Autor Wątek: Nie wk...cie Kozaków bo... !!!  (Przeczytany 4774 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Nie wk...cie Kozaków bo... !!!
« dnia: 12 Kwietnia 2010, 22:25:33 »


Szukając informacji o filmie Taras Bulba odkryłem taką ciekawostkę o tym jak Kozacy "operowali" językiem w 1675/1680 roku (nie ma jednoznacznej daty). Chodzi o odpowiedź na pismo sułtana  Mehmeda IV.

Sułtan napisał:
Cytuj
Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować. Sułtan turecki Mehmed IV.

A Kozacy mu na to:
Cytuj
Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego! Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin Ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, kurwa twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa twoja mać.

O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!
Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami

Dzisiejsi dresiarze czy kibole wiele by się od nich mogli nauczyć  ;D

Źródło: Wikipedia

PS.
Temat założyłem przy założeniu, że czytający orientują się w ówczesnej sytuacji politycznej w jakiej przyszło żyć Kozakom oraz kim oni byli dla ówczesnej Rzeczpospolitej.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Nie wk...cie Kozaków bo... !!!
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Kwietnia 2010, 02:02:16 »
A to stare jest  ;). To mi kobitka na zajęciach pokazywała...

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

Jim Cojones

  • Podporucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 541
Odp: Nie wk...cie Kozaków bo... !!!
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Kwietnia 2010, 14:46:28 »
Oczywiście, że stare. bo z siedemnastego wieku :P a nawet gdyby sama korespondencja była nowo odkryta, nie rzuca nowego światła na kozackość Kozaków. W końcu samo istnienie słowa "kozacki" o czymś świadczy. Jest to jednak ciekawe podsumowanie ich mentalności i dobry wstęp do dyskusji, szczególnie jeśli okaże się, że współforumowicze znają więcej mocnych anegdot.
Firepower mate! Separates the men from the boys.

Chrzysztof

  • St. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 327
Odp: Nie wk...cie Kozaków bo... !!!
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Kwietnia 2010, 19:32:59 »
Ja z kolei zetknąłem się z tym tekstem w książce J. Komudy w nieco zmienionej wersji.
Dzięki jego książkom zainteresowałem się nieco jazdą i tamtą epoką w Polsce i wiem już czym się mniej więcej, po łebkach, różnią dragoni od rajtarów, czym jest Batorówka a czym Pół-hak.

------

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Nie wk...cie Kozaków bo... !!!
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Kwietnia 2010, 21:32:21 »
Kozacy byli barwną ekipą i niestety niewykorzystaną przez ówczesną Rzeczpospolitą, której jedynym planem wobec nich było wzięcie towarzystwa za mordę i wrzucenie w karb pańszczyźnianego chłopa. Przynajmniej do powstania Chmielnickiego, bo potem bywało różnie, ale żadne z ich politycznych celów nie zostały zrealizowane.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Nie wk...cie Kozaków bo... !!!
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Maja 2010, 14:39:16 »
Szczególnie groźnie zabrzmiało to o jeżu co go sułtan gołą dupą zabić nie potrafi  - Cudeńko.
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."