuł: The Age of Miracles
Wydawnictwo: Znak litera nova
Tłumaczenie: Anna Gralak
Data wydania: 2012
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-240-1727-0

Kiedy tylko natrafiłem na zapowiedź książkowego debiutu amerykańskiej autorki, Karen Thompson Walker, bezzwłocznie odhaczyłem go na liście tytułów do przeczytania jako "koniecznie i jak najszybciej". Przyrównywanie Wieku cudów do filmu Melancholia Larsa von Triera to nie byle wyróżnienie, które dodatkowo solidnie zaostrzyło mój apetyt na lekturę. Pozycja nie zawiodła moich oczekiwań. To literacka kwintesencja piękna. Powieść, która szarpnęła strunami mojej estetycznej wrażliwości, wygrywając na nich to smutne, to pokrzepiające, ale zawsze cudnej urody melodie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Mamy dusze muszkieterów

Okładka książki 'Mamy dusze muszkieterów' Autor: Zbigniew Truszczyński
Tytuł: Mamy dusze muszkieterów
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 286
ISBN: 978-83-64523-06-9

Mamy dusze muszkieterów jest drugą - po Dzienniku snajpera Władysława Wilka - propozycją wydawnictwa WarBook w ramach nowej serii, "Kondotierzy". Te dwa tytuły zapowiadają, iż będzie to cykl wyjątkowy. Relacje ludzi przebywających bezpośrednio na froncie prawdziwych działań militarnych są bowiem nad wyraz zajmujące i potrafią wciągnąć na długie godziny bardziej efektywnie niż najlepsza proza military fiction. W przypadku książki Zbigniewa Truszczyńskiego dają też niemało okazji do uśmiechu.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Ziemia niczyja

Okładka książki 'Ziemia niczyja' Autor: Jan Waletow
Tytuł: Ziemia niczyja
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2016
Liczba stron: 354
ISBN: 978-83-7964-150-5

Każdy z nas zna chyba wrażenie zwane "Guilty Pleasure". Ta dziwna świadomość, że doświadczane medium - gra, książka, film czy komiks - nie jest pod żadnym pozorem dobre, jednak w pewien sposób sprawia tą samą, jeżeli nie większą przyjemność. Z własnego doświadczenia znam też uczucie odwrotne. To wrażenie, że gra czy książka są naprawdę dobre i posiadają wszystkie elementy na swoim miejscu, a jednak nie potrafię się w nią wciągnąć. I tak właśnie najłatwiej mi określić Ziemię Niczyją - dobrą książkę która po prostu nijak nie trafiła w moje gusta czytelnicze.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veskern

⇒ Menu

Infekcja

Okładka książki 'Infekcja' Autor: Andrzej Wardziak
Tytuł: Infekcja
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2013
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-7805-860-1

Infekcja Andrzeja Wardziaka rozgrywa się w ciągu kilku upalnych, lipcowych dni w Warszawie. Śmiercionośny wirus niewiadomego pochodzenia, zamieniający ludzi w bezmyślne, krwiożercze bestie w zaledwie kilka godzin pustoszy miasto. Kilkoro zdanych tylko na siebie mieszkańców stolicy zmuszonych zostaje do rozpaczliwej walki o przetrwanie... Chciałoby się rzec - standardzik, a czy pomyśleć - sztampa? Bynajmniej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Marsjanin

Okładka powieści 'Marsjanin' Autor: Andy Weir
Tytuł: Marsjanin
Oryginalny tytuł: The Martian
Wydawnictwo: Akurat
Tłumaczenie: Marcin Ring
Data wydania: 2014
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-7758-817-8

Mars intrygował ludzkość na długo wcześniej zanim pojawił się choćby cień możliwości, że ta kiedykolwiek zdoła nań dotrzeć. Czerwona Planeta - ta na której mogło pojawić się życie - stała się pożywką zwłaszcza dla twórców science fiction. Także dla amerykańskiego naukowca Andy'ego Weira, gdzie osadził akcję swej debiutanckiej - a co ważniejsze: wcale udanej - powieści, zatytułowanej "Marsjanin".

