Autor Wątek: Półwysep Helski  (Przeczytany 4127 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Półwysep Helski
« dnia: 09 Sierpnia 2010, 00:57:19 »
No to ja otworzę ten dział - zaczynając na razie krótko. Co takiego jest na półwyspie Helskim, że warto by się tam wybrać by poczuć szeroko pojęte klimaty?

Przede wszystkim historia, która przejawia się władztwem nad tym terenem trzech właścicieli:
- armii II RP
- hitlerowców
- armii PRL

I historia ta jest "zamknięta" w bunkrach, umocnieniach porozrzucanych w lasach na tym wąskim skraju Polski (Rejon Umocniony Hel). Także sam Hel - przez lata miasto opanowane przez wojsko - dziś jest jakimś przykładem PRLowskich klimatów. A te - jak pamiętamy z akcji CBA przed wyborami 2007 roku - będą w niedalekiej przyszłości zmieniane w wypucowanego molocha, przez różnych biznesmenków, którzy co się da to wyłożą kostką bauma, szkłem i metalem, kręcąc przy tym "lody" :zwr Dziś Hel pachnie jeszcze dawnymi klimatami, pozostałościami wojska i tą jakąś swojskością, której już nie uświadczy się np. w Sopocie czy Gdyni  :/

Co poza tym?

No więc jak mówię, to pozostałości po naszych chłopcach sprzed wojny, niemiaszkach oraz naszych chłopcach  po wojnie. Największe wrażenie robi - stety/niestety - budownictwo spod znaku pana Adolfa H. Jest to przede wszystkim bateria Schleswig-Holstein (stanowisko działa + wieża dalmierza), w której znajduje się Muzeum Obrony Wybrzeża.

To tak w sporym skrócie, który można podsumować, że jak ktoś lubi lasy, w których poukrywano bunkry i umocnienia pachnące historią to na Helu będzie czuł się idealnie. O to fotki siedzące w schronowych zasobach:

- Helskie pustkowia
- Helskie pustkowia #2

Mam jeszcze jeden zestaw fotek, z większymi smakołykami i te wrzucę jakoś na dniach.

BTW:
No ale sam Hel to nie wszystko, gdyż cały półwysep kryje w sobie wiele ciekawostek. Np. Jurata to miejsce w którym znajduje się ośrodek prezydencki i w zależności od stanu wód Zatoki Gdańskiej można podejść tam aż pod sam płot. A wtedy wyskakuje z zamaskowanej budy uzbrojony ziomek i z groźną miną mówi SIO. No prawie jak w Navarro  :ssi :hyh
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2010, 00:59:43 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Ati

  • Mł. chorąży
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Półwysep Helski
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Sierpnia 2010, 09:09:00 »
No to teraz będę musiała jechać na Hel zdjęcia zrobić. A na Helu jeszcze nigdy nie byłam...  :-[ Znaczy, jak miałam kilka lat, ale nic nie pamiętam. ;p

Jerzy

  • Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Półwysep Helski
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sierpnia 2010, 09:49:28 »
Witam

Będę musiał uderzyć do niewiema po instrukcję.

Gratuluję pierwszego postu w nowym dziale.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Półwysep Helski
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpnia 2010, 16:07:24 »
Fajnie tam się generalnie pływało żaglówką klasy Puck (bo to taka dająca komfort psychiczny żaglówka: nawet jak się wywróci, to nie zrobi tzw. "grzyba", czyli się nie obróci masztem do dołu). W sensie po Zatoce - bo tam trochę mniejsze fale niż na pełnym morzu no i w ogóle jakoś tak ładnie  :ufok
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!