Autor Wątek: Wady i zalety sprzętu portable  (Przeczytany 15596 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Wady i zalety sprzętu portable
« dnia: 21 Stycznia 2010, 21:04:40 »
Temat na skrótowe omówienie co jest w danym sprzęcie fajne a co w nim ssie. Dzięki temu każdy będzie mógł wyrobić sobie zdanie czy warto wydać na to czy na tamto swoje ciężko zarobione kapsle  8)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Stycznia 2010, 21:44:45 »
Netbook



ZALETY:
- to prawdziwy, jak w mordę strzelił komputer PC, co pójdzie na domowej kobyle z reguły pójdzie na netbooku
- niski pobór mocy (Asus EeePC 901 pobiera 36 W)
- netbook będzie działać na baterii dłużej, jeśli znajdą się w nim dyski typu SSD (6 godz)
- zamontowane Wi-Fi oraz Bluetooth
- procesor jak i karta grafiki 3D, dzięki którym odpalimy starsze (ale klimatyczne) gry
- na małym (do 12") ekranie w pojedynkę dobrze da się obejrzeć film
- ogólnie dobry do tańca jak i do różańca (prace biurowe, multimedialne, połączenie z internetem)
- niska waga, małe rozmiary a to przecież PC
- ciche działanie
- do wyboru z Windowsem albo z Linuxem

WADY:
- brak napędu optycznego
- mała i niewygodna klawiatura
- niska pojemność dysków typu SSD
- mały (do pewnych zastosowań) ekran
- gry z wypasionymi wymaganiami na nim nie pójdą


Zaletą/wadą (zależy jak się na to spojrzy) może być cena. Owczy pęd na netbooki jaki rozkręcił się w zeszłym roku sprawił, że ceny oscylujące w granicach 900-1000, przesunęły się od 1000 w górę. A przecież przy dobrych wiatrach można za 1500 kupić pełnowymiarowego laptopa. Pytanie więc jest takie - po co nam byłby potrzebny netbook.

Jeśli ma to być nasz główny komputer, który używamy na co dzień, to lepiej dać sobie z nim spokój. Jeśli jednak mamy stacjonarną maszynę potrafiącą to i owo (nie chcemy dublować tego do laptopa), ale chcielibyśmy mieć jakieś przenośnie centrum rozrywkowe, dzięki którym ogarniemy nasze sprawy jak i wejdziemy do netu, to netbook będzie w sam raz.

Linki:
Stronka sklepu, który ma to co nowego na odcinku netbooków w trawie piszczy
« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2010, 21:53:13 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Stycznia 2010, 11:45:24 »
PSP



ZALETY:
-szybkość uruchamiania (nie trzeba czekać aż się wgra system)
-doskonała grafika, (wyświetlacz: ciekłokrystaliczny (LCD); 4,3 cala; 16:9; 480 x 272 pixel (paleta 16.77 kolorów); regulacja jasności )
-cicha
-mała i lekka  (170 mm x 74 mm x 23 mm , 179 g)
-możliwość rozbudowy o aparat, GPS, radio analogowe i TV
- możliwość kręcenia filmów w formacie AVI
-długi czas działania 8 godzin na jednym ładowaniu ( 3 godziny ładowania przez zasilacz, 5 godzin przez USB )
-WLAN - zapewnia łatwy dostęp do internetu
-odtwarza pliki : mp3, mp4, wmv, jpg, gif , png, pdf, 
- proste połączenie z telewizorem przez wbudowane gniazdo TV  i komputerem przez złącze USB
-możliwość komunikacji i rozmowy przez skype ( wbudowany mikrofon)  oraz wystarczy wykupić abonament i można dzwonić jak przez   telefon internetowy
-prosta obsługa ( 4 guziki wyboru , 4 guziki nawigacji )
-coraz więcej gier na wysokim poziomie tak graficznym jak grywalnym oraz coraz więcej tytułów z PC 

WADY:
- obsługuje karty pamięci do 4 GB
- wirtualna klawiatura
- brak możliwości dostosowania niektórych strony internetowej do wielkości wyświetlania ( trzeba jeździć suwakami co czasami irytuje )
- nie każde filmy w mp4 są odtwarzane ( trzeba je obrabiać w specjalnym programie )
- Wysoka cena tak konsoli jak i oprogramowania ( gry już nie tak drogie bo od 50 zł )

Po co to komu? Jeśli jesteś w podróży możesz uatrakcyjnić ją sobie grając w gry, słuchając muzyki, oglądając filmy. Dodatkowo prowadząc samochód możesz korzystać z systemu GPS ( do kupienia osobno ) wystarczy przykleić konsolę za pomocą uchwytu do okna.
Raczej służy do rozrywki i umilania czasu niż do pracy.


