< SCHRONKULTURA | << FILMY
FILMY DOKUMENTALNE

Ten dział poświęcony jest filmom dokumentalnym które w jakiś sposób są związane z tematyką "postapo". Bo przecież postapokalityka to nie tylko filmy fabularne, książki, gry ale również dokumenty. Jeśli widzieliście jakiś dokument o odpowiedniej tematyce (albo o jakimś słyszeliście) którego nie ma w tym dziale to dajcie nam o tym znać. Wasze autorskie opisy lub recenzje również będą mile widziane :) - KeniG.

Atomic Cafe

Kraj Produkcji: USA
Premiera: 1982
Czas Trwania: 86 minut

"Atomic Cafe" to czarna komedia w najczystszym znaczeniu tego słowa. Film, za pomocą kolażu zdjęć dokumentalnych, archiwalnych filmów rządowych, wojskowych filmów szkoleniowych i muzyki lat 50., przywołuje okres zimnowojennej, amerykańskiej paranoi. Atomic Cafe fascynująco i dowcipnie opowiada o życiu w erze atomowej, kiedy to straszono ludzi atakiem atomowym, a propaganda rządowa była częścią społecznej świadomości. W filmie Jayne Loader oglądamy zdjęcia rodzin z przedmieść cieszące się komfortowymi schronami atomowymi, widzimy też między innymi chłopca przymierzającego specjalne antybombowe ubranie. Fascynujące materiały składające się na wyprodukowany w 1982 roku film sprawiają, że Atomic Cafe stał się kultowym już klasykiem kina.

Źródło: www.tvp.pl/tvpkultura

⇒ Menu

Bitwa o Czarnobyl

Kraj Produkcji: Francja
Premiera: 2006
Czas Trwania: 90 minut

Film emitowany na Discovery Chanel (również w Polsce). Jak się pewnie domyślacie dokument dotyczy awarii elektrowni w Czarnobylu. Jednak różni się od sobie podobnych tym, że wypowiadają się w nim tylko ludzie którzy brali udział z niwelowaniu skutków tragedii lub padli jej ofiarą (strażacy, członkowie ukraińskiego KC, byli sowieccy naukowcy, żołnierze, mieszkańcy obszaru obok elektrowni, pracownicy elektrowni).

W dokumencie tym znajduje się dużo zdjęć archiwalnych które do tej pory nigdy wcześniej nie były pokazywane w żadnym innym filmie. Bardzo dobry dokument, szczerze polecam.

© 2007 KeniG

⇒ Menu

Broń atomowa PRL (z serii Tajemnice Układu Warszawskiego)

Kraj Produkcji: Polska
Premiera: 2006
Czas Trwania: 48 minut

"Film mówi o ćwiczeniach z użyciem broni jądrowej na poligonie Tockoje na południu Uralu w 1954 roku i planowanym udziale Ludowego Wojska Polskiego w sowieckiej agresji na Europę Zachodnią. Akcja Wisła czyli magazynowanie broni jądrowej w PRL Przedstawia także próby syntezy termojądrowej w Wojskowej Akademii Technicznej - droga do własnej bomby atomowej.

Źródło: www.tvp.pl

Wyprodukowany przez TVP. Opowiada o planach ataku ZSRR na zachodnią Europę jak i zarówno o planowanym udziale Polski w tej operacji. Dowiadujemy się z niego między innymi o tym że grupa Polskich pilotów odbyła szkolenie na którym nauczyła się zrzucać ładunki atomowe i że w razie wybuchu wojny polscy piloci mieli dokonać ataku między innymi na Hamburg, Kopenhagę i miasta w Holandii.

Część programu jest poświęcona planom Gierka dotyczącym wyprodukowania przez Polskę własnych ładunków atomowych. Naprawdę bardzo dobry dokument, oczywiście z racji "ograniczeń czasowych" nie wyczerpuje tematu dogłębnie ale i tak pozwala sporo się dowiedzieć o ówczesnym okresie. Znajduje się w nim również dużo archiwalnych zdjęć i filmów. A i warto obejrzeć choćby dla wypowiedzi Kazimierza Tatura uczestnika ćwiczeń na poligonie Tockoje.

© 2007 KeniG

⇒ Menu

Czarnobyl - Życie w Strefie Śmierci

Kraj Produkcji: ???
Premiera: ???
Czas Trwania: ???

