Autor Wątek: Odnowione cyfrowo filmy Piotra Szulkina na Ninateka.pl  (Przeczytany 1267 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odnowione cyfrowo filmy Piotra Szulkina na Ninateka.pl
« dnia: 28 Stycznia 2017, 18:04:54 »

Na początku tej nowiny powinny zostać puszczone fanfary oraz podniosła muzyka, potwierdzająca doniosłość przekazywanych tu informacji. Bowiem TAK, w końcu są dostępne - i to bez żadnych dodatkowych opłat - przekultowe filmy Piotra Szulkina, będące epokowymi (bez obaw można użyć tego określenia) dziełami kina fantastyczno-naukowego. A do tego stanowiące mocny, polski wkład w klimaty postapo.

Za możliwość obejrzenia poprzez stronę WWW czterech filmów Szulkina odpowiada internetowy serwis Narodowego Instytutu Audiowizualnego - NINATEKA.

Dobrą rękę do aktorów, jak i tematyki miał Szulkin pod koniec lat 70-ch, gdy zabrał się za kręcenie filmu Golem. W przypadku kolejnych obrazów, również było dobrze, a wręcz znakomicie.

System totalitarny kilkadziesiąt lat po kataklizmie atomowym. Naukowcy, pod czułym okiem władz, starają się udoskonalić ludzkość, dokonując eksperymentów medycznych na jednostkach nieprzystosowanych społecznie. Takim odnowionym człowiekiem jest pozbawiony pamięci i zredukowany do umiejętności pracy Pernat, który po pewnym czasie buntuje się przeciwko swoim opiekunom. W filmie oglądamy m.in. Krystynę Jandę, Joannę Żółkowską, Marka Walczewskiego i Wojciecha Pszoniaka.



Drugim filmem jest luźno wzorowana na "marsjańskiej" powieści H. G. Wellsa, uwspółcześniona Wojna światów - następne stulecie.

Panowanie Marsjan na Ziemi. Zniewolone przez "Obcych" społeczeństwo sterowane jest przez ogromną machinę telewizyjną, której naczelne hasło brzmi: "To my tworzymy rzeczywistość". Telewizja narzuca społeczeństwu wszystkie normy i ustala wartości. Sytuację tę chce przerwać popularny prezenter telewizyjny - Iron Idem. To on w swoim niezależnym dzienniku wzywa wszystkich do przeciwstawienia się najeźdźcom z Kosmosu.


Trzecim filmem, jest bardzo postapokaliptyczny, wręcz fallouotowo-metrowy O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji.

Wizja świata po wojnie jądrowej, w której nie było zwycięzców. W betonowej kopule schroniło się ośmiuset chorych i głodnych ludzi. Czekają na lądowanie cudownej arki mającej przynieść ratunek, choć w rzeczywistości jest to mit stworzony przez władze krypty. Wiadome jest, że ma ona określoną wytrzymałość i właśnie zbliża się jej kres. Dni społeczności są policzone. Wszyscy bezczynnie czekają na cud. Nawet wówczas, kiedy rządzący dementują wiadomość o nadejściu arki. Naprawić kopułę może tylko konstruktor, lecz nie udaje się go odnaleźć. Budowa arki według opisu w Biblii także kończy się fiaskiem. Pęka kopuła. Tłum rzuca się w kierunku światła przeświadczony, że przybyła cudowna arka.


Czwarty film, to wynosząca realia w stronę kosmosu oraz gwiazd Ga, ga. Chwała bohaterom.

XXI wiek. Ludzkość jest bogata i szczęśliwa. Nikt nie chce wybierać trudnego i ryzykownego zawodu kosmonauty. Zaczęto więc wysyłać w kosmos więźniów. Jednym z nich jest Scope, który leci na nową planetę w celu wciągnięcia jej w poczet „naszych” planet. Jakież jest jego zdziwienie, kiedy po wylądowaniu na planecie wszyscy jej mieszkańcy traktują go jak bohatera. Okazuje się, że jednak nie ma nic za darmo. Bohaterowie mają przecież piękną śmierć. Ga, Ga. Chwała bohaterom stanowi dopełnienie filmowej trylogii Piotra Szulkina, na którą złożyły się filmy Golem, O-bi, O-ba i Wojna światów.


To trzeba obejrzeć. Polecamy!!!

Informacja o twórcy:
Piotr Szulkin (ur. 1950) – reżyser, scenarzysta, scenograf i pisarz. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, wykładowca na tamtejszym Wydziale Reżyserii. Członek Polskiej Akademii Filmowej, zrealizował ponad 30 filmów, za które otrzymał liczne nagrody, również międzynarodowe, w tym Nagrodę Krytyki Międzynarodowej  FIPRESCI za Mięso (Ironica) (1994). Do jego najbardziej znanych produkcji należą: Golem (1981), Wojna światów – następne stulecie (1982), O-bi, o ba. Koniec cywilizacji (1985), Femina (1991), Ubu król (2005). Jest autorem książek: O-bi, o-ba i inne prawdziwe nowele filmowe (1984), Ga, ga – Szpital (1988), Socjopatia (2006) oraz Epikryza (2011).
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.