Autor Wątek: Pyrkon 2017 - relacja pod kątem postapo  (Przeczytany 1518 razy)

Wrathu

  • Gen. dywizji - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1004
    • Wrathu Bandcamp
Pyrkon 2017 - relacja pod kątem postapo
« dnia: 03 Maja 2017, 15:27:41 »

W dniach 28-30 kwietnia 2017 w Poznaniu odbyła się już osiemnasta edycja festiwalu fantastyki Pyrkon i jednocześnie czwarta, w której brałem udział. Jest to wydarzenie przeznaczone dla fanów fantastyki wszelkiego rodzaju. Science fiction, fantasy, cyberpunk, webkomiksy, manga/anime, seriale aktorskie i animowane, literatura, gry, ale również nauka, wliczając w to historię i astronomię. Dochodzę też do wniosku, że Pyrkon jest miejscem przyjaznym fanom postapokalipsy.




Postapokalipsa na Pyrkonie miała swój całkiem niemały kącik w Pawilonie Siódmym. Swoje stoiska rozłożyli już ludzie z OldTown, Brotherhood of Beer, RadRatz, Alkochemików i plemię Wakatilli. W sali Fabularnej można było posłuchać o "doświadczeniu postapokalipsy" na OldTown czy też w ogóle o LARPach.

Po terenie całego Pyrkonu chodziło mnóstwo ludzi w cosplayach nawiązujących do serii Fallout, przy czym najwięcej było oczywiście ludzi w kombinezonach z Krypt, choć znalazły się też hełmy wspomagane, a podczas Maskarady jeden żołnierz Bractwa tańczył ze swoim karabinem do "I Don't Want to Set the World on Fire" i innych trochę nowszych hitów... Poza tym zawsze można było się natknąć na uniwersalne i nieśmiertelne zombie albo ludzi w uniformach i strojach z futurystycznych i postapszych produkcji jak Resident Evil, NieR: Automata czy Attack on Titan.

Już pierwszego dnia odbył się konkurs wiedzy o serii Fallout, prowadzony przez Tomasza Winklandta. Nagrodą były pyrfunty (konwentowa waluta, za którą można kupować np. rzeczy w sklepie festiwalowym) oraz kolekcjonerska edycja Fallouta 3 z DLC. Uczestnicy mieli jednak przed sobą niemałe wyzwanie i nieraz się zdarzało, że nikt z nich nie był w stanie odpowiedzieć. Bo o ile każdy wie, skąd w Fallout: New Vegas wziąć bozara czy z kim można zagrać w szachy w pierwszym Falloucie, to dokładniejsze pytania, jak o to, z kim Rex może mieć potomstwo, albo te nawiązujące do mniej popularnych części jak konsolowe Fallout: Brotherhood of Steel (Kto jest głównym wrogiem? W jakim stanie odbywa się gra?) albo Fallout Shelter (ku mojemu zaskoczeniu nikt nie był w stanie podać maksymalnej liczby mieszkańców Krypty). Wiedzę trzeba było posiadać więc nie tylko z głównych części, ale też spinoffów, wszystkich DLC oraz Biblii Fallouta. Konkurs wygrał Ausir.

Jeśli ktoś chciał odpocząć od chodzenia, zawsze mógł zasiąść za jakąś retrokonsolą i pociąć w Contrę czy Ponga, ale były też oczywiście znacznie nowsze propozycje, w tym Fallout 4, Torment: Tides of Numenera czy Starcraft 2. Zawsze też były do dyspozycji ogromne zbiory planszówek różnego rodzaju.




Na terenie Pyrkonu promowały się również inne konwenty, w tym patronowana przez nas Fantasmazuria (już 16-18 czerwca w Ostródzie).

Naturalnie opisane przeze mnie rzeczy to jedynie ułamek atrakcji i człowiek po prostu nie jest w stanie wszystkiego ogarnąć, a sprawdzałem też rzeczy oddalone od postapo (jak na przykład świetny panel autorów wydawnictwa Gindie), no i spotykałem się z ludźmi, bo Pyrkon to wspaniała okazja do spotkania się z ludźmi z całej Polski, których widzi się dosłownie raz do roku.

Ubolewam nad tym, że nie doszło do spotkania z redaktorami, o którym rozmawialiśmy w naszym gronie trochę wcześniej, jednak z powodu przyczyn nie było to możliwe i tylko ja jeden ze Schronu się zjawiłem i przygotowałem relację. Ale Pyrkon ma się dobrze, a nawet lepiej (mniejsze kolejki!) i pozostaje wyczekiwać dziewiętnastej edycji. Przepraszam też za zdjęcia ziemniakiem.

Oficjalna strona Pyrkonu.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2017, 12:27:33 wysłana przez Wrathu »
W facebook: https://www.facebook.com/Wrathu
W Soundcloud: https://soundcloud.com/wrathu
W Bandcamp: http://wrathu.bandcamp.com/
W YouTube: www.youtube.pl/Wrathu
Last FM użytkownik: http://www.lastfm.pl/user/Wrathu
Email: wrathu(małpa)trzynasty-schron.net