"Co stałoby się ze światem, gdyby nagle zniknęli z niego ludzie? Jak zareagowałaby dzika przyroda? W 1986 roku z powodu wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu, wszyscy mieszkańcy miasta zostali ewakuowani. Od tej pory nikt nie uzyskał pozwolenia na powrót, pozostawiając opuszczony przez ludzi teren do zasiedlenia dzikiej przyrodzie.

Program "Czarnobyl: Życie w strefie śmierci" ukazuje skutki największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. Widzowie mają okazję zobaczenia świata, w którym radioaktywnie skażone, umarłe miasto staje się wprost nieprawdopodobnym rajem dla fauny i flory, m.in. dzikich kotów, koni i niedźwiedzi bytujących obok siebie. Ocalałe zwierzęta zadziwiają naukowców - nadal normalnie żyją i rozmnażają się, pomimo toksycznego środowiska. Z upływem czasu natura przechwyciła to, co kiedyś było siedliskiem ludzi."

Źródło: www.animalplanet.pl/_home/index.shtml

⇒ Menu

Europa i Czarnobyl

Kraj Produkcji: Francja
Premiera: 2006
Czas Trwania: 59 minut

"20 lat po wybuchu reaktora jądrowego w elektrowni atomowej w Czarnobylu francuski dokumentalista bada wpływ tego zdarzenia na dzisiejsze życie Europejczyków.

Choć od katastrofy w Czarnobylu minęło 20 lat pewne rejony Europy wciąż są naznaczone skutkami tej - jak oceniają dziś naukowcy - największej psychologicznej katastrofy, która zahamowała, a właściwie wstrzymała rozwój energetyki jądrowej. Twórcy dokumentu przypominają, jak wówczas na to tragiczne zdarzenie zareagowała Europa i jaki wpływ na środowisko ma ono dziś. Zwłaszcza w państwach najbardziej narażonych na skażenie, jak Białoruś - kraj, w którym do dziś nie można zagwarantować, czy spożywane jedzenie nie jest szkodliwe. Realizatorzy zadają również pytanie, czego Europa nauczyła się po koszmarze Czarnobyla i jaka jest dziś polityka jądrowa."

Źródło: www.planete.pl

⇒ Menu

Hitler's Plan to Atom-Bomb New York

Kraj Produkcji: Wielka Brytania
Premiera: 2002
Czas Trwania: 47 minut

Nie wiem czy był emitowany w Polsce. Wiem że na pewno był emitowany w Wielkiej Brytanii na Channel 4. Dokument jest poświęcony planom III Rzeszy dotyczącym zrzucenia na Nowy Jork bomby atomowej.

Oprócz krótkiego opisu niemieckiego programu atomowego w dokumencie tym przedstawione zostały projekty różnych rakiet i samolotów które miały zrzucić śmiercionośny ładunek na USA. Oprócz zdjęć archiwalnych (część to oryginalne kolorowe filmy) prezentowane są tam również animacje komputerowe przedstawiające miedzy innymi niezrealizowane projekty bombowców i hipotetyczny atak na Nowy Jork.

Mimo, że film jest krótki to jednak tematyka związana z niemiecką bombą atomową i różnymi pojazdami projektowanymi w III Rzeszy na krótko przed zakończeniem wojny jest na tyle ciekawe że naprawdę warto ten dokument obejrzeć.

© 2007 KeniG

⇒ Menu

Hiroszima

Kraj Produkcji: ???
Premiera: 2006-11-20 (wydanie w Polsce)
Czas Trwania: ???

Dokument chyba wyprodukowany przez BBC. U nas został on wydany w serii "Kolekcja Newsweeka". Zdjęcie pochodzi z strony www.newsweek.pl. Film był też chyba emitowany przez polski kanał Viasat History.

© 2007 KeniG

⇒ Menu

Japońska Bomba Atomowa

Kraj Produkcji: Kanada
Premiera: 2005
Czas Trwania: 47 minut

"Nowe fakty dotyczące historii Japonii: podczas II Wojny Światowej grupa japońskich naukowców pracowała nad budową własnej bomby atomowej, prowadząc swoisty wyścig ze Stanami Zjednoczonym. Czy to możliwe, że garstka naukowców japońskich usiłowała wyprzedzić prace wielkiego zespołu amerykańskiego, skupionego wokół Projektu Manhattan? A jednak po sześćdziesięciu latach od tych wydarzeń, dowiadujemy się, że Japonia prowadziła badania nad dwoma projektami związanymi z budową broni nuklearnej. Jeden z nich opracowywany był przez naukowców w Tokio, drugi, bardziej strzeżony i prowadzony na znacznie większą skalę, przez japońską Marynarkę Wojenną na terenach Korei. Po wojnie wszelkie ślady tych badań zostały zatarte. Amerykanie zniszczyli dokumenty w Tokio, a wszystkie pozostałości głównego projektu, znajdujące się na terenach późniejszej Korei Północnej, usunęli Rosjanie."