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Wojna światów

Okładka książki 'Wojna Światów' Autor: H.G. Wells
Tytuł: Wojna światów
Oryginalny tytuł: The war of the worlds
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2004
Liczba stron: 221
ISBN: 8370799892

Historia zagłady cywilizacji ziemskiej zaatakowanej przez kosmitów z Marsa. Mieszkańcy Marsa wyruszają, aby podbić Ziemię. Niszczą przy tym wszystko co staje im na drodze. Broń wymyślona przez ludzi nic nie może im zrobić, wszelkie sposoby ataku zawodzą wobec Marsjan, a żadna ziemska ochrona nie stanowi dla nich przeszkody. Jak się okazuje, Marsjanie mają bardzo prozaiczne cele, dla których podejmują inwazję, to jest konsumpcyjne. Kiedy wydaje się, że już wszystko stracone, pomoc nadchodzi z najmniej spodziewanej strony...

Tragedia widziana jest oczami głównego bohatera, który wobec szalejącej zagłady stara się odnaleźć żonę i... przeżyć. Niewiele jest tam heroicznego bohaterstwa, nie ma żadnych superbohaterów ocalających Ziemię. Główny bohater jest tak samo zagubiony w nowej rzeczywistości jak cała reszta ludzkości. Obserwuje za to najrozmaitsze postawy otaczających go współtowarzyszy katastrofy.

Wizja Wellsa, uważanego (tuż obok Verne'a) za ojca Science Fiction, dzisiejszemu widzowi może się wydać mocno naiwna, a temat atakujących kosmitów mocno oklepany (występuje on m.in. w "Dniu Niepodległości" oraz wyśmiewającej "kosmiczne" schematy komedii "Marsjanie Atakują"), jednak zapoznać się warto, bo... to po prostu klasyka. I jak każda klasyka, czasem trąca nudą ;)

Ponieważ książka jest napisana mało porywającym stylem i dla większości z nas może być ciężka do przetrawienia, warto zapoznać się chociaż z filmem.

⇒ Menu

Upiory Czarnobyla

Okładka książki 'Upiory Czarnobyla' Autor: Wojciech Wiktorowski
Tytuł: Upiory Czarnobyla
Wydawca: Wydawnictwo Marginesy
Data wydania: lipiec 2011
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-928431-6-0

W przewie między Podstawami energetyki jądrowej i Awariami reaktorów, postanowiłam sięgnąć po coś lżejszego, ale w temacie. Przypadkiem trafiłam na książkę Wojciecha Wiktorowskiego pt. Upiory Czarnobyla, o której nie raz już tu wspominano. Ot taki luźny kryminał. Polskie Twin Peaks z Czarnobylem w tle, a zamiast Laury - doktor. Nie byle jaki, bo doktor fizyki. Ale po kolei.

[Czytaj całość recenzji]

© 2021 Maślana Mucha

⇒ Menu

Dziennik snajpera

Okładka książki 'Dziennik snajpera' Autor: Władysław Wilk
Tytuł: Dziennik snajpera
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2014
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-64523-00-7

Rzadko trafiają się książki o tematyce wojennej tak do głębi poruszające jak Dziennik snajpera Władysława Wilka. Choć to wzorcowa literatura faktu, napisana jest wytwornie jak piękna i skomponowana niczym najlepsza beletrystyka. Różnicę czyni jednak to, że wszystkie przedstawione wydarzenia miały miejsce w realnym świecie. Chwila, gdy czytelnik uświadamia to sobie jest jak skok do lodowatej wody z dużej wysokości. Literacka toń książki Wilka oszałamia i wręcz pochłania.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Zmęczenie materiału

Okładka książki 'Zmęczenie materiału' Autor: Sean Williams
Tytuł: Zmęczenie materiału
Oryginalny tytuł: Metal Fatigue
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Data wydania: 2003
Liczba stron: 431
ISBN: 978-83-7924-066-1

Wartka akcja, wymęczona głębia

Z zasady sceptycznie podchodzę do książek, których blurb krzyczy do mnie, potencjalnego czytelnika, że zawieść się nie mogę i że palce lizać, bierz w ciemno, rzecz skończenie doskonałą jest i basta.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Cichutki Spec