 


Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Stycznia 2010, 11:59:48 »
A jak jest z odtwarzaniem plików na PSP:
- avi (kodowanych divx jak i xvid) >>> filmy
- mpg (kodowanych zwykłym kodekiem mpeg-1)
- rmvb
- flv
- ogg >>> muzyka
- flac
- doc >>> tekstowe
- txt

Da się także odtworzyć film z napisami w osobnym pliku?
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Stycznia 2010, 12:13:18 »
Jest taka możliwość, ale trzeba konsolkę przerobić koszt w szczecinie około 30 - 50 zł
Po przeróbce możesz praktycznie wszystko. Bez przerabiani niestety nie :(  A ja nie przerabiam dla zasady. Wolę wziąć zamienić format filmu ;)
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Stycznia 2010, 13:08:56 »
A co daje taka przeróbka? Coś odblokowuje w PSP, daje możliwość instalacji oprogramowania, sama jest instalacją jakichś bajerów? Jakie nośniki danych obsługuje PSP? Wiemy, że karty do 4GB, ale to są te soniaste MS coś tam a nie SD, no nie? Czy coś jeszcze?
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Litar

  • St. kapral
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Stycznia 2010, 13:13:21 »
Prędzej kupiłbym PSP niż netbooka. Netbook nie nadaje się nijak do pracy - małe klawisze sa denerwujące, mały ekran nie pozwala na komfort pracy przy programowaniu, korzystaniu z aplikacji matematycznych typu mathcad, matlab etc.
Dla mnie jedynym sensownym rozwiązaniem jest posiadanie najnormalniejszego w świecie laptopa z porządnym wyświetlaczem, wygodną klawiaturą, na którym od biedy mogę odpalić sobie jakąś gierkę.

GDYBYM miał PSP, nie przeszkadzało by mi, że nie może odtwarzać miliarda formatów filmów, prezentacji power point czy innych plików pakietu Office - od tego mam telefon na którym bez żadnych przeróbek mogę sobie odpalać pliki pakietu office, filmy ( w wypadku nudnych wykładów etc. ;P), skorzystać z WiFi. PSP służył by mi tylko do grania;p

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Stycznia 2010, 15:26:47 »
Do póki nie przerobisz PSP musisz używać specjalnych dysków do napędu UMD ( takie zabezpieczenie firmy SONY przed piractwem- co w pełni popieram ;) ). Te 4GB SD to tak naprawdę służy do przechowywania danych. Po przeróbce karta pamięci zamienia się Tobie w twardziela , z którego są ciągnięte gry, które do tej pory można było obsługiwać tylko z UMD ( co przy okazji powoduje znaczne zmniejszenie poboru energii ). Dodatkowo możesz ciągnąć z specjalnych portali ( torenty czy chomiki gry i nie musisz za nic płacić) Do tego na karcie możesz instalować różne oprogramowanie, które tworzą użytkownicy. Można w końcu korzystać w pełni z np: Youtube i oglądać filmy w formacie FLV ( bo tak to pokazuje się informacja, że firma Adobe nie stworzyła jeszcze oprogramowania na to urządzenie i masz Youtube , ale bez filmów itd...
Darmowe mapy do GPS.