Źródło: www.planete.pl

⇒ Menu

Katastrofa w Czarnobylu - Godzina Zero

Kraj Produkcji: ???
Premiera: ???
Czas Trwania: 45 minut

"Katastrofa w Czarnobylu" to jeden z odcinków serii dokumentów "Godzina Zero" wyprodukowanych i emitowanych przez kanał Discovery które są niezwykle szczegółową rekonstrukcją wydarzeń ważnych dla ludzkości. Dokument był i jest emitowany co jakiś czas na polskim kanale Discovery. Naprawdę bardzo go polecam, wspaniała rekonstrukcja zdarzeń pozwalająca prześledzić bieg wydarzeń tego feralnego dnia dosłownie z sekundy na sekundę. Twórcą należą się ogromne brawa za niezwykłą dbałość o szczegóły.

© 2007 KeniG

⇒ Menu

Piętno Czarnobyla

Kraj Produkcji: Hiszpania
Premiera: 2005
Czas Trwania: 54 minut

Termin "radiofobia", czyli trwały i irracjonalny strach przed napromieniowaniem, był wymyślony i używany przez sowieckie autorytety jako rezultat ich impotencji w opanowaniu skutków wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu. "Radiofobia" była stwierdzana u każdej osoby z objawami napromieniowania i szybko stała się polityczną i socjologiczną koncepcją, która uniemożliwiała ofiarom i światu pojąć skutki katastrofy. Według radzieckich autorytetów nie istniały ofiary napromieniowania, tylko "radiofobii".

Większość uczestników dramatu czarnobylskiego żyło w Prypeci, ok. 3 km od Czarnobyla. Było to miasto rozwoju i modernizacji, zbudowane głównie dla zakwaterowania pracowników elektrowni jądrowej Czernobylskaja. Z optymizmem osiedlały się tam młode rodziny.

Za reżimu sowieckiego Prypeć był modelowym, miejskim centrum przyszłości. Po wybuchu reaktora atomowego, 26 kwietnia 1986 roku, blisko 50.000 mieszkańców wysiedlono w ciągu kilku godzin. U większości stwierdzono "radiofobię". W ramach utrzymywania "normalności" sytuacji, lekarze z całego kraju musieli ukryć realistyczne prognozy napromieniowania: wysokie ciśnienie i choroby krwi, niektóre przypadki nowotworów. W rezultacie popełniono wiele błędów lekarskich, a duża część populacji Prypeci została wysiedlona do terenów jeszcze bardziej skażonych.

Dokument "Piętno Czarnobyla" to spojrzenie na katastrofę i jej konsekwencje po 20 latach od wybuchu. Dziś Prypeć jest miastem duchów. Ziścił się apokaliptyczny scenariusz, w którym skażona natura powoli umiera, a ludzie nadal mieszkają na tym wysoce radioaktywnym i w jakiś sposób surrealistycznym terenie.

Dziś przemysł nuklearny jest silniejszy niż kiedykolwiek. Światem rządzi "uzależnienie" od energii i rosnące ceny, wynikające ze zmniejszających się zasobów naturalnych. Wiele fabryk atomowych jest zamykanych, ale jeszcze więcej otwieranych. Dla wielu krajów energia jądrowa to tania i łatwa alternatywa dla paliwa, co ponownie sprowokowało międzynarodową debatę o energii jądrowej. Rodzi się pytanie - czy katastrofa w Czarnobylu czegokolwiek nas nauczyła?

Źródło: www.planete.pl

⇒ Menu

Sprawa Rosenbergów - Atomowa Zdrada

Kraj Produkcji: ???
Premiera: ???
Czas Trwania: ???

