Autor Wątek: Sztuczna i schizofreniczna inteligencja  (Przeczytany 3871 razy)

Pandemon

  • Gość
Sztuczna i schizofreniczna inteligencja
« dnia: 11 Maja 2011, 16:06:12 »
Naukowcy z Uniwersytetu w Austin stworzyli komputer bazujący na sieci neuronowej, który nauczono języka angielskiego, a następnie "zalano" falami różnych informacji.
Doprowadziło to do tego, że urządzenie zaczęło przypominać osobę chorą na schizofrenię - myliło fakty z fikcją, oraz przeplatało światowe fakty ze swoim "życiem". Komputer ten, między innymi przyznał się do podłożenia bomby, czy planowania zamachów terrorystycznych.

Fakt, że udało się uzyskać taki stan maszyny, gdzie jest ona niejako "świadoma" świadczy o sporych osiągnięciach w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jednak jest to "tylko" skutek uboczny badań naukowców nad schizofrenią.

Źródło: http://nt.interia.pl/wiadomosci/news/komputer-chory-na-schizofrenie,1635895

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Sztuczna i schizofreniczna inteligencja
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Maja 2011, 16:33:42 »
Fakt, że udało się uzyskać taki stan maszyny, gdzie jest ona niejako "świadoma" świadczy o sporych osiągnięciach w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Fajny artykuł, ale zagadnienie to nie ma nic wspólnego ze świadomością. Ta jest znacznie głębszym zagadnieniem, zaś tu mamy do czynienia jedynie z zaawansowanym przeważaniem danych które samo w sobie nie jest oznaką świadomości (wyspecjalizowane Boty potrafią skutecznie udawać ludzi, ale nikt nie twierdzi że są świadome). Jako że schizofrenia jest problemem właśnie z przetwarzaniem danych to ów eksperyment wydaje się miarodajny, ale na zbadanie natury świadomości przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Pandemon

  • Gość
Odp: Sztuczna i schizofreniczna inteligencja
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Maja 2011, 16:37:14 »
Fakt, masz rację. Nie do końca wiedziałem jak napisać to, co osiągnęła ta maszyna więc napisałem "świadomość" :P
I w sumie nadal nie wiem jak to określić... jakbyś to skorygował?

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Sztuczna i schizofreniczna inteligencja
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maja 2011, 23:00:30 »
Jest to niezwykle ważne dokonanie ponieważ maszyna po raz pierwszy uzyskała kreatywność... po połączeniu tego mechanizmu z równoległym systemem stabilizującym, a dalej i analizującym uzyskane dane, możemy uzyskać naprawdę potężne narzędzie pomocne w projektowaniu i analityce. Oczywiście jeszcze przez długi czas to człowiek będzie kluczem przy zastosowaniu tej technologii jako jedyna znany mam byt zdolny do nadawania celu rzeczom w ramach całościowego spojrzenia (czyli świadomości), ale faktem jest że omawiana tu technologia jest podstawą do konstrukcji prawdziwego SI (a w zasadzie sztucznej świadomości) w dalszej perspektywie... po prostu komputery dotychczas nie potrafiły być nieliniowe, a taka nie oparta o algorytmy elastyczność jest niezbędna do świadomego postrzegania.
« Ostatnia zmiana: 11 Maja 2011, 23:03:26 wysłana przez Rezro »