Autor Wątek: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu  (Przeczytany 16638 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« dnia: 07 Stycznia 2010, 23:44:44 »

No to zaczynamy kolejny konkurs Trzynastego Schronu!

Tym razem związany z tematyką faktu historycznego, który mimo upływu lat, nadal spowijają mroki tajemnic. I nie ma się co dziwić. Broń atomowa, choć wynaleziona ponad 60 lat temu, do dziś jest drażliwym tematem w relacjach międzynarodowych. Zarazem możliwość jej posiadania, stanowi w mniemaniu jej właścicieli symbol bycia mocarstwem, z którym wszyscy muszą się liczyć. Choć z dzisiejszej perspektywy, hitlerowski program atomowy może trącić "historyczną myszką", to nadal wiele dokumentów z nim związanych jest okryta tajemnicą. Czyżby przez możliwość ziszczenia się wizji "brodatych pasterzy kóz" podnoszących do góry prawą łapkę w geście zamawiania pięciu piw szerzących atomową zagładę?

Ale zostawmy w spokoju scenariusze kina klasy C i skupmy się na schronowym konkursie, w którym możecie wygrać egzemplarze książki Pierwszy błysk. Tajemnica hitlerowskiej broni jądrowej, ufundowane przez Wydawnictwo Replika. Pytania są dość zaawansowane, ale co to dla czytelników Trzynastego Schronu!

Konkurs Pierwszy błysk
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Stycznia 2010, 14:53:40 »
Podczas dyskusji redakcyjnej pojawiła się teza, że pytania są za trudne. Ale przyszły już pierwsze  odpowiedzi, w tym jedna z pytaniem dodatkowym, więc nie jest tak źle ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Stycznia 2010, 19:32:09 »
Konkurs zakończony, a komisja będzie pracować nad nadesłanymi odpowiedziami.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Stycznia 2010, 20:29:18 »
Znaczy napić się jest okazja? ;]
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Stycznia 2010, 20:59:04 »
To wpierw Twój awans na wiele fuch schronowych możemy  :P
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

bio_hazard

  • Gość
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Stycznia 2010, 21:53:18 »
Czy ten konkurs nie powinien sie skonczyc juz wczoraj????

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Stycznia 2010, 21:57:00 »
A na podstawie czego misiu pysiaty wnioskujesz, że on jeszcze trwa? :P
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Stycznia 2010, 23:00:51 »
Alee o sso chodzi? xD
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

bio_hazard

  • Gość
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Stycznia 2010, 10:49:41 »
A na podstawie czego misiu pysiaty wnioskujesz, że on jeszcze trwa? :P

Bo jak pisalem te slowa ptysiu wlochaty, to on jeszcze byl w dziale "KONKURSY BIEŻĄCE:" i w sumie jest tam nadal :)

sebastianb

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Stycznia 2010, 14:59:31 »
Panowie. Kiedyz to wyniki konkursu zostana opublikowane? :>
we are young so we scream.. just to feel alive

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Stycznia 2010, 15:21:08 »
Widocznie naczelny ma nawał roboty, ale miejmy nadzieję, że wyniki zostaną podane w najbliższej przyszłości  :-*
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Stycznia 2010, 22:24:01 »
A na podstawie czego misiu pysiaty wnioskujesz, że on jeszcze trwa? :P

Bo jak pisalem te slowa ptysiu wlochaty, to on jeszcze byl w dziale "KONKURSY BIEŻĄCE:" i w sumie jest tam nadal :)
A to! No tam to joo - bo po whoo dawać sobie dwa razy więcej roboty i przenosić a potem dodawać wygranych, jak można to za jedną zortą zrobić  :P

Cytat: sebastianb
Panowie. Kiedyz to wyniki konkursu zostana opublikowane? :>
A jak jest napisane w regulaminie? Do którego powinny być podane? Do 24 c'nie - ale jest pkt. 13 przecież ;D

Będą zara.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Pierwszy błysk - wyniki konkursu
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Stycznia 2010, 23:43:08 »

W końcu udało się! SML (Schronowa Maszyna Losująca) wpadła na piwo do SMW (Schronowa Maszyna Weryfikująca), i obie dokonały wyboru zwycięzców konkursu związanego z książką Leszka Adamczewskiego Pierwszy błysk. Tajemnica hitlerowskiej broni jądrowej.

Nagrody w postaci trzech egzemplarzy niniejszej książki ufundowało Wydawnictwo Replika, za co oczywiście serdecznie dziękujemy!

