Autor Wątek: Recenzja Motorola Atrix™  (Przeczytany 3907 razy)

Nightmaster

  • Nocny strażnik
  • St. chorąży
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Betonowa konserwa i ten od rila
Recenzja Motorola Atrix™
« dnia: 16 Listopada 2011, 23:27:40 »
Wreszcie przyszedł ten upragniony dzień, w którym kurier przybył do mnie z paczką i przekazał mi sporej wielkości pudło. Jak tylko pożegnałem się z kurierem zabrałem się za rozpakowywanie owego pudła, a nie powiem, było co rozpakowywać J Z pudła wyciągnąłem czarną reklamówkę ze srebrnym logo Motoroli. W środku znajdowało się owo urządzenie – Atrix.

 

 1. Zestaw
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/305237_304286956263976_109630865729587_1230996_507476982_n.jpg
Niebieskie, prostokątne pudełko wydawało się bardzo niepozorne. Jednak w środku znalazłem wszelkie niezbędne akcesoria takie jak: ładowarka, kabel USB, kabel HDMI, bateria, tylna klapka oraz słuchawki. Do kompletu dołączono jeszcze kilka instrukcji obsługi (w tym obrazkowa), jednak wszystkie były w języku francuskim. Języka tego niestety nie znam, więc nie mogłem zgłębić ich lektury. Do kompletu dołączono również ulotkę z informacjami o dodatkowych akcesoriach, w tym o bardzo ciekawej stacji dokującej w kształcie laptopa, o nazwie Lapdock ®. We wspomnianym zestawie zabrakło karty pamięci, jednak taki krok może tłumaczyć 16GB pamięci wbudowanej w urządzenie.





Przy pierwszym otwarciu pudełka, z dumą patrzymy na M.Atrixa. Jego lśniący ekran odbija mocno światło, a zaokrąglona, czarna obudowa potrafi przyprawić o dreszczyk. Po wyjęciu telefonu i złożeniu go w całość, możemy dojść do wniosku, że jak na taki multimedialno-biznesowy kombajn, jest on niesamowicie lekki. Na nieszczęście tylna obudowa jest plastikowa, przez co po dłuższym użytkowaniu telefon zaczyna się ślizgać. Pod ekranem smartphona znajdują się cztery dotykowe przyciski. Kwestią kilkunastu minut była zmiana przyzwyczajeń z ułożenia tych przycisków z modelu Milestone na M.Atrixa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że model ten posiada jedynie trzy fizyczne przyciski, z czego jeden jest również czytnikiem linii papilarnych, a dwa pozostałe to przyciski do regulacji głośności. Na górnej części telefonu znalazło się jeszcze miejsce dla wejścia słuchawkowego typu Mini-Jack.

 

2. Specyfikacja techniczna
System operacyjny Android 2.3.4 Gingerbread;
Nakładka na system: MotoBlur™,
Procesor: 1 GHz Nvidia Tegra 2 AP20H,
Częstotliwości   850/900/1800/1900,
Waga: około 140 gram,
Szerokość : 64mm,
Wysokość : 118mm,
Grubość : 11mm,
Częstotliwości   850/900/1800/1900,
Dotykowy, 4 calowy wyświetlacz o rozdzielczości qHD (540x960), wykonany w technologii TFT.

 

3. Interfejs i aplikacje
 Motorola Atrix została
wyposażona w autorską nakładkę o nazwie MotoBlur. Przy pierwszym uruchomieniu telefonu zostajemy krótko zapoznani z jej obsługą. Jej największą zaletą są skalowane widżety na pulpicie oraz możliwość sortowania aplikacji w menu. Na jej niekorzyść przemawia momentami wolne działanie oraz „przycinanie” animacji podczas przechodzenia między wirtualnymi pulpitami. Wygląd menu ustawień w pierwszej chwili przypomniał mi interface iPhone lub MIUI, za którymi nie przepadam. Zmieniona kolejność i miejsce niektórych funkcji było dobrym posunięciem, pomimo chwilowej dezorientacji, wszystko okazuje się być lepiej zorganizowane.
Po uruchomieniu telefonu natkniemy się na preinstalowane aplikacje, a są to między innymi: Need for Speed Shift ( u mnie niestety nie działał), 7 Digital Music Store, Qik video oraz kilka innych. Atrix wspiera również serwisy typu Facebook, Twitter czy Last.FM, więc posiadacze kont w wyżej wymienionych mogą spać spokojnie bez potrzeby doinstalowywania i konfigurowania dodatkowych aplikacji.

