Autor Wątek: Pytania od początkującego  (Przeczytany 6675 razy)

Szynek

  • St. szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 7
Pytania od początkującego
« dnia: 12 Września 2013, 17:03:37 »
Witam, właśnie zacząłem grać w Fallout 2 (jedynkę skończyłem kilka dni temu) i mam 2 pytania:
1. Ustawiłem strength na 4 (ogółem moja postać wygląda TAK), doszedłem do pierwszego miasta no i zaczął się problem, bo okazało się, że nie mogę używać strzelby, ani w ogóle sporej części karabinów. Nie zamierzam rozwijać walki wręcz, zależy mi właśnie na broniach palnych stąd pytanie, czy na tak wczesnym etapie gry będę miał możliwość podwyższenia statystyk? Czy da się daleko zajść używając jedynie pistoletów? Czy w ogóle opłaca się dalej grać, czy lepiej zacząć od nowa z ST na 5-6?
2. Czy mod Fallout 2 Restoration Project dobrze nadaje się do pierwszego ukończenia gry? Czy jest on w miarę stabilny i zbalansowany, czy nie podwyższa znacząco poziomu trudności? Tak, wiem że mogę poczytać changelog'i ale wolałbym nie natknąć się na jakieś spoilery.

Cichutki Spec

  • ...od psychotroniki
  • Podporucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Przyczajony snajper, ukryty zbok
Odp: Pytania od początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Września 2013, 17:31:20 »
Witaj, Szynku. :)

1. Na tym etapie gry jest jeszcze na tyle "mało" ugranego, że można bezboleśnie zacząć od nowa, tylko po co? Z tego, co pamiętam, moja babka też była robiona "na inteligenta", z niedużą siłą (4 albo 5), a spokojnie dałam radę. Niektóre pistolety są bardzo dobre na początek (10mm SMG czy Desert Eagle, z tego co widzę w naszej ściągawce, siła minimalna to właśnie 4), a jeśli wybrałbyś grę z drużyną, liczy się również to, czym obdarujesz kolesi z teamu. Im dalej w las, tym większą rolę będą grać pancerze, a jeszcze później będzie można dokonać modyfikacji cech (szczegóły na naszej stronce). Właściwie to wszelkie podejrzane typy ubrane w skórki albo i bez nich, da się, przy dobrym ustawieniu postaci, wykańczać dość standardowo, ja właśnie długo używałam w/w broni plus Sig Sauera (naprawdę niezły jest, chociaż nie pamiętam, kiedy się go zdobywa). Prawie wcale nie używałam w grze broni maszynowej, a jedynie energetycznej i krótkiej, słynnego Bozara ledwo co. No i snajperki, chociaż tu jednak trzeba oczko więcej dać, możesz ją jednak mieć później, kiedy się już zmodyfikujesz (chyba?)
2. Tu Ci nie pomogę. ;)
3...ale nick tak ładnie brzmi, że się wpisałam. (Przezywam tak znajomego ;)) Zostawiam jednak lepsze poradnictwo kolegom, bo to maniacy, a ja mogłam coś popitolić, :p

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Pytania od początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Września 2013, 19:28:15 »
Nieco przesadziłeś ze szczęściem i charyzmą. Wytrzymałość też można by o oczko zmniejszyć. Percepcja, jak na postać z bronią palną, stanowczo zbyt mała. Co do siły - tu by się przydało oczko więcej. Ale grać się da, inteligencja i charyzma dają interesujące opcje dialogowe. 
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

Cichutki Spec

  • ...od psychotroniki
  • Podporucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Przyczajony snajper, ukryty zbok
Odp: Pytania od początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Września 2013, 20:24:36 »
O, faktycznie, teraz zauważyłam percepcję... Ale i tak się da grać, jak Jerzy napisał, bardzo wiele zadań w F2 nie wymaga użycia siły, podobno (?) nawet całą grę można tak przejść (choć to chyba legenda już).

Jerzy, podobno rozbrajające opcje dialogowe są jak przygłupa masz. Ja nie byłabym w stanie chyba grać takim mięśniakiem bez mózgu, więc chyba nigdy się nie dowiem, jakie tam kwiatki wychodzą. :D

Szynek

  • St. szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pytania od początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Września 2013, 20:35:50 »
Dzięki za odpowiedzi.

