Autor Wątek: Propozycja oceny filmów w recenzjach  (Przeczytany 12227 razy)

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Propozycja oceny filmów w recenzjach
« dnia: 16 Listopada 2009, 22:40:56 »
Kochani... przeglądałem ostatnio recenzje filmów na Trzynastym Schronie (zapewne w  poszukiwaniu swoich :P) i zauważyłem jedną rzecz. Niektóre z filmów są przez recenzentów ocenione na końcu tekstów notami, przeważnie w skali 1-10. Jednak jest też sporo tekstów, w których brakuje takich ocen.

Moja propozycja jest taka - niech każdy zrecenzowany na 13S film otrzyma ocenę. Jej wartość umieściłbym albo na końcu tekstu, ale powiększoną/zmienioną czcionką, albo w opisie obok zdjęcia/okładki, np. na ostatniej pozycji. Jest to wg mnie dobry wyznacznik, będący jednocześnie wskazaniem, czy warto poświęcić temu obrazowi czas. Nie uważam, że mogłoby to zniechęcać do przeczytania recenzji, gdyż jeśli kogoś interesuje dany film, to i tak o nim przeczyta.

Uprzedzam pytania - po co? Odpowiadam: a dlaczego nie? Jesteście dużym serwisem, traktującym o jednej tematyce, wypracowaliście sobie renomę. Moim zdaniem takie posunięcie świadczyłoby o profesjonalnym podejściu do recenzowania przez serwis. Nie twierdzę, że teraz tak nie jest, ale wg mnie świadczyłoby to przyjęciu jednego stylu oceniania - nie, że jeden film ma wystawiona notę, a inny nie.

Inna sprawa - co z recenzjami osób świeckich (czyli nie-redaktorów :)) i ich ocenami, które notabene byłyby stanowiskiem całej redakcji? Moja propozycja: "świecki" recenzent zaproponowałby ocenę, a redaktorzy przedyskutowaliby ją i zaaprobowali lub odrzucili (zmienili).

I ostatnia sprawa - kryteria oceniania. Moja propozycja - na początku działu umieściłbym odnośnik do strony z kryteriami i dokładnym ich opisem. Poniżej przedstawiam własną propozycję.


1 - Totalne dno. Film absolutnie katastrofalny. Okropny scenariusz, straszna reżyseria, banalna gra aktorów, itp. itd. Nawet zagorzali fani danego gatunku mogą poczuć się obrażeni przez taki obraz. Wszelkie, najmniejsze nawet atuty, giną przytłoczone błędami, gułami i ogólną beznadzieją. Irytująca żenada, całkowita pomyłka i podwójna strata pieniędzy - twoich na bilet do kina i twórców na stworzenie czegoś tak niedorzecznego.

2 - Strata czasu. Słabiuteńki film, o którym bardzo szybko zapomnimy. Cienki zabijacz czasu, idealny do szybkiego zaśnięcia. Dla fanatyków gatunku/tematyki.

3 - Bardzo słaby. Ogólnie można znaleźć w nim coś pozytywnego - jedną, czy dwie niezłe sceny, jakiś fajny dialog, interesujące zakończenie, ale to wszystko. Na jeden atut przypadają przynajmniej dwa mankamenty. Niegodny rekomendacji.

4 - Kiepski. Film słaby, ale nie beznadziejny. Chociaż jedna rzecz na przyzwoitym poziomie (historia, bohaterowie, sceny akcji/dialogowe, efekty specjalne itp.). Można poświęcić chwilę i zapamiętać tytuł, by ewentualnie pochwalić się przed znajomymi, że go znamy.

5 - Przeciętny. Taki sobie, typowy średniaczek. Liczba wad równa liczbie zalet. Film niewybijający się ponad inne z gatunku i niewnoszący zupełnie nic innowacyjnego, choć przynajmniej na chwilę zapadający w pamięć. Prawdopodobnie zrobiony głównie dla pieniędzy i bez specjalnego zamysłu, jednak efektowny lub o ciekawym rozwiązaniu fabularnym.

6 - Godny uwagi. Niezły film, w którym można znaleźć kilka wartościowych zalet, np. wybijająca się gra aktorów, ciekawe sceny akcji, niebanalne dialogi, niezłe efekty specjalne, dobre zdjęcia itp. Choć jako całość jeszcze nie zachwycający lub nawet niespójny, to ogólnie przyzwoita robota.

7 - Całkiem niezły. Obraz zdecydowanie wybijający się w swoim gatunku. Zwarta, ciekawa fabuła, sprawna reżyseria, rzetelne wykonanie techniczne. Na jedno niedociągnięcie przypadają przynajmniej dwa przymioty. Film godny zapamiętania, choć z co najmniej jedną gułą (może nawet kilkoma), która psuje jego ogólny wyraz i odbiór.

