KONKURS - PIERWSZY BŁYSK


REGULAMIN KONKURSU
PYTANIA KONKURSOWE
ORGANIZATORZY
NAGRODY
Nowy! ZWYCIĘZCY Nowy!

REGULAMIN KONKURSU
Menu
  1. Konkurs nosi oficjalną nazwę "Konkurs - Pierwszy błysk".
  2. Organizatorem konkursu jest redakcja Trzynastego Schronu.
  3. Nagrodami w konkursie są ufundowane przez Wydawnictwo Replika trzy egzemplarze książki Pierwszy błysk. Tajemnica hitlerowskiej broni jądrowej autorstwa Leszka Adamczewskiego.
  4. Udział w konkursie może wziąć każdy zarejestrowany użytkownik forum newsowego Trzynastego Schronu. Jeden użytkownik może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Niedozwolone jest posiadanie więcej niż jednego konta na forum przez jedną osobę.
  5. Odpowiedzi należy wysyłać na adres pierwszyblysk@trzynasty-schron.net udzielając ich według wzoru:

    Pytanie (nr pytania): (...)

    ODPOWIEDŹ

    W temacie listu należy wpisać "Konkurs - Pierwszy błysk"; zaś e-maila podpisać pseudonimem, pod jakim użytkownik jest zarejestrowany na forum newsowym Trzynastego Schronu.

  6. Konkurs rozpoczyna się wraz z momentem ogłoszenia.
  7. Konkurs trwa do godziny 23:59, 21.01.2010r.
  8. Ogłoszenie wyników nastąpi na łamach Trzynastego Schronu najpóźniej 24.01.2010r.
  9. Zwycięzców konkursu wytypuje redakcja Trzynastego Schronu w drodze losowania spośród poprawnie udzielonych odpowiedzi.
  10. W konkursie nie mogą brać udziału członkowie redakcji oraz stali współpracownicy.
  11. Po wysłaniu e-maila z odpowiedzią nie podlega on modyfikacjom.
  12. Wysłanie e-maila na adres konkursowy jest jednoznaczne z akceptacją powyższego regulaminu.
  13. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do modyfikacji regulaminu.
PYTANIA KONKURSOWE
Menu
  1. Wymień możliwie najwięcej niemieckich laureatów Nagrody Nobla, którzy otrzymali ją za badania promieniotwórczości, radioaktywności bądź budowy cząstek elementarnych.
  2. Podaj pełną nazwę niemieckiej broni rakietowej używanej podczas II Wojny Światowej do bombardowań Wielkiej Brytanii.
  3. Podaj kryptonim amerykańskiej operacji wywiadowczej, która już pod koniec II Wojny Światowej zaczęła zbierać dane na temat niemieckich badań naukowych, w tym nad bronią jądrową.

  4. Pytanie dodatkowe - dla smakoszy historii:
    Jaka instytucja w hitlerowskich Niemczech (mająca "pokojowe" przeznaczenie) łożyła spore środki na badania związane z programem atomowym.
ORGANIZATORZY
Menu


Wydawnictwo Replika

Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout

NAGRODY
Menu

Trzy egzemplarze książki Pierwszy błysk ufundowane przez Wydawnictwo Replika.

Leszek Adamczewski - Pierwszy błysk

ZWYCIĘZCY
Menu

W końcu udało się! SML (Schronowa Maszyna Losująca) wpadła na piwo do SMW (Schronowa Maszyna Weryfikująca), i obie dokonały wyboru zwycięzców konkursu związanego z książką Leszka Adamczewskiego Pierwszy błysk. Tajemnica hitlerowskiej broni jądrowej.

Nagrody w postaci trzech egzemplarzy niniejszej książki ufundowało Wydawnictwo Replika, za co oczywiście serdecznie dziękujemy!

Do obróbki zostały wzięte te zgłoszenia, które oczywiście zawierały poprawne odpowiedzi. Pytanie nr 1 dotyczyło się niemieckich naukowców, którzy za badania budowy cząstek, radioaktywności bądź promieniotwórczości dostali Nagrodę Nobla. Nazwiska takie Wilhelm Conrad Rntgen, Max Planck, Werner Heisenberg, Max von Laue, Gustaw Ludwig Hertz, Otto Hahn czy nawet sam Albert Einstein wystarczyły do zaliczenia tego pytania.

Pytanie nr 2 traktowało o niemieckiej broni rakietowej, która użyta w większej ilości mogła by poważnie namieszać na wyspach brytyjskich. "Słynne" pociski V-1 czy V-2 wzięły swoją nazwę od słowa vergeltungswaffe. Czyli od broni odwetowej.

Pytaniem nr 3 weszliśmy w świat operacji tajnych służb, na szczęście bez odwoływania się do epokowych osiągnięć niejakiego agenta Tomka. Niemieckie badania naukowe dotyczące broni jądrowej były ogarniane w ramach operacji "Alsos". Dowodził nią płk. Boris T. Pash, przy naukowym wsparciu prof. Samuela Goudsmista. Panowie spisali się chyba dobrze, skoro niemieckie atomówki nie rozlazły się po świecie jak pijane ghule w Święto Pracy.

Pytanie dodatkowe - zadane dla sportu poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy - dotyczyło nie mniej, nie więcej jak tylko Poczty Rzeszy. Zdziwieni? To ta instytucja posiadała zaplecze służące do badań nad techniką radiową i telewizyjną (a przy okazji jądrową). Jej szef - Wilhelm Ohnesorge (minister poczty) - w przeciwieństwie do Hitlera, nie miał problemów z domniemaną (lub nie) "koszernością jądra atomowego" i rozumiał znaczenie broni opartej na jego rozpadzie. Na szczęście dla wszystkich, reszta hitlerowskiej ekipy nie była tak lotna jak ów pan listonosz.

W związku z tym zwycięzcami konkursu zostali:

Serdecznie gratulujemy! No i przypominamy o pięciodniowym terminie nadesłania swoich danych adresowych celem dostarczenia nagród. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za wytrwałe przeszukiwanie annałów wiedzy i zapraszamy do wzięcia udziału w pozostałych konkursach.

<< NOWINY | << KONKURSY