Poczytałem trochę na temat tworzenia postaci na Waszej stronie oraz na gamefaqs i chyba jednak zacznę od nowa. Kilka statystyk działa jednak trochę inaczej, niż wydumałem sobie z tych ogólnikowych opisów w grze :-[

Tylko jeszcze pytanie co z tym Restoration Project?

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Pytania od początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Września 2013, 21:44:51 »
Nie grałem w RP, ale z tego co wiem to rozwala on balans w grze wiec jest wskazany tylko dla doświadczonych graczy. Idea była taka że przywrócono tu wszystko to co wycięto z gry, a większość z tego wycięto wszak nie bez powodu. Dodatkowe lokalizacje potrafią np. zamazać sugerowaną ścieżkę przechodzenia gry, ale i tak suma summarum niewiele tracisz bo nie ma tam raczej wiele ciekawego. To tylko dla nerdów których interesują niedokończone wątki poboczne.. taka jest przynajmniej moja opinia.

Szynek

  • St. szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pytania od początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Września 2013, 22:20:45 »
Dzięki, właśnie w tego typu problemy nie chciałem się wpakować.

soq

  • Sierżant sztab.
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Pytania od początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Września 2013, 20:55:10 »
1. siła 5 jest optymalna dla każdej postaci, bo pozwala na używanie praktycznie każdej broni w grze w momencie gdy ją zdobywamy. Swoja postacią spokojnie ukończysz grę, poro inta i charyzmy da ci możliwość prowadzenia ciekawych dialogów, a to podstawa klimatu w tej grze :D Graj na takiej postaci, następny raz będziesz widział, co zmienić i gra będzie wyglądała inaczej.
2. Na pierwsze kilka razy daj sobie spokój z RP. Później możesz sobie z nim zagrać, ale jak już pisano nowe lokacje są w stylu redding, można spokojnie je ominąć (oprócz pewnej "lokacji" w san francisco), gdyż nie mają wpływu na główny wątek, lecz tego nie polecam, bo naprawdę warto poznać tę grę. Chociaż RP zawiera kilka fajnych opcji jak większa rozdzielczość, ammo mod czy npc armor. Tak naprawdę mnie mocno zaciekawiła tylko jedna lokacja- Agencja Ochrony Środowiska, reszta taka sobie...

lolek00

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Pytania od początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Września 2013, 23:56:57 »
Cytuj
1. Ustawiłem strength na 4 (ogółem moja postać wygląda TAK), doszedłem do pierwszego miasta no i zaczął się problem, bo okazało się, że nie mogę używać strzelby, ani w ogóle sporej części karabinów. Nie zamierzam rozwijać walki wręcz, zależy mi właśnie na broniach palnych stąd pytanie, czy na tak wczesnym etapie gry będę miał możliwość podwyższenia statystyk? Czy da się daleko zajść używając jedynie pistoletów? Czy w ogóle opłaca się dalej grać, czy lepiej zacząć od nowa z ST na 5-6?
Możesz używać strzelby tylko mniej efektywnie, hunting rifle (sniper też) ma bonus do szansy na trafienie który znosi się z karą za brak wymaganej siły - i też można użyć. Pytanie po co. Da się przejść grę używając pistoletów i to z dużo mniejszą siłą. Mnie tu bardziej przeszkadza to 5 percepcji. Tak naprawdę to ten parametr uniemożliwi Ci wymiatanie w walce od pierwszych miast. No ale nie tylko o to chodzi w grze. Generalnie nie zrobiłeś postaci pod walkę - ale do samoobrony wystarczy i z potyczek też będzie exp (7 EN pomoże).

Polecam Ci spróbować przejść grę tą postacią którą masz, ten pierwszy raz kiedy robisz postać nie znając gry jest dość interesujący w cRPG - twoja postać nie jest taka zła. Masz dużo INT więc polecam Ci napakować trochę punktów w zdolność "Speech" już na początku mimo iż nie wyróżniłeś tej cechy (bo inaczej z charyzmy mało będzie). Fallout 2 jest łatwy jak się "kantuje" wie kogo okraść i gdzie od razu iść - ale jak się gra bez doświadczenia to potrafi dać w kość i to jest spoko.

Później możesz podpakować główne cechy, na kilka sposobów więc nie ma paniki.