Autor Wątek: Budowa schronu przeciwlotniczego i jego rozbudowa  (Przeczytany 7668 razy)

setaneiro

  • St. kapral
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Noxius
Budowa schronu przeciwlotniczego i jego rozbudowa
« dnia: 23 Sierpnia 2010, 23:32:03 »
Przeglądając internety za planami, schematami i ogólnymi informacjami o budowie schronu zdobywałem tylko urywki wiedzy, której szukałem. Macie jakieś pojęcie jak taki schron przeciwlotniczy wygląda (i nie mówię tu o metrze itp.)?
I co ważniejsze, jak przebiegałaby rozbudowa (o co rozbudowywano by taki zwykły schron) , gdyby chciano go rozwinąć do bunkra atomowego?

Co do schronów ogólnego użytku jak i schronów atomowych znalazłem wzmianki o takich pomieszczeniach:
- wejście/wyjście ze wszystkimi śluzami
- magazyn/y na różne potrzebne graty
- zbiorniki wody (chyba, że schron korzysta z własnego podziemnego źródła)
- stacja uzdatniania wody
- stacja uzdatniania powietrza
- pomieszczenie z instalacją przeciwpożarową (halonową?)
- pomieszczenie z agregatem prądotwórczym
- pomieszczenie przeznaczone na uprawy hydroponiczne (i nie wiem czy to było na serio czy raczej fantastyczne plany?)

Wszystkie pomieszczenia dla bunkra atomowego typu - kwatery mieszkalne, latryna, stacja medyczna itd. są wiadome.
Coś jeszcze?

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Budowa schronu przeciwlotniczego i jego rozbudowa
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Sierpnia 2010, 00:15:25 »
Na pewno powinno się tam znajdować jakieś pomieszczenie łączności, centrala telefoniczna, cokolwiek co pozwalałoby na łączność ze światem zewnętrznym oraz komunikację wewnątrz schronu.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Budowa schronu przeciwlotniczego i jego rozbudowa
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Sierpnia 2010, 09:22:15 »
Ja tam się nie znam na sprawach budowlanych, ale wiem jedno... instalacja gaśnicza na pewno nie może byc halonowa, a jest tak gdyż halonu nie można użwyać w pomieszczeniach w których znajdują się ludzi (a tym bardziej jeśli jest to bunkier) gdyż by się podusili. Tak więc najprędzej chodzi tu o instalacje spryskiwaczy, czy inną podobną (np. piana).

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Budowa schronu przeciwlotniczego i jego rozbudowa
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Sierpnia 2010, 13:35:30 »
No to jak w tym okręcie podwodnym co go Hindusi niedawno od Rosji wypożyczyli. Tam też był instalacja halonowa (bo taka być chyba musiała), a jej przypadkowe uruchomienie zabiło sporo ludzi. Tylko mi się wydaje, że zwykły bunkier lotniczy (taki prawdziwy a nie z naszych marzeń podkarmionych Falloutami) nie będzie miał instalacji p-poż, a co najwyżej czujniki ognia i rozmieszczone w newralgicznych punktach gaśnice czy hydranty.

@setaneiro
Skocz do Krąpiewa >>> http://trzynasty-schron.net/forum/index.php?topic=1972.0 albo pobuszuj w schronie w Szczecinie  ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

setaneiro

  • St. kapral
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Noxius
Odp: Budowa schronu przeciwlotniczego i jego rozbudowa
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Sierpnia 2010, 19:41:27 »
Ja tam się nie znam na sprawach budowlanych, ale wiem jedno... instalacja gaśnicza na pewno nie może byc halonowa, a jest tak gdyż halonu nie można użwyać w pomieszczeniach w których znajdują się ludzi (a tym bardziej jeśli jest to bunkier) gdyż by się podusili.
Z tego co doczytałem wnioskuję, że halon używany jest przy pożarach silników/agregatów prądotwórczych itd.

@squonk
O, do Krąpiewa mam najbliżej. do Szczecina za daleko, choć wiem, że pewno z duża część piwnic w domach okazałaby się tam starymi, przerobionymi bunkrami.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Budowa schronu przeciwlotniczego i jego rozbudowa
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Sierpnia 2010, 18:11:03 »
Okręt podwodny to jednak nie bunkier... w okręcie podwodnym mamy problematyczne z gaśniczego punktu widzenia instalacje takie jak silniki, a z drugiej strony mamy grodzie ciśnieniowe, przez co użycie instalacji halonowej jest możliwe (po wcześniejszym ewakuowaniu załogi i odcięciu gaszonej części)... w bunkrze zaś nie będziemy mieć ani spektakularnych pożarów, ani rozbudowanego systemu separacji, tak więc i użycie halonu ani nie jest rozsądne ani potrzebne.