Autor Wątek: [SZJ] Jacek Piekara - "Przenajświętsza Reczpospolita"  (Przeczytany 8683 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
[SZJ] Jacek Piekara - "Przenajświętsza Reczpospolita"
« dnia: 15 Kwietnia 2010, 13:04:29 »

Wnioskodawca: Squonk
Wniosek złożono: 13.VIII.2009
Głosowali: Holden, Chrzysztof, Jim Cojones

Fragmenty uzasadnień:

Cytat: Holden
No ja Piekarę absolutnie uwielbiam, a przenajświętsza to w dużej mierze analiza społeczeństwa polskiego takie jakie one jest i takie jakie było, obowiązkowa lektura dla każdego Polaka, bo otwiera oczy na oścież pokazując to na co nauczyliśmy się nie zwracać uwagi. A dosadny język i spora ilość przekleństw są po to by jeszcze wyraźniej tą diagnozę przedstawić.

Cytat: Chrzysztof
Ja popieram, aczkolwiek nie jest to książka dla ludzi wrażliwych i religijnych chyba.

Cytuj
Podobnie jak Holden "I am gay for Piekara", czy jakoś tak... Znam wszystkie jego książki opublikowane po powrocie do pisania (na te starsze niestety się nie załapałem - za młoda dupa jestem) i uwielbiam jego barwny styl, a akurat w przypadku Przenajświętszej temu stylowi towarzyszy także treść i próba przekazania pewnej prawdy o Polakach. I nie ma tu mowy o wciskaniu prawdy narzuconej przez polityczne zapatrywania - trudno mi sobie wyobrazić jakiegokolwiek przedstawiciela naszych wspaniałych ugrupowań chwalącego powieść - ale autentyczne poszukiwanie.
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2011, 02:11:16 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Jacek Piekara - "Przenajświętsza Reczpospolita"
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwietnia 2010, 21:52:35 »
Hmm, Schronowy Znak Jakości to fajna sprawa jest. Ponieważ Schron zawsze popierałem, to na pewno książkę zakupię i przeczytam (po maturach ;p).



Jabłko

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Jacek Piekara - "Przenajświętsza Reczpospolita"
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwietnia 2010, 22:20:31 »
W takim wypadku koniecznie zapoznaj się z naszymi opiniami (w tym recką na Schronie), żeby potem nie było. O książce pisaliśmy szczerze bo tak o niej myślimy, a nie inaczej. I nie jest to lektura odprężająca - raczej dość denerwująca. Zwłaszcza przy pierwszym podejściu.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

lady_m

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Jacek Piekara - "Przenajświętsza Reczpospolita"
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Kwietnia 2010, 18:00:58 »
I nie jest to lektura odprężająca - raczej dość denerwująca. Zwłaszcza przy pierwszym podejściu.

Przeczytałam praktycznie w dwa dni. Bardzo fajna. Faktycznie nie jet chyba dla ludzi zbyt religijnych (i cnotliwych  :P). Poraża to, że naprawdę taka rzeczywistość może być na wyciągnięcie ręki. Schronowy znak jakości jej się należy.
The details are trivial and pointless, the reasons, as always, purely human ones…

Grosswick

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 432
  • Jestem betonem i jestem z tego dumny!
Odp: Jacek Piekara - "Przenajświętsza Reczpospolita"
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Kwietnia 2010, 20:07:23 »
Fajny pomysł z "medalami" :D
A książka genialna. Uważam, że to jedna z najlepszych polskich powieści, jakie wyszły ostatnimi czasy.
Mogę się w 100% podpisać i wszystkim życzyć miłej lektury :)


Co prawda nieco wulgarna (zależy kto jest do czego przyzwyczajony oczywiście), zawiera dużo symboliki (nazwiska znaczące chociażby), i porusza w dość mało delikatny sposób polskie podejście do religijności. Aczkolwiek czytając ani razu nie miałem wątpliwości, że opisywanym krajem jest Polska, mentalność ludzi choć dość mocno przerysowana (wręcz karykaturalna) idealnie pasuje do stereotypu polaka. *[mini spojler] Choćby scena z policjantami którzy mieli zrobić 'nalot' na gabinet dentysty, lecz po drodze wyczuli bimber i zmienili plany ;D  *

Jeszcze raz polecam
gadulec: 5765578
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a Zombie Zombie Zombie"