< NAUKA I TECHNIKA | << LITERATURA NAUKOWA
Medycyna zagrożeń i urazów radiacyjnych

Okładka książki 'Medycyna zagrożeń i urazów radiacyjnych'
Autorzy: Praca zbiorowa/redakcja: Marek Janiak, Andrzej Wójcik
Tytuł: Medycyna zagrożeń i urazów radiacyjnych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Data wydania: 2005
Liczba stron: 182
ISBN: 83-200-2958-9

Tytuł książki przywołuje wiele wyobrażeń. Słyszysz syrenę, na twoich oczach wybucha elektrownia jądrowa lub eksploduje atomówka. Promieniowanie budzi w ludziach (zwłaszcza po katastrofie w Czarnobylu) lęk i obawy. Boimy się tego czego nie końca znamy. Ta książki przywołuje też inny obraz. Szpital w Moskwie z rannymi likwidatorami, pierwszymi stalkerami... Leżący na łóżkach przesiąkniętych ich krwią i skórą, która odpadła z ciała.

Michał Gołkowski słusznie napisał Drugim Brzegu: pozbawiona jakichkolwiek włosów głowa, wypalone radiacją reaktora oczy, napromieniowany tak, że aż ciało odpada od kości. Ta książka, mimo że jest literaturą naukową ma klimat postapo, klimat, który opisałam już wcześniej przywołując obrazy z mojej wyobraźni i moje skojarzenia.

Choć pozycja jest przeznaczona głównie dla lekarzy, to została napisana przystępnym i prostym językiem. Zawiera różne ryciny i wklejkę ze zdjęciami kolorowymi obrażeń popromiennych. Już na okładce znajdziemy tabelę z objawami, dawkami i typem choroby popromiennej. Czyli choroba popromienna w pigułce.

Pierwszy rozdział to wprowadzenie do fizyki jądrowej i dozymetrii, wyjaśnienie procesów oraz pojęć z fizyki jądrowej. Drugi zawiera opis biologicznych czynników niszczycielskiego wpływy dużych dawek promieniowania, oraz szczegóły dotyczące np. mutacji komórek czy chromosomów. Trzeci rozdział opisuje uszkodzenia szpiku wywołane promieniowaniem. Czwarty rozdział koncentruje się na uszkodzeniach układu pokarmowego (np. wymioty). Piąty rozdział jest o uszkodzeniach skóry. Szósty rozdział zawiera podstawy ochrony radiologicznej, jak np. osłony bezpieczeństwa w reaktorach jądrowych. Siódmy rozdział opisuje laboratoryjne metody szacowania pochłoniętej dawki (np. z badania szpiku). Ósmy to historia wypadków radiacyjnych. Znajdziemy tu m.in. opis wypadków na Three Mile Island czy w Czarnobylu. Dziewiąty rozdział zawiera to co fani postapo lubią najbardziej - zagrożenia wynikające z broni atomowej. Dziesiąty rozdział opisuje profilaktykę oraz leczenie choroby i objawów choroby popromiennej. Wreszcie jedenasty rozdział porusza problematykę pomocy psychologicznej dla ofiar wypadów jądrowych i ich rodzin.

Podsumowując - jeśli lubisz czytać książki typowo naukowo lub interesujesz się tematyką promieniowania a zarazem postapokalipsą, to ta książka jest dla ciebie. Choć z założenia jest ona przeznaczona dla studentów medycyny, to ten czytelnik, który nie ma z tą dziedziną wiele wspólnego również ją zrozumie.


Tweet

© 2015 Zrecenzowała Sandra Gibka

< NAUKA I TECHNIKA | << LITERATURA NAUKOWA