Autor Wątek: Stephen King - Pod Kopułą  (Przeczytany 2179 razy)

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Stephen King - Pod Kopułą
« dnia: 03 Marca 2010, 18:16:01 »
Nowy horror? czy może thriller psychologiczny z wizją nadchodzącego końca? 

Na to pytanie każdy z nas znajdzie odpowiedź po przeczytaniu nowej powieści Stephena Kinga  „Pod Kopułą”

„Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, które mieszkańcy zaczynają nazywać kopułą. Sytuacja szybko się pogarsza. Pole wpływa niekorzystnie na środowisko, a ludzi powoli ogarnia panika...
Dale Barbara, weteran wojny w Iraku zarabiający na życie, jako wędrowny kucharz, jest zmuszony do pozostania w Chester's Mill. Wspierany przez wojsko, które znajduje się na zewnątrz kopuły, wraz z garstką ochotników próbuje uspokoić nastroje społeczne. Na drodze staje im Duży Jim Rennie, ambitny lokalny polityk, który za wszelką cenę chce wykorzystać sytuację dla własnych celów. Wraz z synem ukrywają wiele koszmarnych tajemnic, które nie mogą ujrzeć światła dziennego.
Czas ucieka, a największym wrogiem mieszkańców jest sama kopuła. Czy dowiedzą się, jak powstała, zanim będzie za późno?
Czas goni. A właściwie czasu już brak..”


„Stephen King i Steven Spielberg raz jeszcze spróbują zrealizować wspólny projekt filmowy. Należąca do Spielberga firma DreamWorks zakupiła prawa do adaptacji najnowszej powieści pisarza “Pod kopułą.”

Więcej informacji znajdziesz tu

Źródło:
Lideria.pl
Ksiazki.tv
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Stephen King - Pod Kopułą
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Marca 2010, 11:16:07 »
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Stephen King - Pod Kopułą
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Grudnia 2017, 00:18:34 »
Pod kopułą. Under the dome. Pod czymś wielkim, szklistym, przezroczystym, zamkniętym. Właśnie jestem po trzech sezonach tytułowego serialu, którego obejrzenie nie było poprzedzone lekturą książki Kinga. Powieść jest, na półce.  Stoi pośród innych. Nie kurzy się wraz z reką mistrza, dallas 63 czy doktorem sen. Nic a nic, jest w gablotce za drzwiczkami ze szklaną szybką.

Jak wcześniej pisałem, w/w serial planowany był jako kooperacja pisarza S. Kinga i reżysera/producenta S. Spielberga. Obaj panowie znani mi od urodzenia w zakresie kultury rozrywkowej, powinni w moim odczuciu zagwarantować zabawę przynajmniej na poziomie, w której zwykłe rzeczy nie dzieją się zbyt często. Serial obejrzałem, od deski do deski, nie skupiając się czy rzuceniem patykiem w niewidoczną ścianę jest czymś logicznym czy też nie, tylko popłynąłem przez 39 odcinków, od samego początku po koniec. Tak, trzeci sezon jest tym ostatnim.
 
Na pewno większość wie, bądź to z internetu, samej książki czy też serialu co jest fabułą tego wydarzenia. Bla, bla, bla tak jak pisałem wyżej, tajemnicza kopuła okala całe miasteczko, którego mieszkańcy zostają skazani na życie w jej granicach i sami na siebie. Serial rozkręca się szybko, bez zbędnych wstępów, owa kopuła pojawia się nad miastem przez co dochodzi do serii katastrof. Jest trochę inaczej niż w innej zekranizowanej powieści Kinga, mianowicie „Mgła”. Tam przed rozpoczęciem tragedii, chociaż przez jakiś czas autor filmu próbuje pokazać pierwotne życie bohaterów, co w powieściach Kinga jest w większości absolutem. Jeżeli nie na początku to pisarz w czasie trwania samej powieści w dużych retrospekcjach pokazuje życie owych postaci.