⇒ Menu

Robokalipsa

Okładka książki 'Robokalipsa' Autor: Daniel H. Wilson
Tytuł: Robokalipsa
Tytuł oryginalny: Robopocalypse
Wydawnictwo: Znak literanova
Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Data wydania: 2011
Liczba stron: 410
ISBN: 978-83-240-1654-9

Ludzie ludziom zgotowali ten los. Myśl przewodnia zbioru opowiadań "Medaliony" autorstwa Zofii Nałkowskiej trafnie oddaje moje odczucia po lekturze Robokalipsy Daniela H. Wilsona. Od razu chcę jednak przeprosić za to, że wykorzystuję jeden z najbardziej znanych i najdoskonalszych cytatów z polskiej literatury do podsumowania książki o nieporównywalnie mniejszej randze emocjonalnej, fabularnej i umieszczonej w zupełnie innym kontekście historycznym. Robokalipsa propozycją komercyjną i mającą dawać rozrywkę jest niejako a priori. Staje się to oczywiste po przeczytaniu posłowia autora, w którym dziękuje on m.in. wytwórni filmowej, która już rozpoczęła filmową adaptację jego dzieła. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze takim, jak napisałem wyżej, gdyż Wilson wyraźnie chciał stworzyć coś o wiele głębszego niż atrakcyjne science fiction dedykowane pod natychmiastową - zakładając w ciemno, blockbusterową - ekranizację. I, przyznam szczerze, udało mu się. Robokalipsa jest bowiem w ostatnim czasie najlepszym po Metrze 2033 Dmitrija Głuchowskiego tytułem w klimatach postapokaliptycznych.

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Veron

⇒ Menu

Robot

Okładka książki 'Robot' Autor: Adam Wiśniewski-Snerg
Tytuł: Robot
Wydawnictwo: Słowo/Obraz Terytoria
Data wydania: 2005
Liczba stron: 364
ISBN: 8374536667

Adam Wiśniewski-Snerg to postać wyjątkowa w historii polskiej literatury, nie tylko science fiction. Niczym Terrence Mallick przez lata nie chciał ukazać światu swojej twarzy, prawie nie udzielał wywiadów. Odszedł przedwcześnie, podobnie jak jego wielki fan, Janusz A. Zajdel, z tą jednak różnicą, że zginął śmiercią samobójczą. Dramat był skutkiem długotrwałej depresji. Dopiero wówczas został doceniony w literackim światku.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Piaski Armagedonu

Okładka książki 'Piaski Armagedonu' Autor: Vladimir Wolff
Tytuł: Piaski Armagedonu
Oryginalny tytuł: Piaski Armagedonu
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2011
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-930066-5-6

Na 64 Festiwalu Filmowym w Cannes w 2011 roku kontrowersyjny duński reżyser Lars von Trier, promując swój konkursowy film, w przypływie osobliwej weny określił państwo Izrael słowami pain in the ass, samego siebie nazywając do tego nazistą współczującym Hitlerowi. W efekcie został uznany persona non grata na prowansalskiej imprezie. Prawdopodobnie pogrzebał wówczas jakiekolwiek szanse na nagrodę dla jednego ze swoich bardziej intrygujących obrazów - notabene "w klimatach" - "Melancholii". Jak się to ma do recenzowanej książki? Chyba nie trzeba nikogo - choć odrobinę zorientowanego w sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie - uświadamiać, w jak bardzo wrażliwy punkt trafił von Trier swoją wypowiedzią. Powiedział głośno to, co zapewne niejeden polityk (choć zapewne i artyści by się znaleźli) skrywa głęboko w sercu, ale z oczywistych powodów ze swymi poglądami nie afiszuje się na forum publicznym. Vladimir Wolff w swojej najnowszej książce z serii "Warbook", "Piaskach Armagedonu", przedstawia rzeczony vontrierowski pain in the ass niecodziennie i z pewnością w jakiś sposób niewygodnie dla wielu politycznych graczy na świecie - stawia bowiem Izrael w roli ofiary. Jeśli zaś pojawi się choć cień ambiwalentnych odczuć w trakcie lektury (żeby była jasność - te nie dotyczą autora tego tekstu!), to znaczyć będzie, że Wolff stworzył naprawdę wartościowe dzieło.

