Autor Wątek: Nowe opowiadanie - w końcu!  (Przeczytany 14478 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Nowe opowiadanie - w końcu!
« dnia: 21 Kwietnia 2009, 00:37:14 »
Bezpośredni link do newsa

-----

Długi, kilkudziesięciostronnicowy tekst "Gasnące światła" (plik PDF) przysłał do nas Veron.

Było nie było - okazja do napisania newsa (tym razem krótkiego) - jak znalazł ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Kwietnia 2009, 00:38:45 »
W tym temacie możecie wyrazić opinię co do tegoż tekstu.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Kwietnia 2009, 11:47:42 »
Czy może ktoś powiedzieć jak usunąć „13” z tła stron opowiadania. Chcę sobie to wydrukować, ale w miarę oszczędnie korzystając z tuszy. Z góry, wielkie dzięki za pomoc.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Kwietnia 2009, 13:17:01 »
Raczej nie usuniesz. Ale chyba była opcja drukowania bez tła ;)
Użytkownik został zbanowany.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Kwietnia 2009, 16:10:59 »
Trzynastka jest w tle właśnie po to, żeby tam była. Rozumiem oszczędność - ustaw sobie jakość drukowania na najniższą (chyba że twoja drukarka traktuje tę alternatywę na równi z "nieczytelnie") i nie zmarnujesz dużo tuszu. Resztę napiszę ci na PM, bo tutaj, w szerokim gronie, nikt raczej nie powinien wiedzieć jak kopiować teksty na schronie, pozbywając się tej zębatki w tle. To swoisty znak wodny :)
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwietnia 2009, 18:43:01 »
Wielkie dzięki, Squonk, jestem niezwykle zobowiązany  :)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwietnia 2009, 12:38:04 »
Tło jest takie "biedne", że drukarka chyba zbytnio się nie napoci. Najwyżej jeszcze bledsze się zrobi - no ale w przypadku PDF'ów jakieś być musi  8)
« Ostatnia zmiana: 22 Kwietnia 2009, 21:36:35 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Kwietnia 2009, 13:28:20 »
W zasadzie chodzi o to, że chociaż pracując w instytucji pośrednio państwowej a mianowicie w spółce akcyjnej, mógłbym swobodnie odwalić „prywate” i wydrukować nawet encyklopedię dinozaurów z obrazkami w wysokiej rozdzielczości. Jednak, że człowiek ma jakieś zasady, sumienie też gryzie i w ogóle stara się troszkę zaoszczędzić to wymyśla problemy z tłem, no cóż a jednak.
Jeżeli chodzi o ten PDF to przekopiowanie go do Worda nic nie da, zmienia się kodowanie i wychodzą śmieszne znaki, których też nie chce mi się przerabiać, bo to by oznaczało przeczytanie tego opowiadania i tak w komputerze. Oczywiście istnieją też „darmowe” programy do przerabiania, ale to, może już w domu.
Nie zawracajcie sobie już tym głowy, lepiej weźmy się za czytanie, bo może się okazać …. no właśnie

Ps. Dzięki za odpowiedzi.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Wrathu

  • Gen. dywizji - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1004
    • Wrathu Bandcamp
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Kwietnia 2009, 13:37:16 »
Uwaga, w tym poście posłużyłem się zdaniem z opowiadania jako przykładem. Jeśli nie chcesz poznać ani trochę historii przed przeczytaniem oryginalnego tekstu, nie patrz na tego posta.

Mam taką jedną uwagę. Kiedyś był poradnik, w którym było napisane, że jeśli piszemy po polsku, to po polsku, a po angielsku, to po angielsku. Chodzi mi np. o zdanie "Czy ty zdajesz sobie sprawę, mój drogi bracie, jaką on sławę wyrobił sobie między Den a Vault City?!" To trochę, jakby powiedzieć "Ty jesteś tym, który zniszczył Vatsy i pokonał Mastera" ;) (tego zdania akurat nie było w opowiadaniu chyba)
Czy nie lepiej, bardziej polsko, brzmiałoby zdanie "Czy ty zdajesz sobie sprawę, mój drogi bracie, jaką on sławę wyrobił sobie między Norą a Kryptopolis?!" "Ty jesteś tym, który zniszczył Kadzie i pokonał Mistrza!"
Dopiero zaczynam czytać i zapowiada się całkiem ciekawie, choć jeszcze nie bardzo wiem, o co chodzi :) ale wracam do czytania, pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwietnia 2009, 13:39:37 wysłana przez Wrathu »
W facebook: https://www.facebook.com/Wrathu
W Soundcloud: https://soundcloud.com/wrathu
W Bandcamp: http://wrathu.bandcamp.com/
W YouTube: www.youtube.pl/Wrathu
Last FM użytkownik: http://www.lastfm.pl/user/Wrathu
Email: wrathu(małpa)trzynasty-schron.net

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Kwietnia 2009, 17:56:35 »
Zauważ, że nie odmieniam nazw tych miast - traktuję je jako nazwy własne. Poza tym nie podchodzą mi te spolszczenia, dlatego zostawiłem to w takiej formie jakiej jest :)

Cytuj
Ty jesteś tym, który zniszczył Vatsy i pokonał Mastera

tego na pewno nie było :)

