< SCHRONKULTURA
POSTAPOKOMIKSY

Komiks - ważna część kultury masowej, w Polsce niestety traktowana jako rzecz dla dzieci. Lub co najmniej osób niedojrzałych. A to wielki błąd - gdyż ocenianie danej twórczość poprzez pryzmat tego, że opiera się ona na obrazkach, a nie na słowie pisanym jest nieporozumieniem. Komiks inspiruje, zadziwia, zmusza do zastanowienia się. A w niektórych krajach - jak np. Japonia - jest trwałą częścią jej dorobku kulturowego.

Czytajcie więc komiksy!

Szerzej o komiksach fanowskich piszemy w dziale FANOWSKIE KOMIKSY.

> > LISTA KOMIKSÓW W SIECI < <

Aliens - Zbawienie / Ofiarowanie

Okładka komiksu 'Aliens - Zbawienie / Ofiarowanie' Scenariusz: Dave Gibbons, Peter Milligan
Rysunki: Paul Johnson, Mike Mignola
Tytuł: Aliens - Zbawienie / Ofiarowanie
Wydawca: Dark Horse Comics / Scream Comics
Wydanie: I
Liczba stron: 108
Format: 170 x 260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN: ISBN: 978-83-65454-47-8

Komiksy wychodzące pod marką Obcego na ogół nie mają wybitnej jakości. Ot, akcyjniaki, od przeciętnych po idiotyczne, podtrzymujące zainteresowanie Ksenomorfami, kiedy nie ma w okolicy premiery nowego filmu czy gry wideo. Tym bardziej ucieszyła mnie wiadomość że wydawnictwo Scream Comics zdecydowało się wydać w Polsce jeden z niewielu albumów, który wyłania się z morza przeciętności. Mowa oczywiście o legendarnym za wodą komiksie Aliens: Salvation według scenariusza Dave'a Gibbonsa (Batman vs Predator) i rysunkami Mike'a Mignoli (Hellboy, Zagłada Gotham).

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

Battle Angel Alita

Okładka komiksu 'Battle Angel Alita' Autor: Yukito Kishiro
Tytuł: Battle Angel Alita
Wydawca: Japonica Polonica Fantastica 2003-2005

Battle Angel Alita (tytuł oryginału GUNNM) autorstwa Yukito Kishiro to dziewięciotomowa manga wydana przez wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica. W Japonii (i parunastu innych krajach) doczekała się swojej kontynuacji z podtytułem "Last Order". Powstało również anime składające się z dwóch odcinków. Obecnie planowany jest przez Amerykanów film pełnometrażowy na podstawie mangi.

Miasto Złomu, jedno wielkie wysypisko w którym cybernetyzowani ludzie żyją jak chcą, prawo jakie znaliśmy nie istnieje, nie ma państw ani oficjalnej władzy. Jeśli sami się nie obronimy i sami sobie nie poradzimy to zginiemy. Nad Miastem Złomu góruje Zalem, tajemnicza metropolia. Zrzucane z niej śmieci pozwalają żyć mieszkańcom miasta pod nim. Nikt nie był w Zalemie, więc jest to miejsce tajemnicze, niektórzy czczą go jak boga, inni nienawidzą i chcą strącić na ziemię, a jeszcze inni wyobrażają je sobie jako miasto doskonałe i pragną się tam za wszelką cenę dostać. Alita - dziewczyna której z oryginalnego ciała pozostała jedynie głowa - nie pamięta swojej przeszłości. Zostaje obudzona z długiego snu w Mieście Złomu. Z pomocą człowieka, który dał jej nowe ciało, stara się odnaleźć w tym dziwacznym, zaśmieconym świecie.

Tak naprawdę Battle Angel Alita to opowieść o życiu człowieka. Nie ma tu jednego, głównego punktu do którego bohaterka zmierza. Alita stara się żyć najlepiej i najszczęśliwiej jak tylko potrafi. Para się różnymi zajęciami, a jej cele, uczucia, dążenia i postrzeganie otaczającego ją świata zmieniają się wraz z kolejnymi rozdziałami. Dużo tu technologicznych gadżetów - cyberciała, chipy, maszyny, broń. Nie brakuje tu także przemocy, buntu i ekstremalnych sytuacji. To świetna manga, niesamowicie dobrze się ją czyta, a wizualnie jest urzekająca. Metalowy świat w kontraście z delikatną twarzą bohaterki mocno oddziałuje na wyobraźnię.

© 2010 pucka

⇒ Menu

Eden

Okładka komiksu 'Eden: It's an Endless World' Autor: Hiroki Endo
Tytuł: Eden: It's an Endless World
Wydawca: Egmont 2002-2009

Tekst oryginalnie ukazał się czwartym numerze zina Reaktor [kliknij, aby pobrać].