No cóż zabieg szybkiego przejścia do głównego problemu, może też być spowodowany funduszami przeznaczonymi na ten film. Nie wiem co pierwotnie zakładali twórcy, czy nie miała być to mini seria zakończona w jednym sezonie, ale ilość przeznaczonego kapitału finansowego co do ilości nakręconych odcinków w moim odczuciu nie jest wystarczająca. Dla mnie osobiście to serial kategorii B, w którym brak środków na porządne dopracowanie szczegółów nadrobiono ilością infantylnych sytuacji porozciąganych w czasie tak aby wypełnić sezon. Oczywiście nie rzuca się to w oczy od razu, no może poza troszeczkę archaicznymi efektami w porównaniu z konkurencyjnymi serialami, jednak pierwsze odcinki mogą spokojnie zachęcić do oglądania fanów tajemniczych sci-fi a szczególnie miłośników prozy S.Kinga.

Jeżeli pierwszy sezon miał pokazać widzom reakcje bohaterów na kopułę a także wszystkich tych którzy się w ów kopule nie znaleźli czyt. świata zewnętrznego to ja pierwszy sezon serialu kupuje, pomimo wielu jak dla mnie infantylnych i komicznych sytuacji. Przyznaje, jestem fanem serialów kategorii B, w szczególności tych z pogranicza zagadki i sci-fi, takich jak Wybrańcy Obcych, 4400, Journeyman, X-files. Pod kopułą do tego grona się zalicza, bez żadnego zaszeregowania stopniowego, co na którym miejscu, to po prostu ten typ.

Drugi sezon w pierwszej połowie w moim odczuciu nie był już tak udany jak pierwszy. Ciągłe powtarzanie bohaterów o zaufaniu i odmienianiu tego słowa przez wszystkie przypadki zaczęło mi ciążyć i przeszkadzać wywołując podświadomie świerzbienie mózgu z każdym kolejnym odcinkiem. To także pokaz rozwiązywania problemów w stylu MacGyver’a, tyle że ja tamten serial już oglądałem i jego działanie było dużo lepsze niż to co zaoponowali twórcy kopuły. Kiepsko wyglądają tu także relacje bohaterów, które zmieniają się z odcinka na odcinek, wywołując w moim mniemaniu pokaz sztuczności odgrywany na siłę tylko dlatego, iż komuś się nie chciało popracować nad lepszym scenariuszem. Już miałem wrażenie, że ten serial został po prostu odpuszczony, który zmierza do ciemności końca tak po prostu aby wykończyć widza. Jednak nie, bo powstał nowy watek, już nie z pogranicza thillera, horroru a wątek sci-fi i to mnie uratowało. Tak to mi się spodobało.

Czytałem sporo gówna (w internecie) na temat tego serialu, i większość odchodów rzucona była na trzeci finałowy jak się później okazało sezon. Rzucajcie we mnie gównem mówi twórca tego postu, bo trzeci sezon był dla mnie najlepszy i szkoda mi, że ten serial się skończył.

Twardo postanawiając, że serial ten uda mi się obejrzeć przysiadłem do ostatniego sezonu, który wylał mi się z ekranu prosto do mojej jaźni i zakorzenił się w niej do ostatniego odcinka. Tak, przyznaje to wszystko co tam zobaczyłem podobało mi się bo lubię ten klimat, jak w filmach Kult i Zapowiedź z Nicolas’em Cage, czy w filmie Zdarzenie z Markiem Wahlberg’iem. Lubie tajemniczość a w pewnym sensie trzeci sezon kopuły mi to dał. Nie było latających zombie za mózgami, czy wampirów skaczących po drzewach, tam był spokój ale i obrót głowy ludzi patrzących na ciebie inaczej, tych innych.
 
Czy polecam ten serial? Raczej nie, może tylko tym co lubią klimat seriali kategorii B, z zaciągiem mistycyzmu prozy Kinga i zdarzeń nie do końca mających wytłumaczenie w rzeczywistości jednak powodujących to drapanie karku podczas oglądania.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Stephen King - Pod Kopułą
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudnia 2017, 00:16:46 »
@Aq
Rozumiem że tą recenzję możemy wziąć do działu z recenzjami?  :zwr Napisz na priva jak mamy ją podpisać, bo może chcesz pełnym imieniem i nazwiskiem.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Stephen King - Pod Kopułą
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudnia 2017, 20:33:55 »
Ja bym brał. Bez pytania. Bo dobre. W końcu każdy nadesłany materiał może być - niekomercyjnie - przetwarzany. Kto jak kto, ale Aq z pewnością stosowne regulaminy zna. A jak sobie zażyczy pełny podpis, to się dorzuci.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.