W 1953 r. wykonano wyrok na Juliusie i Ethel Rosenberg, parze agentów radzieckiego wywiadu, za działania szpiegowskie w zakresie broni nuklearnej. Oskarżono ich o kradzież ściśle tajnego zapalnika bomby A i przekazanie go w stanie nienaruszonym ZSRR. Kilkadziesiąt lat po tym wydarzeniu sprawa Rosenbergów ciągle wzbudza zainteresowanie opinii publicznej. Czy Julius i Ethel rzeczywiście byli winni, czy też może stali się ofiarami zakrojonej na szeroką skalę nagonki antykomunistycznej?

Źródło: nakanapie.pl

Dokument ten ukazał się na VCD w trzecim numerze serii II Wojna Światowa razem z książeczką Hiroszima i Nagasaki. Został wyprodukowany przez Discovery. Nie wiem czy był emitowany w Polsce na kanale Discovery ale bardzo możliwe, że był.

© 2007 OKeniG

⇒ Menu

Strefa Widmo

Kraj Produkcji: Hiszpania
Premiera: 2006
Czas Trwania: 76 minut

"20 lat po wybuchu nuklearnym w Czarnobylu nadal nie wiemy, jakie były rzeczywiste skutki tej katastrofy. Mówi się o 31 ofiarach, ale niektórzy twierdzą, że liczba ta sięga aż 100 tysięcy.

Tragiczna opowieść o życiu mieszkańców Czarnobyla i jego okolic. Pięć milionów ludzi nadal żyje w strachu, stresie i bólu. Wzrastająca liczba zachorowań na choroby nowotworowe wśród ludzi zamieszkujących ten skażony region tylko potwierdza rozmiar tragedii sprzed 20 lat. Troje dzieci i ich rodziny opowiadają o swoich lękach, marzeniach, perspektywach i planach na przyszłość."

Źródło: www.planete.pl

⇒ Menu

Super Wulkan: Apokalipsa naszych czasów

Kraj Produkcji: Anglia/USA/Niemcy/Japonia
Premiera: 2005
Czas Trwania: 66 minut

"Nazywam się Rick Lieberman. Byłem szefem obserwatorium wulkanologicznego w Yellowstone. Nie wiem, jaki dziś dzień, nie mam pewności, czy erupcja się skończyła. Tkwię uwięziony w wojskowym bunkrze w zapomnianej przez Boga i ludzi części stanu Kolorado. Nie ma żywości ani prądu, a popioły wulkaniczne zanieczyściły zapasy wody. Powietrze jest tak gęste od pyłów, że ledwie oddychamy. Uważam że wszyscy zginiemy, jeśli będziemy tu biernie tkwić...

Doświadczony wulkanolog trafnie przewidział nadejście kataklizmu, który zagroził także jego życiu. Czynna kaldera tkwiąca pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone wybuchała trzy razy w ciągu dwóch milionów lat. Sześćset tysięcy lat po ostatniej erupcji nadszedł czas na następną. Rozpalona magma rozerwała ziemską skorupę z siłą tysiąc razy większą od bomby zrzuconej na Hiroszimę. W ciągu pierwszej godziny wulkan wyrzucił sto milionów ton pumeksu, skał i popiołów. Wybuch, choć potężny, nie rozładował potwornego ciśnienia panującego w kalderze. Otwarły się nowe kratery, nastąpiły kolejne erupcje. Lawiny materiałów piroklastycznych rozpalonych do temperatury pięciuset stopni pomknęły wokoło z prędkością ośmiuset kilometrów na godzinę, chmury pyłów zasnuły niebo nad niemal całymi Stanami Zjednoczonymi. Mimo wysiłków wojska, Gwardii Narodowej, policji i służb ratowniczych zginęły setki tysięcy ludzi, głównie z powodu zatrucia popiołami i katastrof budowlanych. Miliony straciły dach nad głową. Tragedia dotknęła nie tylko Amerykę. Miliardy ton dwutlenku siarki wyrzucone do atmosfery odcięły światło słoneczne nad całą półkulą północną. W wielu miejscach temperatura spadła nawet o dwadzieścia stopni, w strefach równikowych przestały padać monsunowe deszcze. Wreszcie erupcje ustały, lecz ich przerażające skutki Ameryka i świat odczuwać będą jeszcze przez długie lata.

Taki dramat jeszcze się nie wydarzył. Obraz apokalipsy wykreowali przy pomocy najnowszych technik animacji komputerowej realizatorzy dwuczęściowego filmu BBC, w którym naukowe prognozy i fakty splatają się z fabularną fikcją. Ale - uwaga! Ten katastroficzny dreszczowiec o zagładzie znacznej części kontynentu oparty jest na mocnych podstawach. Pod Yellowstone nadal tyka śmiercionośna bomba..."