Miłej lektury!
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Wrathu

  • Gen. dywizji - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1004
    • Wrathu Bandcamp
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Kwietnia 2009, 18:45:55 »
Podsumowanie moich rozważań nad dziełem Verona!
Plusy:
  • ładnie połączone lokacje z F1 i F2
  • trzymający w niepewności wątek ciąży Evelyn
  • wyjaśnienie niektórych rzeczy, które następują w Falloucie
  • ładny tytuł i ciekawe uzasadnienie jego
  • dużo różnorodnych bohaterów
  • mało literówek
  • zakończenie z początku wydaje się przewidywalne, ale na końcu... bardzo zaskakujące ;)
Minusy:
  • o jednym już wspomniałem, ale wiem, że tak miało być
  • nie występuje moja osoba i jakiekolwiek do niej nawiązanie :D
Tak więc: ciekawe opowiadanie i warto przeczytać, choćby dla zakończenia! Jeśli Saga Fallout zostanie wydana raz jeszcze i CD Projekt poprosi Trzynasty Schron o kolejną paczkę opowiadań, to musi się tam znaleźć.
Polecam.
Wrathu.
W facebook: https://www.facebook.com/Wrathu
W Soundcloud: https://soundcloud.com/wrathu
W Bandcamp: http://wrathu.bandcamp.com/
W YouTube: www.youtube.pl/Wrathu
Last FM użytkownik: http://www.lastfm.pl/user/Wrathu
Email: wrathu(małpa)trzynasty-schron.net

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Kwietnia 2009, 21:41:19 »
Nie wiem jak była skonstruowana umowa między nami a CDP (kadencja Sajdona), ale zapewne tak, że CDP dostało pozwolenie na wielokrotne używanie  tych samych materiałów w ramach jednego produktu. Stąd zapewne dalej będą dotłaczać starą wersję Sagi ze schronowymi (i nie tylko) materiałami - bo nasze pozwoleństwo już dostali - niż bujać się ze zmienianiem czegoś i dodawaniem nowych rzeczy.

W końcu zawsze lepiej walnąć naklejkę z napisem w stylu "poznasz smak prawdziwych Falloutów" niż negocjować z takim np. mną  :D :D :D
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Kwietnia 2009, 00:10:48 »
OK, przeczytałem. No więc tak:

Napisane trochę chaotycznie, ale zwięźle i w miarę przyjemnie się czyta. Trochę przeszkadza sposób w jaki Evelyn mówi o swej ciąży, ale to da się przetrawić. Ładnie wyszły opisy otoczenia. Natomiast ciągłe słowa "kochanie" naprawdę gryzą się z twardym New Reno i pustkowiami... przeszkadzało mi to. A, i nie podobają mi się imiona bohaterów :P

Ogółem 7+/10
Użytkownik został zbanowany.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Kwietnia 2009, 09:42:17 »
imiona? dlaczego? sztampowe, sztuczne?
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Kwietnia 2009, 10:28:11 »
Niee... po prostu mi się tak jakoś nie podobają. ;)
Użytkownik został zbanowany.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Kwietnia 2009, 01:25:29 »
Przecież postapo to nie powrót do czasów plemiennych. Nikt nie będzie dzieci nazywał "Mała kuśka" czy "Padły cyc"  ;D

=====

Każdemu pisarzowi opek, które już muszą dziać się w świecie Fallouta poleciłbym obszerny artykuł napisany przez Edena "Siedem grzechów głównych Fallout fan-fiction" jaki został zamieszczony w czwartym numerze Reaktora.

Na początku może poboli, ale potem już pomoże  ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Kwietnia 2009, 01:38:09 »
A czy ja mówię o Padłych Cycach etc.? Imiona mi się nie podobają bo... bo... bo mi się nie podobają ;) W/g mnie Dżonatan powinien nazywać się Ivan Mladek. I co was to obchodzi :D
Użytkownik został zbanowany.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Kwietnia 2009, 01:53:16 »
Jeśli akcja działaby się w Czechach to tak  :P Stąd każdy powinien przeczytać tekst Edena. Na pewno jego poglądy na to, że opowiadanie w klimatach musi opisywać to co dzieje się na monitorze runą z hukiem, ale przy następnych tekstach czytelnikom na pewno się polepszy.

Czyli pisarzowi też  ;D
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Satan

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 986
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Kwietnia 2009, 02:18:49 »
Hm... po przeczytaniu twego posta naszła mnie taka refleksja... postnuklearne Czechy? Odrazu mam przed oczami ruiny barów i marketów z tanim alkoholem rojące się od zmutowanych Jozinów z bazin... brrr.
Użytkownik został zbanowany.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Nowe opowiadanie - w końcu!
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Kwietnia 2009, 11:52:13 »
każdy powinien przeczytać tekst Edena. Na pewno jego poglądy na to, że opowiadanie w klimatach musi opisywać to co dzieje się na monitorze runą z hukiem, ale przy następnych tekstach czytelnikom na pewno się polepszy.

Czyli pisarzowi też  ;D

rzeczywiście pouczający tekst, choć nadal uważam, że przynajmniej nazwy miast (falloutowych) powinny być zazwyczaj zostawione takimi jakie są. no "Nora" na przykład zupełnie do bani  :)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!