Ankieta

Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?

Tak
3 (33,3%)
Nie
6 (66,7%)

Głosów w sumie: 9

Autor Wątek: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?  (Przeczytany 8288 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« dnia: 24 Kwietnia 2009, 02:51:03 »


Czy sądzicie, że akcja przywracania Polakom pamięci o czasach, z których naprawdę można być dumnym (monarchia jagiellońska) mogła by się zacząć od symbolicznej zmiany królów na kolumnie przed Zamkiem Królewskim?

Bigota, fanatycznego zwolennika kontreformacji, podejrzliwego wobec swoich poddanych, wciągającego państwo w szereg wojen, marzącego cały czas o tronie szwedzkim władcę, zastąpić królem który potrafił mimo przeciwności realizować swoje wizje, w których wspólne państwo Polaków, Litwinów i Rusinów było podmiotem a nie przedmiotem międzynarodowej gry.

Symbol, pokazówka? Na pewno. Ale w dzisiejszym świecie powierzchowności cała operacja dała by się przeprowadzić szybko - w końcu imiona królów są takie same tylko cyferka inna  ;D

Dałoby się? Co o tym sądzicie  ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Marca 2012, 10:21:25 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

lady_m

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Kwietnia 2009, 10:43:08 »
Nie.
Tzn technicznie wszystko sie da  :D Ale zmieniac symbol, ktory juz stoi taki kawal czasu? To tak jak z planami burzenia Palacu Kultury... Po porstu byloby glupio jakby postawili tam co innego - nawet w slusznym celu  :-\  Mieszkam w Gdansku, wiec uzyje przykladu lokalnego - mamy wielgachny pomnik Jana III Sobieskiego na koniu, ktory stoi w centrum. Nie wiem czy bylabym zachwycona gdyby chcieli to zamienic na jakiegos innego krola czy Lecha Walese...  Kupe lat temu z ulicy Marchlewskiego zrobili Dmowskiego i do tej pory ludzie uzywaja pierwszej nazwy.

W telegraficznym skrocie: ludzmi w takich wypadkach nie rzadza ideologiczne pobudki, a jedynie przyzwyczajenie.
"Panie, komu to przeszkadzalo..."
The details are trivial and pointless, the reasons, as always, purely human ones…

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Kwietnia 2009, 14:04:56 »
U mnie, w pięknym Kutnie jest pomnik Piłsudskiego. Ale jest stosunkowo nowy (ledwie rok) ale i tak nie chciałbym się z nim rozstawać :P
Użytkownik został zbanowany.

Wrathu

  • Gen. dywizji - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1004
    • Wrathu Bandcamp
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Kwietnia 2009, 15:10:08 »
W Gorzowie pomnik Piłsudskiego jest dopiero od 11 listopada. Postawiony koło centrum handlowego, które codziennie odwiedzają setki, czy nawet tysiące osób. Dzięki temu trudno nie przejść obok Askany (owego centrum) i nie popatrzeć się na marszałka Piłsudskiego.
W facebook: https://www.facebook.com/Wrathu
W Soundcloud: https://soundcloud.com/wrathu
W Bandcamp: http://wrathu.bandcamp.com/
W YouTube: www.youtube.pl/Wrathu
Last FM użytkownik: http://www.lastfm.pl/user/Wrathu
Email: wrathu(małpa)trzynasty-schron.net

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Kwietnia 2009, 15:27:17 »
Gdyby ludzie lepiej znali poglądy Piłsudskiego, a nie patrzeli tylko na niego z wąskiej perspektywy 11 listopada 1918 i czasów po roku 1926 to albo by go zrzucili z tego pomnika, albo postawili mu jeszcze większy.

Dlatego Kaczyńscy szybko porzucili retorykę odnoszącą się do Dziadka, bo zdali sobie sprawę, że jego poglądy dalekie były od ich wizji Polski, jako katolickiego  zaścianka z wybujałym mniemaniem o sobie i roli, jaką mamy w świecie do spełnienia (patrz "polityka godnościowa" za rządów PiS'u).
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Kwietnia 2009, 18:10:36 »
Nie.

Bo teraz jest świetnym symbolem i przypomnieniem tego, jak ładnie i szybko wszystko można o przysłowiowy kant du.. rozbić.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Kwietnia 2009, 19:00:55 »
Dla mnie on jest raczej symbolem jak w wielokulturowym i wieloetnicznym państwie, w którym po ulicach nie spływały rzeki krwi - jak w "oświeconej" Francji - wejść na drogę upadku i pohańbienia. I że ten okres jest przez wielu ludzi jeszcze uznawany za czas chwały i dumy  ::)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Kwietnia 2009, 03:24:05 »
Panie naczelny melduje wykonania zadania!

Biorąc sobie do serca ważność operacji wraz z tajną schronową grupą operacyjną w trybie pilnym wymieniłem króla na kolumnie, od dziś jest tam prawdziwy ojciec narodu ;p

« Ostatnia zmiana: 26 Kwietnia 2009, 04:37:13 wysłana przez Holden »

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Kwietnia 2009, 15:37:34 »
Taaa. To może odrazu Giertycha, Wałęsę, Stalina i Chucka Norrisa? :P
Użytkownik został zbanowany.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Kwietnia 2009, 21:53:09 »
@Holden

Ty już lepiej nie kracz, bo jak na razie w książkach na temat energii odnawialnej jeszcze nic nie ma o Rydzyku i jego geotermalnych planach. Ale jeśli znów ONI by wrócili do władzy to wszystko jest możliwe.

Skoro na UG puszcza się do obrony (a potem jeszcze do publikacji w formie książki) dyplom gościa, który jako "nowoczesnych" metod badań historycznych użył anonimowych wypowiedzi, to kto wie - może i w obliczeniach termodynamicznych trzeba będzie uwzględniać współczynniki odmówionych "zdrowasiek" do "ojcze nasz"  ???
« Ostatnia zmiana: 26 Kwietnia 2009, 22:04:03 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Chrzysztof

  • St. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 327
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Sierpnia 2010, 14:49:45 »
http://wiadomosci.wp.pl/gid,12614505,title,Korwin-Mikke-spisany-przez-policje---zdjecia,galeria.html

Za bardzo nie wiedziałem gdzie to wkleić ale skoro jest o owej kolumnie. ;)

------

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Sierpnia 2010, 16:13:18 »
A to po co o spisywali, jeśli nie przekilnał? (przynajmniej wp o tym nie mówi). Na pohybel śmierdzącym leniom, co to zamiast przestępców łapać pokazują jacy to oni fajni są, spisując jakiś Bogu ducha winnych ludzi.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Sierpnia 2010, 16:23:01 »
Mikke ma 9% poparcia w ostatnim sondażu w Warszawie. Jeszcze 3, a przejdzie do drugiej tury. Szkoda że go nie aresztowali, to sprawa zostałaby nagłośniona. Mam nawet pretekst: śmiecenie w miejscu publicznym ;)
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Zygmunt II August na kolumnę, Zygmunt III Waza do kruchty?
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Sierpnia 2010, 21:52:46 »
Trochę żal mi tych policjantów, że robią z siebie pośmiewisko. A Korwin ma rację, choć tego króla i jego dokonania to bym raczej spuścił do sedesu zapomnienia  :/
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.