Źródło: www.tvp.pl

Ten film to nie jest "normalny" dokument ale fabularyzowana opowieść o zagładzie spowodowanej przez wybuch super wulkanu. Mimo, że jest to film fabularny to jest on oparty na naukowych hipotezach. Po prostu łączy on fakty naukowe z fikcją, dlatego informacja o nim na razie trafia do działu filmy dokumentalne. Film był emitowany przez TVP i jest emitowany co jakiś czas przez polski kanał Discovery. Można go też zakupić na DVD.

© 2008 KeniG

⇒ Menu

Śmierć Johna Wayne'a - Niezbite dowody

Kraj Produkcji: USA
Premiera: ???
Czas Trwania: ???

Dokument z serii "Niezbite dowody". Autorzy dokumentu starają się ustalić czy przyczyną śmierci Johna Wayne'a był rzeczywiście nowotwór złośliwy. Jedna z hipotez mówi że umarł on na skutek napromieniowania na planie filmu "Zdobywca".

Według tej teorii również śmierć innych członków ekipy miałaby być spowodowana opadem radioaktywnym powstałym na skutek detonacji bomb atomowych przez armie USA. W dokumencie tym pojawia się również miasto którego mieszkańcy są święcie przekonani, że nowotwory które często występowały i występują u mieszkańców zostały wywołane przez efekt uboczny detonacji bomb atomowych. Na końcu po przepadaniu różnych dowodów twórcy dokumentu i naukowcy dochodzą do wniosku, że testy broni jądrowej nie miały nic wspólnego z wysoką śmiertelnością u ekipy pracującej przy filmie "Zdobywca" jak i mieszkańców miasteczka.

Ten dokument to z punktu widzenia postapokaliptyki taka ciekawostka z klimatem atomowym i "spiskiem rządowym" przewijającym się tle. Poza tym można się dowiedzieć paru ciekawostek na temat Hollywoodu. Dokument jest emitowany co jakiś czas przez kanały tematyczne Discovery.

© 2008 KeniG

⇒ Menu

W Powodzi Ognia - Bomba Atomowa

Kraj Produkcji: ???
Premiera: ???
Czas Trwania: ???

Film był emitowany przez polski kanał Planete. Opowiada on o pracach USA nad bombą atomową, wyborze bombowca, załogi i ogólnie wszystkim tym co było związane z atomowym atakiem na Japonie. W filmie zostały wykorzystane nigdy wcześniej nie prezentowane materiały archiwalne.

© 2007 KeniG

⇒ Menu

Uwaga, parzy!

Kraj Produkcji: Wielka Brytania
Premiera: 2005
Czas Trwania: 53 minuty

Film pokazuje katastroficzne skutki masowego użycia paliwa kopalnych (węgla kamiennego i ropy naftowej) w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni ostatnich stu lat. Wskutek emisji gazów cieplarnianych do atmosfery następują nieodwracalne zmiany klimatyczne, w tym najgroźniejsza - globalne ocieplenie klimatu. Jego konsekwencją są fale upałów, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu wód, huragany, szerzenie się chorób wirusowych, migracje ludności.

Film był emitowany na TVP między innymi 17 lipca 2008 roku w czwartek o godzinie 00.20.

Źródło: Telegazeta TVP2.

⇒ Menu

U Źródeł Atomowej Rzeki

Kraj Produkcji: USA
Premiera: 1996
Czas Trwania: 60 minut

"Przez 45 lat obwód czelabiński na Uralu był zamknięty nie tylko dla obcokrajowców, ale i dla większości Rosjan spoza tego regionu. Istnienie kombinatu Majak, winnego kilku najgroźniejszych katastrof ery nuklearnej, było ściśle tajne. Dopiero w latach 90. okazało się, że jest jednym z najbardziej skażonych miejsc na Ziemi.

Kombinat Majak, kompleks do produkcji broni atomowej, położony 80 km od Czelabińska, powstał pod koniec lat 40. XX wieku. Przez wiele lat utrzymywano to w ścisłej tajemnicy, a władze dopiero niedawno przyznały się do jego istnienia. Rzeka Tecza, jedyne źródło wody dla 24 okolicznych miejscowości, przez lata traktowana była jako główny ściek fabryki, a odpady radioaktywne zatapiano też w pobliskich jeziorach. W 1957 roku doszło do awarii systemu chłodniczego, co spowodowało eksplozję przechowalnika odpadów radioaktywnych. Napromieniowanych wówczas zostało ok. 270 tys. osób. Ewakuowano tylko 1% populacji, a ludzie nawet nie zostali poinformowani, co się wydarzyło.

