Autor Wątek: Intro do Fallouta od sztucznej inteligecji (AI)  (Przeczytany 881 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Intro do Fallouta od sztucznej inteligecji (AI)
« dnia: 29 Września 2022, 13:01:06 »
NOWINA OPUBLIKOWANA NA FORUM




Ona już jest i coraz śmielej wchodzi w obszary naszego życia. Boty komunikujące się z nami na stronach banków, odtworzenie głosu aktora który już nie może mówić, analiza multimedialnych danych. To ona - sztuczna inteligencja. Od jakiegoś czasu pojawia się ona gdy chodzi o tworzenie sztuki. I nie mam tu na myśli scenariuszy współczesnych filmów, które odgrzewają po raz n-ty te same pomysły cz wątki. Chodzi o stworzenie czegoś faktycznie nowego, w oparciu o własny system logiki i rozumowania.

Czymś takim są programy/serwisy, tworzące obrazy w oparciu o zadany im opis. I oto Szpon z serwisu Fallout Corner, posługując się ową sztuczną inteligencją, postanowił stworzyć intro do pierwszego Fallouta.

Ostatnio w internecie można zobaczyć wiele obrazków lub filmików wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Postanowiłem sprawdzić jak coś takiego działa i za pomocą AI o nazwie Midjourney, wygenerowałem serię obrazów. Jako dane wejściowe podałem fragmenty tekstu wprowadzenia do pierwszego Fallouta. Następnie zmontowałem wszystko razem. Efekt pracy możecie zobaczyć poniżej. Chyba ma klimat, co?

Poniżej intro oryginalne i te "sztuczne"  ;)



Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Makotnik

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 649
Odp: Intro do Fallouta od sztucznej inteligecji (AI)
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Września 2022, 14:48:51 »
Stare intro jest czarno-białe i nie ma to jedynie estetycznego znaczenia, a ma podkreślić wrażenie retrospekcji: bo mowa o wydarzeniach, które już miały miejsce, choć narrator mówi przecież o fikcji z przyszłości. Myślę, że na tym polega cały czar - to faktycznie wprowadza nas w klimat post-apokaliptycznego świata Fallouta.

Sztuczna inteligencja wydaje się nie odróżniać przeszłości od przyszłości, jak gdyby dla niej wszystko działo się w teraz. Stąd ad hoc nawiązuje obrazkami do tego, o czym akurat mówi tekst. Łata dziury jak pianista w starym kinie - improwizujący do tego, co dzieje się na ekranie. Nowoczesną wersję intra do Fallouta wyobrażam sobie jako jeszcze bardziej realistyczną, a mniej artystyczną.

Niemniej, pomysł na tego rodzaju zwiad - rozpoznanie "wyobrażeń" AI na temat nuklearnej zagłady - jest interesujący i diabelsko błyskotliwy 8)