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Veron

⇒ Menu

Doktryna Wolffa

Okładka książki 'Doktryna Wolffa' Autor: Vladimir Wolff
Tytuł: Doktryna Wolffa
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 442
ISBN: 978-83-64523-14-4

Trzecia wojna światowa? Finał cyklu? To się okaże. Kiedy i gdzie toczy się opisywany w Doktrynie Wolffa konflikt? Rok nie został określony, ale wszystko jasne - w najbliższej przyszłości. Rosją ciągle rządzi Putin. To akurat niespecjalnie pozwala określić czasowy horyzont wydarzeń. Jednak Obama w roli prezydenta USA jest już wyraźną sugestią. Zatem jutro, najdalej pojutrze.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Jerzy

⇒ Menu

Tropiciel

Okładka powieści 'Tropiciel' Autor: Vladimir Wolff
Tytuł: Tropiciel
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-64523-24-3

Pomiędzy "jest dobrze", a "nie jest źle" rozciąga się – przecząc formalnej logice – spory obszar. W tej nieokreślonej przestrzeni znaleźć można "Tropiciela" Vladimira Wolffa. Jego twórczość ma wiele atutów. Autor pisze stylowo, kolejne strony przewraca się z przyjemnością i zaciekawieniem. Dialogi nie są może błyskotliwe i w pamięć nie zapadają, ale nie rażą sztucznością. To dużo. Jeśli dodamy do tego atrakcyjną scenerię: dzisiejsze realia, polityczne intrygi, spiski i służby, ze złowrogą obecnością Moskwy w tle, to oczekiwania rosną.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Jerzy

⇒ Menu

Bractwo nieśmiertelnych

Okładka powieści 'Bractwo nieśmiertelnych' Autor: Vladimir Wolff
Tytuł: Bractwo nieśmiertelnych
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-64523-31-1

Matt Pulaski powraca! W dobrej formie, dodajmy od razu. Wladimir Wolff znalazł, jak się zdaje, swoją niszę i swego bohatera. Najnowsza sensacyjna powieść jego autorstwa oparta jest na patencie podobnym do zastosowanego w Tropicielu. Sensacyjną, pełną zwrotów akcję z wyrazistym amerykańskim ekskomandosem polskiego pochodzenia w roli głównej, skonstruowano wokół legendy, tym razem nie o mocarstwowych marzeniach Gierka o broni atomowej, tylko o inkaskim skarbie w niedzickim zamku.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Jerzy

⇒ Menu

Metalowa burza

Okładka książki 'Metalowa burza' Autor: Vladimir Wolff
Tytuł: Metalowa burza
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2016
Liczba stron: 441 ISBN: 978-83-64523-47-2

Niczym w sfabularyzowanym scenariuszu strategicznej gry komputerowej, w której gracz ma dostęp do poziomu taktycznego i z lubością z niego korzysta. Amerykanie podstępnie wyeliminowani, a w pozostałych ważnych państwach świata panuje chaos wprowadzony jednym, skrajnie nieprawdopodobnym ciosem. Mamy nowe rozdanie, w którym Polska zostaje, dzięki dalekowzroczności i sprytowi przywódców, jednym z głównych graczy. Globalny konflikt pomiędzy islamem i chrześcijaństwem dopiero się zaczyna.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Jerzy

⇒ Menu

Numer

Okładka książki 'Numer' Autor: Marcin Wolski
Tytuł: Numer
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Data wydania: 1982
Liczba stron: 72

Numer to głośna swego czasu powieść Marcina Wolskiego. W tej króciutkiej, nawet nie stustronicowej książce autor zawarł jednak całą esencję antyutopijnej fantastyki naukowej. Miłośnikowi science fiction wręcz nie wypada jej nie znać.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veron