Do obróbki zostały wzięte te zgłoszenia, które oczywiście zawierały poprawne odpowiedzi. Pytanie nr 1 dotyczyło się niemieckich naukowców, którzy za badania budowy cząstek, radioaktywności bądź promieniotwórczości dostali Nagrodę Nobla. Nazwiska takie Wilhelm Conrad Röntgen, Max Planck, Werner Heisenberg, Max von Laue, Gustaw Ludwig Hertz, Otto Hahn czy nawet sam Albert Einstein wystarczyły do zaliczenia tego pytania.

Pytanie nr 2 traktowało o niemieckiej broni rakietowej, która użyta w większej ilości mogła by poważnie namieszać na wyspach brytyjskich. "Słynne" pociski V-1 czy V-2 wzięły swoją nazwę od słowa vergeltungswaffe. Czyli od broni odwetowej.

Pytaniem nr 3 weszliśmy w świat operacji tajnych służb, na szczęście bez odwoływania się do epokowych osiągnięć niejakiego agenta Tomka. Niemieckie badania naukowe dotyczące broni jądrowej były ogarniane w ramach operacji "Alsos". Dowodził nią płk. Boris T. Pash, przy naukowym wsparciu prof. Samuela Goudsmista. Panowie spisali się chyba dobrze, skoro niemieckie atomówki nie rozlazły się po świecie jak pijane ghule w Święto Pracy.

Pytanie dodatkowe - zadane dla sportu poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy - dotyczyło nie mniej, nie więcej jak tylko Poczty Rzeszy. Zdziwieni? To ta instytucja posiadała zaplecze służące do badań nad techniką radiową i telewizyjną (a przy okazji jądrową). Jej szef - Wilhelm Ohnesorge (minister poczty) - w przeciwieństwie do Hitlera, nie miał problemów z domniemaną (lub nie) "koszernością jądra atomowego" i rozumiał znaczenie broni opartej na jego rozpadzie. Na szczęście dla wszystkich, reszta hitlerowskiej ekipy nie była tak lotna jak ów pan listonosz.

W związku z tym zwycięzcami konkursu zostali:

* Executioner
* Freakboy
* szmergiell


Serdecznie gratulujemy! No i przypominamy o pięciodniowym terminie nadesłania swoich danych adresowych celem dostarczenia nagród. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za wytrwałe przeszukiwanie annałów wiedzy i zapraszamy do wzięcia udziału w pozostałych konkursach.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Freakboy

  • St. szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Stycznia 2010, 00:01:26 »
Dziękuje!  jestem szczęśliwy i rozpromieniony ;D Z przyjemnością wezmę udział w przyszłych podobnych konkursach :) Na jaki dokładnie adres należy wysłać swoje dane?

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Stycznia 2010, 00:06:23 »
Na squonk[malpa]trzynasty-schron.net, ale jeszcze będę wysyłał mejle potwierdzające wygraną  8)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

kostuch102

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 83
  • ------[]--
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Stycznia 2010, 00:27:47 »
Gratuluje chłopaki!
Piszę poprawnie po polsku.

Alfred Nobel jest uważany za wynalazcę dynamitu tylko dlatego, że poprzednich wynalazców nie udało się zidentyfikować.

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Stycznia 2010, 08:30:57 »
...rozpromieniony ;D
Chyba napromieniony (tudzież napromieniowany ^^).
Ja-także-wygrałem ^^... jak fajno :)
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

Freakboy

  • St. szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Stycznia 2010, 12:20:57 »
rozpromieniony jak po wakacjach na atolu Mururoa ;D

szmergiell

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 466
  • [nothing important]
    • symulacja projektu
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Stycznia 2010, 14:51:21 »
Squonk i inni redaktorzy 13S, czy mam nadal szanse w kolejnych (bieżących) konkursach, czy może "automat losujący" automatycznie wyeliminował zwycięzcę z ubiegania się o kolejne nagrody? Nie żebym był zachłanny, ja tylko chcę doprecyzować i doinformować się ^^
“The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.”
- Tom Clancy

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Pierwszy błysk - konkurs Trzynastego Schronu
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Stycznia 2010, 16:38:19 »
Nie filozofujcie szmergiell bo tu nie uniwersytet, tylko Trzynasty Schron. Filozofowanie dozwolone (niestety  ;)) od majora wzwyż  :-[
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.