Eden rozpoczyna się wręcz postapokaliptycznie sztampowo. Poznajemy dwójkę młodych ludzi - Enoaha Ballarda i Hanne Mayall, oraz ich dorosłego opiekuna, mieszkających na w opuszczonej wyspie - ośrodku naukowym. Tam - parę lat wstecz, w odizolowaniu od warunków zewnętrznych, duża grupa naukowców wraz z rodzinami, miała zgłębiać tajniki wirusa, który zaczął atakować ludzi na całym świecie. Jego działanie polegało na tym, że system immunologiczny człowieka po zainfekowaniu, zaczynał izolować organizm od świata zewnętrznego. Skóra twardniała prawie jak marmur, oraz zatrzymywał się metabolizm. Następowało powolne obumieranie organów wewnętrznych i mózgu aż do ustania wszelkich funkcji życiowych organizmu. Wreszcie w ostatniej fazie - cała "zawartość" wylewała się naturalnymi otworami w ciele człowieka.

[Czytaj całość recenzji]

© 2007 Squonk

⇒ Menu

Highschool of the Dead

Daisuke Sato, Shouji Sato - Highschool of the Dead Daisuke Sato, Shouji Sato - Highschool of the Dead Daisuke Sato, Shouji Sato - Highschool of the Dead Autor: Daisuke Sato, Shouji Sato
Tytuł: Highschool of the Dead
Wydawca: Wydawnictwo Waneko 2011-2012

(Recenzja dotyczy pierwszych trzech tomów mangi)

"Superprodukcja", film Juliusza Machulskiego z 2003 roku, z początku miał nosić inny tytuł - "Sex & przemoc". I właśnie tak można w skrócie opisać Highschool of the Dead, bo nic innego się tutaj nie pojawia. Ale któż nie kocha seksu i przemocy?

Fabuła nie jest wyszukana - kolejny, z pozoru zwykły dzień Takashiego Komuro zmienia się w koszmar - w mgnieniu oka większość ludzi dookoła niego zamienia się w standardowe zombie. Zostaniesz ugryziony - stajesz się jednym z monstrów. Komuro szybko łączy siły z garstką ocalałych i razem próbują przetrwać. I tak oto protagonista zostaje otoczony cycatymi licealistkami*, jeszcze bardziej cycatą pielęgniarką oraz niskim, grubym amatorem broni**. Przemieszczając się z miejsca na miejsce, grupka pod przywództwem Komuro natrafia na najróżniejsze przeszkody i jest świadkiem "Syndromu Żądzy Mordu", który opanował dużą część pozostałych przy życiu ludzi. Po drodze, zdobywając coraz to lepszą broń, przedzierają się przez hordy zombie. I tutaj można wymienić jeden ze znacznych plusów, mianowicie w Highschool of the Dead pojawiają się modele broni, która rzeczywiście istnieje - nie są to jakieś m16 nazywane po prostu karabinami. Bohaterowie otrzymują do rąk takie spluwy, jak Springfield M1A1 czy Barnett Wildcat C5.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Pilarious

⇒ Menu



(Recenzja dotyczy pięciu wydanych w Polsce tomów mangi)

Co jest?! Celowałem w łeb! (Takashi Komuro)

Dość niedawno w moje ręce trafiła manga, której chyba nigdy wcześniej nie odważyłabym się kupić. Dlaczego? Na okładce przedstawiono zaprawioną w boju kobietę, otoczoną przez całą masę obrzydliwych, zakrwawionych dłoni. To nie dla mnie - pomyślałam, a razem ze mną pewnie wielu innych wielbicieli i wielbicielek mangi. Jednakże wzięłam dwa głębokie wdechy i zaczęłam czytać...

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Katojido

⇒ Menu

Jeremiah

Okładka komiksu 'Jeremiah'

Jeremiah to belgijska seria komiksowa z gatunku fantasy, której autorem jest urodzony 17 lipca 1938r. artysta komiksowy Hermann Huppen. Jeremiah ukazuje się od 1979 roku, dotychczas powstało 28 tomów. W oryginale serię publikuje wydawnictwo "Dupuis". Po polsku nakładem wydawnictwa "Amber" ukazały się tomy 20 "Najemnicy" i 22 "Noc na bagnach". Każdy tom jest odrębną całością. W latach 2002-2004 w USA wyemitowano serial Jeremiah będący bardzo swobodną ekranizacją niektórych wątków z komiksu (http://www.filmweb.pl/f98660/Jeremiah,2002).