8 - Solidne rzemiosło. Film, który śmiało może stawać w konkury nie tylko z przedstawicielami swojego gatunku, wyróżniający się w danej tematyce. Ciekawa, wciągająca historia, sensownie zarysowani bohaterowie. Skłaniający do dyskusji obraz, któremu pozornie niewiele można zarzucić, jednak po głębszym zastanowieniu stwierdzić trzeba, że do ideału jeszcze trochę brakuje. Tak czy siak absolutnie godny polecenia. Maksymalna ocena filmu stworzonego dla telewizji.

9 - Bardzo dobry. Świetny film, prowokujący do dysputy, o niejednoznacznej, a nawet kontrowersyjnej tematyce. Świetna reżyseria, niebanalny scenariusz, nowatorskie rozwiązania w wielu kwestiach, wybijająca się gra aktorska. Pewny kandydat do Oscara w co najmniej kilku kategoriach. Po takim filmie tuż po wyjściu z kina przez chwilę nie ma się ochoty rozmawiać, lecz delektować w ciszy ucztą opuszczonego dopiero seansu.

10 - Genialne arcydzieło. Film ponadczasowy i uniwersalny. Zachwycający i poruszający tak samo dziś, kilkadziesiąt lat temu, jak i za jakiś czas. Głęboko zapadający w pamięć, w pewnych kręgach kultowy. Technicznie wykonany perfekcyjnie, brawurowo zagrany. Najmniejsze wady, czy nawet przestarzałość wykonawcza są całkowicie zniwelowane przez ogólny odbiór. Prawdziwe dzieło sztuki, jakich niewiele do tej pory wykonano.

0.5 lub (+) do oceny - film, który jest za dobry na niższą ocenę, ale za słaby na wyższą (oceniając wg tych kryteriów, takich obrazów widziałem już wiele :))


Mam nadzieję, że zastanowicie się nad moją propozycją. Myślę, że takie zestandaryzowanie wyszłoby Wam na dobre.

Jeśli chodzi o książki, czy gry - wedle uznania. Nie jestem w tych dziedzinach specjalnym ekspertem, zwłaszcza jeśli chodzi o rozrywkę w świecie wirtualnym  :)


PS. Squonk, czy Twoja ocena "2012" wpasowuje się w zaproponowane przeze mnie kryteria?  ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2009, 15:53:31 wysłana przez Veron »
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopada 2009, 23:27:55 »
No niby jesteśmy dużym serwisem i w ogóle ( :-[ :-*), ale zarazem jesteśmy też stroną fanowską działającą w systemie dobrowolności - czyli nie musimy się sprężać na odcinkach, jakie nam nie bardzo podchodzą  ;)

Sztywne kryteria oceny filmów i ich weryfikacja przez redakcję, sprawi że:
- ktoś z nas musiał by obejrzeć również dany film by się wypowiedzieć, a z tym bywa różnie;
- mamy już pewien projekt polegający na ocenie stuffu postapo, ale ma tak wyśrubowane (a przez to robiące z nas uczciwych i nie liżących nikomu tyłki gości), że do tej pory nie możemy go wdrożyć z przyczyn obiektywnych  ;D
- sprawi, że ludzie coś nam piszący dostaną kolejny stopień do przeskoczenia, a dobrze wiemy jak z tym u Polaków jest ciężko.

Dlatego ja bym proponował kryteria oceny jakie zaproponował Veron wsiąść sobie do użytku wewnętrznego, a ludziom coś nam podsyłającym ewentualnie proponować by ocenili film według nich. Ale po swojemu, bez naszej kontroli - która może się tylko ograniczać do sprawdzenia poprawności językowej i zgodności z ogólnym prawem.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopada 2009, 15:49:20 »
No cóż, jak uważasz  :) Mam nadzieje, że coś z tym (w sensie opisami ocen) wykombinujecie  ;)

Zmodyfikowałem nieco kryteria - doszedłem do wniosku, że 'bawi i uczy' to raczej kolorowanka dla przedszkolaków  :-*
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopada 2009, 20:31:40 »
No dobra. A co do tego:

Cytat: Veron
Squonk, czy Twoja ocena "2012" wpasowuje się w zaproponowane przeze mnie kryteria?
Jooo - film przeciętny, mało frapujący, nie mający tego czegoś w głębi. Wątpię czy nabierze z czasem szlachetności jak "Pojutrze". Raczej spadnie do roli "10 000 BC" - bzdury dobrej do obejrzenia raz w kinie.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Sajdon

  • Marszałek 13S
  • *
  • Wiadomości: 306
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Listopada 2009, 18:40:27 »
Dział z recenzjami filmów jeszcze czeka na modernizację (nota bene - ja miałem się tym zająć), ale jeszcze trochę poczeka.
W każdym razie obiecuję wrzucić ocenę filmu z recek do głównych parametrów, a jak nie będzie recek to średnich z filmweba pomniejszonych o 1 (bo tam są zawsze zawyżone) :).

