Autor Wątek: Zagubiony wywiad z Katarzyną 'Kiciputek' Babis  (Przeczytany 3959 razy)

Wrathu

  • Gen. dywizji - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1004
    • Wrathu Bandcamp
Zagubiony wywiad z Katarzyną 'Kiciputek' Babis
« dnia: 18 Czerwca 2015, 22:41:21 »

Naszą rozmówczynią jest Katarzyna "Kiciputek" Babis. To mieszkająca w Lublinie ilustratorka i rysowniczka komiksów, obecnie studentka czwartego roku grafiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W 2014 roku, na poznańskim konwencie fantastyki Pyrkon, podczas spotkania z nią oraz z Kobietą Ślimak na temat ich wspólnego komiksu Barwy Biedy,  udało mi się zadać Kasi kilka pytań. Trochę jednak czasu minęło od jego przeprowadzenia, i dziś na rozmowę możemy patrzeć z nieco innej perspektywy. Zachęcam jednak do cofnięcia się w czasie i sprawdzenia, czego udało mi się wtedy dowiedzieć.

Wrathu: Zacznę może od tego, że reprezentuję czasopismo Trzynasty Schron, które zajmuje się kulturą postapokaliptyczną w różnych jej aspektach. Gry, filmy, książki. A ostatnio Kasia 'Kiciputek" Babis stworzyła komiks pod tytułem Tequila: Władca Marionetek, dobrze pamiętam…?

Kiciputek: Tak.

…który dzieje się w rzeczywistości postapokaliptycznej. W związku z tym, mam kilka pytań. Możliwe, że już takie pytania padły, na przykład na wczorajszym panelu, ale mnie wczoraj na nim nie było. Dlatego pytam: skąd wziął się pomysł na Tequilę?


To chyba trzeba zapytać Łukasza, bo jest scenarzystą (Łukasz Śmigiel, scenarzysta Tequili, dop. Wrathu). Z tego, co wiem, to się wzięło z jego fascynacji pulp fiction, czyli generalnie różnymi powieściami typu pulp, postapo, fantastyką i wszystkimi konwencjami popkultury, które w jakiś sposób się teraz mieszają w nurcie postapokaliptycznym.


Rozumiem. I właśnie kolejne pytanie dotyczy tego, czy jesteś generalnie zainteresowana postapokalipsą? Czy masz jakieś dzieła związane z postapokalipsą, na przykład książki, filmy, gry, które lubisz?

Tak, uwielbiam serial The Walking Dead. Bardzo lubię. Lubię książkę Droga. Generalnie klimat jest mi bliski. Albo Mroczna Wieża Stephena Kinga, to też w sumie można uznać za postapo. Bardzo lubię.

A czy któreś z nich szczególnie Cię zainspirowało do stworzenia Tequili?


Myślę, że to wszystko jest w jakiś sposób wymieszane. Nie jestem w stanie podać teraz jednej, konkretnej konwencji, postaci, czy historii. Myślę, że to się jakoś wymieszało w mojej głowie i tak to powstało.

Aha. A jaki scenariusz postapokaliptyczny jest według Ciebie najbardziej realistyczny do spełnienia w prawdziwym świecie?


Bardzo ciekawe pytanie. Myślę, że albo asteroida z kosmosu, z tym, że nie będzie wtedy postapokalipsy, tylko sama apokalipsa raczej, prawda, bo niewiele z nas zostanie. Albo… wojna nuklearna! Tak mi się wydaje. Stawiam na wojnę nuklearną.

Tak. Też mi się wydaje, że to całkiem rozsądne. Wydajesz się mieć bardzo dobry kontakt z fanami. Założyłaś na przykład konto na Ask.fm (już zdążył zostać wyłączony, dop. aut.) Skąd się wzięło to? Skąd pomysł?

Generalnie, lubię rozmawiać z ludźmi. Za to lubię Internet. I po to tworzę, żeby rozmawiać z ludźmi, żeby się kontaktować z nimi. Stąd to wynika.

Czy czytujesz polskie i zagraniczne komiksy internetowe? Które z nich polecasz?

Oglaf. Oglaf jest super, oprócz tego… O, matko, teraz nie powiem. Ale Oglaf, pozostańmy przy Oglafie.

A z polskich?

Z polskich na pewno komiksy Konrada "Koko" Okońskiego. Kwarcowy Paciorek i teraz jego Kij w Dupie. I z polskich komiksiarzy… Dema lubię.

* Wspólne radosne spojrzenie w stronę Jakuba „Dema” Dębskiego, który w tym samym czasie, kilka metrów dalej rozdawał autografy.*

Jak poznałaś się z Kobietą Ślimak?

Przez Internet. Napisałam do niej maila, potem wymieniałyśmy się mailami przez jakiś czas, widzieliśmy się kilka razy. Jakoś tak wyszło ogółem.

Jak oceniasz Pyrkon? Czy to Twój pierwszy raz tutaj?

Drugi. Pamiętam, że pierwszy raz był szokiem. To jest tak ogromna impreza. Konwenty zawsze kojarzyły mi się z jakimiś małymi imprezami, gdzieś w szkole. A przyjechałam tutaj i pomyślałam, że jestem na Comic Conie w San Diego.

(W roku 2015 Kasia odwiedziła Pyrkon po raz trzeci i można o tym przeczytać w schronowej relacji, dop. Wrathu)

Wow. A jak, Twoim zdaniem, wypadł wykład o Barwach Biedy?

Super! Było po prostu mnóstwo ludzi, którzy zadawali pytania i wtedy najfajniej się rozmawia. Najlepsze pytania wychodzą wtedy, kiedy publiczność jest tak zaangażowana. Było fantastycznie. Byłam naprawdę miło zaskoczona.

Ja nie zadawałem, bo musiałem zachować coś na teraz, prawda? W każdym razie, dziękuję bardzo serdecznie za wywiad. To było coś naprawdę wyjątkowego.


-----

Kilka miesięcy później Kasia stworzyła nowy, postapokaliptyczny komiks pod tytułem Rag & Bones. Ponad rok po przeprowadzeniu wywiadu dalej tworzy i zyskuje nowe tłumy fanów.

Zdjęcia: Kiciputek
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwca 2015, 01:03:48 wysłana przez Squonk »
W facebook: https://www.facebook.com/Wrathu
W Soundcloud: https://soundcloud.com/wrathu
W Bandcamp: http://wrathu.bandcamp.com/
W YouTube: www.youtube.pl/Wrathu
Last FM użytkownik: http://www.lastfm.pl/user/Wrathu
Email: wrathu(małpa)trzynasty-schron.net