Świat w Jeremiahu to Ameryka po wojnie nuklearnej, wywołanej starciami na tle rasowym. Pod koniec XX wieku konflikt rasowy nabiera niebywałej skali. Dochodzi do wojny cywilnej głównie między ludźmi białymi (WASP) a czarnoskórymi mieszkańcami Stanów Zjednoczonych (Black-Power) i obie strony starają się narzucić drugiej swą władzę. Sytuacja wymyka się spod kontroli i pewien człowiek, którego tożsamości nigdy nie poznajemy decyduje się na szaleńczy ruch. Fala atomowych eksplozji zalewa całą Amerykę w jednej chwili cofając ją o 300 lat do tyłu i pogrążając w chaosie. Większość Amerykanów ginie. Przy życiu pozostaje tylko 1 milion ze społeczności liczącej kilkaset. Ci, którzy przeżyli kataklizm starają się odbudować społeczne struktury i zorganizować życie w postapokaliptycznej rzeczywistości, ale ponownie dają o sobie znać problemy wynikające z różnego koloru skóry i pochodzenia. To doprowadza do pogorszenia się nastrojów tego i tak już dekadenckiego świata. Walka o przetrwania trwa na każdym poziomie. Jego mieszkańcy muszą bronić się przed dzikimi zwierzętami, okrutną naturą, ale przede wszystkim przed drugim człowiekiem. Obowiązuje tu tylko jedno prawo. Prawo silniejszego.

Styl rysunku i przedstawienie całej historii cechuje old school'owa kreska, tak charakterystyczna w okresie tworzenia pierwszego tomu tej serii. Różnicę pomiędzy nowymi pozycjami komiksowymi, można także zauważyć w ilości dymków, które pojawiają się w Jeremiahu. Na szczęście autor nie rozpieszczał swoich czytelników i ilość tekstu niekiedy miażdży nowe pozycję ukazujące się w tak minimalnej ilości na naszym rodzimym rynku. Do przeczytania poszczególnych tomów zachęcam nie tylko wielbicieli postnuklearnej rzeczywistości, ale także fanów dobrego old schoolo'wego klimatycznego komiksu z niebanalną fabułą.

26 tomów dostępnych do pobrania (http://e-komiksy.one.pl/2008/04/jeremiahkomplet-pl.html).

Źródła: wikipedia.org, filmweb.pl, esensja.pl, e-komiksy.one.pl.

© 2009 Aq

⇒ Menu

Laleczki

Okładka komiksu 'Laleczki' Autor: Maciej Pałka
Tytuł: Laleczki
Wydawca: STREFA KOMIKSU / Wydawnictwo Roberta Zaręby
Wydanie: II rozszerzone
Liczba stron: 68
Format: 165 x 240 mm
Oprawa: miękka
Papier: imitacja gazetowego
Druk: czarno-biały
ISBN: ISBN: 978-83-86383-34-4

Ziemia została spustoszona przez straszliwy kataklizm, który uśmiercił prawie całą ludzkość. Szczęśliwcy, którym udało się przeżyć, schronili się w futurystycznych miastach lewitujących nad powierzchnią, a inni, którzy mieli mniej szczęścia zamienili się w bezmyślnych mutantów. Ostatni z ludzi kryją się jeszcze w niedbale skleconych domostwach, gdzie odpierają ataki zniekształconych ofiar promieniowania. Na popiołach starej, odradza się nowa, zdegenerowana cywilizacja. Brutalny świat rządzony prawem silniejszego, w którym ludzkie mięso stanowi podstawę diety, a najlepszą rozrywkę stanowi wyuzdany, sadomasochistyczny seks.

Reedycja wydanego w 2005 roku splatterpunkowego albumu Macieja Pałki. Oryginalny materiał został zremasterowany i uzupełniony 27 stronami dodatkowego materiału i nową okładką.
(z recenzji Kuby Oleksaka)

Postapokaliptyczny komiks to znaczy co? No właśnie co? Czy nie ma nic prostszego by przenieść na karty papieru w formie obrazków z dymkami historie dziejące się w świecie do wyboru: zniszczonym przez wojnę atomową, pełnym hord zombiaków, pustoszonym przez tajemniczy wirus itp, itd. Tak - właśnie ziewnąłem sobie lekko - gdyż na horyzoncie zajaśniał punkt z napisem banał i sztampa. Pozorna banalność fantastyki postapokaliptycznej, właśnie w przypadku komiksu może się wybić na wierzch jak lawa z islandzkiego wulkanu o nazwie takiej, że język może się skręcić, a który przy swojej dłuższej aktywności doprowadziłby do małej apokalipsy (i tej post również).

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Squonk

⇒ Menu

Metro 2033. Powieść graficzna

Okładka komiksu 'Metro 2033. Powieść graficzna' Autor: Dmitrij Głuchowski (tekst), Peter Nuyten (rysunki)
Tytuł: Metro 2033. Powieść graficzna
Tytuł oryginału: Metro 2033 (Comic) Gesamtausgabe
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Wydawnictwo Insignis (Polska 2023.05.31)
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-67710-08-4

Po prawie 13 latach od ukazania się w Polsce powieści Metro 2033, autorstwa Dmitrija Głuchowskiego, doczekaliśmy się komiksowej adaptacji bestsellera. W obu przypadkach za nakład odpowiada wydawnictwo Insignis, a ilustracje w komiksie są dziełem holenderskiego grafika Petera Nuytena.