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Grudnia 2009, 14:21:05 »
Hehe, truję Wam o ocenach, a sam ich nie wystawiam :) Filmom, które zrecenzowałem i które poszły na stronę, wystawiam następujące oceny:

1. W Stronę Słońca - 6.5/10
2. Wzgórza Mają Oczy - 5/10
3. Wzgórza Mają Oczy 2 - 3.5/10

 ;D
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Grudnia 2009, 15:52:56 »
Moim zdaniem ocenianie filmów mija się z celem. Pamiętam jak w telewizji leciał Wiedźmin, fatalnie zrealizowana ekranizacja, która nawet na siebie nie zarobiła. Już w chwili premiery dzieło to było mierne, a jeszcze więcej straciło po obejrzeniu "Władcy Pierścieni", przeczytaniu sagi, a nawet po podglądaniu młodszego brata pykającego w Witchera (czekam aż mi wszystko wyleci z pamięci, zwłaszcza zajebiste Vodyanoi, i sam to przejdę). Ja jednak oglądałem to z wypiekami na twarzy, byłem gotów nie spać do drugiej w nocy byle tylko zobaczyć odcinek. I wiecie co? Nadal jestem.

Obecnie bardzo mi się podoba serial "Miecz Prawdy" emitowany przez Telewizję Polską. Debile, zamiast reklamować to kiedy tylko się da, promują jakichś dennych Londyńczyków, czy inne Domy nad rozlewiskiem. Wprawdzie mój kolega który czytał sagę Goodkinda sarka na to niesamowicie, mi to nie przeszkadza. Dziś kolejny odcinek ;D

Jestem fanem zupełnie niszowych produkcji, którymi najprawdopodobniej nigdy bym się nie zainteresował po przeczytaniu profesjonalnych recenzji.
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Grudnia 2009, 16:29:31 »
Cóż, podobno o gustach się nie dyskutuje. Zacytuję jednak siebie (ech... próżność):

Cytuj
Jest to wg mnie dobry wyznacznik, będący jednocześnie wskazaniem, czy warto poświęcić temu obrazowi czas. Nie uważam, że mogłoby to zniechęcać do przeczytania recenzji, gdyż jeśli kogoś interesuje dany film, to i tak o nim przeczyta.
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Lutego 2010, 03:22:55 »
Odgórnego narzucania naszych ocen nie ma potrzeby narzucać, ale sugerować już jak najbardziej  :)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Vegeir

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 320
  • 42
    • POSTAPO
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Maja 2010, 07:15:43 »
Ja tam uważam, że ocena to jest taki twór, który pokazuje zdanie większości ludzi i nie koniecznie musi się zgadzać z gustami niektórych jednostek. Nieraz słyszałem od ludzi, że film był kiepski. Nieraz czytałem recenzje, które przedstawiały niektóre produkcje w sraczkowatym świetle, zrównując je z błotem. Nie raz patrzyłem na oceny na Filmwebie i myślałem sobie - co za idioci tak głosowali?
Nieraz się przekonywałem o tym, że zdanie większości ludzi wcale nie musi się zgadzać z moim własnym. Więc przyjmijmy, że zagłosuje z 200 osób punktując film na 2/10. To ile da mój głos? Pół procent wszystkich? Więc czy opłaca się głosować? Ja sobie wolę oglądać film i ocenić go według mojego uznania.

Tak czy inaczej głosować na pewno nie będę, bo to sensu najmniejszego nie ma.


Jabłko

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Maja 2010, 07:45:46 »
Przeca nikt ci nie kaze tego robic! Tu nie o glosowanie chodzi. Recenzja to najbardziej subiektywna forma opisu, ktorej zadaniem jest byc jak najbardziej obiektywna. Oceny zaproponowane przeze mnie maja byc w domysle jej integralna czescia. Jest to skrocona informacja dla zainteresowanego jakims tytulem, ktory chociazby nie chce sie dowiedziec o nim zbyt wiele.

Poza tym film jest przede wszystkim tworzony dla odbiorcy - czlowieka - a wiec rzecza naturalna jest, ze podlega jakiejs formie oceny. A co komu broni ocenic go dodatkowo za pomoca cyferek? Nie robmy z geby cholewy...
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Maja 2010, 09:41:54 »
Demokracja na Trzynastym Schronie zaczyna się i kończy na sondzie. Potem już każdy sam może tworzyć własną przestrzeń, więc ocena jakiegoś filmu to właśnie taka przestrzeń jaką tworzy autor recenzji.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Propozycja oceny filmów w recenzjach
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Marca 2011, 19:32:04 »
A!!! może, ocena trzy punktowa. 1 kupa, 2 na raz, 3 polecam.
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.