Autor Wątek: O co tutaj biega?  (Przeczytany 10074 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
O co tutaj biega?
« dnia: 11 Września 2010, 23:24:35 »

O to tablica na naszym forum poświęcona Januszowi A.[1] Zajdlowi, polskiemu pisarzowi szeroko rozumianej fantastyki naukowej, z uwzględnieniem jej socjologicznego nurtu, który Zajdel wręcz zapoczątkował. Autor urodzony 15 sierpnia 1938 roku, zmarł po długiej chorobie 19 lipca 1985 roku. Zostawił po sobie masę opowiadań, kilka powieści a nawet opracowanie naukowe dotyczące ochrony przed promieniowaniem jonizującym [2], gdyż JAZ w "cywilu" pracował w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie.

Niesamowity pisarz, który rozpoczął swoją przygodę literacka od opowiadań, mających za zadanie szerzenie wiedzy na odcinku BHP (dziś trącącymi czasem myszką), a zakończył wydaniem powieści, w których z wielką sprawnością i wizjonerstwem przedstawił mechanizmy działania zniewolonych społeczeństw. Ale to tylko jeden z możliwych do opisania aspektów jego twórczości.

Tablica ta ma służyć nam (do tzw. celów technicznych) i Wam (do celów poznawczych :)) na zgromadzenie możliwie dostępnej wiedzy o Januszu A. Zajdlu.

Notka biograficzna na Wikipedii
Notka biograficzna na stronie wydawnictwa SuperNOWA

[1] Andrzejowi
[2] Jest w czytelni Politechniki Gdańskiej, ale nigdy nie udało mi się tego zamówić  :(
« Ostatnia zmiana: 06 Marca 2015, 16:07:43 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Września 2010, 23:48:21 »
Szkielet pierwszych działów został założony, reszta będzie się robiło później. Macie coś od siebie do dodania - opinie, pytania, itp to śmiało  :-*
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Little Boy

  • Chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Września 2010, 23:55:46 »
Tzn. że teraz będą tablice o kolejnych pisarzach? Jakiś szeroko zakrojony projekt squonkowy? :zwr
"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Września 2010, 00:00:19 »
Na pewno raczej nie będą bo nie ma powodów by ich upamiętniać (za to Janusza A. Zajdla się powinno), a co do genezy projektu to nie mogę nic mówić  :-X

PS.
Znaczy kto za tym stoi :hyh
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2010, 00:02:00 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Września 2010, 00:18:32 »
Emanacja Trzynastego Schronu, jasno nam świecąca i miłościwie panująca  :-*
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Września 2010, 11:22:13 »
Lem też się doczeka?
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Września 2010, 11:46:50 »
Lem nie lubi idiotów z Internetu, więc pewnie by się w grobie przewrócił, jakbyśmy mu taką tablicę zrobili  :zwr

A tak na poważnie - czemu i nie, chociaż na Schronie bardziej interesujemy się Zajdlem niż Lemem. Trzeba jednak uzupełnić nasze zainteresowania o Stanisława. W końcu mówi się, że Zajdel mógłby być jego godnym następcą.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Września 2010, 11:50:03 »
Powinien i zasługuje, aczkolwiek Emanacja Trzynastego Schronu uważa, że gdzie się nie rzuci kamieniem to się odezwie Lem, a nazwisko Zajdla ogranicza się tylko do znajomości jego twórczości przez garstkę zapaleńców i nagrody, którą przyznaje tzw. polski fandom, a o której różni znani pisarze różnie się wypowiadali (pewnie dlatego, że się na nią nie załapali :zwr).

Aczkolwiek jeśli zjawi się Lemolubny śmiałek to Emanacja Trzynastego Schronu w swojej niezmierzonej łaskawości na pewno to doceni i pogoni swoich synów (czyli redaktorów) by też się nad tym pochylili  :-*
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Września 2010, 11:58:18 »
Post pod postem, ale to ważne.

Otóż mówiono, że Lem to była góra, a Zajdel to był guru. To zacytowany z pamięci opis, pochodzący z pośmiertnie już wydanego zbioru opowiadań J.A.Zajdla, chyba dobrze oddający kim był i jakie znaczenie dla raczkującego wówczas środowiska fantastycznego w Polsce miała jego osoba.

Ale to historia, bo i tak jego nazwiska broni jego dorobek :)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Września 2010, 12:05:07 »
Ja lubię Lema, właśnie kończę Solaris. Choć i tak nic nie przebije Cyberiady (łączonej z Bajkami Robotów), dzieła dla fajnych ludzi w każdym wieku ;)
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Kamilos

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Grudnia 2011, 08:06:49 »
Pochwalam zupełnie powstanie tej tablicy. Należy sławić najlepszego polskiego pisarza s-f, który niestety jest zapomniany.

Lithium

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Grudnia 2011, 10:57:02 »
Chyba jest koszmarnie zapomniany, bo zastanawiając się nad tematem pracy mgr, myślałam, że może bym o Nim napisała, jednak (mimo iż w internetowym katalogu jest dość sporo Jego książek w tutejszych bibliotekach) w całym Tarnowie znalazłam tylko jedną powieść. żadnych opracowań też nie znalazłam jak dotąd więc muszę myśleć nad jakimś innym tematem. ( nie wspomnę o tym, że bibliotekarki nawet nie wiedzą że ktoś taki jak Janusz Zajdel pisał książki)
Geniusze nie rodzą się na kamieniu, lecz wśród kamieni rzucanych im pod nogi - Lech Konopiński

Kamilos

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Grudnia 2011, 14:17:20 »
To zależy gdzie i w jakim środowisku. No ale wystarczy porównać do takiego Lema o którym w szkole podstawowej uczą a o Zajdlu może tylko na polonistyce się wspomina :( Kwestia reklamy.

Lithium

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Grudnia 2011, 14:41:07 »
Zmartwię Cię, piąty rok studiuję polonistykę, nigdy nikt nie wspominał o Zajdlu. możliwe, że przy okazji zapowiedzianego wykładu o Lemie, w tym roku coś w końcu usłyszę o tym pisarzu...
Geniusze nie rodzą się na kamieniu, lecz wśród kamieni rzucanych im pod nogi - Lech Konopiński

Kamilos

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Grudnia 2011, 07:48:30 »
Oj. To może warto zagadnąć profesora? ;)

Lithium

  • Mł. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: O co tutaj biega?
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Grudnia 2011, 10:54:41 »
warto warto :) zwłaszcza, że to mój promotor  :ncz do tego jest jeszcze raczej młody i głównie skupia się na II połowie XX wieku, więc jakieś pojęcie o Zajdlu powinien mieć:)
Geniusze nie rodzą się na kamieniu, lecz wśród kamieni rzucanych im pod nogi - Lech Konopiński