[Czytaj całość recenzji]

© 2023 Maklak

⇒ Menu

Reaktor 1F

Okładka komiksu 'Reaktor 1F' Autor: Tatsuta Kazuto
Tytuł: Reaktor 1F
Tytuł oryginału: いちえふ - 福島第一原子力発電所案内記 (Ichiefu - Fukushima Daiichi Genshiryoku Hatsudensho Annaiki)
Wydawca: Morning (Japonia 2013-2015), Waneko (Polska 2021)
Tłumacz: Wojciech Gęszczak
Liczba stron: 558
ISBN: ISBN:978-83-82421-32-3

Wydawnictwo Waneko podjęło się przetłumaczenia wspomnień Japończyka pracującego przy usuwaniu skutków katastrofy elektrowni w Fukushimie i sąsiednich regionach, która była była skutkiem trzęsienia ziemi w pobliżu wybrzeża regionu Tōhoku położonego nad Pacyfikiem, w 2011 roku. Elektrownia jądrowa Fukushima Nr 1 to potocznie Ichi Efu (dosłownie 1F), w opozycji do znanego z mediów Fuku Ichi, której to nazwy miejscowi nie używają. W poniższej recenzji będę więc stosować skrót 1F. Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym tak w zasadzie jest manga Reaktor 1F i kim jest jej autor, przypomnijmy sobie, jak ówczesne wydarzenia relacjonował Trzynasty Schron:

[Czytaj całość recenzji]

© 2023 Wrathu

⇒ Menu

Tequila: Władca marionetek

Okładka komiksu 'Tequila: Władca marionetek' Autor: Katarzyna Babis & Łukasz Śmigiel
Tytuł: Tequila: Władca marionetek
Wydawca: Dobre Historie
ISBN: 978-83-63667-90-0

Wojna... Wojna nigdy się nie zmienia... Ale zmieniają się światy po apokalipsie. Nie zawsze są one jałową, spieczoną słońcem pustynią. Czasami, jak w pierwszym albumie komiksowym z serii Tequila: Władca marionetek - którego powstanie zawdzięczamy sponsorom z platformy crowdfundingowej Polak potrafi - jest to tropikalna dżungla, bardziej kojarząca się z Predatorem niż Mad Maxem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 polo57

⇒ Menu

Wrzesień - antologia komiksu polskiego

Okładka komiksu 'Wrzesień - antologia komiksu polskiego' Autor: Praca zbiorowa
Tytuł: Wrzesień - antologia komiksu polskiego. Wojna narysowana
Wydawca: Egmont 2003
Wybór: Tomasz Kołodziejczak
Liczba stron: 158
ISBN: ISBN: 83-237-9797-8

Co Wy wiecie o Drugiej Wojnie Światowej? Chyba wszystko, skoro napisano tyle książek, nakręcono wiele filmów, rozliczono tych, co mieli coś za uszami. A jednak cały czas jakieś sprawy nie są do końca wyjaśnione, ciągle powstają filmy związane z tym okresem, a książki zawsze mają coś ciekawego do opisania. Dla Polaków symbolem, a właściwie jednym z wielu symboli, drugowojennej apokalipsy jest wrześniowa klęska 1939 roku. Jednak kilkanaście historii zawartych w albumie Wrzesień przedstawia polskie losy także w innych momentach II WŚ. Uciekinierzy przed wojenną zawieruchą, samotny kawalerzysta, ostatnie dni poczytnego przed wojną pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, mała dziewczynka mszcząca się na hitlerowcach za zabitego pieska, walka istot pozaziemskich w obozowej rzeczywistości, dziecięce okrucieństwo i nieczułość na sprawy dorosłych, powojenny komunistyczny terror, wreszcie alternatywna rzeczywistość, w której to my pokonujemy Hitlera.

Kilkanaście historii, kilkunastu różnych autorów, wąski wycinek na dramaty, których Polacy doświadczyli w czasie II Wojny Światowej. Rzeczywistości tak okrutnej, że czasami tylko podrasowanie jej fantastyką pozwala dzisiejszemu człowiekowi na jej ogarnięcie. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana komiksu w Polsce!

Co w łapki wpadło:
Album ma twardą okładkę i został wydany na kredowym papierze. Druk wyraźny, doskonale oddający różną stylistykę zawartych w nim historii.

© 2010 Squonk

⇒ Menu

< SCHRONKULTURA