Autor Wątek: Moje Top 5 Złych Fikcyjnych Sztucznych Inteligencji  (Przeczytany 3879 razy)

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Moje Top 5 Złych Fikcyjnych Sztucznych Inteligencji
« dnia: 12 Lutego 2012, 23:40:10 »

Od razu zaznaczam że dobór jest subiektywny, wybiorczy (opisuje tylko te które znam) i nie obejmuje wszystkich możliwych kategorii, np. nie uznaje robotów ograniczonych przez swoje ciało, a także niesamoświadomych SI.

5) Deus - Antagonista Xenogears. Superkomputer (a w zasadzie to cały system) o niemalże boskiej mocy, stworzony tylko po to po to by podbijać planety. Deus niespodziewanie dla swoich stwórców stał się samoświadomy i wystąpił przeciwko nim, niemniej jednak został pokonany i wysłany do testów w nowo powstałej kolonii gdzie ulega zniszczeniu w trakcie próby zdobycia statku kolonizacyjnego. To co najciekawsze w Deus'ie to fakt jak duże znaczenie ma dla świata tej gry.
4) HAL 9000 - Prawdziwa klasyka! Złowieszczy i pokrętny komputer pokładowy z Odysei Kosmicznej. Najciekawsze jest to że w pewnym sensie jest to postać tragiczna, rozdarta pomiędzy nakazem wykonania misji za wszelką cenę, a nakazem ochrony członków załogi przed zagrożeniem.
3) AM - Superkomputer z sławnej noweli "I Have No Mouth, and I Must Scream". Ten prekursor złych komputerów nie tylko doprowadził do totalnej apokalipsy (Skynet może się schować), ale za cel dalszej swojej egzystencji wziął psychiczne i fizyczne znęcanie się nad ostatnią żywą piątką ludzi którą wpierw do tego celu uczynił nieśmiertelnymi.
2) GlaDOS - Szalone socjopatyczne SI stworzone do dziwnych eksperymentów w świecie gry Portal. Mimo że GlaDOS perfidnie nie liczy się z naszym życiem, to jednak trudno nie polubić jej taniego manipulatorstwa i pasji do eksperymentów. Mimo tej pozornej nieporadności jest to naprawdę barwna i głęboka persona, a niektóre jej teksty nie bez powodu przeszły do popkultury.
1) SHODAN - O ile nr. dwa była szalona w uroczy sposób, to o tyle SHODAN to wariatka w jak najbardziej dosłownym tego słowa znaczeniu. Eksperymenty na ludziach, eksterminacja, mutanty i cyborgi to chleb powszedni tej uważającej się za boga sztucznej inteligencji... jedną z najbardziej zapamiętujących w pamięć jej cech jest charakterystyczny pełen pogardy i całkowicie nienaturalny sposób mówienia (Tu macie zresztą próbkę - Uwaga Spojlery!).

Wyróżnienia:
- HK-47 - Ten sarkastyczny droid zabójca Sithów z KotOR'a znalazł by się w powyższym zestawieniu, gdyby nie to że jest robotem. Koronny dowód na to że i robota da się zrobić tak by był ciekawy.
- CABAL - Gdyby nie to że CABAL (Superkomputer NOD z podserii Tyberium) opiera się na ludzkich mózgach (tj. jest to bardziej cyborg niż SI) byłby mocnym kandydatem.


Ktoś ma jakieś uwagi? Propozycje? Swoje zestawienia? Wypowiadajcie się śmiało...
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2012, 09:42:48 wysłana przez Squonk »

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Moje Top 5 Złych Fikcyjnych Sztucznych Inteligencji
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lutego 2012, 11:52:19 »
Dorzuciłbym jeszcze Gerty'ego z filmu "Moon" Duncana Jonesa, choć to postać wzbudzająca co najmniej ambiwalentne odczucia. Jak coś jeszcze mi się przypomni, to napiszę :)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Moje Top 5 Złych Fikcyjnych Sztucznych Inteligencji
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lutego 2012, 14:34:21 »
To on był zły? Tak, wiedział co się tam naprawdę dziele ale bohatera ani zabić nie próbował, ani tym bardziej nie stał za tamtymi wydążeniami... był zwykłym dozorcą i to do tego takim co zawsze bohaterowi służył pomocą.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Moje Top 5 Złych Fikcyjnych Sztucznych Inteligencji
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lutego 2012, 18:45:19 »
Ale mozna to tez interpretowac wedle popularnego powiedzenia o nadgorliwosci :hyh
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Moje Top 5 Złych Fikcyjnych Sztucznych Inteligencji
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Lutego 2012, 09:47:29 »
Ciekawy temat. Bo chyba strachy przed zuymi komputrami kopiącymi ludziom dupska nie są tak mocno eksploatowane w postkulturze jak zombiaki, no nie? Jest parę epokowych dzieł, jak w sumie w też klimatach "Odyseja kosmiczna 2001" czy "Terminatory" lub "Matrixy" i to wsio. Trza pokminić temat.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Hugo1979

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Moje Top 5 Złych Fikcyjnych Sztucznych Inteligencji
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Lutego 2012, 13:58:01 »
Czyżby SHODAN nie zginęła? Prowadzi eksperymenty już na maluchach?
http://www.shodan.com.pl/