W 1967 roku doszło do kolejnej tragedii: jezioro Karaczaj, gdzie również składowano odpady, częściowo wyschło, a silne wiatry rozniosły radioaktywny pył nad powierzchnią 25 tys. km kw., w wyniku czego kolejne kilkaset tysięcy osób uległo silnemu napromieniowaniu porównywalnego do wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.

Uczeni obliczają, że przez ostatnie 45 lat ok. pół miliona ludzi w tym regionie ucierpiało od skażenia radioaktywnego o znacznie większej sile oddziaływania niż w Czarnobylu. Skutki katastrof nuklearnych miały wpływ na życie co siódmej osoby z rejonu Czelabińska. Okoliczni mieszkańcy przez kilkadziesiąt lat nie zdawali sobie sprawy z istniejącego zagrożenia, chociaż dzieci często rodziły się zdeformowane, a ludzie masowo umierali na raka. Oficjalne stanowisko władz nie potwierdza istnienia choroby popromiennej. Jakakolwiek wiedza na ten temat pochodzi od miejscowych organizacji ekologicznych i zachodnich naukowców. Wszyscy jednak łowią ryby i kąpią się w skażonych akwenach, a bydło pasie się na skażonych łąkach.

Najmniej ucierpieli ludzie starzy, którzy większość życia spędzili w czystym, nieskażonym środowisku. Umiera głównie pokolenie 40 i 50-latków, chorują dzieci. Według naukowców skutki tej straszliwej katastrofy ekologicznej będą najgorsze dla trzeciego pokolenia. Jeszcze do niedawna lekarze nie mogli podawać prawdziwej przyczyny zgonu pacjentów chorych na raka, a dokumenty leczonych na chorobę popromienną oznakowane były dziwnymi skrótami i symbolami. "Czarnobyl to Europa, cały świat był wstrząśnięty tym zdarzeniem. Ale my, tutaj, tak daleko, w tej dziurze... Nikt się nie interesuje naszym losem. A to, że zdrowie dzieci pogarsza się z roku na rok, nie jest dla nikogo sekretem" - mówi Farida, nauczycielka ze szkoły w Muslimowie, jednej z najbardziej napromieniowanych wiosek nad rzeką Tecza."

Źródło: www.planete.pl

⇒ Menu

Skażone Życie

Kraj Produkcji: Francja
Premiera: 2000
Czas Trwania: 54 minut

"Białoruś 13 lat po katastrofie w Czarnobylu.

Po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku najbardziej ucierpiała Białoruś. Według niektórych źródeł aż 70% radioaktywnej chmury spadło na terytorium tego kraju. 2 miliony ludzi zostało w różnym stopniu napromieniowanych. Wypowiedzi ekspertów i mieszkańców skażonych obszarów świadczą o tym, że dla wielu Białorusinów awaria elektrowni była jedynie początkiem katastrofy. Po latach wciąż dotkliwie odczuwają konsekwencje wybuchu. Cierpią na rożne choroby popromienne - od przedwczesnego starzenia się po raka."

Źródło: www.planete.pl

⇒ Menu

Wojna na Pacyfiku: Nagasaki

Kraj Produkcji: Francja
Premiera: 1997
Czas Trwania: 52 minut

"Seria opowiada o trzech tragicznych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej, które często pomija się w zachodnich i japońskich podręcznikach do historii. Reżyser Serge Viallet przez sześć lat szukał świadków i materiałów archiwalnych, aby udokumentować swój film.

9 sierpnia 1945 roku Stany Zjednoczone zrzuciły bombę atomową na japońskie miasto Nagasaki. Celem ataku było doprowadzenie do kapitulacji Japonii. Niestety, bomba spowodowała śmierć kilkudziesięciu tysięcy osób i ogromne straty. Wielu spośród tych, którzy przeżyli wybuch, zachorowało na chorobę popromienną. Film przedstawia wspomnienia świadków tamtych wydarzeń."

Źródło: www.planete.pl

⇒ Menu

< SCHRONKULTURA | << FILMY