⇒ Menu

Piter

Okładka książki 'Piter' Autor: Szymun Wroczek
Tytuł: Piter
Wydawnictwo: Insignis
Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Data wydania: 2011
Liczba stron: 600
ISBN: 978-83-61428-46-6

Zapoczątkowany w 2009 roku przez Dmitrija Głuchowskiego, projekt Uniwersum Metro 2033 to seria książek, będących kontynuacją idei zawartej w popularnej powieści science-fiction "Metro 2033". Ta na dobrą sprawę kanoniczna już lektura w "klimatach" postapokalipsy stała się inspiracją dla równo dwudziestu już wydanych pod szyldem Uniwersum Metro 2033 powieści (oraz zbioru opowiadań autorstwa czytelników rosyjskiej strony internetowej projektu), a także trzech utworów, które zostaną wydane w Rosji w pierwszym kwartale bieżącego roku (dane z początku stycznia 2012). Autorzy zdołali dotąd opisać szereg lokalizacji, sukcesywnie rozbudowując poatomowy świat, wykreowany przez Głuchowskiego - poza Moskwą m.in. Kijów, Krasnodar, Soczi, gros rosyjskich obwodów, a nawet Wielką Brytanię, Antarktydę i Afrykę (w planach są książki rozgrywające się m.in. w Charkowie, Kazaniu, Mińsku i Włoszech). Książka Piter, rosyjskiego pisarza ukrywającego się pod pseudonimem Szymun Wroczek, jest chronologicznie trzecią częścią Uniwersum Metro 2033 (nie licząc książek Głuchowskiego), natomiast pierwszą wydaną w Polsce.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Veron

⇒ Menu

Dzień tryfidów / Poczwarki

Okładka książki 'Dzień tryfidów / Poczwarki' Autor: John Wyndham
Tytuł: Dzień tryfidów / Poczwarki
Oryginalny tytuł: The Day of Triffids
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2009
Liczba stron: 450
ISBN: 978-83-7590-039-2

Nocne niebo rozświetlają fantastyczne komety. Wszyscy wychodzą na balkony i trawniki, by na nie popatrzeć. Wszyscy... z wyjątkiem tych, którzy zdecydowali się przespać widowisko lub leżeli w szpitalu lub byli nieprzytomni. Stracili, biedacy, wspaniały widok - ale zyskali dużo więcej. To oni są jedyną garstką ludzi, którzy zachowali wzrok - albowiem cudowna kometa oślepiła wszystkich, którzy na nią spojrzeli. Otępiali, ślepi ludzie padają ofiarą tryfidów - inteligentnych, krwiożerczych roślin. Batalię przeciwko nim wypowiada właśnie ta niewielka garstka, która zachowała wzrok.

Nie jest to na pewno SF wysokich lotów, jednak książkę czyta się dobrze, a wizja zagłady jest bardzo dobrze opisana. Nastrój grozy utrzymany bardzo dobrze, napięcie na przyzwoitym poziomie, a pomysł z tryfidami ma sens i nie trąca tanim horrorem. Można określić tę książkę jako połączenie SF i horroru, z przewagą tego drugiego, chociaż nie jest to typowe straszydło, raczej książka sensacyjna, jeśli chodzi o formę.

© 2003 Twickle

⇒ Menu

Cylinder van Troffa

Okładka książki 'Cylinder van Troffa' Okładka powieści 'Cylinder van Troffa' Autor: Janusz Zajdel
Tytuł: Cylinder van Troffa
Oryginalny tytuł: Cylinder van Troffa
Wydawnictwo: SuperNowa
Daty wydań: 2000, 2008
Data pierwszego wydania: 1980
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-7578-003-1

Janusz Zajdel, uważany za zbyt wcześnie zmarłego następcę Stanisława Lema, z pewnością zalicza się do panteonu pisarzy, którzy potrafili skutecznie poruszać problemy w wyobrażeniu wielu czytelników często istniejące poza sferą poruszania. Z pozoru nieskomplikowane pytania, na które udzielono już tysięcy odpowiedzi, w Cylindrze van Troffa, protoplaście polskich pozycji socjologicznego science fiction, nabierają nowego rozpędu, by zderzyć się z wykreowaną przez autora rzeczywistością. A ta nie przedstawia się dla ludzkości zbyt szczęśliwie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 nie wiem