 

4. Łączność
Testowany model posiada moduły łączności radiowej takie jak GSM, wifi, GPS czy też Bluetooth. Wymienione systemy nie są mocno pamięcio- ani energożerne. Oprócz bardzo sprawnie działającego trybu GSM, reszta łączności nie zachwyca. Zasięg karty sieciowej jest mały, porównywalny z LG Swift, natomiast w porównaniu do Motoroli Milestone zasięg jest bardzo mierny. Jednak po podłączeniu do sieci można komfortowo przeglądać jej zasoby.
Poprzez łącze Bluetooth można wysyłać zarówno muzykę w postaci plików mp3, zdjęcia czy filmy, jednak nie możemy wysyłać aplikacji. Szkoda, bo tą bardzo przydatną funkcję możemy uzyskać dopiero po doinstalowaniu z marketu aplikacji trzecich deweloperów.
Kolejnym modułem, który znalazł się w tym modelu jest GPS. Jakość jego działania jest bardzo dobra, nie stracił zasięgu nawet w drodze przez tunel. Jednak o sygnał właśnie się rozchodzi, ponieważ używając programu Sygic Aura, musiałem czekać około 4 minut na złapanie zasięgu satelit, który umożliwiałby nawigowanie. Jednak zważając na to, iż jest to jedynie smartphon, a nie urządzenie przeznaczone typowo do nawigacji, jestem zadowolony z jakości jaką oferuje moduł pozycjonowania.

 

5. Bateria
Bateria o pojemności 1880mAh pozwala na komfortowe użytkowanie tego modelu. Nie jest mu straszna całodzienna sesja z włączonym wifi lub nawigowanie podczas rodzinnej wycieczki za miasto. Przy „normalnym” użytkowaniu, na które składa się słuchanie muzyki, granie w różnego rodzaju gry, zrobienie kilku fotek czy filmu, telefon ten potrafi wytrzymać niecałe dwa dni pracy bez ładowania.

 

6. Multimedia

Multimedia, czyli rzecz, do której ten telefon jest wprost stworzony! No, może bez przesady. Po kolei. Czterocalowy ekran w rozdzielczości qHD jest bardzo wyraźny, kolory na nim ostre (choć momentami widać na nich przejścia tonalne), co zapewnia nam bardzo komfortowe przeglądanie zdjęć lub oglądanie filmów. Jednak szybko „palcujący się” ekran momentami zniechęca do przeglądania zdjęć, szkoda, że producent nie pokusił się o dołączenie do zestawu ściereczki do czyszczenia ekraniku.
Drugą istotną sprawą jest muzyka. System został wyposażony w odtwarzacz audio, który potrafi wyszukiwać również tekst piosenki oraz zescroblować ją do portalu Last.FM. Jakość muzyki z głośnika jest bardzo dobra, jednak nie tak dobra jak w modelu Milestone. To samo można również powiedzieć o słuchawkach dołączonych do kompletu, więc aby komfortowo i bez zniekształceń posłuchać sobie muzyki należy zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt.
Kolejnym aspektem, którego nie można pominąć, jest Internet. Na tej wielkości wyświetlaczu, dysponującym wysoką rozdzielczością, przeglądanie zasobów światowej sieci jest prawie tak komfortowe jak na tablecie. A dlaczego tylko prawie? No cóż, brakuje jednak tych sześciu cali, ale nie można powiedzieć, że jest źle, ponieważ jest bardzo dobrze. To jest jedno z miejsc, gdzie moja wysłużona już Milestone przepada bez porównania. Niby to tylko różnica 106x60 pikseli, ale jest to bardzo zauważalna różnica.
Równie atrakcyjnym trybem w Atrixie jest współpraca z wyświetlaczem poprzez złącze HDMI. Po podłączeniu do telewizora specjalnego kabla, dołączonego w zestawie, uzyskujemy tryb rozrywki. Możemy w nim oglądać filmy, zdjęcia lub słuchać muzyki, która znajduje się w pamięci telefonu lub na karcie pamięci.


