Autor Wątek: Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie  (Przeczytany 1553 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie
« dnia: 22 Stycznia 2017, 14:36:32 »

Po wielu zapytaniach, dotyczących tego jak czytać mapkę prezentującą sytuację radiacyjną pojawiającą się w pogadankach naczelnego na schronowej funpadze, w końcu pojawił się materiał to wyjaśniający.

Trochę, właściwe to minimum matematyki związanej z zapisem liczb, oraz garść wiedzy na temat promieniotwórczości - i już wszystko staje się jasne!

Na schronowej funpadze (stronie społecznościowej w serwisie Facebook) od paru już lat, codziennie pojawiają się "pogadanki naczelnego". Do treści, będącej publicystycznym komentarzem bieżących wydarzeń, a czasem tylko "infororywką", dodawane są raporty sytuacyjne. Przedstawiają one prognozę zagrożeń pogodowych na obszarze Polski, możliwość wystąpienia burz oraz pożarów, a także moc dawki promieniowania gamma. Opracowuje go Państwowa Agencja Atomistyki, i jak na instytucję państwową z naukowym zacięciem przystało, nie ma tam nic o tym jak interpretować podane informacje.


Całość tekstu pod tym linkiem.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lutego 2017, 18:48:23 »
To już było opisane na Schronie, ale widać nie wszyscy o tym jeszcze wiedzą (mimo dwukrotnej publikacji w zinach)  :zwr

Pomiary Promieniowania, Jim Cojones, 2009

A tutaj taka ciekawa infografika w tym temacie: klik
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 956
Odp: Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lutego 2017, 22:50:41 »
nie wiem czy wszyscy czytają po angielsku
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Moc dawki promieniowania gamma od PAA - objaśnienie
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lutego 2017, 22:48:33 »
Niestety nie ma czasu, by tłumaczyć  :(
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!