ED : A jeszcze po przeróbce możesz zmienić sobie całkowicie interface i ustawić go pod siebie. Nie tak, że tylko tapetkę i buttony, ale np: zrobić z niej no np : klimat typu mac. Całkowicie zmienić układ buttonów wolna amerykanka  ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia 2010, 15:34:35 wysłana przez nasa3000 »
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Stycznia 2010, 15:49:30 »
A ja mam inne dane. Max wielkość karty do PSP zależy od wersji firmware na konsolce zainstalowanego i aktualnie rozmiar ten to 32GB. Przeróbka konsoli nie musi się sprowadzać do odpalania pirackich gier ile darmowych homebrew które są w pełni legalne . Fakt przeróbki konsoli stał się ostatnio oficjalnie "nielegalny" i nikt o zdrowych zmysłach tego nie obi skoro można kupić konsolkę 3004, której defacto nie da się przerobić, a można na niej odpalić exploit i bez permamentnej instalacji nieoficjalnego firmware cieszyć się w 70% legalną konsolką którą można sobie potem oddać do serwisu i nie bać się, że zostaniemy posądzeni o łamanie prawa, czy odrzucenie serwisu. Sam swoją konsolę przerabiałem tylko ze względu na możliwość instalacji totalnie innych xmb, czego nie można było zrobić na oryginalnym sofcie oraz dla kilku aplikacji.

8 godzin to na oryginalnej baterii, teraz można kupić i 3 razy większe baterie, i można mieć naładowane 2 malutkie w futerale na psp. Co daje nam naprawdę dużo więcej godzin korzystania ;)

Nie wiem czy wiesz nasa3000 ale dzięki przeróbce, można zgrać swoją grę na pamięć karty i jest to jedyny sposób aby zrobić sobie backup gry, aby nie korzystać z napędu UMD które swoją drogą lubi się spierdolić jak w mojej konsoli pod koniec jej żywota i cieszyć się szybciej ładującymi się grami. ;) Jak chcesz mieć swoją grę i przez 10 lat bez jednej rysy i nie musieć za każdym razem tachać 30 pudełek to jest to jedyne rozwiązanie. Aha i teraz wszystkie gry zostały zdigitalizowane i niedługo będzie można ściągnąć wszystkie nasze ulubione tytuły z PS store, jest to duże udogodnienie tylko że jeśli posiadam 15 gier na umd i tylko żę jeśli posiadam już 15 gier na UMD, a chce mieć je na karcie to już mój problem i nikogo to nie obchodzi.
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia 2010, 15:53:08 wysłana przez Dr Rectum »

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Stycznia 2010, 15:59:39 »
Nie no dobrze, że masz więcej informacji  ;) Bo ja już czasami nie nadążam. Po to są fora, czy nie ? Czyli jak mam teraz wgrany system 6.22 to mogę użyć 32GB ?
Ale zarypiaszczo. Napisz bo nie kumam czyli mogę teraz zgrać moje dziesiątki UMD na tą kartę. Czy muszę przerabiać konsolę, o której piszesz, że nie mogę jej przerobić bo już się pogubiłem.


Możesz pisać samo NASA - bez tego 3000  ;) - to 3000 tylko dla tego , że okazało się kiedyś , że nie jeden pies itd....   
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."

Dr Rectum

  • St. chorąży - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 837
  • Hadouken!
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Stycznia 2010, 16:08:46 »
No z tego co wiem to tak, możesz podpiąć 32 gb (mój kumpel ma 16 i mu działa na pewno a 32 jest niby oficjalne ale nie sprawdzone przez żadnego mojego znajomego). Czyli tak możesz, jeśli nie będzie działać to i tak kartę możesz zwrócić do 7 dni i napisać czy śmiga ;)

"The truth lies beyond Rectum"
"I do because i care"
"Ja wam dam cenzurować!!"

nasa3000

  • Porucznik - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 891
  • Bring on the Apocalypse
    • Dark Side Of Design
Odp: Wady i zalety sprzętu portable
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Stycznia 2010, 20:48:54 »
Nie mogę z formatować  32 ::) no to oddam i kupię 16  8)  widocznie coś trzeba zrobić inne go bo to co to co robiłem na podstawie filmu instruktażowego tyczyło 16 GB  ;)
Dzień dobry, wszyscy umrzemy!
    "...Zawsze się zastanawiałem jak to by było wyreżyserować i zagrać główną rolę w filmie o zombie. Poszedłem więc do lokalnego domu starców, ukradłem wszystkie wózki inwalidzkie i kule. Podłożyłem ogień i czekałem na zewnątrz z łopatą i bejsbolem..."