 
7. Aparat oraz kamera


To chyba najsłabsza część tego telefonu. Pomimo 5 megapixelowej matrycy zdjęcia oraz filmy nie są najlepszej jakości. W wielu momentach widać ziarnistość, co jest dowodem na to, że zdjęcia są źle oświetlone lub doświetlone. Wierzę jednak, że jest to wada oprogramowania, ponieważ po zrobieniu zdjęcia obraz wygląda całkiem dobrze, natomiast po zapisaniu do galerii jest już kiepski. To samo tyczy się filmów, które pomimo rozdzielczości HDReady, jakością nie powalają, natomiast dźwięk nagrywany jest bardzo czysto i wyraźnie.



8. Wydajność i gry
W trakcie testów wziąłem pod lupę cztery gry: 9mm, Angry Birds, Quake 3 Arena, THPS 2-4, port Heroes of Might and Magic 3 oraz Sudoku Free z Marketu. Niestety nie mogłem uruchomić Need For Speed Shift, który był preinstalowny, ponieważ za każdym razem przy uruchomieniu wyskakiwał mi błąd połączenia, pomimo aktywnej transmisji danych. Żadna z wymienionych wyżej gier nie miała problemów z płynnością grafiki, chociaż nie powiem, kilka razy zamroziło mi… Sudoku. Dzięki bardzo wydajnemu procesorowi i 1GB pamięci ram, jest to maszyna, która jeszcze przez długi czas będzie w zestawieniu najbardziej wydajnych telefonów.
Poniżej zamieszczam wyniki przeprowadzone  w programach testujących telefon. Należy jednak pamiętać, że nie są one wyrocznią działania telefonu.
AnTuTu Benchmark v2.3.1 – 4773; II starcie - 4712 (spadek)
 Linpack – 45,722 MFLOPS; II starcie - 38,421 MFLOPS (spadek)
 NenaMark1 – 47,5 fps; II starcie - 47 fps (spadek)
 NenaMark2 - 23,2 fps; II starcie - 23,7 fps (wzrost)
 Neocore – 53,8 fps; II starcie - 54,3 fps (wzrost)
 Quadrant – 2192; II starcie - 2590 (wzrost).

 

9. Aplikacja Webtop
Webtop oferuje nam nie tylko możliwość swobodnego przeglądania zasobów Internetu, ale również daje dostęp do plików zamieszczonych w telefonie oraz możliwość sterowania całym smartphonem, dając podgląd pulpitu Atrixa na ekran, do którego się aktualnie podłączamy. Dzięki temu możemy swobodnie grać w dużą ilość gier z telefonu, jednak nie pogramy w te, które wykorzystują czujnik położenia.
Jednak ta platforma to nie tylko gry na dużym ekranie i menager plików. Mamy tutaj możliwość częściowej ingerencji w pulpit, tzn. możemy zmienić tapetę, lub dodać skrót na dolny pasek, ale niestety na tym się kończy, a co za tym idzie, nie mamy możliwości wyciągania ikon na pulpit, co z całą pewnością ułatwiłoby pracę wielu użytkownikom.
Z poziomu tej aplikacji możemy uruchomić Centrum Rozrywki, dokładnie to samo, które można uruchomić po spięciu Atrixa z telewizorem lub monitorem poprzez kabel HDMI. Oprócz tych trybów, Motorola udostępnia witrynę z dodatkowym oprogramowaniem online, przystosowanym ściśle do Webtopa. Są to min. gry, radio internetowe Pandora, Google DOCS czy serwis Last.FM. Oczywiście nie są to wszystkie serwisy, które są dodatkowymi aplikacjami dla Webtopa, wybrałem tylko te, które są dla mnie najważniejsze.
W Webtopie najważniejszą aplikacją jest Mozilla Firefox. Mimo moich osobistych uprzedzeń, przeglądarka sprawuje się poprawnie, a do tej pory zawiesiła się raz, przy uruchomionych 7 kartach, po czym nastąpiło jej zamknięcie i konieczny był manualny rozruch.
Ogólnie, Webtop sprawdza się w domowych zastosowaniach jako centrum rozrywki. Można za jego pośrednictwem zarówno obejrzeć film, jak i zrobić pokaz zdjęć, czy też wysłać naszą kolekcję na konto w serwisie społecznościom. Aplikacja przyda się szczególnie tym, którzy chcą zaoszczędzić miejsce, pozbywając się z domu komputera, który w dużym stopniu może zostać zastąpiony właśnie przez Webtopa.