⇒ Menu

Limes inferior

Okładka książki 'Limes inferior' Autor: Janusz A. Zajdel
Tytuł: Limes inferior
Wydawnictwo: superNOWA
Data wydania: 1997
Data pierwszego wydania: 1982
Liczba stron: 226
ISBN: 83-7054-116-X

Limes inferior przez wielu jest uważana za szczytowe osiągnięcie beletrystyki Janusza Andrzeja Zajdla. Książka to istotnie wybitna, choć nie moja ulubiona tego pisarza. Niemniej chylę czoła przed jego dokonaniem. Rzadko ma się bowiem do czynienia z tak intensywną, plastyczną i analityczną prezentacją świata przedstawionego. Zajdel jest w tej kwestii niezrównany.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Wyjście z cienia

Okładka książki 'Wyjście z cienia' Okładka książki 'Wyjście z cienia' Autor: Janusz A. Zajdel
Tytuł: Wyjście z cienia
Wydawnictwo: superNOWA
Daty wydań: 2001, 2007
Data pierwszego wydania: 1983
Liczba stron: 190
ISBN: 978-83-7054-193-41

Nie pamiętam już czy gdzieś to przeczytałem, czy też sam na to wpadłem, że twórczość Janusza A. Zajdla przypomina smaczną i zdrową cebulę. Przede wszystkim powieści, gdyż każda z nich ma konstrukcję warstwową, w której czytelnik może się poruszać, zatrzymać tylko na, lub pod powierzchnią albo drążyć i odkrywać dalej. Powieść Wyjście z cienia jest chyba najbardziej warstwowa, jeśli mielibyśmy się trzymać tej warzywnej semantyki.

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Squonk




W swojej powieści Wyjście z cienia Janusz A. Zajdel raz jeszcze perfekcyjnie przemyca prawdę o swoich czasach pod woalką powieści science fiction. W pewien sposób kontynuuje też ideę zawartą w Limes inferior - znowu faktyczną władzę nad światem sprawuje obca cywilizacja. Tym razem jednak ludzkość jest tego świadoma i pozwala na to. A wszystko dlatego, że przed laty szlachetni Proksowie przybyli z odsieczą, pomagając w przetrwaniu Ziemi w starciu z nacierającą obcą rasą Elgomajów. Odtąd uzurpują sobie prawo do wpływania na wszelkie aspekty życia mieszkańców Błękitnej Planety.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Cała prawda o planecie Ksi

Okładka książki 'Cała prawda o planecie Ksi' Autor: Janusz A. Zajdel
Tytuł: Cała prawda o planecie Ksi
Wydawnictwo: superNOWA
Data wydania: 2014
Liczba stron: 287
ISBN: 83-7054-175-5

Cała prawda o planecie Ksi to kolejne spojrzenie Janusza A. Zajdla na socjologię przez pryzmat powieści fantastycznonaukowej. Przedwcześnie zmarły, wybitny polski pisarz przypatruje się ponownie mechanizmom władzy, utopijnym modelom społeczeństwa, terroryzmowi, kosmicznym podróżom. I ponownie czyni to brawurowo, w moim odczuciu - chyba najlepiej w całym dorobku.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

Paradyzja

Okładka książki 'Paradyzja' Autor: Janusz A. Zajdel
Tytuł: Paradyzja
Wydawnictwo: superNOWA
Data wydania: 2004
Data pierwszego wydania: 1984
Liczba stron: 200
ISBN: 978-83-7054-163-1

Paradyzja - zwieńczenie literackiego dorobku Janusza A. Zajdla - wyraźnie inspiruje się Całą prawdą o planecie Ksi. Koncept fabularny jest zbliżony. Na odległą, separującą się od Ziemi kolonię trafia pisarz z podwójnym zadaniem: zebrania informacji do powstającej książki i odnalezienia zaginionego tam niegdyś wizytatora.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Veron

⇒ Menu

< SCHRONKULTURA