 

10. Prowadzenie rozmów i pisanie wiadomości
Najważniejszą funkcją telefonu jest możliwość komunikacji z innymi. Na tym polu Atrix radzi sobie bardzo dobrze, jednak z małymi problemami. Nie możemy tutaj narzekać na jakość połączeń, która jest znakomita, dzięki zastosowaniu autorskiej technologii redukującej szumy. Natomiast jedyne do czego mam zastrzeżenie to fakt, że czasami telefon potrafi zgubić zasięg 3G i to w samym centrum miasta. Nie zauważyłem takich wariacji w momencie gdy pracuje tylko moduł 2G, najprawdopodobniej jest to wina oprogramowania, a takie błędy można eliminować w aktualizacjach.
Kolejnym aspektem jest pisanie smsów. Ja akurat piszę dużo, więc ucieszył mnie fakt, że już na starcie mam do wyboru różne typy klawiatury, mianowicie SWYPE, klasyczną oraz grecką. Zdecydowałem się na klasyczny model, ponieważ nie jestem przekonany do SWYPE. Klawiatura ekranowa jest wygodna, pisze się łatwo i przyjemnie, nie ma problemów z trafieniem w konkretny przycisk. Aplikacja klawiatury została bardzo dobrze zaprojektowana, ale znowu mi czegoś brakuje- przycisku do szybkiego robienia emotikon. Wiem, że można zainstalować zamiennik z Marketu, ale fajnie było by mieć takie ułatwienie już w standardzie.

 

  11. Podsumowanie
 Motorola Atrix to udany model. Może nie będzie tak przełomowy jak Milestone, która otwierała nowy rozdział w świecie Androida, ale na pewno jest warty swojej uwagi. Bardzo mocny procesor oraz duża ilość ramu, sprawia, że jest to telefon idealny zarówno dla gracza jak i dla biznesmena, który dodatkowo będzie zadowolony blokadą telefonu przy użyciu czytnika linii papilarnych. Szybka transmisja danych zarówno przez wifi jak i sieć komórkową, pozwala się cieszyć Internetem niemal w dowolnym miejscu w naszym kraju. Na niekorzyść przemawia jednak słaby aparat oraz szybko „palcujący się” ekran. Mocną stroną tego urządzenia jest bateria, która rozsądnie użytkowana, zapewnia długą pracę bez ładowań, oraz łącze HDMI, dzięki któremu możemy spokojnie oglądnąć film na dużym ekranie, nie martwiąc się o prąd, ponieważ gniazdo ładowania jest poniżej i nie kolidują ze sobą.

 

 

Plusy:

- 10GB wewnętrznej pamięci dla użytkownika
- rewelacyjny ekran qHD
- aplikacja Webtop
- dobra praca akcelerometru, czujnika zbliżeniowego oraz czujnika światła
- czytnik linii papilarnych
- dwurdzeniowy procesor i 1GB pamięci RAM
- bardzo dobry zestaw akcesoriów
- dobry zestaw preinstalowanych aplikacji

Minusy

- brak karty pamięci w zestawie
- kiepskiej jakości słuchawki
- drobne niedoróbki w oprogramowaniu
- brak diody informującej o ładowaniu
- momentami rwie zasięg
- nienajlepszy aparat

 

 

 

Moja ocena końcowa to 9/10
Co Cię nie zabije to zabije Cię co innego

dziadekz

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Recenzja Motorola Atrix™
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Kwietnia 2024, 08:52:36 »
Echhh złote czasy tabletów.



___________________________
https://otomedi.pl/kalkulator-cholesterolu/